Officiële akten. Aali de II ij ken. gemeente en van het bureel van Weldadigheid in verhouding is met hunne hulpbronnen. Te Brugge kende men Dinsdag avond ten 8 ure dat ge heel de liberale lijst was aangenomen. Te Meencn heeft insgelijks de liberale gezindheid de over hand gewonnen. Wij ontvangen alwéér rampsoedig nieuws van onze landgenoten uit Mexiko. Den 24 septembtr lest hebben 200 mannen van het bcigiesch legioen, komende van Mexiko, ou der het geleide van kolonel Vandersmisseh, nabij Tula, op 1 8 uren der hoofdstad, de bende van Raminrz, tellende 2 UO mannen ontmoet. Niettegenstaande afgemat door de gefor ceerde marchen, hebben die t 00 Belgen den vijand mo dig bevochten, doch onder de overmacht bezwijkende, zijn zij op Tula terug getrokken, na groole verliezen geleden te hebben. Deze zoo ongelijke strijd heeft bet leven gekost aan 72 onzer landgenoten, waarvan 10 of 12 officieren. Keizer Maximiliaan heeft op nieuw eene redevoering uitge sproken, in dewelke hij verklaart dat bij vast besloten hei ft het keizerrijk dat hij regeert niet te verlaten, en alles zal op offeren om de mexikaansche onafhankelijkheid staande te houden. Op Dinsdag, 15 november, wordt de gewone zittijd der Wetgevende Kamers geopend. Het is buiten twijfel, dat de koning dit jaar, bij de ope ning der Kamers, eene troonrede zal uitspreken. Hij zal waarschijnlijk het land bedanken over de ontvangst in de verschillige provinciën en ook wel eenige woorden zeggen over de betrekkingen van België met de vreemde moge nd heden. Men zegt nog dat in den aanstaanden zittijd liet Staats bestuur aan de Kam; rs een wets-ontwei p zal voordragen, dat de gemeenten zou machtigen, straatjes en gangen, in het be lang der openbare gezondheid, te onteigenen. Dit is een eerste stap die leidt tot de hervorming der thans in voege zijnde wel op de onteigeningen en welkers toepassing aan de ge meente-besturen zoo vele moeilijkheden in den weg legt. De katholijke hoofdkerk van New-York is in den nacht van (i tot 7 October in asclie gelegd. Sedert die dn- inuziek- akademie, is het de rampzaligste brand welke er te New-York beeft plaats gehad. Het verlies wordt geschat op verscheidene honderd duizende dollars. Tijdingen uit de Vereenigde-Staten brengen ons bet nieuws van een verschrikkelijke brand te Quebec (Canada) op den 14 October laatst. 2,500 huizen, alsmede 17 kerken en kloosters, zijn de prooi der vlammen geworden. Vijf personen zijn daarbij om gekomen en men lelt eene menigte gekwetsten. Door die ramp bevinden zich 20,000 personen zonder schuilplaats. De schade zal meer dan 5 millioen dollars beloopen. De heer Chazal heeft den koning zijn ontslag toegezon den. Men verzekerd dat hij Frankryk gaat bewonen. Men denkt dat generaal Weiier hem als minister van oorlog ;al opvolgen. De Amerikaan Aspic is voornemens, op de tentoon stelling te Parvs in 1867 een mekanisch peerd te exposeeren, hetwelk derwijze is ingericht, dat men het naar welgevallen kan laten galopperen, draven en slappen. Het heeft beweeg bare oogen, en kan zoowel hinniken als de ooren opsteken. Daar evenwel de samenstelling van dit kunstwerk te staan is gekomen op eene uitgaaf van 9700 dollars, en deze som in vervolg van tijd hoogstens tot op de helft verminderd zal kunnen worden, voorziet men, dat de meeste ruiters zich bij voorkeur zullen blijven bedienen van paarden van vlcesch en been. Men meldt ons uit Waarschoot, 17 October Heeft ons vaderland in den laatsten tijd veel op zijne bevol king verloren,ten gevolge der vreeselijke ziekte die er woedde, de gemeente Waarschoot schijnt het verlies betrekkelijk te willen vergoeden. Maandag laatst hebben hier niet minder dan zeven geboorten plaats gehad, onder welke die van twee tweelingen. De nieuwgeborenen, de vaders, de meters en de peters bijeen, dit maakte een bui teug» woon verschijnsel. Nu, onder de zeven nieuwgeborenen zijn er zes frissche jongt ns. Het vaderland zal nog niet vergaan Men meldt ons uit Gent Victor Hugo, d.t berotmde fransche schrijver, heeft aan de inrichters van den tombola, ten voordeele der slachtoffers van den cholera, in den Café Leopold, Lievenstraal, te Gent, in gericht, hel kostbaar geschenk gedaan van drie eigenhandig en door In m ondt rteeki nde verzt n. De beroemde schrijver heeft dit gesctitnk gedaan op aanvraag van den Iner Dhanis, officii r der lanciers, in bezetting te Gruteen moedig officier, die tijdens den cholera de zit ken, op den wijk van St. Anna, m< l veel zelfsopoffering heeft bijgestaan. Ook is hij eene der eerste geweest om den tombola in den Cercle Léodold te hel pen inrichten. De brief aan SI. Dhanis gericht is geëncadreerd en in de zaal ten toon gesteld. De inhoud der drie manuscrits van Victor Hugo, worden door de liberale dagbladen van Gent medegedeeld. Een Koninklijk besluit van 24" October bemachticht de besturende kommissie van 't Geslicht van Sleessen, tot het aanroerden van cl rij dochters van overledene of buiten dienst geworden soldaten. MEW GELIiSGE.li (Stances a l'Éternité). I. o Gij verslaafd aan pracht, weelde en genuchten En denkt dat gij die voor altijd geniet Den armen man laat gij gevoelloos zuchten, Terwijl gij met verachting hem beziet, o Rijken, vreest gij niet de straf des Heeren, Gij die der weldaad nooit geen stonde wijdt; Weet gij dan niet dal ge eens tot God moet keeren, o Rijken denkt, ja denkt aan de Eeuwigheid!... II. Een weerloos kind zit voor uw deur te smachten Zijn moeder stierf; het klaagt u zijnen nood Geen kruimel broods mocht liet vau u verwachten, En morgen ligt bet kind aan honger dood III. Wen gij daar brast in lust en overdaden, U baadt in goud, op roem en eerzucht prat; Kwijnt in zijn stulp, met smart en wee beladen, Een grijzaard die u vaak; doch vruchtloos bad. IV. En grijze en kjnd, zijn zij niet uwe broedren, Die God op aard u te vertroosten gaf Maar neen, gij zegt: voor mij alleen die goedren;» Eens zijt gij al tot broêrs vereend in 't graf. o Rijken vreest gij niet de straf des Heeren, Gij die niet eens het weldoen hebt gekend Denkt gij dan nooit dat gij tot God moet keeren, o Rijken, denkt aan uw rampzalig end Yperen, 2Sn October 1866. Vr Vande Weghe. Mijn goede vriend, ziet eens hoe gemakkelijk het is eer lijk te zijn met te werken, wint men in uwen stiel altijd genoeg om er hij te leven. Gij onderhoudt uwe kristene plichten, blijft matigen reebtveerdig

De Toekomst (1862-1894) | 1866 | | pagina 2