Kunsl- eu letternieuws. De cholera, Voorwaarden. Oproep aan de liefdadigheid. Zondag «acht is op den franschen schouwburg te Na men brand uitgeborsten. In weinige oogenblikki n nam de brand eene vreeselijke uitbreiding en stortte het dak met een verschrikkelijk gedruis in. De inachienen,|dekoratien en gansclt het mobilier zijn in asch gelegd. Dezen theater was verzekert voor 580,000 fr. De verveerdiging van-gebreide goederen is een nieywe tak van nijverheid in de Vereenigde Staten van Noord-Ame- rika, waartoe thans niet minder dan 400 machieneu en 40,000 meeschenhanden worden bezig gehouden. De weerde der daardoor verveerdigdegoederen bedraagt jaarlijks 20,000,000 doll, of 100 millioen franks. Een der groole voordeelen dezer nieuwe industrie is, dat zij nuttige en voordeeiige bezigheid geeft aan vrouwen, die ten harent daarvoor kunnen werkzaam zijn. Bij de fabrikalie van wollen zokkeu moeten de hielen en teenen Buiten de fabrieken worden afgewerkt, en geven arbeid aan 40.8 vrouwelijke personen voor iedere macliicn die daar voor in werking is. Ook de fabrieken van papieren koussen (een weefsel uit papier en katoen), bloeien thans zeer in Noord-Amerika. Een van deze koussen kost ongeveer zooveel, als men vroeger voor waschloon van een paar gewone koussen moest betalen. De volksopteiling beeft te St. Nikolaas tot zonderlinge gevallen aanleiding gegeven. De persoon, gelast met de invul ling in de Hofstraat, Jrad eene woning binnen, waar eene kinderlooze weduwe bazig was met zich de haren te ontwar ren. Hare namen en hoedanigheden behoorlijk aangeteekend hebbende, vroeg bij of zij geene beesten had? De vrouw ongetwijfeld denkende dat hij zinspeelde op zeker ongedierte v schoot in gramschap en snauwde hem toe die heb ik min dan gij waarna zij hem feestelijk builen de deur wierp. Men beweert, zegt la Paixdat een officier, wiens uit stekende kennissen men hoog roemt, aangemoedigd door den schitterenden uitslag van zijne laatste brochuur, zich voor stelt eeneandere in 't licht Ie geven, waarin hij onvvederleg- baar zal bewijzen dat Belgie niet genoeg heeft met eenen vierhoek, maar dat er drij dergelijke versterkingen noodig zijn wil ons land zijne verdediging staande houden. De twee nieuwe vierhoeken zouden gevormd worden de eerste ten westen door Dixmude, Yperen, Korlryk en Deynze, en de an dere door Charleroi, Philippeville, Dinant en Namen. De sterrenregen, welke in een der nachten van de laatst verloopene maand november heeft plaats gehad, schijnt maar eene voorbode te z.ijn geweest, 't Is in november van dees jaar dat wij de boequet van dit grootsche hemelvuurwerk zullen kunnen bijwonen. Dit natuurverschijnsel heeft, volgens de sterrekijkers, alle 84 jaren plaats. De gewezen heer onderpastor van Ingelmunster, M. Samper, is zoo als men weet, door de korrectionneele recht bank van Kortryk tot 8 jaren opsluiting en 1000 fr. boet veroordeeld geworden. Men weet ook dat die slimme vogel een sommejken van zoo wat 700,000 fr. uit de zakken zijner vrienden heeft weten te lokken om daarmedeGod weet wat te doen. Ja, niemand weet wat hij er meè gedaan heeft; want dat was nu de zonderlingste failliet die men uitdenken kon. Men zou ineenen (lat ér van die 700,000 fr. toch wel eenig teeken zijn moest hij M. Sainper, dat er tijtels, gelden of waardijen moesten voorhanden zijn. Gij