Verschillige lijdingen. Officiële akten. Ll kolonel Thonon, is [kolonel benoemd. - De kapiteins Poplimont en De Taffe. zijn van le klas de kapitein Ebinger, van 2e klas. - De adj.-onder officier Gales, is officier benoemd. - Doktor Tilly is officier van 't Leopold's-orde benoemd. Er zijn 213 kunstenaars die op de Tentoonstel ling van Marseille 351 voorwerpen gezonden heb ben, 292 nrs der schilderingen, 42 der leekeningen en 17 der beeldhouwkunst. 10 Belgische kunstenaars vindt men er die 11 schilderijen en 1 teekening ten toon stellen, het zijn MM. Henri de Beul, Dendermonde. Laurent de Beul, Dendermonde. August Bóhm, Yperen. Carolus, Brussel. F. Luebed, Dendermonde. Mej. Fernande Mertens, Brussel. MM. R. Mertens, Brussel. Robbe, Kortryk. Edmond Toilliez, Jemmapes. en P.-T. Van Elven, Brussel. Volgens de laatste tijdingen uit Mexiko wordt het be vestigd, dat de beloften der katholieke partij om het keizerrijk te ondersteunen, Maximiliaan heeft doen besluiten oin zijn verblijf in dat land te verlengen, en des noods tegen Juarez en de Vereenigde Staten te strijden met de troepen, die zijne nieuwe bondgenoten Miramon, Marqnez en Mejia ter zijner beschikking stellen. Het oude pasgeld zal in België worden afgeschaft, en de minister van financiën zal, met het krediet van 500,000 franken, aan de Kamer gevraagd, nieuw pasgeld doen slaan. Het gouvernement heeft de machtiging gekregen den wettigen loop van de oude munt te doen ophouden, den tijd daarvoor te bepalen, en de manier van uitwisseling vast te stellen. De wet van 21 juli heeft de muntwet van 5 juni 1852 afgeschaft: alzoo bestaat er geene wettige verplichting meer het fransche pasgeld te ontvangen, geslagen krachtens de wet van 7 ger minal jaar XI. Die munt, hier grootelijks voorhanden, zal nog eenigen tijd blijven ontvangen worden in de kassen van den Staat, om daarna le worden verwisseld tegen nieuw klein geld. Ook hierin zal het gouvernement tijd en voorwaarde be palen. De Moniteur bevat eene circulaire van den Minister van binnenlandsche zaken, aan de gouverneurs der provin ciën, nopens het inrichten van konferenciè'n over den kweek en de verzorging der huisdieren. Het kontingent van het leger voor 18C7 is bepaald op 80,000 man, en liet kontingent der militie-lichting voor het zelfde jaar, op 10,000 man, welke ter beschikking van het gouvernement zullen gesteld worden. M. Vandaele, pastor te Wacken, is pastor-deken be noemd te Poperinghe. M. Dezaegher, pastor te Crombeke, is aldaar overleden. Te Lier is eene hulpbank der spaarkas ingericht. Hier over maakt de Lierenaar de volgende wel voorbedachte be merkingen Het doel dier instelling is de spaarzaamheid bij de volks klas aan te moedigen, en aan den werkman en burger eenen gemakkelijken middel ten dienst te stellen om zijn spaargeld, onder goeden waarborg, terzelver lijd eenen voordeeligen in trest te doen opbrengen. De kleinste sommen, te rekenen van 1 frank, worden op den spaarbank ontvangen, en brengen eenen jaarlijkschen intrest op van drij per honderd. De sommen zijn ter beschikk ng der storters. Gaat de som geen 100 fr. te boven, zoo kan men ze weder bekomen zonder voorafgaandelijke opzegging; met veertien dageh opzegging van 100 tot 500 fr. en met eene maand van 500 tot 1000 fr. Welk is de werkman die niet wekelijksch eenen frank zoude konnen uitsparen op zijn verteèr Die enkele frank wekelijksch in de spaarkas