Kunst- en Letternieuws. Officiële akten. Prijskamp voor Toouccllclcrkundc. BURGERSTAND. plaats hrbbrn slechts het deel lusschen de Knokkebrug e') Nieupoi t zal gedurende CO dagen, van 3 augiisli lot 4 October afgetrokken worden. Volgens eene door den heer J. Duval uitgegeven bro chure, tellen de overzeesche bezittingen van Frankryk 3,175,000 bewoners, zijnde omstreek de sterkte der bevolking van de spaans.chc koloniën. He britsche volksplantingen tellen 200 miljoen en de nederlandsche 17 miljoen zielen. Dene mark heeft 120,000 en Portugal 3 miljoen bewoners in hunne koloniën. Een gewezen stalmeester van den koning van Wurtem- berg, kolonel von II., houdt zich op dit oogenblik te Weencn bezig met het vervaardigen van een houten prerd, hetwelk de dra Hingen en keeringen van het beste gedresseerde peerd eener renbaan uitvoert. Het beweegt zich op de maat van het orkest, draait rechts en links, slaat met den steert over en weêr, licht zich op hij het lossen van eenc pistoolschoot, raapt ccuen zakdoek met de tanden op; dit alles is nog niets bet houten peerd van kolonel von II., in weerwil het geen driftig bloed in de aderen heeft, werpt zijnen ruiter nog spoe diger neêr dan de onsterfelijke Rigole. De Koninklijke maatschappij, IJver en Broederminvan Brugge, heeft in hare laatste zitting besloten in de aanstaande maand October een dubbelen Tooneelprijskamp te openen voor dramas en blijspelen, fot welke de voornaamste Too- ncclmaalschappijcn van het land zullen uitgenoodigd worden. Maatschappij de Morgendstar, onder het eerevoorzitterschap van 'L. K. 11. den Graaf van Vlaanderen, gevestigd te Brussel, in 1830. Brussel den 21 Juli 18(53. DEN VLAAMSCHEN LETTERKUNDIGEN IN DEEGIE. Mijne Heeren, De maatschappij de Morgendstar, onder het cerevoorzit- terschap van Z. K. II. den Graaf van Vlaanderen, aangemoëd door de hoogc bescherming van Z. M. den Koning, van der- zelvcr vorstclijkcn eerevoorzitter, van Z. K. II. den Hertog van liraband, van den heer Ministsr van binnenlandsche za ken, van het provinciaal bestuur van Braband en van het be stuur der hoofdstad, heeft besloten, ter gelegenheid van den XXXIVca verjaardag van 's Konings inhuldiging cenen Luiscrrijken Prijshamp voor Toonecllctterkunde uit te schrij ven. Wij zijn zoo vrij de medewerking aller vadcrlandsche Let terkundigen in te roepen, en stellen hiernevens de volgende voorwaarden vast 1° Het onderwerp van den Prijskamp zal bestaan in het yejvaardigen A. Van een looiicclspcl of drama van drij tot vijf bedrijven, en 11. van een blijspel van een tot twee bedrijven. 2" De stukken moeten oorspronkelijk wezen en een natio naal b it of vadcrlandsche zeden schetsen. 3" Stukken strijdende tegen godsdienst, zedelijkheid en staat zullen buiten den Prijskamp gesloten worden. 4" Het tooneclspcl of drama moet ten minste vijf mannen rollen en eenc vrouwenrol, en helj blijspel ten minste drij mannenrollen en eene vrouwenrol bevatten. !j° De bcoordecling der stukken zal aan onpartijdige rech ters onderworpen worden. 