Verschilligc lijdingen. 4° Zondag.- dit tooneel, dit schrijven, die worsteling niet al aantreft, lichter is het hoogst loffelijk te zien met wat moed en vurig heid, met wat opofferingen, met wat hardnekkigheid de vlaamsche genootschappen zoo als de Vlaamsclie Ster en an dere onze moedertaal steeds verdedigen. Ook onze vlaamsche liefhebbers der stad verdienen den grootsten lof en de warm ste aanmoedigingen, zij die hunnen tijd hier besteden aan de opbeuring der nationale zaak. Ja, lof aan de spelers die ons dezen winter op eene zoo behoorlijke wijze met zes deftige vertooningen vergastten. Ja er schuilt nog vlaamsch in Yperen. Wat denkt ge thans van het verslag De Laet, hernam Piet. Indien het verslag De Laet geen politieke kieswinkel was, ik zou moeten zeggen dat hel een der merkwaardigste dokumenten is sedert lang over de vlaamsche beweging ge schreven, en ondanks alles, denk ik wel dat het ons staatsbe stuur dwingen zal aan de rechtmatige eischen der Vlamingen eens te voldoen doch ik doe mij de vraag, waarom dit verslag niet in de beide talen is verschenen. Mij dunkt, dat Mijnheer De Laet toch wel zoo veel belang aan zijn eigen werk had mo gen of moeten echten, om het, in voordeel der zaak zelve, in het vlaamsch op te stellen en het te vertalen, en ik ben er ze ker van, de Kamer zou er zich niet tegen verzet hebben, dat het gelijktijdig in de twee talen in den Moniteur opgenomen w ierd en bij gevolg zoude ik mij arme vlaming als ik ben de moeite kunnen sparen hebben, van het rapport De Laet mij door het meisje van Dingi mans uit de Dixmudsche- straat te doen voorlezen en vertolken. (Medegedeeld). KERMISSEN DER MAAND MEI. Meulebeke. Een moordenaar zijner meid. De moord door Joseph Aspe, tafelhouder te Toulouse (Frankryk), den 9 Januari II., op zijne dienstmeid Marie Guillonct gepleegd, en de wreede omstandigheden welke die misdaden vergezelden, hebben in het departement van Haute-Garonne een diepen indruk ver wekt. Aspe had het bestuur van een drankwinkeltje toevertrouwd aan zijne dienstmeid Marie Guillonet, zeer licht van zeden en van karakter, die hem hoegenaamd geene waarborg gaf. Hij verdacht en beschuldigde haar zelf van een gedeelte der ont vangsten ontvreemd te hebben, of ten minste van erdoor ha re achteloosheid nadeel aan toe te brengen. Aspe had zich hitter beklaagd en er hadden dikwijls gewelddadige tooneelen plaats. De dienstmeid toonde zich weinig onderworpen en aanmatigend. Hij had haar wel willen wegzenden, doch zij had verklaard dat zij niet heen gaan zou dan wanneer haar loon was betaald en zij hare 42 fr. zou terug hebben, welke zij hem geleend had. Aspe was zonder geld en moest dus toegevenDoch in zijn hart verborg hij een (liepen haat, welke alle dage nieuw voed sel kreeg. Van een anderen kant had Marie Guillonet er zich op be roemd dat zij geld bezat; zij had van 2000 fr. gesproken. Deze som was voorzeker overdreven, doch men mocht aan nemen dat haar koffer eenige honderde franks inhield, de vrucht van hare spaarzaamheid. Volgens de beschuldigingsakte was Aspe ;s avonds bij Marie Guillonet gegaan; hij zou haar vermoord en in stukkeu gesneden hebben en had de stukken op een kleinen wagen vervoerd om ze in het kanaal te gaan werpen. Op Woensdag 10 Januari, rond 7 ure :s morgens, zag men een bruin tamelijk dik pak in het water drijven, tusschen den meulen der Minimen en den sluis van den Bearnais. Dit pak, door eene koord te zaam gebonden, werd aan wal gehaald en bevatte het verminkte lijk van Marie Guillonet. Het hoofd was afgehouwen in de knicn waren diepe gapende wonden tot op hel been, en het was zichtbaar dat de moordenaar gepoogd had de beenen van het lichaam te scheiden. Het lijk was dub bel ineen gedrongen, de kniën legende borst, en de voelt n tegen de billen het was maar met een