De Profetiën van het NIEUWSBLAD. Van alles wat. Stads Nieuws. legcnheid heeft er zicli een zonderling incident op gedaan. I)e versterkingswerken zijn in de rotsen gekapt hunne volledige afwerping zou eene uitgave van 50 miljoen vergen. De conferentie is voor eene zoo groote som terug geweken en heeft zich be paald te beslissen, dal de uitspringende werken al leen afgebroken en dat er een zeker getal bressen in de vesting geopend zullen worden. Maar wij we ien nog niet wie de onkosten zal betalen. Het alge meen gevoelen is, dal het Pruisen zal zijn. I)e klerikale schandschrijvers zijn nimmer ver legen als zij besloten hebben iemand te vernederen, ten einde hem in het ambt dat hij op eene eervolle, wijze bekleedt, door eenen verslaafden aanhanger te kunnen doen vervangen 5 zij duiden hem de eenvoudigste en zelfs de loffelijkste daden ten kwa de. Hel is aldus dat zij, ten opzichte van den acht baren Baron Mazeman, op de woorden spelen om hem te kunnen beledigen ter oorzaak van het mild tracteren van de werklieden der lintenweverij van den heerSevs, bij een aldaar afgelegd bezoek. M. Mazeman, door nieuwsgierigheid en deelne ming in den guostigen vooruitgang der nieuwe lin- lenfabriek aangedreven, had dezelve met een be zoek vereerd, en lot bewijs zijner voldoening en van het onthaal, dat hij aldaar had ontvangen, aan de honderd en ecnigte werklieden, die onder het beleid van den achtbaren nijvpraar, den heer Seys, hunne middels van bestaan vinden, aan allen een feestelijk ontbijt toegestaan het was slechts een uitwerksel van zijnen milden inborst, hetwelk noch doel noch aangelegenheid kon hebbendat belet nog lans ae klerikale nieuwsbladeren onzer stad niet daarin eene electorale bewerking te zien, alsof de werklieden van den heer Seys allen kiezers zouden zijn Dit bewijst enkelijk dat ter uitwer king hunner baatzuchtige gevoelens, bij gebrek aan gegronde bezw aren ten aanzien van onzen achtba ren Senalcur, zij hem vervolgen met alle slach van vodderijen. Ware die handelwijze niet boosaardig, zij zou niet anders dan belachelijk zijn De kiesche(?) gazette uit den Waterhoek heeft voorzeid dat onze Toekomstdie haar verduiveld schijnt in den weg te slaan, een tweede afdruksel van het logiekind of van het Carlonskind van IJperen was Dat is eene merkweerdige voorzegging. Maar, dewijl het schijnt dat het Nieuwsblad in zeer nau we bel rek king met dep hemel slaat, er is daarin niets dat ons verwonderen moet: liet is verlicht door hernelsche inspraak, bet fraaie kind; zijn mond spreekt dus immer waarheid, en zijne koster ook Hel publiek is daar volkomen over gesticht De congreganisteu van het Nieuwsblad zien w el waar wij naartoe w illen en dat gaal hun in het geheel nietmaar,zij nemen de vrijheid alzoo de zaken w at op hunne mode uit te leggen, zoodanig dat het van die waarheid, welke zij zoo beminnen, alleenlijk den schijn niet meer heeft, en dat is toch aiet schoondat is toch niet christelijk O, in :t geheel niet. Zij zeggen dat wij godsdiensthaters, godsvervol- gers, schijnheiligen zijn dat is zoo nogal gemak kelijk om te zeggen, vooral als men schrijft voor eenen hoop simpelaars die gelooven dat het Nieuwsbladen 't Jaar 50 goede gazetten zijn; maar het is wat moeilijker om tc bewijzen. Welnu! indien het christelijk Nieuwsbladhet hemelbeestje uit den Waterhoek, met geene uitleg gingen bewijst dat wij godsdiensthaters, godsver- volgers en schijnheiligen zijn, wij zullen hem geheel eenvoudig zeggen dat het schandelijk gelo gen heeft en dat het zoo lafhartig is als de gemeen ste commeere van IJperen. Wij zijn toch in 't geheel noch schijnheiligen noch huichelaars, wij zeggen waarvoor wij geko men zijn en niemand is er bij bedrogen; maar wij kennen schijnheiligen! O! wij kennen er machtig veel die eenen masker dragen, omdat men op hun afzichtelijk wezen h nne verachtelijke inzichten niet zou ezen Wij kennen er machtig veel die on der den masker van Religie en godsvruchtigheid met brandende oogen loeren op hetgene hun niet toekomt Wij kennen er machtig vele die men uit gaf als voorbeelden van deugd, als fakkels van den calholleken godsdienstals steunpilaren van de kerk, als oppervogels in de congregatiën die bet pu bliek gesticht hebben met de reinheid hunner ze den en de rechtzinnigheid hunner godsdienstige gevoelens De zuiken zijn schijnheiligenDe zulken zouden den godsdienst hatelijk maken, indien een verstan dig menseh den godsdienst niet diep toegenegen ware. Wij zijn scheinheiligen Het Nieuwsblad zegt dat ongetwijfeld om te lachen. Kent het de woorden van het Evangelie niet meer, die zeggen Gij ziet een slroo in de oogen van uwen broeder en gij ziet den balk niet die gij in uwe eigene oogca draagt Wij zijn geen schijnheiligen en wij zeggen vlak w eg, het Nieuwsblad mag het kwalijk nemen of niet, dat wij gekomen zijd om met den vinger te wijzen al degene, die onderden masker