I I Verschiiligc lijdingen. Kunst- en Letternieuws. Officiële akten. It i I' #1 Ia het Peet'denloopen, te Iseghem, is er een der leuningen gebroken. Dit ongeval heeft nogal erge gevolgen gehad vele inenschen ontvingen zware kneuzingen. Juffer Ilooghe dochter van den doktor van Iseghein, is haar been gebroken. Veeziekte. De afraaking van het zieke vee geschiedt, krachtens de wet; de straffen welke op den overtreder wor den toegepast, zijn bepaald bij artikels 459, 460, 461 en 462 van het strafwetboek. Wij deelen den tekst dier artikels hier mede 459. Alle houder of bewaarder van dieren of vee, verdacht van eene besmettelijke ziekte aangedaan te zijn, en die niet seffens den meier der gemeente waarin zij zich bevinden, zul len hebben verwittigd en die zelfs, voor dat de meier op de waarschuwing geantwoord hebbe, het vee niet zullen hebben afgesloten, zullen gestraft worden met eene gevangenis van 6 dagen tot 2 maanden en met eene boete van 16 tot 200 fr. 460. Zullen insgelijks gestraft worden met eene gevangenis van 2 tot 6 maanden en eene botte van 100 tot 500 fr., al diegenen welke, misprijzende het verbod des bestuurs, hunne besmette dieren of vee met andere in gemeenschap zullen ge laten hebben. 461. Indien door die gemeenschap, in voorgaande artikel vermeld, er eene besmetting onder de andere dieren is losge broken, zullen diegenen welke het verbod der overheid heb ben overtreden, gestraft worden met eene gevangenis van 2 tot 5 jaren en met eene boete van 100 tot 1000 fr.; dit alles onverminderd de uitvoering der wetten en reglementen, be trekkelijk de veeziekie en der toepassing van de voormelde straffen. 462. Indien de overtreding der corrcctionncele policie, waarvan in het tegenwoordig kapitel gesproken wordt, begaan wordt door de veld- of boschwachters, of van officiers van policie, ten welken titel ook, zal de gevangenis ten minste eene maand en ten meeste een derde hooger zijn dan de zwaarste straf welke op eenen anderen zal toegepast worden, die zich zou hebben schuldig gemaaktaan dezelfdeovertreding. Eene onlangs verschenen kataloog meldt ons, dat er tegenwoordig te Parys alleen 816 dagbladen verschijnen, w aarvan de meesten letterkundige bladen zijn (87), en mode bladen (88). Sedert het begin dezer eeuw is de steenkolen-productie eike 15 jaren bijna verdubbeld. Ten jare 1787 leverde Frank- ryk slechts 250,000 tonnen, in 1857 ruim 8 millioen ton steenkolen. In Engeland beslaat het steenkolengebied eene oppervlakte van 1,570,000 bunders, welke jaarlijks 86 mil lioen ton steenkolen opleveren; in Frankryk hebben de ver schillende steenkolenbekkens eene uitgestrektheid van 550,000 b., en leveren jaarlijks op 10 inillioen ton in Belgie 150,000 b., met eene productie van 10 millioen ton; in Pruisen cn Saksen 500,000 b., met eene opbrengst van 2 1/2 millioen ton per jaar; in Spanje 150,000 b., met 400,000 ton in het jaar. In Noord-Amerika wordt het steenkolengebied op 1 mil lioen i>. geschat, welke 20 millioen ton per jaar opleveren. De productie staat derhalve op verre na niet in evenredigheid tot de uitgestrektheid des bodems, in welke steenkolen in dikke lagen worden aangetroffen. De in- of doorvoer van engelsch- hollandsch- cn bel- gisch-rundvee,alsmede van versch leer en andere versche pro- dukten van die dieren, in Frankryk, is verboden. Te Roussselaere is het eerste nummer van een nieuws blad verschenen, getiteldRousselaarsch Nieuw Aankon digingsblad. - Gedurende de afgeloopene maand augusti zijn er 5255 brieven, ten gevofge van slechte of onduidelijke adressen ter zijde gelegd. Van dit getal zijn er 5497 na opening kunnen besteld of aan de schrijvers terug gestuurd worden; 1578 zijn in de scheurmand geworpen. De ziekte der kiekens heerscht nog al veel te Brugge en in derzelver