MM. Uitslag dep kiezingeii voop don Senaat. hebben zich niet laten verleiden noch vergrammen door die onbetamelijke middels en listen 5 zij heb ben in alle matigheid M. den Baron Mazeman, den volkslieven en rechtzinnig liberale man gezege vierd! Zij hebben M. De Vinck, den strooien man der Bisschoppelijke heerschzucht, die laag en on edel genoeg is om zijne candidatuur met zulke schandelijke middels te laten ondersteunen en op zetten, in het slijk laten zinken, waaruit hij zich ongetwijfeld nooit meer zal oprichen Bravo, verstandige kiezers van het arrondisse ment IJperen, gij hebt den dank en de toejuiching verworven van alle weldenkende lieden. Wij kunnen ons niet onthouden, om onze lezers te stichten over de schaamteloosheid der catholieke gazetten, hier eencn uittrek te geven uit het laat ste bijvoegsel van het Nieuwsblad, uitgegeven daags vóór de kiezing M. MAZEMAN IS EEN BRAVE MAN 'T kan zyn dat M. Mazeman een brave man is macr als by altyd met de ministers stemt, als hy zyne stemme geeft voor 't roovcn der katholykc studiebeurzen; mag'een katholyk in consciëntie voor hem stemmen? Zoudt gy durven, eerlyke kiezers, eene centieme ontnemen uit de schaele, ten nadeele der katholieke universiteit Neen zeker, geen eenEn nogthans stemt gy voor M. Mazeman, gy helpt mede in duizendmael grooler ongeregtigheden. Let wel op, kiezers, God straft dikwyls op aerde de dieven en onregtveerdigaerds, hewel, als een geheel volk door zyne stemmen, de onregtveerdig- heid bedryft hy heeft ook straffen in zyn hand die een geheel land treffen. Hebt gy vergeten, de cho lera, de koeiplage. de aerdappelziekte en die ram pen die beurtelings op ons vallen T is waer, de ongeloovige van onzen tyd spotten daermeê en leggen dit uit op hunne maniere; ma 't is al gelyk waer dat God de regtveerdige God Glyft, en dat hy, nu gelyk over honderden eeuwen, in state is van zyn arm te doen gevoelen. ZIJ HEBBEN HET VEL VAN DEN BEER VERKOCHT EER HIJ GEVANGEN WAS. In hetzelfde bijvoegsel van het Nieuwsblad vin den wij het geestig stuk dat wij hier laten volgen LIBERALEN STOET. Dynsdag aenstaende, 11 juni, zal er eenen merkweerdigen liberalen stoet uilgaen. llicr onder geven wy er de beschryving van 1° Om 9 uren zal de stoet zich op weg begeven. Deze zal geopend worden door een peloton plat- voeters (al brille dragers gelyk den kleinen signor), die alom den lof van den verstandigen jaknikker verkondigen. 2° Een wagen met sollicitanten van alle posten, dragende de annales parlementaires, 1859 a 1867, behelzende al de vermaerde redevoeringen, over honden en ezels uitgesproken, door den welspre- kenden senator! 3° Vacndel dragers. Op die vaendels staet ge schreven in gouden lettersRooving der studie beurzen, de priesters uit de scholen, schending der kerkhoven, wet op de kerkfabrieken, couloir coulé, verbod der hanekampen, enz., enz. 1° Groep, verbeeldende de kopstukken der ver- slctene kartonnerie die beraedslagen over het ne men der middels om hunnen kandidaet te doen herkiezen. 2° Wagen, verbeeldende eenen koekhoven en eene chocolat-marmyt. 5° Wagen, verbeeldende eene concerlzael al- waer een godloos lied gezongen wordt ter eere van den zoo godsdienstigen senator. 4° Groep, verbeeldende de schieting dacgs voor de kiezing, gegeven door den wel edelen baron senator. (In die groep wordt er eene helft van een overjaersch zwyn en twee koeke brooden gedra- gragen.) 5° Wagen, verbeeldende de kiezers naer de stembus gaende: op hnnnc brief kens staet ge schreven Baron coulé par le couloir coulé. 