Verschillige tijdingen. oprechte en edelmoedige aard, uwe gespraakzaatnhcid ten aanzien van eenieder, hebben u weerdig gemaakt van den openbaren eerbied en vriendschap. Daarom dank ik, uit den grond mijns herten,onzen vveerdi- gen Koning Lcopoldus II, u, inet den tijtel zijns orders, in vergelding uwer lange en onbaatzuchtige diensten, beguns tigd te hebben, ontvang er over, heer Burgmeester, de op rechtste gelukwenschen van den gemeente-raad, van al de inwoners der gemeente en van uwen genegen secretaris. Leve de Koning, leve onze Burgmeester. Zienlijk aangedaan,antwoordde M. Keingiacrt aan iedereen in welgeplaatste en uit het hert komende woorden, het mu ziek speelde eenige schoone stukken, de stoet stelde zich op nieuw in beweging en, na rond het voorplein van het kasteel van den heer Burgmeester gedefileerd te hebben, onder de aanhoudende en daverende kreten van -leve de Burgmeester,- men leidde dien heer naar het gemeente-huis alwaar hem de wijn van eer werd aangeboden. Dan zijn de dorpelingen, de muziekanten, de Ypersche afgeveerdigden, enz., allen onder- mengd, bijna al de herbergen der gemeente gaan bezoeken, liet kanon heeft niet ophehouden te brommen. In de herber gen deden eenige muziekanten de boerinnen met hunne Koben dansen en alles was in vreugde. Omtrent 5 u.,op de uitnoodiging van den heer Keingiaert, trokken de Ypersche vrienden, de leden der arm- en gemeen tebesturen en eenige andere voorname dorpelingen, naar het kasteel alwaar een voortreffelijk onthaal hen wachtte. Het feest was plechtig, de gulhartigste en geestdriftigste gezond heids-dronken werden voorgesteld en toegejuicht. De neklar vloeide er met volle stroomen. Na zulk prinslijk onthaal, zijn wij niet verwonderd hoe men te Gheluvclt M. Keingiaert als den algemeenen vader uit roept, wanneer wij getuige geweest zijn hoe hij zijne vrien den weet te onthalen Jammer maar dat het zoo regende, anders ware het vuur werk en de verlichting, door den heer Cailliez aangelegd, overheerlijk geweest. De inwoners van Gheluvelt, en de Yperlingen, die het geluk hadden zich aldaar te bevinden, zullen binnen vele jaren zich nog dit gulle feest herrinneren wij, vreemd aan het dorp, hebben gezien hoezeer den heer Keingiaert van zijne dorpelingen geacht en bemind wordt. Donderdag laatst was bet ten 1 1 u. voormiddag Te Deum in de S' Maartens-kerk, ter gelegenheid van den naamdag van Leopold II, onze Koning. Als naar gewoonte waren alle bur ger- en militaire-overheden, het korps Pompiers met zijn muziek, de leeraars van stads-kollrgie en gemeente-school, enz., enz., tegenwoordig, 's Middags monstering onzer be zetting op de Groote-Markt. 's Avonds doorliep eene on teil ij ke menigte doormengd met onder-oflicieren en soldaten van ons garnizoen, onze straten. Zij was voorgegaan dooreen muziek die alle soorten van koddige deuntjes speelde, onderbroken door het geroep van Leve de Koning. Eene oprechte va- derlandsche betooging. Donderdag was er nogeens concert bij onze Koormaat schappij in den Gouden Arend, alwaar deze maatschappij haren zetel heeft. Zeggen hoe langer hoe meer zij vooruit gaat is de echte waarheid, ook groeien de liefhebbers-uitvoerders gedurig aan; het vlaamsch element wint insgelijks grond: over eenige weken zong men er de eerste vlaamsche romance en Donderdag laatst waren er twee liefhebbers die het waagden elk eene romance in hunne moedertaal te laten hooren. Eere die moedige mannen, omdat zij toonen dat men in onze moe dertaal even aangenaam en schoon kan zingen als in het fransch. (Men denke daarom niet dat wij het fransch verach ten omdat ons het vlaamsch aan het hert