MENGELINGEN. Voorname schikkingen. Alle Vlaamscheiooneelliefhebbers en zangers van België, Nederland en Fransch Vlaanderen, uitgezonderd die woonach tig te Yperen, kunnen aan den prijskamp deel nemen. Daar de prijskampen ingesteld zijn om de Iooneelliefheb bers aan te moedigen, zullen de tooneeliisten van beroep, deelmakende of deel gemaakt hebbende van bezoldigde Natio nale Tooneellroepen,lot den wedstrijd niet toegelaten worden. De afschriften der tooneel- en zangstukken met het muziek moeten vóór den 1" Augusti 1865 aan den heer bodewijk Pieters, Dixinudestraat, n° 18, vrachtvrij toegezonden worden. Er zal aan ejkrn mededinger een algemeen programma van den Prijskamp, de beurt der optreding aanduidende, kosteloos gegeven worden. De Letter- en Tooneelkundige genootschappen, naar de bij zondere prijzen dingende, zullen van eere- en kenteckens moeten voorzien zijn en (en minste 0 afgevaardigden tellen, waaronder twee mededingers in het Tooneelknndig vak. De maatschappij De Vlaamsche Ster, wenschende dit feest zooveel luister mogelijk bij te zetten en een groot getal be kwame kampers, uit alle gewesten van vlaamsche België, te begroeten, zal de vereischte middelen in 't werk leggen om op de spoorwegen eene vermindering vatj vervoerkosten van bO °/0 te bekomen. Prijskamp voor liet uitvoeren van vlaamsche blijspelen Ziehier de namen der maatschappijen, alsook de titels dei- stukken, welke zij zullen opvoeren in den tooneelkundigen prijskamp van blijspelen, geopend door de koninklijke maat schappij Broedermin en Taalijver, te Gent, ter gelegenheid van haar 25jarig bestaan, en die zal plaats hebben in Mjnard's schouwburg den Zondag 9, Maandag 10 en Zondag 16 juli 1865. Vijftien maatschappijen hebben zich doen inschrij ven, waarvan twee zich hebben ingetrokken, en twee die aan de voorwaarden niet hebben volkomen. De elf volgende zijn dus ter mededinging toegelaten Eersten dag. Zondag 9 Juli. 1. Kortrvk, de Kruisbroeders, met Vuur onder Assclie. 2. Brussel, de Verbroedering, met De Gallomanie. 5. Veurne, Arm in de Borze en van Zinnen Jong, met de Twee Broeders. 4. Brugge, Kunstliefde, met Ogarita of de wilde Vrouw. Tweeden dag. Maandag 10 Juli. 1. Antwerpen, Hoop en Liefde, met de Twee Broeders. 2. Brussel, de Jonge Tooneelliefhebbers, met de Visschers van Blankenberghe 5. Devnze, Vooruit, met de Paraplu van P. Kramers. 4. Brugge, IJver en Broedermin, de Beurze vanFortunatus Derden dag. Zondag 16 Juli. 1. Oostende, St.-Jooris, met Ilotsebotse. 2. Dendermonde, de Hosiers, met de Meeling op 't Dorp. Brussel, de Wijngaard, met de Viool van den Duivel. 4. Gent, Broedermin en Taalijver, (buiten den prijskamp) met het bekroond stuk in den letterkundigen tooneel- prijskamp door haar uitgeschreven. Men zal telkens om 6 ure beginnen. Te middag zal ieder mededingende maatschappij, wier op treding 's avonds plaats heeft, door Broedermin en Taalijver ontvangen worden in haar lokaal, Corianderstraat, bij den lieer Fauconnier, alwaar zij alle verdere inlichtingen zal ont vangen. De vijfde aflevering (eerste jaargang) is verschenen der Bi bliotheek van Oorspronkelijke Tooneclstukken, uitgegeven doorEd. Donné, H. Geeststraat, 18, te Antwerpen. Het werk draagt voor tijtel: Elena, drama met zang, in 4 bedr., door N. Destanberg, met