Be stoffelijke belangen van ons arrondissement. genieten van VIJF HONDERD DERTIEN DUI ZEND BRIJ HONDERD TWEE-EN-TACHEN- TIG FRANKEN 68 CENTIMEN. Dat zal maken dat degene die nu 100 franken betaalt in 1868 en volgende jaren maar 80 franken meer zal moeten betalen. Dat is eene weldaad, die niet kan geloochend worden en die wij aan onze liberale Representanten en Senateurs te danken hebben, want het meeste deel der klerikalen heb ben er legen gestemd. Indien wij dus een klerikale vreemdeling voor Senaleur gehad hadden, hij had de toepassing van die weldoende wet tegengehouden, zoo als de fa meuze Dumorticr, vertegenwoordiger van Rousse- laere in de Kamers, gedaan heeft. Deze is ook een vreemdeling voor Rousselaere, want hij is een waal van Doornijk. Rousselaere en zijn arrondissement moesten ook veel voordeel trekken uil die vermindering van grondlasten en nogtans zijne Representant Dumor ticr heeft er tegen gesproken in de Kamers, ten voordeclc der Doornijkenaars, die te weinig be taalden, en hij heeft zich in de stemming onthouden. Rousselaere is daar den uil van geweest. Indien w ij den Antwerpenaar De Vinck in den Senaat hadden hij zou er ook met onze handen de kastanjen uit het vuur trekken ten voordeele der Antwerpenaars. Wij zullen dus allezins beter doen en wijzer handelen met al onze stemmen te geven aan M. den Baron Jules Mazeman, die wij kennen en die onze belangen hard verkleefd is. De Koster. Wel, Meester, zijt gij reeds ge roepen geweest bij baas Pulle-bier van over de Potijze, om u te laten de ooren vol blazen over de kiezing van Dijnsdag aanstaande De Meester. Neen, ik ben niet geroepen ge weest, maar ik heb mij uit mijn eigen lot hem be geven, om wat inlichtingen te bekomen nopens al hetgene ik sedert weken leze in het Nieuwsblad. De Koster. Waar gij gaat! Gij moest gelijk ik in S' Laurens geweest zijn; daar luid gij bet hooren uit een doen, daar waren Graven en Barons, die ons hebben trachten te doen verstaan dat de vrijheid in ons land niet meer bestaat; dat de kerkhoven geschonden warendat de studiebeurzen gestolen warendat hetkerkegoed ging aangeslagen worden; zij hebben ook niet weinig gesproken van de slechte scholen die men inricht, en gezegd dat de geestelijkheid uit het onderwijs ging gebannen worden. De Meester. Ik ben w el ujtgenoodigd ge weest gelijk al de andere kiezers om die vergade ring bij te wonen, maar ik ben er niet geweest omdat ik van die mcnschen niet ben aan wien men kan doen gelooven dat kiekens hooi eten op eenen havertas. Ax- 1L ben er ook niet geweest, omdat de oude van over de Potijze, aan wien ik gewoonlijk raad ga vragen, mij reeds had gezegd met wat oor leugens men aldaar de sukkelaars ging ver blinden. Hooi'. Koster, die oude grijsaard heeft voel ondervinding. De Meester. Ja, Koster, en van over dertig jaren heeft hij ons altijd de waarheid gezeid. Wanneer men in 1847 wilde doen gelooven dat de kerken gingen gesloten worden, hij zei onshet is bedrog! En inderdaad ninjmer zijn zij beter on derhouden geweest; wanneer men ons wilde doen gelooven dat de geestelijkheid ging vervolgd zijn Bedrog, zeidehij, en inderdaad zij is nooit meer begunstigd geweest; wanneer zij zeiden dat de ealholiekc zullen gemuilband wordenwacht maar, zeidc hij,gij zult er een staaltje van zien, en waar achtig de losbandigheid van hunne drukpers is walgelijk geworden, zonder dal men hun vervolgt, liet is ook haas Pulle-bier die ons heeft bewezen dat de zaak der studiebeurzen geheel wel overeen komt met die van den schork, die, betrapt zijnde met de hand in den zak van een ander, zelve uit riep dat men hem bestooiEn nooit heeft hij zoo gelachen als wanneer lnj ons aantoonde hoe onnoo- zel de onderteekenaars der petition voorde kerkho ven warenzij vroegen juist het tegenovergestelde van hetgene zij verlangden, het is te zeggen, om- dal de Pastors zouden de bevoegdheid hebben van de lijken der liberalen in geen gewijde aarde te la ten begraven. De Koster. En de slechte scholen die men inricht is dat niets? is dat niets? Jan. Wat noemt gij slechte scholen, Koster? zijn het die alwaar de kweekelingen elkander als vriendinnen in hunne brieven behandelen, en uit jaloerschheid moorden begaan, gelijk het proces Nolte het heeft bewezen, gij hebt geijk, Koster? indien dit een gesticht van den staat ware geweest het is buiten twijffel dat het reeds gesloten zou zijn De Meester. Laat ons van zulke vuile zaken niet meer spreken er zijn van die schanddaden w aarover de zedelijkheid eenen sluier moet werpen, maar terugkcerende op de kiezing van onzen Se- nateur, de weerdige baas