zijter wel mede; als men den Cojfre-fort van M. Samper onderzocht, vond men niets, volstrekt niets, ten zij: de overgroote som van 37 IV. 12 c.! Niet waar dat is eene schoone en lieve failliet, en men moet het waarlijk kennen om zoo iets uit te voeren [Vrije Burger). De burgerlijke rectbank van Brugge, heeft de heer Neut, uitgever der Patrie, het bisschoppelijk blad van Brugge, veroordeeld wegens laster, tijdens de laatste alge- meene kiezing, jegens de heeren Delrée (broeders), te Sint Nikolaas, om aan deze te betalen eene som van 1,800 franks schade-intresten, de inlassching van het vonnis in verschilligc bladen tol het beloop van 480 fr. Maandag is te Waneghem, bij Oudenaerde, ógn kind ter wereld gebracht, waarvan het bovenste gedeelte des hoofds tot aan den mond de gelijkenis had van een hond de schedel was plat en met een rosharig vel omkleed. De moeder is zeer welvarend en het kind heeft maar 24 uren geleefd. Men schrijft uit Luik, 7 januari Men hoort hier van niets anders .spreken dan van gebrek aan werk. In een der voornaamste nijverheids-gestichten, moeten deze week een groot getal werklieden afgedankt wor den en zij, die voort blijven arbeiden, zullen maar drie kwaart van den dag bezig zijn. s De stad Luik heeft van het gouvernement alle slach van toelage voor hare scholen van volwassenen geweigerd, ten einde zich te onttrekken aan de toepassing der wet van 1842. Stad Tliouront. Maatschappij Wil en Kracht zijn één. PRIJSKAMP van Ylaamsche Toonceluitgalming, op Zondagen 17 en 24 Februari 1807, ten 4 ure 's namiddags, in de zaal der Maatschappij,jler herberg De lihetorica. pRiizew. Eerste vak. A. Deftige Tweespraken, met of zonder zang. 1" Voor mededingers en mededingsters die nog zijn be kroond geweest: Twee Vergulde Eermetalen. 2° Voor degenen die nooit zijn bekroond geweest: Twee id. B. Boertige Tweespraken, nn t of zonder zang. 1° Voor bekroonden Twee Vergulde Eermetalen. 2" Voor onbekroouden Twee idem. Tweede vak. -A. Deftige Alleenspraken, met of zonder zang. 1° Voor bekroonden: Een Verguld Eermetaal. 2° Voor onbekroouden Een idem. B. Boertige Alleenspraken, met of zonder zang. 1" Voor bekroonden: Eén Verguld Eermetaal. 2° Voor onbekroonden Een idem. In de Alleenspraken kunnen alle liefhebbers en looncel- kunstenaars van beide geslachten des lands mededingen. De Tweespraken mogen door twee mannen, een man en eene vrouw, of door twee vrouwen uitgevoerd worden. Inzenden de kopij en het muziek,vóór deri 5 Februari 1887, aan den heer F. Lauidon, Voorzitter; de stukken blijven den eigendom der Maatschappij. Aanduiden de looneelbenoodigheden de uitschrijvende Maatschappij gelast zich dezelve, voor zooveel zij tot den ge wonen aard behooren, te bezorgen. Een kundig pianist is ten dienste der uitoefenaars. Men mag zich doen begeleiden door een orkest naar zijnen keus. De beurtloting zal plaats hebben den 6 Februari 1867, en de schikking! n zullen op deze wijs genomen worden dal de gene die in verscheidene vakken mededingt, op eenen en den- zelfden dag, zal konnen optreden. MENGELINGEN. IV. Thans komt een' straal van hoop de gruwelwolk doorbreken De schrikbre plaag verdwijnt met al haar ijslijkheid, Thans keert wat kalme rust in ons vertiende streken, En :t dierbaar Belgie schijnt voor verdre ramp bevrijd.

De Toekomst (1862-1894) | 1867 | | pagina 2