muziek van Karei Miry. Is er en tw ie 1 Ja 't, wuk zou je geern hén Baas, de complimenten van madame X*, uit den post, en ze vraagt da' je zou willen eene 1/2 kilo gekapt brengen binnen een uur. Goed, me meisje. De baas riep een knecht, deed hem eenig vleesch houwen en woeg eene halve kilo gekapt. Daar, Henri, draag dit naar den post. Naar den post, baas?.... Ge lacht zeker! Is er daar zooveel te lachen aan ik zeg dat gij dit ge kapt naar den post zou dragen, het moet tegen ten 10 besteld zijn. 't Is dat, gekapt naar den post dragen, het zoo aardig isik durf niet. Wat! gij durft geene kommissiën doen?gij zijt wel fier gekomenWilt gij beginnen gaan of.... Ja, baas, ik zal wel gaanmaar.... Geen maar, ik vraag of gij wilt gaan of niet Allo, dewijl gij toch wilt, ik ga in Gods nameEn Henri ging al trekhielen de deure uit. De baas ging bij de andere knechten en vertelde de misge- plaatste hooveerdij van Ilenri, die ontzag eene kommissie te doen. De eene zei dit en de andere dat, een derde zegde het is misschien om dat hij op zijn trouwen staat, en ieder vogel ken zong zijn liedje, doch niemand verstond hoe men zoo hooveerdig kon zijn van niet te durven vleesch t'huis dragen. Henri kwam te huis eu stelde zich aan het werk als vooren, doch was er hier of daar een knecht die een dobbelzinnig woord ten zijne adresse toewierp, en waarop Henri niet ant- woorde. Omtrent ten 11 1/2 ure voormiddag Is er en twie Ja 't, wuk zou je geern hen Bftzinne, de complementen van madame uit den post, cn ze vraagt of je 't gekapt vergeten hebt Ba nee'we, me meisje, 't is ol t'huis van ten 10. Men hên nog niet ézien, bazinne Henri Wuk is 't bazinne Waar hê je 't gekapt êdaan da' je naar den post moest dragen Hê, bazinne, 'k hên 't in de Boite van den post geste ken Hoe, dommerik? in de boite Zie de wel.... 'k hên aan den baas nog gezeid dat 't aardig was Goedkoope recepten. Zijt gij onderhevig aan die hopc- looze hoofdpijn, die aan alles weêrstaat Neemt kamferpoe- der, legt een snuifje in een weinig neteldoek, steekt het langs weder kanten in uwe ooren, en gij zult er mij nieuws van zeggen. Voor het bloeden uil den neus, dopt een handsvol pluk in netelsap, en houdt het sterk onder de neusgaten. Het middel is onfeilbaar. Dc vijlendie zoo schrikkelijk doen lijden, verdwijnen in min dan drij dagen, zoo men een zeer witten ajuin neemt, hem brandt op de sloof, hem in twee stukken snijdt en er de vijt mede omringt. Doet zulks tweemaal daags. Wilt gij in min dan eene week met den brand gedaan heb ben? Lrgt er drijmaal daags een stuk gezouten spek op. Om de eksteroogen,die ons zoo dikwijls kwellen, te vernie tigen, neme men eenige kleine witte ajuinen die in den azijn hebben gelegen, legt ze op de eksteroog met een katoenen bindsel, verfrischt ze alle avonden. In weinige dagen zult gij er gemakkelijk de verweerdheid af kunnen doen. Zoo zij te rug komt, gij herbegint; het is toch zoo gemakkelijk en zoo goedkoop. Men doet de eksteroog geheel en gansch verdwijnen met ze alle dagen met eene inbrandende solutie van potassche te wasschen. Remedie tegen het rhumatliismus. Neemt eene pint levende aardewormen, een bakje (1/8 liter) brandewijn, een bakje (1/8 liter) fijne olijf-olie, doet deze drij dingen in eene

De Toekomst (1862-1894) | 1865 | | pagina 3