Verschillige tijdingen. verschillige vlaamsche wijzen en misschien bestaan ertnog meer andere Doch welke is de echte, welke is de bgste, welke is de goede? Eene vraag welke wij graag zouden willen opgelost zien. Tweede vraag;Mogen de oude namen van. gemeenten, wijken, wateren, enz.,anders geschre ven worden dan voortijds De koninklijke commissie, tot regeling der spel ling ingesteld schijnt JA te zeggen: men schrijve Pruisen, Rijsel, IJsel, enz., bladz. 49. Zoude hel dan niet te wenschen zijn dat het Gouvernement, welk bij een koninklijk besluit de spelling, van de Nederlandsche taal, voor de be stuurlijke opstellen en openbare onderwijsgestich ten, heeft geregeld, thans ook eene commissie benoemde, om, op het verslag van deze, de aldus gemoderniseerde spelling onzer plaatsnamen otli- eiëel te verklaren. Op die wijze zouden vee! gebrek kige schrijfgewoonlens verdwijnen en viertien van de bovengenoemde ijpernamen zouden ten minsten vooréénen zekeren aangenomen, verdwijnen. Wij koesleren de hoop dat onze Minister van binnenlandsche zaken deze kwestie door bevoegde mannen zal laten regelen. Het ware, allhans, de vollediging van de eenparigheid der spelling onzer taal, in overeenstemming met het Nederlandsch Woordenboek, een maatregel die vanwege de vlaamsche letterkundigen en andere voorstaanders onzer taal de algemeene goedkeuring heeft wegge dragen. Pauwken. Den heere Clément VER ELST, bij zijne in- hulding als herbenoemden Burgemeester van Zil- Mijnheer, Tn hoedanigheid van onderwijzer dezer gemeente, neme ik de vrijheid, als tolk der ingezetenen, u veel geluk te wenschen bij uwe vierde inhulding als Burgemeester van Zili.ebeke. Reeds sedert 15 jaren hebt gij met zorg en waak zaamheid de belangen uwer onderhoorigen, als vader, weten te bevoordeelen, waar zulks zonder tegenspraak mogt geschieden; en hierin, wij twijf- felen er niet aan, zult gij volherden. Hol is waar, lieer Burgemeester, hoe hooger in waardigheid een persoon verheven is, hoe moeije- lijker hij eenieder kan bevredigen; maar, hoe meer een persoon in waardigheid verheven is, en zijne pligten in rechten rede tracht te kwijlen; hoe meer ook de moeijelijkheden welke hij in het voorbijgaan ontmoet, hem tot eer bij de welden kende zullen strekken. Sedert gij de teugels van het burgerlijk gezag dezer gemeente in handen hebt, heeft de eendrugt, in den wtiren zin des woords, ,geeu oogenblik op gehouden te heerschen lusschen de geestelijke en burgerlijke overheden; en deze gewenschle over eenkomst-nioet ongelwijlfeld oenen heilzamen in- druk, rust en tevredenheid onder de volklas mede brengen. Uwe dienstveerdigheid zoowel voor arm als rijk, is van eenieder gekend en bewonderd; in een woord, heer Burgemeester, niet dat ik hier in oenen vleijenden toon wil spreken: Gij bezit de deugden van godsvrucht en medelijden, en in deze zijn be sloten de noodige gaven om wel té besturen. Moglen wij u nog veele jaren aan liet bewind van Zillebeke zien zetelen! Onze innige hulde aan de heeren Schepenen ter zeiver gelegenheid,als mede aan de nieuw benoem de Raadsleden betuigd hebbende; roepen wij drie maal Leve de Burgemeester! ^Leve de gemeente raad van Zillebeke! G. YM. De gemeente Zillebeke heeft niets gespaard om de inhuldi ging van haren Burgemeester te verluisterlijken. Zie hier eene welkomgroet door den gemeente-onderwijzer, G. V., ter dier gelegenheid uitgesproken en welks inhoud wij met veel wel willendheid onze iezeren mededeelen LEBEKE. (123" Januarij 18G7). De gendarmerij-brigade van Moscroen heeft in ëénen tr.ek tien deserteurs aangehouden. Deze mannen warén naar Frank-' rijk overgeloopen en aldaar niet aangenomen zijnde,hadden zij beschikt geheel België te doorkruisen om zich voor het Oost-Indiesch leger te doen inlijven. Men beweert, dat een zeker getal personen, op het tijd stip der algemeene tentoonstelling voornemens zijn, de zee- engte tusschen Frankryk en Engeland door te zwemmen er zou zekeren tijd bepaald worden; lichte booten zouden de zwemmers volgen om hij toeval in staat te zijn, hun hulp te brengen. Elke zwemmer zal recht hebben op eene ruslplank, welke hij voor zich zal uitdrijven, en die hem zal kunnen die nen om zijne afgematte ledematen te laten rusten. Sedert Dinsdag is de korrespondentie op den ijzeren weg. van Lichtervelde op Veurne gansch hersteld. Zooals men weet werd dezelve verleden Woensdag onderbroken door het ont- riggelen van den trein uitDixmude naar Veurne vertrekkende. Bij dit ongeval werden de beide lokomotieven buiten de baan geworpen; een der machinisten die onder het stoomtuig was gevallen, werd erg gekwetst; niet een der reizigers be kwam eenig letsel. De machinist is thans aan de beterzijde. Het materieel is sterk beschadigdmen heeft tot Maandag moeten arbeiden vooraleer alles int den weg geruimd was. He' huwelijk van den graaf van Vlaanderen, zoo dik wijls aangekondigd en telkens gelogenstraft, is nu eene stel lige zaak. Z. K. II. trouwt met de prinses Maria-Louisa-Alex- andrina van Hohenzollern-Sigmaringen, dochter van prins Karet van Hohenzollern. Le prinses is 21 jaren oud. Men zegt dat zij van eene opmerkelijke schoonheid is. Het huwelijk is bepaald, tijdens de reis, welke de graaf over eenige weken naar Dusseldorf heeft gedaan. De graaf is reeds in zijn 30"° jaar. Uit eene mededeeling, onlangs door de keizerlijke kom missie aan de belgiesche kommissie gedaan, blijkt dat de ope ning der algemeene Tentoonstelling van Parvs onwederroe- pelijk den 1 april zal plaatshebben. De Messager de Nikolaëf meldt een geval van zeldzame langlevenheid een gepensiönneerd soldaat, de genaamde Jan Itossenkoff, is in die stad in den ouderdom van 120 jaren overleden.

De Toekomst (1862-1894) | 1867 | | pagina 2