Verschillige lijdingen. inwoners op straat niet mogen storten, te gaan af halen eene bel aan het rijtuig zal de aankomst der mest-kar bekend maken. Eenige inwoners klagen dat er mest-kar voer ders zijn die soms wel eens vergeten hunne ronde in hunne straat te doch, óf, wanneer zij er door trekken, zorg hebben de bel hunner kar niet te la ten klinken hetgeen maakt dat er huizen zijn die, doordien zij onvoorzien zijn van achterplaats, de helft hunner keuken met opgepropte vuilnisbakken vervuld zien. Men kan denken wat ongemakkelijk heid en vuilcn geur dit moet veroorzaken, en wcnschen dat die heeren mest-kar voerders wel nauwkeuriger hunnen post zouden oppassen. Zoo als het bijna alle dage gebeurt, deden wij Woensdag laatst ons wandeiingsken rond eenige straten onzer stad.In de Thouroutpoort-straat gekomen zagen wij eenige kinders rond een ziel-kapelleken dansen en die den voorbijganger de ooren afzagen omeenen cent te bekomen om een keersken te koo- pen, en verder een trop andere kinderen die aan het vechten waren. De avond begon te vallen en wij moesten veel nader gaan om alles te zien en te weten wat er voorviel. Wij stonden niet weinig verwonderd toen wij een bisschop (in groot gewaad, met mijter en staf) ontwaarden, die, aange rand door eenen hoop jongens, zich uit al zijne krachten te- genweerde en zijnen staf gebruikte om nu den eene, dan den andere eenen goeden trek te geven. Ondertusschen waren wij geheel genaderd. Een knaap van omtrent 1b jaar oud schoot toe en met eene vaag sloeg bisschop, mijter en staf in de grep; toen ontstond er een ongeloovelijk gewoel. De her der had onder zijnen mantel een pander met bonbons, die door zijne sobbeling op den grond uitstortten en waarom de jongens vochten om de meeste op te rafelen. Maar ja eene welklinkende sakker non-de-vin-milliaardwerd door den bisschop uitgegalmd, en rapper dan de wind was hij op en sloeg zoo geweldig hard en gauw met zijnen staf rond dat al de jongens het hazenpad kozen. Onze held geleek meer aan eenen goorduivel dan aan eenen kerkprelaatOp al dat ge lucht waren de geburen uitgekomen en lachten om te ber sten; maar wij, wij verstonden er niets van, want een bis schop die vloekt als een afgod en vecht als een verwoede, bitste onze nieuwsgierigheid op. Zie bier wat ons onderzoek ophelderde Te Yperen is het van over ouds een gebruik, eenige dagen vóór S' Maartens-dag (die den 11 dezer valt), dat er men- schen zich in eenen bisschop vermommen, voor eenig drink geld, naar hel huis der rijken gaan en de kinderen die ivijs zijn bonbons dragen en deze die bot zijn bedreigen met de roede; en die bisschop dien wij Woensdag ontmoetten was een dier mannen die alzoo tracht eene daghuur te winnen. Vervalsching van Eetwaren. De Paryzer bladen mel den ons dat dezer dagen de keizerlijke prokureur-generaal een proces heeft ingespannen tegen verscheidene wijnverkoo- pers, die, in plaats van druivensap, hunne klanten eene ver- valschte fa b r i ka lie verkocht hebben, die alhoewel den wijn- smaak bezittende, door eene scheikundige ontleding bevonden is verschillige nadeelige zelfstandigheden te bevatten. Het ware te wcnschen, ja, 't is hoog tijd geworden, dat de bevoegde overheden ook in ons land, en zelfs in onze stad, eene scherpe waakzaamheid uitoefenden op de vervalsching van yvijn en sterken drank. God weet wat slechte, nadeelige, wellicht vergiftigende stoffen er gebruikt worden tot bereiding der vervalschte dranken, en hoeveel werklieden en andere pcr- soonen der volksklas daarvan de slachtoffers worden. Doch niet alleen de wijn en sterke dranken, maar ook de melk, zelfs de botermelk, worden nu zoodanig gemengeld en vervaischt, dat het gebruik ervan in plaats van maagzuiverend xfmessizi^isyssiia<^s^:tMaxusfaBBZssat en weldadig te zijn, bij de verbruikers buikpijnen te weeg brengt en dus nadeelig werkt op den