Pulle-bier heeft mij dooi den uitval van al de leugens, waarvan men in vroeger omstandigheden heeft gebruik gemaakt om de kiezers te bedriegen, overtuigd, dat al de redens die gij en uws gelijken tegen de hernocming van onzen aftredenden Senaleur ophaalt, nogmaals al leugens zijn waarmede men de menigte tracht ie misleiden. Jan. En hel zoontje van den ouden, die ook w el somwijlen zijn woordelje w eegt, zeide mij Ziet. Jan, vergelijkt heden Me toestand van het land en van het arrondissement aan hetgene het was voor dat de liberalen aan het hoofd waren, en gij zult zien dat Papatje gelijk heeft vanu te bewil ligen om voor M. Mazeman te s,temmen. En hij voegde er nog bijIndien de klerikale kandidaat moest genoemd worden, hij is vreemde aan hel ar rondissement, hij heeft weinig belangen in deszclfs welzijn en moet zich nooit incl welstand der kie zers bekommeren dewijl zijne benoeming en her nocming van den Bisschop alleen afhangt, terwijl de liberale kandidaat, die veel te verliezen heeft wanneer het beheer in slechte handen valt, van de kiezers afhangende, dubbele redens heeft om voor het welzijn van eenieder te werken, en deze be weegreden alleen schijnt mij zoo besluitende, dat ik niet kan verstaan hoe er een kiezer is die voor onzen achtbaren Baron Mazeman niet zou stemmen. Wij kunnen niet verslaan hoe er een IJ peiling is die zijne stem aan den Baron Mazeman niet zou geven, want hel is grootendeels aan zijn toedoen dat wij met de Rijschool zijn begunstigd geworden. M. Mazeman is een goede vriend van den lieer Chazal, gewezen Minister van Oorlog, op welken hij eenen gelukkigen invloed heeft uitgeoefend, ornaat dezen aan IJpcren den voorkeur zou geven op Lier, diejzich bereid toonde om groolc opoffe ringen te doen om de rijschool aldaar, in plaats van te IJperen, te zien vestigen. Onlangs nog was er kwestie van de School afte- schallen, de nieuwe Minister van Oorlog was niet overtuigd van de nuttigheid derzelve, en het is nogmaals onze aftredende Senaleur die de Baron Goethals heeft bewilligd van door zich zeiven te komen oordeelen over de nuttigheid van deze in stelling en die den Minister van zijn vooroordeel heeft doen terugkeeren. Of had M. de Baron Mazeman slechts dien dienst aan de stad en aan het arrondissement gedaan, hij zou mogen aanspraak maken op de erkentelijkheid der menigte; maar onverminderd daarvan de naam van M. de Baron Mazeman is gehecht aan al de weldaden die de stad en het arondissemenl aan het gouvernement te danken hebben. Liet afslootelijk Nieuwsblad, dat niets anders doet dan schandelijk en onbeschaamd liegen, maakt zijne lezers wijs dat M. Mazeman de stoffelijke be langen van het arrondissement verwaarloost! LIewel, achtbare lezers, dat zijn zoovele leugens als woorden. Indien ooit een Senaleur zich bekom merd heeft met den stoffelijkcn voorspoed van zijn arrondissement, het is wel de achtbare en verdien stelijke heer Baron Mazeman. Hij heeft de goedkeuring ondersteund en ge stemd van het Iraclaat niet Engeland, waarbij de rechten van invoer der hoppe in Engeland, die lot 74 franken beliepen, gansch afgeschaft werden en voor Frankrijk op 10 franken gebracht werden Dat is een maatregel, die een machtig voordeel is geweest voor den hoppekw eek en de hoppecom- mercie. Sedert dat dit tractaat in uitvoering is. heeft men er al de weldaden genoeg kunnen van bestatigen. Hij heeft krachtig medegeholpen om te beletten dat het rotten der vlassen in de Leie verboden werd want deze maatregel moest ongetwijfeld den ondergang van de vlasnijverheid in onze streken voor gevolg hebben,; duizenden menschen die nu groote daghuren winnen, van werk berooven en millioenen franken voor onze streken zien verloren gaan. Hevige klachten kwamen van vele kanten over de bederving der Leiewaters. Liet Gouvernement, al de gewichtigheid van die zaak begrijpende, zat er hard meê in nestenmaar de IJpersche liberale vertegenwoordigers en NI. Mazeman hebben zoo goed gevrocht en zoo veel gedaan dat zij geëindigd hebben met het land en het Gouvernement te over tuigen, dal de bederving der Leiewater s door de vlasrotting geenszins veroorzaakt was, en aan ge heel ander oorzaken moest toegeschreven worden. Daarna werden er schikkingen genomen, die la ten verhopen dat die winstgevende en voordeelige nijverheid in onze streek zal blijven bloeien, dank aan den ievcr van onzen verdienstelijken Senaleur M. Mazeman en onze heide liberale Rcprcsenlan- SiïsBJCMsps'iirïk iiisscSsc!» desa SehoolMieestes', cIcji Kost-ss* ena Jüaaa fctwedgeSjaiias1. ■-"lino^o-nr.

De Toekomst (1862-1894) | 1867 | | pagina 2