Verschillige tijdingen. Kunst- en letternieuws. de stoutehertog van Bourgondie en graaf van Vlaanderen ter linker zijde der schouw, de af kondiging van het roemrijk reglement ter afschaf fing der bedelarij. Deze samenstellingen zijn kundig bewerkt en heel in den zin des tijds, en wij twijfelen geenszins of de heeren (iulïens en Swerts zullen door dit gewrocht een der schoonste perels aan hunne artiesten-kroon verwerven. Verder, hetzelfde Journal, sprekende over de Tentoonstelling van dit jaar, maakt gewag van eenen onzer stadsgenoten M. August Bölim stelt maar twee landschap pen van klein gestalte ten loon, maar hunne klein heid belet hier niet ze zeer goed te vinden. De jonge school der landschapschildering is altijd op de bres met even veel vuur en goeden wil. Het Senaat zal tegen maandag, 25" april bijeengeroepen worden, om zich vooreerst bezig te houden met de overblij vende artikels van liet herziene strafwetboek. Uil Kortryk schrijft men aan den Tijd dal, dank aan de verbeterde weergesteldheid, de oogst, ten velde ook aldaar den gunstigen aanblik biedt. Tarwe, rogge en koolzaad zijn schoon opgekomen men ziet reeds bloeiende koolzaad akkers. De daling der graanprijzen is natuurlijk zeer nadeelig voor den landbouwer, en zulks ten gevolge der veel te hooge pacht prijzen. Zijdie zeiven geen eigenaars zijn zullen in hel jaar 1 Stiff niet veel over houden. Zondag morgendten half tien ure is M. de baron E. Vanderlinden-d'Hoogvorst, opper-geneiaal der burger wacht van het koninkrijk te Brussel overleden. De Koning is ieverig bezig geweest met al de eigen dommen na te zien, voortspruitende uit de nalatenschap van wijlen zijnen doorluchligen vader, om lol een einde te komen ter vereffening des erfdeels. Zoo is Z. i\l. dezer laatste dagen, alvorens voor dezelfde zaak naar Ardennen te zijn vertrokken, in een huis gekomen gelegen te Laeken en bewoond dooi' eenen werkman. Vlaamsch sprekende, zegde Z. M. tot de bewoners nagenoeg het volgende X..., zoo als ge weet, ben ik verplicht om het huis te doen verkoopen ten einde de erfenis te vereffenen, maarzoo gij hetzelve wilt koopen, ge hebt den voorkeur, en kunt ii tot den notaris wenden voor de voorwaarden. ic Sire, zegde de vrouw, U weet wel dat het voor eenen werkman onmogelijk is een huis te koopen, waarop Z. UI. antwoordde, zonder haar te laten voortklappen Ik weet dit zeer wel, maar daar moet ge niet naar zien. Want den tijd van betaling aangaat, dien kunt ge naar u goeddunken bepalen en begeef u van mijnent wege hij den notaris en ziet de zaak op zijn best mogelijk voor ulieden te schikken, Wij vernemen dat de liberale afdeeling van het Vlaamsch-Verbond te Gent, van welke de voornaamste der vlaainsche letterkundigen leden zijn, zich heeft heringericht, en den naam heeft aangenomen van Vlaamsthe liberale kies- vereeniging. In eene zitting, die dezer dagen werd gehouden, heeft de Vlaamsclie liberale kiesvereeniging besloten van het Ylaamsch-Verbond geen deel meer te maken, en zich ook niet te laten vertegenwoordigen bij den Landdagdoor den Antwerpschen Nederduitschen Bond tegen 22" april te Gent beroepen. Het gerucht loopt dat het ambt van opperbevelhebber der burgerwacht van het koninkrijk, opengevallen door het overlijden van den baron Vanderlinden-d'Hoogvorst zal toe vertrouwd worden aan Z. K. II. den graaf van Vlaanderen. Oost vlet eAen eri.eeft! Zondag 22" april zal te Oosl- vleteren de instelling plaats