gestort, maakt op het einde van 5 jaren met de intresten eene som van 280 fr., genoeg om eenen kleinen handel te vestigen, eene neering te beginnen, genoeg om van de rol van werkman, van leerjongen tot dien van baas om te gaan. Eenen frank per week gestort gedurende tien jaren, maakt meer als <100 fr. uit. Een vaderdie dat doet voor zijn kind als hel 8 jaren oud is, bevind zich op het einde in bezit van een kapitaaltje, om hein van de militie vrij te koopen, en trekt hij een goed nummer, om hem eenen staat te geven. Ziedaar een voorbeeld van het uitwerksel der kleine spaer- zaamheid, van de spaarzaamheid van 1 fr. per week. Door Koninklijke besluiten van 31 December 18GG, zijn benoemd in de volgende steden en gemeenten Wesl-VJaanderen. Brugge, MM. Bovaval, burgmeester, Vander l'lancke, De Busschere, Van Renterghem, schepenen; Kortryk, Nolf, b., Vandi r Plancke, Ghesquïère, Tack, s.; Veurne. Behaeghel, b., Dekeuwer, Olivier, s.; Iseghem, Le- febvre-Maes, b., Rootsaert-IIaësebroucq,s.; Meenen, Itembry- Delva, b., Maes, s.; Oostende,Van Iseghem, b., Van Cuyl, s.; Poperinghe, Van Renvnghe, b., Van Benynghe, s.; llousse- laere, Dubois, b., Ritter-de Broeckere, s.; Thielt, Stevens,b., Demeulenaere en Booue, s.; Thourout, Dieryckx, b., Fraeys, s.; Yperen, Beke, b., Vanheule en ridder de Stuers, s.; Neêr- Waesten, Vandermersch, b., Pillaert, s.; Becelaere, Bayart, b., Vuylsteke, s.; Bixschote, Defever en Wonterghem, s.; Brielen, De Coninck, b., Parrel en Struyve, s.; Comen, Made, b., Froidure, s.; Crombeke, Kinget, b., Deblock en Desomer, sDickebusch, Vanleene, s.; Dranouter, Demol, b., Vanden- bussche, s.; Eiverdinghe, graaf d'Ennetières d'Hust, b., Vanderghote, s.; Gheluvelt, Keingiaert de Gheluvelt, b., Messiaen, s.; Hollebeke, Desmedt, s.; Houthem, Taillieu, b., Clarebout en Breyne, s.; Kemmel, Thevelin, b., Leuridan, s.; Langemarck, Elleboudt, b., Liebaert en Courtens, s.; Locre, Dekeuwer, s.; Meessen, de Necker, b.; Nieuwkerke, Van Eecke, b., Josien, s,; Ploegsteert, Despierres, b., Terry en Bacquaert, s.; Proven, baron Mazeman de Couthove, b., Criein, s.; Reninghelst, Huyghe de Scliodt, b., Camerlynck- Dajnbre, s.; Rousbrugge-Haringhe, Peel, b., Loncke, s.; Viamertinghe, Veys, b.; Voormezeele, Six-De Capmaeker en Vanthuyne, s.; Waesten, Riquier, b.; Westoutre, Vandrom- 111e, b., Specenier, s.; Westvleteren, Cappoen, b., Baes, s.; Woesten, Pinceel, b., Vandromme en Gatteen, s.; Wulver- ghem, Rommens, s.; Wvtschaete, de Coninck, s.; Zantvoor- de, Brei, b., Dehem, s.; Zillebeke, Ver Eist, b., Vanden Broucke en Vanacker, s.; Zonnebeke, lweins, b., Comyn, s.; Zuydschote, Van Eecke, b., Callens, s. Bij Koninklijk besluit van 25 December 18GG zijn de vol gende toelagen toegestaan 8,000 fr. aan den fabriekraad der kerk van St. Maartens, te Yperen, voor de herstelling dezer kerk. 2,500 fr. aan den fabriekraad der kerk van Onze Vrouw te Poperinge, voor de herstelling dezer kerk. 2,000 fr. aan den fabriekraad der kerk van St. Jan, te Po peringhe, voor de herstelling der gevel van dit gebouw. 5,271) fr. aan den fabriekraad der kerk van So Berlinus, te Poperinghe, voor de herstelling van den zuid zijdsgevel dezer kerk. 500 fr. aan het gemeente-bestuur van Neder-Waesten, voor het herbouwen der pastorij dezer gemeente. 525 fr. 15 c. aan het gemeente-bestuur van Bccelare, voor het opbouwen der pastorij.

De Toekomst (1862-1894) | 1867 | | pagina 2