Verschillige lijdingen. Be hoop. BERICHT. Het publiek is verwittigd dat, te rekenen met9"dizer, de volgende veranderingen op den dienst der ijzeren wegen geschied zijn. Vertrek van Lichtervelde ('s morgens) 5^40, Gits 5-47, Be- veren 5-52, llousselacre 6-00, Rumbeke'C-jOS, Iseghein 6-15, Ingelmunster (5-25, Lendelede 6-50, lleule 6-40, aankomst te Kortryk 6-45. Vertrek van Poperinghe ('s morgens) 5-55, Vlamerlinghe 5-43, Yperen 5-53, Comen 6-20, Werviccj 6-27, Meenen 6-57, Wevelghem 6-45, aankomst te Kortryk 6-55. Vertrek van Brugge ('s namiddags) 12-50, Lophem 1-00, Zedelghem 1-05, Tliour'out 1-20, Lichtervelde 1-50, Gitsl-40, Beveren 1-45, Rousselaere 1-55, Kumbeke 1-58, Iseghem 2-05, Ingelmunster 2-15, Lendelede 2-18, Heule 2-27, aan komst te Kortryk 2-32. Vertrek van Brugge ('s avonds) 6-45, Lophem 6-55, Zedel- ghem, 7-00, Thourout 7-16, Lichtervelde 7-27, Gils, 7-54, Beveren 7-59, Rousselaere 7-46, Kumbtke 7-52, Iseghem 8-00, Ingelmunster 8-08, Lendelede 8-15, lleule 8-25, aan komst te Kortryk 8-50. Vertrek van Veurne ('s avonds) 5-50, Ave-Cappelle 5-57, Oostkerke 6-05, Dixmude 6-20, Eessen 6-50, Zarren 6-40, Handzaeme 6-50, Cortemarck 6-55, aankomst te Lichtervelde 7-00. Men schrijft uit Hasselt,51 Januari: Onze stad verkeert in die pe verslagenheid, Destallingen van verschillige stokers, alwaar de runderpest was ingedrongen,zijn geheel ijdel. De gezonde en zieke dieren zijn afgemaakt geworden. Van alle kanten ko men er troepen aan, slachters, leerlingen-veeartsen op al de hoeken der straten staan schildwachten, die tyaar laten voor bijgaan op het zicht van een toelatingsbrief. Al de beambten van het gouvernement en het stadhuis zijn in bestendigen dienst de Minister heeft eene commissie gezonden, die in den provincialen raad zetelt eindelijk, de strengste maatre gelen zijn genomen om de ziekte saam te trekken en te over winnen. De treinpeerden der artillerie worden gebruikt tot het ver voer der besmette dieren, die worden afgemaakt. Er is beslo ten tot de delving van alle overblijfsels of andere voorwerpen die zich in de besmette stallen bevinden. Dit alles wordt door de soldaten van het garnizoen verricht. Men slacht het gezond vee zoo veel mogelijk en zoo zeer bet getal slachters het toelaat. Het gezond erkende vleeseh wordt voor de verbruiking verzonden. Eene met zorg gedane optelling bestatigt dal er zich in de verschillige stokerijen der stad Hasselt 5400 stuks hoornvee bevinden. Die gebeurtenis is voor Hasselt eene openbare ramp. Men verbeelde zich 40 stokerijen van eersten rang vernietigd en de werklieden op de straat De kerken zijn onophoudelijk met volk vervuld, dat de goddelijke hulp inroept de vreem delingen zijn bevreesd van naar stad te komen alle handel is opgeschorst. God gave dat dit niet te lang dure De laatste tijdingen uit Hasselt melden, dat er nieuwe gevallen van vee-ziekte hebben plaats gehad; sedert 5 Febru ari zijn 575 beesten gedood 2/5 daarvan zijn begra ven en het overige vleeseh is aan het verbruik overgeleverd. De zuiverings-werken worden regelmatig door gezet. In den omtrek wordt men geene ziekte gewaar. Oproer le Marchienne. - In al de metaalgieterijen van Marchienne tot Couillet (Henegouwen), hebben de werk lieden, den 1 Februari bijna gelijktijdig het werk gestaakt, ten gevolge van eene vermindering van 10 per cent op liet dagloon. De werkstaking heeft zich daarna overgezet (ot de koolmijnwerkers, hetgeen