van Religie en van rechtveerdigheid de hand willen leggen op hetgeen hun niet toekomt, die onder den masker van Religie vuile en ontuchtige driften zoeken te voldoen, die onder den masker van Religie zich toelaten treffelijke menschen te schelden, te bele digen en te vervolgen, die onder den masker van Religie het wereidlijk gezag zouden leveren in de handen eeiier partij, die er immer één schandelijk misbruik van gemaakt heeft en die maar kan heer- sehen op puinen Ziedaar, braaf snaterblad uit den Waterhoek, waarvoor wij gekomen zijn. Indien gij het niet gelooft, bet vervolg zal het u bewijzen; in afwachting gelief toch aan uwe fraaie lezers de bewijzen te geven, tot dewelke wij u broederlijk uitdagen. Wij hebben waarachtig compassie met uwe arme sukkelaars van lezers, voor wie men maar juist de klokken luidt omdat zij, verdwelmd door het geluid, de maneuvers niet zouden bemerken van degene die achter de gordijn zitten. S„üi»ekhn, B® Mei *288ir. De koster uit de Congregatie ratelt nogal veel over de slechte gazetten en onder andere noemt hij den Westvlaming een Pestvlaming. Zou hij ons ne keer willen uiteendoen wat voor gazetten 't Jaar 30, de Dixmudsche Boterkuipede Pa li ie en de Slandaerd zijn Ilij zegt dat de liberalen hun best doen om de ijverigste priesters en de beste catliolickeii in t modder te trekken en hun gezag tc doen verliezen. Hola, koster, excusie, gij zijl nevens de waarheid. De liberalen eeibiedigen de goede priesters, die hunne goddelijke zending vervullenmaar zij verfoeien de politieke dweepers, die de schandelijkste middels gebruiken om zich meester te maken van wereldsch goed en tijdelijke machtde zulke willen wij in den klaren trekken, omdat de menschen hun afstootelijk wezen zouden kunnen bekijken. -¥• Al ware men de verfoeilijkste platvoeter, de stinkenste pestvogel, de publiekste huichelaar, men is bij de politieke priesters een treffelijk, een braaf man, als men maar kan neerknielen voor hunne despotieke eischen en in de kiezingen stemt voor hunne kandidaten. Het liberaal Ministerie beeft noch Absolutie, noch Eerste Communie, noch alle andere groote middels, welke de poli tieke Catholirken in overmaat bezitten, om de menschen te dwingen, en nogthans heeft het vele vrienden. De Calholieken nebben dat alles; zij spelen met den Hemel en de Hel, als hadden zij dezelve in hunnen zak zij maken de menschen daarmee benauwd dat lukt huil nogal dikwijls, maar zij hebben al gelijk niet meer vrienden als het noodig is. Zij zeggen voor huil redenHebben is hebben en krijgen is de kunst. Wij zijn zeker dat al degene die den Senateur Mazeman kunnen helpen buiten doen eene schoone plaats in den hemel zullen verdiend hebben. O! die schrikkelijke, afschuwelijke, godsdiensthatende Mazi man. De commeere uit den Water hoek is alle nachtte van de mare bereden,sedert dat er kwestie is van dien benauwelijken Mazeman weêr te herkiezen. -¥• Het Nieuwsblad zegt dat het in de congregatie niet ge schreven wordt en bijgevolg dat zijne schrijvers geene con- greganisten zijn. Dat is geheel wel mogelijk, maar het is zeker de Toekomst noch de Progrès niet, die men aanbeveelt in de congregatiën en is de schrijver geen congieganist, hij is misschien een die congregatiën sticht. Les deux font la paire, zou het Nieuwsblad 111 't vlaamsch zeggen. -ic De congregatiën zijn geene politieke vergaderingen, be weert het Nieuwsblad,- en al die stokslagers, die hier iri de leste kiezing bij hoopen toekwamen van Rousselaere, van Thielt, van Wervick, enz., waren dat geen congreganistm Hê, neen :t zeker De zeven-en-twintig sterretjes van 't Barakkekieken geven op de zenuvvs van de commeere uit den Waterhoek. Te erger voor haar, de sterretjes zullen nog lange meegaan. t Is raar dat het Nieuwsblad niet zegt dat wij de sterretjes uit zijnen winkel gestolen hebben, zoo als het zei van het hoofd van den Journal d'Ypres, dat wij gestolen hadden. A pi opos van dat hoofd, wij moeten dat eens uiteendoen. Het publiek zal toen zien waar de dieven wonen. Het concert van Zondag laatst zal lang in het geheugen blijven,doordien men op dat feest het puikste muziek hoorde dat men zich zou kunnen voorstellen, zangers en spelers van eerste soort, en daarbij een buitengewoon publiek, waarvan de toi letten in het oog sprongen. Als wij zeggen publick wij bedoe. len de talrijke leden met hunne huisgezinnen. De kooren, de tweezangen, de solos, alsook de verschillige muziekstukken, werden met allergrootsten bijval uitgevoerd, met smaak aanhoord en met geestdrift toegejuicht. Ons ont breekt ruimte om over dien merkweerdigen muziek-avond der Kool-maatschappij te handelen. Men leze het Progrès van IB dezer, dit blad geeft het volledige verslag van dit feest. De Hamertingsche Kermis van Zondag laatst, is teenemaal mislukt. Hef weder was zeer ongunstig en de crinolinen en.

De Toekomst (1862-1894) | 1867 | | pagina 2