VefschiSligc lijdingen. Priesterlijke benoemingen. Officiële akten. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. liederen, enz. Hoeveel zijn er in het vlaamsch voorgedragen of gezongen Eene enkele romance door den lieer N...! Wanneer zal die noodlottige onverschilligheid of wal meer is vergetelheid van onze vlaamschsprekende Yperlingen jegens hunne eigene en ten onrfcht miskende moedertaal verdwijnen He klok sloeg elf ure en Piet (die een hrlsch boos wijf te huis heeft) durft nimmer na dit uur iii de kroeg blijven dronk eene volgetapte pint in eens uit en verdween. In het heêngaan riep hij mij nog toe Wij spreken daar morgen verder over. Ingezonden KERMESSEN DER MAAND MEI. 34' Zondag Becelaere. Woes ten. Watou (Abeele). Wulveringhem (Veurne). Thielt. Het zal niet onbelangrijk zijn de strijdkrachten voor Üos- tenryk en Pruissen te kennen. TEGEN PRUISSEN: Oostenryk, dat een leger van meer dan (>00,000 man kan leveren; Beijeren, 200, man; Saksen, 26,000 man; Baden, 18,500 man Groot-Hertogdom Hessen, 12,000 man; Saksen-Koburg, 2,200 man; Brunswick, ij, 000 man; Nassau, 0,000 man; Saksen-Meiningen, 2,000 man; Weimar, 5,500 man; Altenburg, 1,800 man; Lichtenstein, 1,500 man; de twee Heuss, 1,500 man; Schamburg-Lippe, 500 man Lippe-Ditmold, 1,500 man; Waldeck, 1,000 man; Al deze vereenigdc konliugenten,zouden een totaal 941,850 mannen vormen. VOOR PRUISSEN Pruissen, 500,000 man Mecklemburg- Schw-erin, 6,000 man: Mecklemburg-Strelitz, 2,000 man; Keur-Hessen, 15,000 man; Oldenburg, 4,000 man Anhalt- Bernburg, 800 man Schwarzburg-Sotiderljausen, 880 man Schwarzburg-Rudolstadl, 1,000 man; Lubeck, 800 man; Frankfort, 1,200 man: Breinen, 800 man; Hamburg, 2,200 man; te samen 556,000 soldalen. Oostenryk heeft alzoo eens zooveel troepen als Pruissen ter zijner beschikking; maar men vergete niet dat een deel dezer troepen in Italië moet verblijven, om dat deel van het keizer rijk te beschermen. Spant Spanje met Italië aan, dan zou Pruissen 120,000 man meer hebben dan Oostenryk. In Engeland doet dc oorlog eene sterke krisis in de fi nancien ontstaan. Een groot getal faillissementen hebben plaats gehad echter is de toestand dezer laatste dagen een weinig kalmer geworden. Men schat de weerde der gekende faillieten ten minste op 22 millioen ponden sterling (550 millioen franks) en men spreekt nog van andere bedreigde huizen. Over eenige dagen is voor het assisenhof van Henegouw de zaak geëindigd van De Dessus-le-Moustier en Ponchaut, beschuldigd van moord op de genaamde Frans Adria, bijge naamd de Spanjaard, oom en peter van De Dessus-le-Moustier. Beide zijn ter dood veroordeeld. De Moniteur behelst de lijst der landen waar de Belgen mogen gaan zonder paspoortnochtans kunnen zij verplicht zijn te bewijzen door hel een of 't ander stuk wie zij zijn. De Staten die gestemd hebben in de afschaffing van het pas poort, zijn A. Anhall, Bremen, Denemarken, Frankryk, Frankfort, Groot-Britannien, Hamburg, Hanover, Groot-Hessen, Holstein, Italien, Lauenberg, Lubeck, Luxemburg, Nassau, Oldenburg, NederlandenSaxen-Coburg-Gothakoninklijk Saxsen, Saxen-Weimar, Schleswig, Spanje, Zweden en Noorwegen, Wurtemburg en Zwitserland. B. Staten die maar toegestemd hebben in de afschaffing van den visa Oostenryk, Baden, Beijeren, Brunswick, Keur-Hessen, Mecklemburg, Schwerin, Streüfz, Pruisen, Saxen-AdtSnburg, Saxen-Meiningen. Het