Verscliillige lijdingen. Priesterlijke benoemingen. Het hairvlechtje BURGERSTAND Huwelijken. De Vlaamsche Ster doet heden avond (Zondag) ten 6 ure de plechtige opening van haar tooneel-saizoen 1806-1867. De goede keus der stukken alsook de zorg waarmede het bestuur alles schikt, dort niet een oogenblik twijfelen of het publiek zal, gelijk op andere jaren, door zijne aangename tegenwoor digheid de liefhebbers aanmoedigen en toejuichen. Alhoewel men onlangs in eene klerikale gazet onzer stad dorst de zedig heid der opgevoerde stukken in twijfel trekken, verzoeken wij alle lief hebbers door hun eigen oordeel deze onvergeeflijke leugens te gaan bestatigen. oor eerst, de Boerenkermis, van Ondereet, zal u toouen hoe menige losse windmakers soms door hunne vleitaal de jonge en onervarene meisjes trachten te bederven, en deze laatste zullen aldaar begrijpen hoe zeer zij zich tegen zulke eerloze verleiders moeten wape nen en die ontvluchten; dan, Soort bij soort zal u de bela chelijkheid afschilderen van deze lieden die meer willen zijn dan hunnen staat toelaat en alzoo de fransche lichte zeden na- apen. De Viool van den Duivel bestrijdt de bijgeloovigheid en toont aan hoe men zich moet onthouden, alhoewel er soms de schijn mede is, tegen den goeden naam eens evennaasten iets te zeggen. Dat de ouders met hunne kinderen komen, en wij dagen den eerste den beste uit om iets onzedig, iets te gen Godsdienst of wetten te kunnen aantoonen. (Zie het pro gramma op onze derde bladzijde). Wij vinden in eene korrespondentie uit Mexiko eenige inlichtingen over de laatste neerlaag der Belgen, die wij in ons laatste nummer hebben opgenomenEen detachement van 500 man van het belgisch korps, gekommandeerd door kolonel Van der Smissen, heeft, zooais men weet, het offen sief willen nemen tegen boventallige juaristische krijgsmach ten, en in weêrwil van zijnen heldenmoed, is hetzelve in zijne onderneming mislukt en heeft wrrede verliezen geleden. Toen men op 24 september te Tula, op 20 mijlen afstand van Mexiko, was aangekomen, vernam kolonel Van der Smis sen, dat de juaristen, met 2 stukken, onder bevelen van Vi cente Bominez, de naburige stad Tamaquilpan bezette, en in weêrwil het overgroote verschil zijner krijgsmacht met die van den vijand, begaf de belgische kolonel zich ten 8 ure 's avonds op weg om hem, door een snellen marsch, te over rompelen doch zijn eerste aanval mislukte en hij werd ge dwongen naar zijn vertrekpunt terug te keeren. Er werden drij peerden onder hem gedood en er vielen vijf officieren aan zijne zijde. Zes andere officieren sneuvelden insgelijks, alsook 49 soldaten, in het geheel 60 dooden. De gekwetsten, ten getalle van ongeveer 100 zijn naar Tula kunnen overgebracht worden. Al de depechen zijn het eens om hulde te brengen aan de dapperheid en de koelbloedigheid welke onze landgenoten in die omstandigheid hebben tin toon gebreid. In eenen brief, van Mexiko gekomen en door drie belgi sche officieren onderteekend, bevinden zich de volgende op gaven, betrekkelijk de geledene verliezen De onder-luitenants Adam, Delbecq, Debeumé, Brabant zijn gedood. De onder-luitenant Dutrannois is verdwenen. De luitenant Stassin is zwaar gekwetst. De kapitein Borré, de luitenant Ilusson en de onder-luite nants Schoeppens, Wolters en Marx zijn lichtelijk gikwetst. De serjant Eourdin en de serjant-hoornblazer Deback zijn gedood. De serjantenBuys,Vandenhaute en Dardenne zijn gekwetst. Het gouvernement der Vereenigde-Staten heeft een ern stig besluit genomen opzichtens het Mexikaansche keizerrijk, met te bevelen aan generaal Browsville, zijne ondersteuning te verleenen aarrden president Juarez, die altijd in zijne oogen het hoofd blijft van den Mexikaanschen staat. Deze beslissing is den genadeslag aan de onderneming van Maximiliaan van Oostenrvk. Men schrijft uit Miramare, 5 november <i De gezondbt ids-toestand der keizerin van Mexiko verbe tert zichtbaar. Men verhoopt op eene spoedige en volkomene genezing. Men zegt dat keizerin Charlotte naar Brussel zal komen zoodra zij genoegzaam zal hersteld zijn om de reis te onder nemen. Zij is zeer mager en bleek geworden. Het pruisische gouvernement heeft besloten de speel huizen af te schaffen, in de stalen welke dit land ten gevolge van den laatsten oorlog heeft geannexierd. Een brusselsch blad meldt thans, dat de minister van "tbin- nenlandsche zich insgelijks bezig houdt met naar maatrege len uit te zien, welke er zouden dienen genomen te worden voor de sluiting der speelbank van Spa. Het ware te wenschen dat die maatiegelen spoedig gevonden werden en dat men, zonder lang te wachten, al de speelzalen te gelijkertijde deed verdwijnen't is reeds al te lang dat men zulke zedelooze in stellingen toelaat in 't midden der verlichte XIXe eeuw. De bladen raden eenieder aan op 12 november, indien de lucht dan niet bewolkt mocht zijn, aan den hemel hunne bijzondere aandacht te wijden. Op 12 november 1835 toen werd een buitengewone-zoogenaamde regen van vallende sterren waargenomen, en professor Newton heeft, uit hetgeen hij toen van de beweging dier onderstelde asterdiden zag, ge meend te mogen opmerken, dat na 55 jaren hetzelfde ver schijnsel kan worden verwacht. Zijn benoemdte Wynghene, M. Daubresse, onderpastor van S' Jans-kerk te Poperinghe. Te S' Jans-kerk, te Poperinghe, M. Ide, professor in het klein Seminarie van Rousselaere. MENGELINGEN. Ik voel mijn boezem feller slagen, O Vlechtje, wen ik u aanschouw; Want'k denke weêr aan vroeger dagen, Aan kuische liefde en vrouwentrouw. U gaf mij eene zwarte schoone Op eenen frischen lentedag, Ik plukte een zoen op hare koone, En ;k min u las ik in een lach. Ik voelde een heil mijn ziel doordringen, Welk ik tot dan was onbewust Het hart wou me uit den boezem springen, Van liefde, heil, genot en lust. Ik was der wereld gansch onttogen, Slechts zij alleen voor mij bestond: Mijn ziel door reine min bewogen, Hing slechts aan haar op dezen stond. Ja, 't doet mijn boezem sneller jagen, O Vlechtje die ik weêr aanschouw; 't Herdenken aan de vroeger dagen, Toen ik geloofde aan liefde en trouw. Kamp van Beverloo. Van A. Van den 2- tot den 9" November. GEBOORTENS) Boogaerts, Joscphus, daglponer, en Vanderbonhede, Ma ria, kantwerkster, Elslander, Benedictus, daglooner, en

De Toekomst (1862-1894) | 1866 | | pagina 2