algemeem n gezondheids toestand. De vervalsching van het bier geiooven wij minder in voege, en ook minder nadeelig dan die der andere dranken; spaart men het hout en de hoppe, dan brouwt men natuurlijk slechter en slapper bier, welk echter juist de gezondheid niet schadelijk is. Doch iets zeker is, dal de azijn op verschillende wijzen vervaischt wordt; naai' men wil, fabrikeert men thans azijn uit schavelingen van hout. üp de vervalschte eetwaren, diende het toezicht van over heid en policie nog strenger te zijn. Aangaande het brood, vragen wij slechts, hoe het mogelijk is dal een bakker de tarwenbloem nu goedkooper kon bekomen in sommige stoom- molens en andere fabrieken, dan de gemale tarwe met gruis en zunels hem zeiven komt te staan? Wat mengt men onder het meel om het zwaarder te maken en aan zulken leegen prijs te kunnen leverenEn welke nadeelige gevolgen spruiten er dagelijks voort uit het verbruik van die eerste noodwendige voedingstof voor alle standen der samenleving Wat gebruik maakt men thans van rijstpellen en anderen afval, welke men vroeger zelfs niet op zijnen mesthoop wilde werpen Hoeveel turfaarde en zand wordt er verkocht voor suikerij bij den koflij En hoeveel vreemde stoffen bij den gemalen koffij, zelfs bij den peper Zie daar, zegt de Stad Gent, vragen die opgelost kunnen worden door de scheikundigen, door de stad aangesteld en be taald voor het onderzoek der vervalschte eetwaren en dranken in geval de stedelijke overheid en de policie hunnen plicht vervullen met het nazicht en de aanhoudende bewaking van die schandelijke overtredingen der wetten en regiementen, waaruit zoovele noodlottige gevolgen kunnen voortspruiten, en die ook nog hoogst schadelijk zijn voor burger en werk man, aangezien de vervalschte eetwaren een groot deel hun ner voedzaamheid verliezen. Wij hebben onze volle goedkeuring geschonken aan dc voorzorgmaatregels, thans door de bevoegde overheden ge nomen tegen de verspreiding der rampzalige runderpest, en drukken de hoop uit dat, na de verdwijning van dien geesel, dezelfde waakzaamheid in voege zal blijven tegen den verkoop van vleesch van hoornvee, door de iutzweetende longziekte of andere gevaarlijke kwalen aangetast. Doch ons dunkt, dat men voor het dagelijksche voedsel van den tnensch, vooral voor brood, drank en melk, nog strenger te werk zou moeten gaan. Een goed middel ter bestrijdingdervervalschingen,ware van telkens dat er eene veroordeeling tot boeten en straffen des wegen wordt uilgesproken, het vonnis openbaar te maken ten einde het publiek te waarschuwen tegen de bedriegers, en anderen af te schrikken om dat bedrog na te volgen. De bevolking van geheel den aardbol is tegenwoordig 11)00 inilioenen zielen, Het aangroeien alle jaren beloopende op een half honderste, men rekent dat er 300 milliards menschen zouden geleefd hebben sedert den zondvloed, welk nu voorbij is sedert 4,400 jaar. Onder dit getal zijn er 1207 millioen christen verspreid. In do stokerij van M. Van Assche, kanton van Aelst,zijn er 400 vette hoorn-beesten van de runderpest aangetast. Zoo ver dat de gendarmerij de stallingen heeft moeten afsluiten. Het is ver van dat de runderpest in dit kanton verminderd is. Ie Douvrain (bij Charleroi) doet de runderpest insgelijks den landbouwer veel schade en ongerustheid aan. - De heer Plantefeue, notaris te Veurne, is aldaar overle den in den ouderdom van GO jaren. De begraving heeft te Kern mei, zijne geboorteplaats, plaats gehad. be hoppemarkt te Poperinghe, toegestaan door Konink lijk besluit van 17 oogst laatst, zal, te rekenen van 10 dezer maand, plaats hebben den Vrijdag van iedere week, om 10 u. 's morgens, in 't hotel S' Goerges, op de Groote-markt. - Dc kerk van Loo, door do commissie als religieus monu ment aangenomen, gaat eerlang meteenen nieuwen kerktoren

De Toekomst (1862-1894) | 1865 | | pagina 2