Tooncelnieuws. Officiële akten. Croole Processie van het II. Bloed, tc Brugge. 1JZERENWEG VAN WEST VLA ANDEREN. Buitcngewoone trein aan verminderde prijzen Op MAANDAG 8" MEI 1865'. Prijzen der plaatsen, gaan en terugkeer begrepen Poperinghe, Vlamertinghe; 1° klas fr. 5-00. 2", fr. 4-00. 3e. fr. 2-50. Yperen, Comen; Ie klas. fr. 4-20. 2e, ff. 3-40. 5e, fr. 2-10. Vertrekuren Poperinghe, ten 5 u. 15 m.'s mor gens. Vlamertinghe, 5 u. 25 m., Yperen, 5 n. 40 nt., Comen, 6 u. 05 m. Aankomst te Brugge ten 9 u. "s morgens. Terugkomst van Brugge, ten 6 u. 35 nt. 's avonds. Gij slierfl op't kruis als martelaar Eu ook de baud van oen barbaar Sloeg Lincoln onverwacht ter neder Ontvang hom gul in Codes oog, in Lincoln vindt ge gindsch omhoog Een uwer weerdig broeder weder. Nap. IL Groote Prijskamp uitgeschreven door de Koninklijke maat schappij Broedermin en Taalijvervan Gent. 1" Voor het schrijven van een vlaamsc.li Tooneel- of Illijspel, met of zonder zang, in een of twee bedrijven. Eenige prijs 500 franken en een zilveren verguld eermetaal. Stukken inzenden tegen 13 Junij bij den geheimschrijver J. Coryn. De stukken blijven de eigendom der maatschappij. Een verzegeld briefje moet het stuk vergezellen, de naam en woonplaats van den schrijver aanduidendedie daaraan niet volkoml verliest het recht tot prijs. 2° Voor het uitvoeren van een oorspronkelijk Vlaamsch Tooneel- of Blijspel met of zonder zang, in een of twee bedr. 1e prijs: 500 fr. en een zilveren verguld eermetaal. 2° prijs: 300 fr. en een zilveren eermetaal. 3° prijs: 200 fr. en een idem, idem. 4° prijs: 100 fr. en een idem, idem. Min dan 12 mededingende maatschappijen wordt de 4C prijs niet uitgeloofd. Voorde zuivere uitspraak: eene zilveren vergulde medalje, vooreenTooneelkunstenaaren eene voor deTooneelkunslenares. De lü eerst ingeschreven worden aanveerd. Het stuk moet ten minste 3 mansrolien bevatten. De bijtreding voor 1 Junij den geheimschrijver laten kennen en 30 fr. voor 1 Julij opsturen. De prijsuitreiking zal plaats hebben op lfi Julij aanstaande. Door Koninklijk besluit van 29 april 18Cü, is M. Coovoet, substituut van den prokureur des Konings tc Kortryk, in de zelfde hoedanigheid benoemd te Brugge, iu vervanging van M. Verplancke, overleden. Praalgraf van Van Peene. Door kon. besl. van lslc Mei 18üü, is er eene hulpsom van 1Ü00 fr. toegestaan aan de Tooneelmaatschappij Broedermin en Taalijver van Gent, om haar de kosten te helpen afdragen, tot het oprechten eener gedenkzuil te dezer stede van wijlen den Vlaamschen schrij- Van Peene. Door kon. besl. van zelfden datum is er eene hulpsom van 1000 fr. toegestaan aan de koninklijke maatschappij Broedermin cn Taalijver van Gent, om haar de kosten te hel pen dekken van eene Letter-en Tooneelkundigen prijskamp te geven in 1 8<>ü, ter gelegenheid der 23 jarige inrichting der maatschappij. MENGELINGEN* Vele menschen gaan wekelijks of zelfs dagelijks, teYperen, de Statie-poort uitren wandelingsken doen naar de herberg DéSterre en van daar langs den nieuwen steenweg naar De Posthoorensten eerste uit aangenaamheid der wandeling en ten tweede omdat men aldaar gemeenelijk een goed glas bier vindt. Vele wandelaars die dagelijks daar naartoetrekken heb ben zekerlijk het uithangbord der Posthoorens niet goed be zien of wel wanneer zij dat zeldzaam uithangbord wel bezien hebben, er niets of weinig van verstaan. Bah! hooren wij zeggen er staat: In de Drij Posthoorens, verhoopt men drank. Anders niet Het is waar, geachte lezer, bet uithangbord luidt alzoo maar indien men het eens van nabij bezichtigde zou men er iets aardigs op ontdekken. Ziehier de geschiedenis Bij het schilderen dezes uithanghords, vroeg de schilder Mijnheer, ik kan al dat niet wel onthouden, gij moest bet mij opeen stukje papier geven. Ziedaar, vriend i.\ de drie posthoorens, verkoopt men dranken. En wanneer gij geschilderd hebt In de Drie Posthoorens, dun stelt gij Drie Hoorns, en van onder: ver hoopt men dranken. Goed, Mijnheer. Zeg eens, ik zou geerne hebben dal het tegen Zondag geplaatst is. t Is goed, Mijnheermaar gelijk of't eene herberg is, hoeveel pinten bier mag ik wel drinken wanneer ikhelplaceer? Wel, hoeveel pinten bier!wel..,, lie.... voor ieder punctum dat gij geschilderd zult hebben, twee!.... 'I Is goed, Mijnheer... En de schilder vertrok, van te vredenheid in zijne handen vrijvende. Mijnheer X... was te vrede over zijne uitvinding, want vol gens hem ontstond hij het met 2 glazen bier. Inderdaad: In de Drie Posthoorens, verkoopt men dranken. beeft men maar één punctum De schilder had het heel anders verstaan. Den Zaterdag avond ging hij het uithangbord plaatsen en na den baas geroepen te hebben om te zien of alles wel was, trok hij naar binnen. Baas, een glas bier Met plezier, vriend. Vijf minuten later: Baas, een glas bier Seffens, vriend. Nog eenige stonden daarna: Baas een glas hier Ik kom. En alzoo van stond lol stond riep onze schilder, tot dat hij zich een goed stuk in zijnen kraag gedronken had. Baas, 't is voor M. X...A1 dat hier dat ik gedronken heb is voor het uithangbord.... Saint... En hij ging al waggelen de kalsijde op. Den Zondag gaat de eigenaar naar zijne herberg, en een paar pinten bier gedronken hebbende, vertrok hij. Baas, twee glazen voor mij en twee Van den schilder van gisteren. Hij heeft er tien gedronken M. en gezegd dat liet voor u was. Tien waar zijn uwe zinnen?... Ik had hem gezegd dat hij twee glazen mogt drinken voor eiken punctum dat hij schilderde, er is toch niet meer dan één op - Gij zijt er wel mede... één Er staan er vijf op.... En Mijnheer ging naar buiten en las In de Drie. Posthoorens, verkoopt, men. dranken. Hetzelfde uithangbord bestaat nog.

De Toekomst (1862-1894) | 1865 | | pagina 3