Verschillige lijdingen. Officiële aki en. doel. Volharde zij op den door haar ingeslagen weg! Zij en hare moeder spreken eene zuivere vlaamsche taal, iels wat bij onze liefhebberen maar weinig schijnt in aeht genomen te worden - eene hoogst noodige zaak noglans, waar mede men in de Ster zich wat meer zoude moeten bezig hou den, want waar de eenheid van zuivere uitspraak gemist wordt, daar worden taal- en tooueelkunde diep gemarteld. Wij raden aan de Vlaamsche Ster de too- ncelstukken te laten varen en ons bij voorkeurblij spelen en operetten te geven. Immers de maat schappij, samengesteld uit jonge lieden - waar onder veel der werkende klas - die de tooneelkunde enkel als vrolijke uitspanning beoefenen, en bij gevolg er den weerlicht van geven, om ernstige studiën te doen, zooals er daarvoor worden ver- eischt, kan of mag met geene hoogc komedie's of drama's te voorschijn komen. Men vindt maar hier en daar eenen liefhebber die de kunst bemint om hare schoonheid en om hel verheven doel'dat men er door bereiken kande beschaving, de verede ling en de verlichting van het volk! Ook de Yper- sehe toeschouwers komen er zoo diep niet in, en daarvoor vragen wij vrolijke blijspelen, zooals De VlSSCHERS VAN Bl.ANKENRERG, STUDENTENLIEFDE, Juffer Wantje, enz., enz., - allen luchtige stuk jes welke wij goed zagen spelen en welke insgelijks door het publick goed zijn onthaald geworden. Vlaamsche Ster, geef ons dan geene letterkundige tooncclgewrochten ineer; want met schaamte moe ten wij het bekennenwij verstaan geen vlaamseh in woorden, welke wij niet dagelijks op de straat hooren spreken. 2° - Voor het slot heeftmen hel publiek in eene vrolijke stemming gebracht en daartoe had men stukje werd onverbeterlijk gezegd en gezongen, en wat lieve zang! hoe wel zijn de drie koupletten van het visscherslied niet aangehaald en telkens goed door het gansche koor afgenomen - ook dit lied werd luidruchtig toegejuicht. MejufTer Hermans was in hare rol allerliefstzij was inderdaad het naïef en poezelig visschersmeisjc waardoor die tijpe moest voorgesteld worden. Én wat waarheid en leven in al wat Lena zegde; zij was verheven op hel oogenblik, dat, haar vader in zee worste lende, het onweder plotseling losbarstte. ÏFaller was een loutere hoogmoedige en lafhartige bloed van het begin tot het einde. Tone was uitmuntend en bovenal hij verlokte het publiek door eene lieve mannenstem. Zijne losse bewegingen zijn natuur lijk, en hij vertolkte waarlijk den braven mensch- lievenden zoon van moeder Dora. Deze laatste speelde hare moederrol kunstiglijkja, zij overtrof aller verwachting. De Vlaamsche Ster ga zoo voort en het is geen geringe dienst die zij aan de vlaamsche en vader- landsche kunst bewijst. Nog één woord: Wij kunnen niet begrijpen dat er heeren naar een vlaamseh liefhebberslooneel komen en er zich gedurende de vcrlooning bezig houden met schimpen op wieop de artiesten. Wij hebben niet alles kunnen verstaan wat er te genover het orkest gevezeld werd maar 't gelach en 't gesis vulde de boleekcnis aan de onverstane woorden. Zijn die heeren misschien niet tevreden met de jeugdige aktrice die ons hare hooggeschatte medewerking verleenende, hier alleen komt om ons haar ontkiemend talent te laten bewonderen Wij denken dat deze aanmerking genoeg elTekt zal doen op eenige verfranschle gapers, welke ten eer ste geen woord van hel spel verstaan en daarmede nog niet genoeg, het publiek nog moeten veront- rutsen. Pauwken. ÜE VlSSCHERS VAN Bl.ANKENRERG gckOZCI). liet Binnen kort zal er te Antwerpen een nieuw weekblad Ver schijnen onder den titel van de Pos Rvinaurdeopgesteld door eenige der vroegere opstellers van het gekende weekblad Reinaart de Pos. Eenige bladen beweren det er reeds oneenigheid tus- schen generaal Goethals en zijne inedeinenisters zou opgerezen zijn. Wij weten niet in hoe verre dit echt is, maar dit is altoos zeker, dat bij de optreding van den nieuwen minister van oorlog eenige lieden twijfelden of zijne politieke denkwijze het welzoutoëlaten aan zekere wetsontwerpen zijne toestem ming te geven. Den 28 December laatst, is Louis Samper, onderpastor te Ingelmunster, wiens bankroet van bij de 700,000 franks zooveel gerucht heeft gemaakt, door de korreklionnele recht bank van Kortryk, bij verstek, veroordeeld tot B jaren gevang, 1000 franks boet en 3 maanden gevang in geval van hel niet betalen der boet. -De Maatschappij van rhetorika van Thourout heeft do toestemming aan het gemeentebestuur gevraagd om op 17 en 24 Februari aanstaande,.eenfen prijskamp van Tooneeluilgal- ming of Uiterlijke Welsprekendheid uit te schrijven. Men leest in eene briefwisseling De kommissie door den minister van oorlog benoemd, om de herinrichting van het leger te bestuderen, heeft nog niet gezeteld; maar het schijnt dat de burgerwacht zal geroepen zijn om eene werk- dadige rol te spelen in de maatregelen die zullen worden ge nomen voor de nationale verdediging. Er is kwestie den eersten ban tot eenen dienst te roepen, volgens ernstige grondslagen ingericht. Men zegt dat die ban, gedurende drij weken, telken jare, groote wapenoefeningen zal moeten doen in het kamp van Beverloo,. LAA1STE LIJDINGEN. - Groot nieuws uit het Oosten lurkye- roept 150,000 man onder de wapens.' Bussen stuurt aan Erankryk het volgende voorstel: Onafhankelijk heid van Montenegro en der Roumaanschë Prinsdommen; id. van Egypte; inpalming door Grieken der provinciën Thes- sahe en Epire; afscheiding der Turksche-eilandtn die aanGric- kenland zullen gelijfd worden; Bosnië en Herzegovine veran- cierd m een koninkrijk onder den scepter van eenen Oosten- iijkschen prins onafhankelijkheid van Servie Bulgaria geplaatst onder het bewind van een Russische prins oiil- rukking aan Turkijen der provinciën Roumeüe en Albanië. Bij Koninklijk besluit zijn vereerd met de werkmans dekoratie van tweede klas: K. Gauquier, landbouwers knecht, te Meessen; Ign. Mazereel, {landbouwer-, te Oostvle- teren; P. Warlop, idem, te Becelaere; K. Hierre, idem te Dickebusch; Engel Naessens, idem, te Waregcm; Frans de Meulemeester, idem, te Waregem. Door Koninklijk besluit van 7 Januari 18<>7, is het stuk, Tasschen twee Vuren, tooneelspe! in één bedrijf, door J. Vanden Branden geprimeerd van het gouvernement, vol gens Koninklijk besluit van "1 Maart 1860.

De Toekomst (1862-1894) | 1867 | | pagina 2