Verschillige tijdingen. Dc cholera, Een Koninklijk besluit van 17 dito, slaat de volgende hulpsommen toe aan de hierna genoem degemeente-besturen, tot het uitvoeren van we gen en openbare gezondheidswerken Meessen, 700 fr. - Wervick, 2,200. - Becelare, 133. - Dickebusch, 194. - Reninghelst, 1,300. De Ylaamsciie Ster, onvermoeid aan het repe teren, geeft den 6" der toekomende maand Januari hare 3de vertooning van 't abonnement, bestaande in: De Friend van den vader, tooneelspel in 3 bedrijven, en De Xissckers van Blankenberg, blijspel met zang, in 1 bedrijf. De welgepaste dag (Drij-Koningendag) zal onge twijfeld veel helpen om de moedige vlaamsche lief hebbers veel en schoon publiek te verschaffen. Er was spraak dat M. Descamps, van Roubaix, naar Yperen zou komen om er met zijn gezelschap fransche vertooningen te geven; tot nu toe weten wij nog niet wanneer, doch zoohaast wij onderricht zijn zullen wij onze lezcrcn hel bekend maken. Oproep aan de liefdadigheid. "i 1 >g;<3gs»nr.i ■T—iSw' 'Vjmtï T"—1 Itct bataillon Pauselijke zouaven is veranderd geworden in een regement met twee bataillons, ieder van 1000 man Holland en België zullen, eer weinig tijd verloopeu is, het noodige getal manschappen aan dit regement geleverd hebben. De verledene week zijn er nog 58 vrijwilligers vertrokken. De Times van 13 december bestatigt dat de veepest in Engeland weder sterk aangroeit. De ziekte (is terug versche nen in Lancashire, Yorkshire en Cheshire, en dit met zulke hevigheid dat men de grootste vrees heeft dezelve op nieuw te zien losbersten in de verschillige gedeelten van Engeland, alwaar dezelve kortelings zulke groote verwoestingen heeft aangericht. Dezelfde tijdingen komen ons toe uit het oosten van Euro pa. Uit de streken aan Kusland palende, meldt men eene mer kelijke verergering in de ziekte en in de sterfte der beeslialen. De fransche douaniers bij Belle op eenen hond schie tende die tabak insinokkelde, hebben een geheel ander soort van blauwer gevonden het was een zwijn die op den rug 10 kilos tabak in pakjes gebonden had. De beambten hebben dit nieuw gebruik van verkens voordeeliger voor hun gevonden, want den overtreder in dit geval blijt hunnen eigendom, en een zwijn is veel beter dan eenen hond. Ziehier de evenredigheid welke er in de eere-diensten in Pruissen bestaat: 60 protestanten op 100; 58 katholieken op 100; andere sekten 2 op 100. De groote bijval van Maria van Burgondie het vlaamsch opera der heeren Destanberg en Miry, groeit steeds aan. Zondag laatst was de zaal van den Cirkschouwburh let terlijk vol. De heeren A. Vanden Peereboom, minister van binnenlandsche zaken, Stevens, algemeen secretaris van dit departement, en Jules Anspach, burgemeester van Brussel, woonden de vertooning bij. De vrouw van Hendrik De Vos, vlaskooper te Beerst, oud 52 jaren, reeds 22 kinderen binst haar huwelijk ter we reld gebracht hebbende, is dezer dagen van eenen tweeling bevallen. Een schoenmaker van Cortemarck, met name Benoit Vanelslander, begaafd met eene ingeborene dichterkennis, heeft aan Koning Leopold II eenen heilgroet in verzen toege zonden, ter gelegenheid van den patroondag van Z. M. Korte dagen daarna heeft hij van den Koning eenen vleienden brief van tevredenheid en dankbaarheid ontvangen, met eene be loon /ng van 100 fr. Ziehier eenige aanduidingen over den staat van dienst betrekkelijk de opvolger van M. Cliazal, als minister van oorlog: Baron August Goethals, is geboren te Turyn, den 1 7 juni 1812; hij is de zoon van den generaal Goethals, baron gemaak voor bewezene diensten, door Leopold 1. De nieuwe minister was luitenant bij den sedentairen staf in 1831, hetzelfde jaar werdt hij kapitein van tweede klas en aide-de-camp van zijnen vader benoemdin 1856 werd hij kapitein van eerste klasin 1841 ordonnancie-officier van den Koning en in 1844 major bij het 12" linie-regementhet volgende jaar aide-de-camp van den hertog van Brabaud in 1847 luitenant-kolonel van hel 9" liniein 1853 kolonel van het grenadiers-regement; in 1855 generaal-major, en in 1839 luitenant-generaal en aide-de-camp van Leopold II. Eenen heer vau Yperen, die van eene achtdaagsche reis was teruggekeerd, ontving Donderdag, hij afwezigheid zijner vrouw, eene toegeslotene rekening. Dezelve openende, nadat de brenger zich verwijderd had, vond hij er op ver meldt Debet M. Taanover levering van 24 soldaten, 4 kanons, 4 peerden, katten, schapen en wolven, francs. Bij het lezen dier rekening was de heer als van den donder geslagen hij legde het schrift neder en wandelde zijne kamer rond, bij zich zeiven zeggendesoldaten, peerden, kanons, enz., aan mij geleverd, wat mag dat betcekenen, dat moet eene grap of eene misgreep zijn Het was maar toen zijne vrouw te huis kwam, dat hij uit zijne verlegenhaid getrokken en het raadsel opgelost werd. De dame had, bij afwezigheid van menheere, St. Maarten gesproken voor eenige kinderen uit de beurt, en de koopman in speelgoed, aan de heer onbekend, kwam nu zijne rekening in te brengen. Bij bevel der rechterlijke overheid, heeft men het lijk ontgraafd van den genaamden Ignatius Knockaert, oud 58 jaren, werkman te Staden. Men beweert dat zijne dood ver oorzaakt is door slagen die hem op het hoofd gegeven zijn ge weest. De uitslag dier lijkschouwing is ons nog niet gekend. MENGELINGEN.. I. Nog rookt het worstelplein opDuilschlands vruchtbre gronden, Nog dreunt het krijgsgeknal op d' open, wijden kolk, Nog schreeuwt men wraak om wraak om recht en hond [geschonden En om het dierbaar bloed, dat d'heerschzuchl tapte uil'l volk. Wie telt de duizenden die ginds in 't strijden vielen, Wie lelt de moeders die daar weenend op dal veld, Er treuren om hun' zoons die in die worstelkrielen Het wapen in de hand er werden neêrgeveld o Droef is het, zeer droef, waar volken legen volken Bepleiten recht en macht door 't mooidend krijgsbewind En waar dan macht als roem hangt aan de punt der dolken, En waar 't geweld alléén dien roem op lijken vindt Doch droever nog is het in Belgies burgerkringen Wier kroost geteisterd ligt zoo deerlijk neêrgedrukt Door de akeligste ramp die wreed in 't land kwam dringen, Een' ramp die duizenden ook hier heeft weggerukt Geen moeder weent nogtans om't kind derstulp ontnomen Door 't knallend krijgsmusket ten 's lands verdedegivg Nogtans geen vader klaagt om zonen omgekomen In d' aanval van de stad of l' haars belegering.

De Toekomst (1862-1894) | 1866 | | pagina 2