omstreken. Men meldt dat in een kasteel, gele gen bij Brugge, er in de weerdij van eenige uren, 57 kiekens overleden zijn. In die stad telt men ook eenige huizen waar dekiekens aa ndie ziekte lijden. Manesse, do dader der zesvoudige moord te Favril, rs Maandag, om 6 ure 's morgens, op de markt te Landrecies, onthoofd. Eene cn'elbare menigte woonde deze strafuitvoe ring bij. ledereen is over de naamlooze brieven tot akkoord ze spelen dikwijls eene schandelijke rol en'hu is goed dat zij, die deze lafheid begaan, weten waaraan zij zich blootstellen. Dezer dagen heeft het hof van Parys een vonnis der rechtbank van Auxerre bevestigd, waarbij de genaamde Lamolhe, welke sedert lang, met naamlooze brieven, de eer van twee brave meisjes aanrandde, tot 1 jaar gevangzitling, 500 fr. boete en 6000 fr. schadevergoeding werd veroordeeld. Het l ijden met stoom op de gewone wegen in Frank rijk, schijnt de departements-ijzerenwegen konkurrentie aan te doen. Daarmede zijn te Nanles proeven genomen welke ge- lekkige uitslagen opgeleverd hebben. Thans zien wij, door eene beslissing van 29 augusti, dat de prefekt van den Rhone, M. Dard gemachtigt heeft op de wegen van den linkeroever van den Rhone eene stoommachien te laten circuleeren, het welk een reizigers-rijtuig zal voortslepen. Indien die poging gelukt, dan zal de kwestie der landelijke wegen zeer vereen voudigd worden. Zondag, korts n3 elf ure voormiddag, is er te Nieuport brand uitgeborsten in het schuurke van den hovenier Joseph Vrooman, staande achter zijn huis, Hoogestraat. Ten dien gevolge was de gemeente-raad dier stad Dinsdag 11. om 2 1/2 ure namiddag, bij urgence, in zitting bijeeng- - roepen om te beraadslagen op de organisatie van een pom piers-korps en om nieuwe policie maatregelen te nemen tegen brandgevaren. M. Ilarrij Peeters schrijft aan een gentsch blad, dal hij de volle onschuld bewezen heeft van Coecke en Goelhals, en den 16 november, bij de opening der Kamers, de eerherstel ling dezer twee geguillotineerde Vlamingen gaat vragen. - De Goessche Courant verzekert, dat de minister van Justicie in Nederland, in den aanvang van het zitting-jaar 1865-1866, aan de Kamer de afschaffing van de doodstraf zal voorstellen. Uitslag van den Prijskamp voor Tooncelletterkunde door het Ylaamsch Gezelschap, van Deynze, uitgeschreven. Opstel van deftige uitgalmingen. 1" pr. zilv. verg. eerm. groot moduul, Karei Bogaert, let terkundige te Balgerhoeke, bij Eecloo, met het stuk Een ver overaar, kenspreuk: Waterloo! 2" pr. zilv. verg. eerm., M. Dewaele, te Sinay, bij S' N.co- laus, met de Fabriekwerkster, kenspreuk Waarheid! Eervolle melding: M. Lafaut, professor bij de middelbare school te peren, met Eene gegronde Klacht, kenspreuk: De onwetendheid is eene gedurige kindschheid. Luimig vak. Eenige pr., zilv. verg. eerm., Ut, Felix Vandesande, be stuurder van t Nationaal Tooneel, Brussel, met Janneken Krol op zijn kermis. Waren rechters, de heeren Felix-a-Boone, Julius Vuyl- stekeen P. Geiregat, letterkundige te Gent. Het Rhetorika Gild, Wil en kracht zijn een te rhourout, heeft eene Volksbibliotheek ingericht en een regle ment deswegens opgemaakt. I ecziekle. Een Koninklijk besluit van 5 September laat toe aan den Minister van Binnenlaudsche zaken zulkdanige maatregels te nemen als bij het goedvindt buiten de regels voorgeschreven door het besluit van 22 Mei 1854, ten einde de voortzetting der ziekte te beletten, voornamelijk in het af maken van het zieke vee of der beesten vermoed ziek te zijn, alsook der vergoedingen aan de eigenaars toe te staan. Door koninklijk besluit van 7 September is den ingang langs onze grenzen en den doorvoer verboden voor de veilen en het versch vleesch (niet gezouten), voor het ongesmolten

De Toekomst (1862-1894) | 1865 | | pagina 2