gerucht loopt dat er kwestie is van de terugkomst der belgische vrijwilligers uit Mexiko. De Koning en de Koningin zullen op Maandag 27 Au- gusti Brugge mei een bezoek vereeren. In zijne zitting van 9 dezer heeft dc gemeente-raad dier stad eene som Van 50,000 IV. gestemd, om alsdan feesten legeven. Het gerucht loopt te Brussel,dal hetbelgisch ministerie binnen kort aan de kamer zal voorstellen om het getal der mannen onder de wapens op 80,000 te brengen. De inroc- pingsbrieven der in verlof zijnde mannen zouden reeds onder teekend zijn. In zitting van den 8 Mei heeft de heer Coomans in de kamer der vertegenwoordigers daarover eene ondervra- ging gedaan, en uit antwoord van den heer Frère, blijkt dat dit voor het oogenblik nog niet besloten is. Echter is de openbare denkwijze algemeen van gevoelen dat, indien de oorlog uitbarst, de onaf hankelijkheid van Belgie groot gevaar kan loopen, en hel dus noodzakelijk zal zijn ook liet belgisch leger op oorlogsvoet te brengen. Men schrijft uit New-York, 2 Mei De spaansche vloot heeft den 51 Maart Valparaiso gebom bardeerd. Zij heeft groote schade aangericht dezelve word! van 19 tot 20 millioenen dollars geschat. Er waren weinig doodeu. POSTBERICHT. De minister van openbare werken maakt bekend dat de geldverzendingen, bij middel van posl- mandatcn, mogen plaats hebben van Belgie naar Frankrijk en Algerie en naar Nederland, alsook van elk dezer laatste lan den naar Belgie. De kosten dier verzendingen zijn bepaald op 20 centiemen per 10 franks of gedeelte van 10 franks. De mandalen mogen niet meer bedragen dan 200 fr. voor diegeene welke in Frankrijk of in Algerie uit gegeven of betaalbaar zijn; 211 fr. 64 c. (100 guld.), voor deze welke in Nederland gewisseld worden. Die mandaten kunnen kosteloos, door terugteekening eenën derden overgezet worden. Do uitgave en de betaling der mandaten naar den vreemde gericht of er van afkomstig, kunnen voorloopig alleen ge schieden in zekere postkantoren die bijzonderlijk voor dezen dienst aangewezen zijn. De uitgaaf der nieuwe post-limbers van een centiem zal beginnen met den I Juni aanstaande. De heer Masureel, bestuurder der damen van Rousbrugge, teYperen, is pastor van het hospitaal van Onzc-Orouw te Kortryk benoemd. De heer Van Neste, prissier in het seminarie, is tweede on derpastor te Wytschaete benoemd. Bij Koninklijk besluit van 8 Mei 1866 worden onderstand- gelden verleend aan de volgende leerwerkhuizen Dixmude, 600 fr.; Becelaere, 891 fr. 58 c.; Passchendaele, 1000 fr. van den 1 tot den IS" Mei !S£6. erBonnTrni Mannelijk geslacht 6 GEB00R1EN v v-i tc zanten 9. V rouwelijk o Schacht, Leotiardus, daglooner, en Roogacrt, Maria, dienst meid. Van Doorne, Eduardus, luitenant-kwartier-meester bij de Rijschool, en Van Praet Maria, zonder beroep. Burggraeve, Frederik, 70 jaren, echtgenoot van Thcrcsia Reynhout, Rysselstraat. Vandewynckele,Amelia, 41 jaren, kantwerkster, ongehuwd, Bolling-straat. Wóuts, Joannes, 65 jaren, metselaar, echtgenoot van Paulina Vanhouckr, Meenenstraat. Alen, Catlierina, 81 jaren, zonder beroep, weduwe van Joannes-Baptiste l'ima, S' Jans-Hospilaalslraat. Morel, Maria, 65 jaren, zonder beroqp, ongehuwd, S' Ja- cohslraat. Mannelijk geslacht 5 jen d-e 7 jaren,., ;L. te za 'Vrouwelijk id. 2 Ben ede? zamen ,j.

De Toekomst (1862-1894) | 1866 | | pagina 2