Ycrschilligc lijdingen. Kunst- en letternieuws. Oisweder. ten voordecle der onderlinge Brand verzekeiitigs- Maatschappij Les Beitjes Sléunis, gevestigd lot Brussel, dat hijna doorliet vuur een gedeelte zijner hoppe te zien verbranden, op den ast, den 21" September 18GG, onmiddelijk de schade die hij door dit ongelukkig voorval geleden had, na wcnschen is ingestaan geweest, en de betaling daaraf bekomen heeft door eene sommc van Drie honderd veertig franken, die hij van de voorzcide maatschappij ontvangen heeft in klinkende geld speciën. In teckcn der waarheid heeft hij deze verklaring vrijwillig afgeleverd, alle landbouwers aanradende zich te doen inschrijven en deel te nemen in de Brandverzekerings-MaalschappijLes Beitjes Uó- unis voornoemd. Reninglielst, 4" October I8GG. MENGELINGEN. Chas'Ses iBïïSckaea-S. Oppcr-agcnt leYperen, M. A'° Vanden Bocakiide, Klooster Poort, n° 5. Remedie tegen den Cholera. 90 gram. olijf-olie. 50 gr. wijn-azijn. Straf schudden. Alle kwart een lepel. Als het betert dan alle uur. En voort beterende, alle drij uren. Ophouden als het zweel uitberst. Dc zieken wel warm houden, mostaard op buik en voeten leggen, koud water te drinken geven met een weinig ordinairen azijn, 's Anderen daags purgeren met sulfate dc magnesie. Stelt in de kamer een bord met chlorure de chauxmaar bovenal delft op goe den afstand der woningen de vuiligheid door uitsmijten en afgaan voortgebracht. Abeille Módicale.) Eene vereeniging is te Brussel tot stand gekomen met bet doel, de middelen te onderzoeken om de douanen in Tielgie af te schaffen. Men weet dal dc afschaffing der douanen-linien, die zoo inderlijk zijn aan onze betrekkingen melde naburige landen, door bijna al de koophandelkamcrs des lands, zijn gereklameerd. De associatie zal hare werkingen beginnen den 20 October aanstaande. Wij wcnschen dezelve tot eencn goeden uitslag te zien leiden en gelooven geerne dat liet gouvernement al zijne poogingen zal bewerkstelligen om tot dat einde te komen. Talrijke nieuwsgierigen, meestal financiemannen en n ij - veraars, waren dezer dagen te Brussel in de Leopoldswijk vereenigd, op den onbebouwden grond omlaag de Hamerstraat gelegen, en zagen aldaar met belangstelling proefnemingen na, die ongetwijfeld eene gehcele omwenteling in het aard- delven zullen brengen. Een machien, van een onbekenden vorm, bevond zich op die plaats en dolf daarden grond om met eene wonderbare regel matigheid en spoed. Die nieuwe machien, gcbrcvctcerd ten voordeele van M. Vandevinne, verbeterd door den ingenieur Brièrc en gebruikt door dc maatschappij van delfwerken Demseaux en C°, verdient de openbare aandacht. ïlel machien wordt bewogen doo een stoomlokomotief van zes peerden- kracht, langs achter geplaatst. Van vooren beeft men twee rechtstaande spillen, voorzien van veertig houweelen van- verschilligc lengten, die den grond omwoelen. In hunne werking boopen die houweelen de omgewoelde aarde opeen, in eene reeks van putcemcrs, waarvan de be weging der aarde naar het bovenste van liet toestel brengt. Daar wordt de aarde door een linnen doek opgevangen, die op zijn beurt dezelve op waggons stort. De nieuwe machien, uitdelver genaamd, kan op 10 uren tijds 2400 kubieke me ters aarde uitdelven en op waggons laden. Een dergelijk uitslag is buitengewoon en heeft liet dubbel voordeel op liet werk der mensehenarms eene grootu besparing van tijd en geld te* doen. Men schrijft uil Geeraardsbergcn Ilier in ouze omstreken is men volop bezig met liet in- oogsten der aardappelen. De hoedanigheid der opbrengst laat niets te wcnschen; er zijn weinig slechte, hetgeen de spckulanten op den hongersnood niet weinig in vei tegenheid zal brengen, daar zij ons van nu af aan met eencn duren tijd voor den aanstaande winter bedreigd hadden. Wij verhoopen dat hel .-goed gelukken van dezen gezonden en voedzamcii aardknol, de prijzen der andere eetwaren zal doen dalen en nimmer buiten het bereik van den werkman stellen. De mid delbare opbrengst der aardappelen is 250 tot 500 kilos per are. Dezelve worden van nu al'geleeverd aan 7 fr. en fr. 7,50 de 100 kilos. STAD NIEUPORT. Tooneelkundig Festival, uitgeschreven door de Koninklijke Maatschappij van Ilhctorika, Van Vroescepe dinne. De Maatschappij, hel hare willende bijdragen lot opburing onzer moedertaal en ter aanmoediging van het vlaamsch loo- necl, heeft besloten, in vergadering van 29" September 18(i(>, een Festival te openen waaraan al de Tooneel-genoolschappen op hi t broederlijks! uitgenoodigd worden te komen deel ne men en ons daarvan kennis te geven zoo haast mogelijk. Elke Maatschappijop eenen door haar te. kiezen '/.on- of Maandag, te rekenen van 14" October aanstaande lot en me t 5" Maart 1867, zal oj» den Nïeuportschen schouwburg eene vertooning geven van stukken ook aan hare keuze overgelaten, doch niet min dan drie deelen of bedrijven uitmakende. Bij gelijke keus van dag of stukken, heeft de eerst inge schrevene de voorrang. Twaalf dagen vóór de vertooning zal een afschrift van elk te vertooncn stuk, niet strijdig met Godsdienst, Vaderland noch zeden, even als de lijst der tooneelnoodigheden moeten toegezonden worden. Ieder deelnemend genootschap, in den omtrek van 17 ki lometers, van Nieuporl gelegen, zal eene vergoeding genieten van Veertig frankendiegene verder in Wesl-Vlaandcreu Vijftig frankendeze buiten de Provincie Zestig franken. Ten dage van de inhuldiging van de lJzere Spoorbaan van Dixmude naar Nieuport, zal er bij de plechtige slads-fecsten van alsdan, eene herinnerings-medailie overhandigd worden aan ieder deelgenomen hebbende maatschappij en onder deze eene loling plaats hebben om twee schoone prijzen in zilver werk ten bedrage van eene waarde, in evenredigheid van Twintig franken voor elk mededingende genootschap genomen. Alle brieven of pakken kosteloos 1c zenden aan den ondei- geteekenden secretaris. De uitschrijvende Maatschappij, steunende op de medehulp van Staats-en Stadsbestuur, behoudt het recht alle verdere schikkingen te nemen, ten goeden uitvalle van dit tooucelfecst. Gedaan in zitting te Nieuportdag als boven Namens de Maatschappij Dc Hoofdman, De Sckretaris, vas©®UBE-VAN»AELE. Cu, DE MEYER. Op den laatsten prijskamp van tooncclstukken te Antwer pen hebben de Jonge Tooneelliefhebbers, van Brussel, de I" prijs behaald, mi Taalzucht, van Mechelen, de 2". Aan den horizont ginds stijgen Zwarte wolken overhoop, Angstig alle voglen zwijgen, En 't gedierte staakt zijn loop.

De Toekomst (1862-1894) | 1866 | | pagina 2