Ylaamschen Tooneelspclci' Vcrschilligc lijdingen. 's Avonds, had in stads Tooncclzaal, hot tweede Concert plaats door de maatschappij Sijnphonic (eer cl e musicalonzer stad gegeven. Onder de zes gezongene stukken mogen wij met voldoening op sommen dat er toch één in hclvlaamsch isgeweesl het droeg voor tijtel De Koopmans-klerkklucht lied (wij gelooven het een gewrocht van MWil- lems). De andere uitvoeringen, 't zij op viool, Huil, piston, haulbois, harmonium, piano, enz., zijn, volgens men zegt, goed uitgevoerd geworden. Pu bliek ontbrak er niet. Donderdagavond, nogeens in onze Tooneelzaal, had de vertooning ten voordecle der Bewaarschool en der armen onzer stad plaats, gegeven door de heeren onder-officieren van liet lü13 regement; zij bestond in: Un Ami acharné; les Crochets du Père Martin; les Balteurs de blé, en la Noce du Village; deze twee laatste zijn kooren. ij twijfelen geenszins of zij zullen deze stuk ken goed uitgevoerd hebben en wij bedanken die heeren over hun goed werkdoch wij hadden willen hen toejuichen volgens verdiensten, maar wij maakten geen decider uitverkorenen diehunne namen mogen schrijven hebben op dc intceke- ningslijslcn. tie Getrouwe Herten, de Kunst is ons vermaak, als een der ijverigste en bekwaamste leden, vooral met de klnchtrol het tooneel betrad, en die dikwijls ja nog tweemaal verleden jaar in prijskampen bekroond werd. De beiaart liet zijne liefste vaderlandsche toonen hooien en de twee voorzitters der maat schappij gingen, in een sierlijk rijtuig, den held der feest halen. Toen al de feestgenoten vereenigd warenwerd door eenen onder hen eene aanspraak gedaan waarin hij handelde over de zedelijke voordeelen door de tooneeloefening verschaft en diesvolgens over de achting welke de looneeiisten in hunne hoedanigheid van volksbesehavers verdienenhij toonde hoe de veteranen van dezen de achtbare voorbeelden en ook wel de raadgevers der jongeren zijn. Na onzen Nestor om zijnen onverbroken ijver geprezen te hebben werd hij als natuurlijk aangedreven om hulde te bewijzen aan deri heer minister van binnenlandsche zaken, Alp. Vandenpeereboom, die de kunsten ten inogelijkste aanmoedigt, beschermt en begunstigt, en zich vooral eencn onsterfelijke!) roem verworven heeft door zijn krachtig vermogen ten beste gegeven te hebben ter vaststelling van de regelen der nederduitsche taal. Daarna werd door de maatschappij een gedenkpenning, en door eenen geachten letterkundige een gedrukt diploom opgedragen aan onzen Jubilaris, die, ofschoon diep bewogen, zijne dankbaarheid uitermate wel uitdrukte. Onder de menige toasten die voor gedragen werden, zijn met eene buitengewone geestdrift onthaald en toegejuicht geweest, degene 1" aan M. onzen geliefden Koning 2° aan 'L. K. II. den Graaf van Vlaanderen 5° aan onzen waardigen enonvermoeibaren Yperling, Mijnheer den Minister van binnenlandsche zaken. De beste versland houding en eendracht die daar heerschten, alsmede de wel bereide lekkere spijzen en goede wijn van den gastheer hebben de vrolijkheid gestadig in gang gehouden en zullen dit feest helpen indachtig zijn. Ziellier een der liederen die Ier dier gelegenheid gezongen werden TER EERE VAN SEDERT 1811. 1. *'k /.ong in mijn' jongheid menig lied 7.oo als de voogden kwelen; Thans zegt men mij Zulks past u niet, Maar wel aan filomelen. 'k Antwoord Een keer is geen gewoonl', Earidon faridon deinc! 'k Hoop dus dat ieder mij verschoont, 'k Zing toch voor Ruu.no Buseyne. 2. Nooit was de held van deze feest Minnaar van plichtplegingen, Nutloos dan heden ons den geest Ter zijner eer bedwingen. Als vrij en vrank wordt hij gekend, Vriend van den groote en den kleine; Om zijnen aard en kunsttalent Eeren wij Buuno Buseyne., Melkpomcen schreef voor taak hem voor 't Nuttige en 't fraaie te paren Hij volgde steeds zoo wel haar spoor Dat hij mocht lauw'ren garen. Wien zag onz" taal langst op 't tooneel AVien antwoord liefst haren seine? Wien valt de klnch trol best ten deel? Elkeen noemt Bruno Buseyne. 4. Sluiten wij nauw den broederband; Blijven wij gansch ons leven, Naast God aan Vorst, aan Vaderland En aan de taal ons kleven Bekers gevuld thans, vriendenschaar, Aan deze nektarfonteine En luid geroepen altegaar Lang leve Biumo Buseyne Den 21" april zal te Yperen tic aanbesteding plaats hebben van eenen steenweg van Boesinghe naar Langemarck; deze 'weg zal eene lengte hebben van 4,902'" 45 en de kosten wor den begroot op 109,000 fr., onbegrepen de grondinneming. Wanneer de nieuwe tarieven in zwang zullen gebracht zijn, dan zal de spoorweg van den Belgischen Staat onbetwist baar van al de spoorwegen van Europa die zijn, op welken mtn het goedkoopst reizen zal. Reeds hebben wij voor den telegraaf den goedkoopsten tarief van het vasteland'. De langste reis die men in ons land per spoorweg doen kan is de reis van Oostende naar Herbestalde lengte is lil mijlen! Die reis, zal te rekenen van 1» mei aanstaande, enkel nog kosten fr. 7-GO e. in 1" klas en fr. 3-80 c. in tweede, om Uelgie in gansch zijne lengte door te reizen. Lene liefdehistorie. Een mannelijk schepsel doel (och veel voor eene dochter van Eva en wij kennen een dichter die zegt dat zoo er geene vrouwen waren, hij zich zoude ver drinken! Dat is 'nen viezen kerel niet waar Nu, maandag zijn wij in Dixinude getuige geweest van eene liefdekommedie, die het spreekwoord twee honden aan een been komen zelden overeenL op nieuw bewaarheid. Louisa Veen lief be vallig 17 jaiig meisje, met booze oogen, ja oogen als de schichten van Cupido, in den kop, had zich met eenen vrijer, ka aard naar den pastor begeven om ondertrouw te doen en had haren ouden beminde, Emiel Ldie in Duin kers was, laten zitten zonder kikken of mikken. Ja maar den algescheepten minnaar kreeg licht van de poets en nam on- 1111(1 del ijk zijne hielen in dc handen cn en route naar Dixinude. va" a's Louisa haren beminden Emiel terugzag, het spel veranderde en Ëduard kreeg zijn kongéDe eerste liefde is a ij te leste, ziet-ge. Maar t was daarmeê niet gedaan Eduard was het hart ,n door die blauwe scheen en zwoer zich te wieken en zijne beminde terug te stelen. Maandag toen hij aan zijne bezigheden, ,n de Weststraat, was, zag h', op een el verheid koppeltje en rap als dc weerlicht was hij er bi De jalousche tijgers geraakten handgemeen; Emil dolf het onderspit en Eduard meende het meisje reeds in zijn bezit te de hielen ve V'' V'|"chUe n.aar huis en Edl"''d volgde haar op de hielen veiheugd over zijnen zegen praal in de legenwooi-

De Toekomst (1862-1894) | 1866 | | pagina 2