Stads-nieuws. - YerschilligeTijdingen.-Kunst- en Tooneelnieuws. Bekendmakingen. Stads Nieuws. VIJFDE JAAR. ZONDAG 22" APRIL 1866. N° 2io. Ilct Journal des Beaxix-Arts el de la Litléra- ture, n° 7. IS April 1866, sprekende over de Tentoonstelling van kartons der heeren GuITens en Swerts, die te Antwerpen plaats heeft gehad, geeft eene kortbondige uitlegging der verscheidene reeds uitgevoerde muurschilderingen dezer kunstenaren. Hel handelt ook over deze nog uit te voeren in de llallc der stad Yperen Het derde gewrocht der heeren Guffens en Swerts, is nog maar als voorstel, maar dat voorstel ontving in 1863 reeds de goedkeuring des gouver- ncments en tier stad Yperen. In de geschiedenis onzer vlaamsche gemeenten bekleedde Yperen eene aangelcgenc plaatsterwijl zij krachtdadig hare vrijheden verdedigde, hielp zij uit al hare macht mede tot het uitbreiden der nijverheid en plaatste zich aan het hoofd der beschaving. De schepens van Yperen verwierven eene faam van wijsheid en vernuft en hunne beraadslagings- kamcr bleef vermaard. Onze twee Antwerpsche artislen hebben zich deze gedachtenis verbeeldzi j ondernemen eene gedenkzuil aan de nagedach tenis dier magistraten op te richten. Zij zal bestaan uit 4 groote samenstellingenop den muur van den achtergrond, een tooneel uit het gerecht der lof!e eeuw; rechts der schouw, de magistraten van Yperen, de eerste school der 15llc eeuw onder hunne bescherming nemende; op den grooten muur, recht er over, de blijde intrede van Filip DE TOEKOMST, De brieven voor de rcihtktie, (ie boeken om in ons bladje geplaalsl 1c worden, moeten vrachtvrij don uitgever, Dixmudc-straal2(>, toe gestuurd worden.INSCHRIJVING: Voor Yperen, per drie maanden, Ir, I -00 por jure, fr. d-00, vóórop te betalen. Buiten stad, zeilde prijs met verhoog van bet port. Men schrijft in bij don drukker van dit blad, alsook bij allo post-direkleurs. BEKENDMAKINGEN 12 cenlimen den drukregel; —de Plakbrieven van Verknopingen, Verpachtingen, enz. en andere Bengten, ten bureclc van dit Weekblad gedrukt, zijn gratis ingelijfd tot liet verval van den dag der verpachting, des overslags ol anders. Alle ïntee- kenaar voor één jaar, hoeft regt driemaal een berigl van zes regels, zijn beroep betreffende, onvcrgeld in dit bladje te laten inlijven. Er worden wekelijks Afdruksels van dit blad gratis in de voornaamste herbergen der gemeenten gezonden, waar de verknopingen, enz. der in ons blad aangemelde goederen, plaats hebben. Regen, hagel en wind hébben plaats gemaakt voor 't schoon weder de wandelaars zullen beginnen hun hert op halen, want op den buiten is alles groen, en binnen eenige dagen zal alles in bloei staan, reeds koestert liet oog met vol doening de gouden koolzaadvelden. De Mei-maand, anders gezegd de bloemen-maand, zal dit jaar geene logen zijn en wij verwachten dat hel einde van April daarin een begin van Mei zal worden. Ja, wij spraken van wandelen onze vestingen, die over eenige jaren den oorlog verbeelddenzijn nu hel zinnebeeld van den vrede, en bloemen in plaats van kanons en welge schikte paden in plaats van loopgrachten bevestigen ons ge zegde. De wandelaar vindt aldaar zijne voldoening, doordien hij, om zoo te zeggen, buiten en binnen stad wandelt, inder daad, wanneer men aan de gewezen Thourbulpoort optrekt, geniet men een schoon zichtbuiten de Dixmudepoort ziet men liet Gazgebouw en de nieuwe fabrieken (lijnwaadweverij) van den heer Valcke, de lintenweverij van den lieer Seys, en nog een aantal nieuwe gebouwen die ons, voor eenige jaren, aldaar eenen nieuwen wijk belooft; dan, buiten de Meenenpoort, de fabriek der heeren Barbier-Muiier en Cil!,en bet begin eens nieuwen wijks die aldaar, met der tijd, ook zal gebouwd wor den. Dan gaat men voortvan ver treft men langs den Zille- beekkant de steenbakkerij van M. Lapiere-Froidure, al wande lende komt men tot aan de Rijsclpoort; als wij zeggen Rijsel- poort, wij zijn mis, de poort is verdwenen: de stadsmuren zijn doorbroken en een breeder weg zal aan de rijtuigen en voetgangers eenen veel gemakkelijkeren toegang geven. abdaar vertrekt men naar de outle Tempelpoort; alom ziet men verbetering, alom bloem en groen; van ver hoort men een reuzen gefluit en men ontwaart het konvooi niet zijne witte pluim die snel aankomt en ons langs den kant der statie doet zien. De met den stoom-marbelzagerij van den heer Lapiere- Vandevyver, de statie, en een lokaal over de Sterre, alwaar de bureelen der te delven vaart zullen zijn, treffen onze aan dacht, overal rijzen nieuw gebouwde huizen uit den grond. Wacht maar, binnen weinige jaren en Yperzal in bloei mer kelijk aanwinnen door het bekomen van nieuwe ijzeren wegen; onder andere die van Ostende opArmentiers, die Yperen langs den eenen kant in bijna rechte lijn aan de zee bindt en langs den anderen aan Frankrijk. De Toekomst van heden geeft hare geabonncerden een bijvoegsel waarop men al liet voordeel zal kunnen studeren dat die ijzeren-weg voor Yperen na zich zal slepen. Onze vertrokken werklieden, die hunnen geboorten- grond verlaten hadden bij mangel aan broodwinning, zullen gelegenheid vinden om terug naar hunne vaderstad te komen en het geluk en den vrede te genieten die de nijverheid alleen aan Yperen kan geven. Het is te hopen dat eene overdrevene politiek dit schoon vooruitzicht niet zal komen verijdelen.

De Toekomst (1862-1894) | 1866 | | pagina 1