tot zware wanorders heeft aanlei ding gegeven. De troepen zijn uil Namen ontboden geworden, met het doel om et' de orde te herstellen. De massa menschen te Marchienne bijeenverzameld, beliep niet min dan 2000. Ongelukkig was de stoommolen der plaats slechts door 100 mannen van het 11° linie-regiment verde digd. Dczé kleine troep werd met steenen aangevallen de manned waren grootendeels met stokken gewapend en men lieeft vrouwen met gaffels gezien. De soldaten hebben vuur gegeven en drij mannen vielen dood alsdan had er eene on- beschrijvclijke verwarring plaats. Eenige soldaten werden ge kwetst er waren ;8 gendarmen, waarvan 0 le peerd zij werden met steenen overrompeld men onderscheidde hunne uniformen en hunne aangezichten niet meer, zoodanig waren zij overdekt met siijk. De molen werd geplunderd en daarna in brand gestoken. Later hebben de troepen versterkingen ontvangen en de rust is hersteld geworden. Zijn benoemd bij de provinciale geneeskundige kommis sie, voor 1867 voorzitter, M. Woets, doktor te Dixmude; sekretaris, M. Beghin, doktor te Brugge. Een onbekende heer na een bezoek te hebben afgelegd aan den heer B.Paret, student in het koliegie te Kortryk,zoon van een der achtbaarste familien van Iseghem, heeft op het leven van dien jongeling aangelegd door eene pistoolschoot in het gelaat te lossen op het oogenblik dat de jonge heer den vreemdeling langs de uitgangpoort liet vertrekken. De heer B. Paret is erg gewond. De Gazette Iielt/e kondigt aan dat het traktement der brievendragers op 1,000, 900 en 800 fr. per jaar zal ge bracht worden. Dit iaatste cijfer is het tegenwoordige maxi mum. De Moniteur bavat eene circulair van M. den Minister van Binnehlandsche Zaken, aan de Gouverneurs der provin ciën gericht,opzichtcns de gouvernemeiitéele aanmoedigingen aan de Vlaamsche Tooneelkunst. Het Ministerieel besluit van 30 September 1863, dat thans vervangen wordt, bepaalde hbógere premiè'n voor de schouw burgen van Antwerpen, Brugge, Gent en Brussel, dan voor de andere steden van het land. Thans zijn al de steden gelijk gesteld. De stad Parys, die sedert renigen lijd tenen ondernemer zocht, die zich zou willen gelasten eiken dag, gedurende de Tentoonstelling, vier honderd duizend noenmalen aan goed- koopen prijs le leveren en niemand kon vinden, heeft nu eenen Spanjaard gevonden die het wilt ondernemen. Het eet maal zal bestaan uit eene soep en drie gerechten, ten prijze van 1 frank. inoGi;Li.\GL.\. Die zich alleen bevindt op 't peilloos oceaan, Bij 't slingeren der baar en 't bulderend orkaan, Na dat hij heeft gezien zijn schip ten gronde zinken, Zijn lotgenootên zelfs tot éénen toe verdrinken Geeft nog den moed niet op, maar haakt nog naar het [strand, En hoopt nog eens te zien zijn dierbaar Vaderland Die op zijn sterfbed ligt zieltogend uitgestrekt, Als reeds het koude zweel zijn aanschijn overdekt, Op d' oever van het graf en van het eeuwig leven, Als mannen van de kunst hem hebben opgegeven Die koestert nog de hoop van'eèhge levensuren, En deze zoete hoop doet hem zijn smart verduren. En hij die bukkend zucht als slaaf bij de Afrikanen, Alwaar de zongloed droogt zijn' droeve smartetpancn, Waar ieder oogenblik hij zich ziet blootgesteld, Om tol dier wilden aas te worden nêergeveld Hoop op Europa nog en op zijn' vrijheidsdagen, En deze hoop alléén doet hem zijn' boeien dragen.

De Toekomst (1862-1894) | 1867 | | pagina 2