6° Er zullen vier prijzen en vier eermetalen worden uitge loofd t A) Eerste prijs voor liet beste looncelspel of drama 400 fr., doorZ. M.dcn Koning, en een zilveren verguld eermetaal, door het staatsbestuur B) Eerste prijs voor het beste blijspel300 fr., door Z. K. 11. den Graaf vpnVlaanderen, eercvoorzitlcr der maatschappij, en een zilveren verguld eermetaal door hel slaats-bestuur C) Tweede prijs voor het looncelspel of drama 200 Ir., door Z. K. II. den Hertog van Braband, en een zilveren eer metaal, door het slaats-bestuur D) Tweede prijs voor hel blijspel: 130 fr., door de maat schappij, en een zilveren eermetaal, door het staatsbestuur. 7" De stukken moeten aan den voorzitter der Morgendstar, D'Hanau (12, Gi'oote Godshuisslraal, te Brussel), vóór den 13 September 1803, vrachtvrij ingezonden worden, met eene andere hand dan die des opsteliers geschreven, en van eene kenspreuk voorzien zijn, welke op het bijgaande verzegelde naambriefje moet worden herhaald. 8" De uitdeeling der prijzen zal op eene plechtige wijze ge schieden, en door de tegenwoordigheid van Z. K. II. den Graaf van Vlaanderen, en den heer Minister van binnenland sche zaken, verheerlijkt worden.Zij zal worden voorafgegaan door de vertooning der stukken die den eersten prijs behaald zullen hebben. De dag der plechtigheid zal nader worden be paald. 9" De maatschappij behoudt zich het recht voor de be kroonde stukken de drij eerste malen te Brussel en voorsteden te vertoonen, en zal, wat het schrijversrecht betreft, zich in der minne mrt.de opstellers verstaan. Gezien en goedgekeurd De Eerevoorzitter, Namens den Bestuurraad Graaf van Vlaanderen. De Voorzitter, Dr IIanau. üc Geheimschrijver, II. Windels. en Gcnlschen Tooneel-Prijskamp der Maatschappij Broedermin Taalijver. Uitslag. 1° prijs, Jonge Toonceliiefhebbers, van Brussel, met de Visschers van Blanckenberghe. 2C prijs.' Wijngaard, Brussel,met de Viool van den Duivel. 5° prijs. Vooruit, üeynzc, met Vuur onder Assche. 4" prijs. Verbroedering, Brussel, met de Gallomanie. Eenc mcdailje werd nog aan de Hosiers, van Dcndcrmonde toegestaan, met de Meting op het Dorp. Eervolle melding aan de maatschappij van Veurne, met de Twee Broeders. 1° prijs voor de uitspraak, de Kruisbroe ders, Kortryk. 2° prijs, Vooruit, Deynze; voor aclrissen zijn het mevr. Car. Ileremans 1° prijs, en hare dochter, eer volle melding. Voor acteurs is het M. Caniaur van Brussel. Door Koninklijk besluit van 19 Juli zijn in liet leger ridder van 't Ltopolds-orde benoemd De majoor Siguor van't 10° reg. de kapitein Magis van 't 0°. Vil» ï-3" 23" .Rulij 1KG5. GEBOORTEN Jhuinehjk geslacht f) lc zamcn vrouwelijk o) HUWELIJKEN. Lachat, Joannes, daglooner, en Robaeys, Virginia, kant werkster. Vanhalewyo, Petrus, koopman, en lioosebecque, Francisca, herbergierster. STERFGEVALLEN. Vermeersch, Jacobus, 09 jaren, landbouwer, echtgenoot van Josephina Merlevcde, Sl'jacobs-ntvcns-Yperen. Van- denbussebe, Porpelua, 77 jaren, kantwerkster, weduwe van Joannes Dcbruyne, S' Jans-llosjiitaabtraat. Glynckemaillie, Ilcnricus, 14 jaren, Meenenstraal. Couvrcur, Joanna, 78 jaren, zonder Beroep, weduwe van Cornelius Huyghe, Sinl- I'icters—plaats i. - Mannelijk geslacht 1) o Beneden de jaren, v u ,4 te zanten o, 'Vrouwelijk id. o)

De Toekomst (1862-1894) | 1865 | | pagina 3