ligt). Ten zelfden dage, in den voormiddag, is den genaamden Frederik Boudrynghen, lintenwever, oud 74 jaren, langs de kranten der Yisch-Markt doortrekkende, ter aarde neerge zonken en aldaar schielijk overleden. Vrijdag avond ten G ure begon het militaire feest door het 10° reg' gegeven. Al de voornaamste ingezetenen onzer stad waren uilgenoodigd. Verschillige schoone muziekstukken doormengden de boxen, het schermen, met den stok spelen, het vechten met sabel, baijonnel, lans, enz., enz., een echt schouwspel. V o.ot' het slot werd er ten tombola geopend voor de Dames waardoor echt schoone en kostelijke voorwerpen aan hen werden toegekend. Hi t is niet noodig dat wij onze lezeren zeggen dat de stad- zaal te klein was, en veel publiek is moeten buiten blijven. OQC TjgM» Onze Volksbibliotheek heeft, van wege het Gouvernement, een schoon album ontvangen, behelzende 15 photogra- phiën der gebroeders Ghemar, verbeeldende de begraafnis van Z.M.Leopold I, en de troonbeklimming vanZ. M. Leopold II. Deze platen zullen in de bibliotheek tentoon gesteld zijn den Dinsdag en Donderdag van elke week, van 10 tot 12 en van 2 tot 4 ure, en den Woensdag van 2 tot 4 ure, tot 1" December aanstaande. Heden (Zondag) zal er voor onze Burgerwacht eene alge- meene monstering plaats hebben, ter gelegenheid van den naamdag onzes Konings (15° nov.) Des avonds banket voor een groot getal officieren, onder-officieren en wachten der burgerlijke miiicie, in het Oud Zilveren Hoofdlokaal der maalchappg cijbelsschuiters. De zaal zal zindelijk versierd zijn door de zorgen van onzen jongen artiest Mr I). M. Niets zal er ontbreken om deze feest weerdig te vieren. De laatste aflevering van het Bulletin des commissions royules d'cirt et d'archéologie, behelst een artikel van Mr J. Coppielers, over de anker-ijzers die lot nut en versiering der sleenen gebouwen van Yperen dienden.Dit artikel is vergezeld van een aantal schoone en zeldzame teekeningen, verbeeldende ongeveer een honderdtal afbeeldingen dezer kunstmatige anker—Ijzers door M. Demazière. Het ware te wenschen dat de zoo kunstige geteekende hou ten huizen doorM. Böhm, die men aantreft in stads-inuzeum, ook weieens het licht mochten zien want, volgens de ver maarde fransche schrijver Victor Hugo, zou deze uitgave een eeuwig monument van vroegere tijden voor Yperen wezen en insgelijks voor de oudheidskunde grootcndeels het hare bij brengen. Zie daarover het artikel van MrJ. J.Gitiffrey, in de Gazette des Beaux Arts, van 1 oogst 18GS. De opening der wetgevende Kamers heeft den 13 dezer te Brussel plaats gehad. Z. M. Leopold II heeft dezelve met eene treffende troonrede geopend. Het is de eerste maal sedert zijne troonbeklimming, dat onze jonge vorst, op eene offi- cieële wijze, zijne hooge zending van grondwettigen koning volbrengt. De zitting werd insgelijk bijgewoond door II. M. de ko ningin en de koninklijke kinderen. Woensdag heeft eene groote brand de fabriek van weefgetouwen van den heer Vermeulen, telïousselaere, gansch in asch gelegd met alles wat ze inhield. Met veel moeite heeft men het woonhuis van den fabriekant en de fabriek van den heer De Brouckere tegen eene vernieling kunnen bevrijden.— De schade is aanzienlijk. Zondag, omtrent den middag, is te Brugge een zeer bejammerensweerdig ongeluk op den ijzeren weg, aan den in gang naar Oostende, voorgevallen. De vrouw van den bareel- wachter Moens, de genaamde Leonardo Quazaet, oud Gojaren, op die plaats haren man eten dragende, is bij het overloopen der spooren, door een trein die gereden kwam, iTereikt en verpletterd geworden.

De Toekomst (1862-1894) | 1866 | | pagina 2