hebben van de maatschappij Kring van de Vleier. Ter dier gelegenheid zal er zich te Elsendamme om 12 1/2 ure een stoet vormen, bestaande uit al de maatschappijen dei- omliggende gemeenten en uit deze van de Meter, die reeds honderd en dertig leden telt. Om 3 ure juist, zal elk lid in de kegelboibaanbij baas Block aan de Kortekeer, elk op zijne buurt bollen. Ter vereering dezer maatschappij zal het muziek van Oost- vleteren gedurende dit feest eenige zijner schoonste stukken uitvoeren, de klokken zullen hun geluid laten hooien, de beiaard zijne zoele toonen en het kanon zijn daverend gebulder. Een duizendtal kappers van het patersvatje zullen in de bolbaan geledigd worden onder het geroep van Lung leven de Kegelbroeders van de Vleier! Medegedeeld Den 10" juni 18(56, zal eene luisterlijke festival, te Zarren plaats hebben. Een misdadige aanslag op het leven van den keizer van Rusland is maandag 1G" april, omtrent vier ure des na mid dags gepleegd. De czar had zijne gewoone wandeling in den zomerhof gedaan, en was oj> het punt van in zijn rijtuig te slappen, toen er eensklaps een pistoolschot gelost werd. Het schot was wel degelijk op den keizer gericht. Gelukkig werd Alexander niet geraakt. Ilij die geschoten heeft, was voor zoo ver de inlichtingen gaan, een onbekende. De juslicie doel ieverige opzoekingen, om den dader te ontdekken en te weten of de aanslag per soonlijk is, of wel het gevolg eener samenzweering. De president der Vereenigde-Staten van Amerika ver klaart in eene proklamatic dat de opstand der Zuiderlijke-Stalen geëindigd is. De openbare schuld beliep den 1" april 2 milliards 827 millioenen dollars, en het inkassa der schatkist 122,000,000. De kommissie der financiën van den Senaat, heeft het ont werp van leening goedgekeurd. Eene jonge dochter van 24 jarender omstreken van Thielt, is sedert den 3" dezer spoorloos uit hare woning ver dwenen. Goede belooning aan degenen die inlichtingen over deze persoone kunnen 'geven in het policïebtireel dier stad. Zij is lang I ineter !i0 c.; blond hair en wenkbrauwen; oogen blauw; gewone neus; bleek wezen. Zij is gekleed met zwart laken mantel met zwarte zijde gevorierd, zwart kleed en zwarte muls. Te Ichteghem sliepen dinsdag nacht vader en zoon V. te samen in een bed. Toen de zoon woensdag morgend ont waakte, vond hij zijne vader aan den stijl van hel bed opge hangen, geen teeken van leven meer gevende. KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ DE WIJNGAARD, TE BRUSSEL. Prijskamp van i'oonrellettei'kiiiitle, geopend .onder de bescherming en met de medewerking van het Staats bestuur. Voor opstel van a) een drama in één of twee bedrijven b) een tooneelspel (comédie) van gelijken omvang. liet onderwerp wordt aan den keus der schrijvers over gelaten; doch de stukken moeten nationaal zijn van zeden en karakter. De prijs voor het beste drama is eene som van 200 francs en een zilveren vergulde herinneringspenning. Gelijke bclooniug wordt voor hel beste tooneelspel (comédie) uitgeloofd. Aan het nabeste stuk in ieder der beide vakken zal er een tweede prijs worden toegekendbeslaande in eene som van 100 francs en een zilveren eermetaal. I De stukken ter mededinging in te zenden, moeten vrachtvrij besteld zijn, vóór I" Augusli 18(10, aan den Baad van Bestuur der Maatschappij de Wijngaardin haar lokaal, Groote Merkt, n° 19, te Brussel, en eene kenspreuk dragen.

De Toekomst (1862-1894) | 1866 | | pagina 2