hemd gekleed en met eene crinolien rond het ceintuur. Uit het onderzoek is nog het volgende afschuwelijke feil gebleken Eenige dagen voor de misdaad, had hij een jong ziek verken, dat hij had iu zijn huis genomen om het te ver zorgen, maar in eenen oogenblik van opioopenheid, had hij het met een stuk hout op den kop geslagen, en den 28 Decem ber ziende dat het aan de wonden daarvan ging bezwijken, leende hij een beenhouwersmes en sneed het zieke dier den kop af. Den volgenden dag deed hij dien kop, onder zijne oogen door zijne andere verkens opeten. Dewijl men ook het hoofd van Maria Guillonet niet heeft terug gevonden, mag men veronderstellen dat bij dit ook door zijne verkens heeft doen verslinden. J.-J. Aspe, bijgenaamd Pullaud, loochent al de hem ten last gelegde feiten. Er zijn 106 getuigen opgeroepen. De zoogenaamde gewichtige smokkelarij, ontdekt in eene groote stokerij der omstreken van Dixmude, en waarvan al de dagbladen van hel land gewag hebben gemaakt, is nie tig verklaard. Het hoofdbestuur heeft erkend dat het proces-verbaal op gemaakt door de bedienden der accijnsen Peters, Jan Egide en Vandenbroucke Pieter-Francis, ten laste der heeren ge broeders Van Hille, stokers, niet gegrond was. Door ministerieel besluit van den IC der loopende maand, is dit proces-verbaal vernietigd en aanzien als van geener waarde. De Moniteur kondigt het besluit af hetwelk de kiezer» bijeenroept op Dinsdag 12 Juni, ten 9 ure 's morgens, om over te gaan tot de gedeeltelijke hernieuwing der kamer van Volksvertegenwoordigers. Het tijdstip van het kamp van Beverloo, dat gewoonlijk bepaald is op de maanden Juli en Augusti, is dit jaar uitge steld tot half September. M. Claes, van Lembeek, heeft den 12 dezer de aanzien lijke boete betaald, waartoe hij voor smokkelhandel in zijne stokerij veroordeeld was. Baron Saint-Symphorien is in beroep gegaan tegen hel vonnis der korrektionnele rechtbank van llergen, welk hem veroordeeld heeft uit hoofde van geheime stokerij. Iu den nacht van 7 tot 8 dezer zijn er twee dieven ge drongen in het huis der weduwe Colombier, landbouwster te Meenen, in de slaapkamer dier reeds oude vrouw, 67 jaren, gedrongen zijnde, hebben zij haar overladen met slagen inel een snijdend voorwerp op het hoofd, en daar zij die met haren arm wilde vermijden, is deze gansch vermorzeld. De moorde naren hebben in 't geheel omtrent 12 fr. kunnen medenemen. De wonden bieden geene zwarigheid aan. De booswichten zijn onbekend. Zij spraken vlaamsch. Nuttigheid der mots. Aangezien de nuttigheid van dit dier betwist is, wij gelooven eene ondervinding te moeten mededeelen die gedaan geweest is en die buiten twijfel stelt zijne hoedanigheden tot het vernietigen van den witten- ch den aardeworm. In eene gemeente van het kanton Zurich, zocht men naar een goeden mollenvanger. Een wijs geleerde man, M. Weber, heeft zijne medeburgers w illen overtuigen dat de mol niets eet der wortels van geen eene plant, en dat hij zich voedt voorna melijk met de kruipdieren die dezelve beschadigen. M. Weber zegt dat een natuurkundige met zorg de magen van la mols doorzocht heeft, en dat hij er niet het minste breintje plant of wortel in gevonden heeft, maar in tegendeel de overblijfsels van verschillige wormen, zoo dan dat de mol geene kruiden eet, aangezien deze meer moeite in 't verteeren kost dan de wormen. Met dit onderzoek niet te vrede, sloot hij mols in groote met aarde opgevulde kisten, ten deele met malsch gras overdektdan plaatste hij in eene kist witte- en aarde-wormen. Hij bestatigde dat 2 mols in 9 dagen 341 witte wormen, 193 aardewormen, 23 rupsems en eenen muis met huid en hair opgeëten hadden, die levende in de kist opgesloten waren. Hij stelde hun aGrfan rauw gekapt vleesch voor, gemengd

De Toekomst (1862-1894) | 1866 | | pagina 2