6° Baron coulé vergezeld door den faux bon homme, den venerable baes pulle bier, de zoon van papa, zynen vriend brunvoud en al de kop stukken der versletene kartonnerie die al piepen en snikken stilzwygende den baron een uitgeleid doen. 7° De stoet wordt gesloten met eenen voermans wagen waerop eene lange zware ypersche gegoten buize ligt, 't is pynelyk, maer billy k Zou degene die zulke kapitale dommigheden ge schreven heeft nu nog aan een eerlijk man zijn aangezicht durven toonen? Het is pijnlijk gedacht als men denkt dat dezelfde hand, welke die schan delijke regels schreef, misschien trotseh en ver waand heden nog van op den autaar de geloovigen in de kerk de benedictie gaf Welk eene benedictie, och God Wij vergunnen gaarne eene plaats aan den vol genden brief van M. den Senaleur Mazeman de Couthove, gericht tot de liberale kiezers van het arrondissement IJperen. Wij verstaan dat M. Mazeman, aangespoord door zijne gewone gevoe lens van verkleefdheid aan onze streken, de nood zakelijkheid gevoelt zijnen innigen dank te betui gen aan al de liberale vrienden die zijne candidatuur bevrocht of voor hem gestemd hebben, vooral in de tegenwoordigheid, van het schandelijk en hatelijk gedrag der politieke tegenstrevers, die zijne candi datuur bestreden hebbennoglans het was niet noodig, want iedereen, zijne vijanden zelve, ken nen de edelmoedigheid zijner gevoelens zijne vriendelijkheid en zijne dienstveerdigheid. Aan de heer en liberale kiezers van het arrondis sement IJperen. Het behaagde uDijnsdag laatst het mandaat van Senateur, hetwelk gij mij over acht jaren toever trouwd had, te vernieuwen. Ik heb de eer u te bedanken over het nieuw be wijs van achting en van vertrouwen. Het groot getal stemmen, welke gij mij vergund hebt, bewijst duidelijk dat gij het politiek gedrag, dat ik sedert acht jaren in den Senaat gehouden heb, volkomen goedkeurt. Die goedkeuring, ik heb het niet noodig te zeg gen, zal mij aansporen om de ingeslagen baan voort te blijven betreden, met de overtuiging dat ik vol komen in den Senaat de politieke gevoelens van de meerderheid der kiezers, die mij den lln dezer maand gekozen hebben, vertegenwoordig. Wal de stoffelijke belangen der stad en des arrondissemenls betreft, zij zullen gestadig en voortdurend in mij eenen werkzamen en verkleefden verdediger vin den. en ik zal steeds gelukkig zijn van de gelegen heid te vinden om al mijne streekgenoten, en bijzonderlijk degene die mij met hunne stem ver eerd hebben, nuttig te zijn. Aanveerdt, MM., met de uitdrukking mijner dankbaarheid, de verzekering mijner ware hoog achting, BARON MAZEMAN, Senaleur. IJperen. M. Mazeman, liberale kandidaat, is herkozen met 1153 stemmen legen 914, gegeven aan M. De Vinck, katholieke kandidaat. Dixmude. M. de Burggraaf Bernard Du Bus de Gisignies, kandidaat der onafhankclijken, is zonder tegenkanting gekozen (met 574 stemmen) in vervanging van M. Van Woumen, ontslaggever. Brugge. M. Van Calocn de Gourcy, kath. kandid.,is gekozen met 1588 stemmen tegen 1508 gegeven aan M. Boyaval, lib. u'ttredcnde lid. Oostendeen Veurne. M. Du Bus de Gisignies, lib. kandid., is herkozen met 1002 stemmen. M. Vanlieule, kath. kandid., bekwam 654 stemmen. Kortrijk.Zijn herkozen: MM. de Bclhune enVergauwen, kath. kandid. Ilousselare. M. De Robiano, kat. kandid., is herkozen. Thielt. M. d'Anethan, kath. kandid.. is her kozen. Brussel. Zijn zonder tegenkanting gekozen MM. Lauwers, Bisschofsheim, Van Schoor, Sliel- lemans, Hanssens, Fortamps en Barbanson, lib. uittredende leden. Antwerpen. Zijn gekozen: MM. Cogels-Osy, uittredend lid, Van den Bergh-Elscn en baron Eu- genius Van Delft-Geelhand, onaf hank, kandid., in vervanging van de heeren Michiels-Loos en Joos- tens, uittr. leden, kandidaten der liberalen. Mcchelen. Zijn zonder tegenkanting gekozen MM. Hertog van Ursel, en Cannarl-dllamale, uitt. leden, kandidaten der kath. partij. Leuven. Zijn herkozen: MM. d'Overschie- dc Nccrysschc en Deman-d'Allenrode, kath. kand. Turnhout. M. DeMcrode de Wcsterloo, kath. kandid., is gekozen zonder tegenkanting in ver vanging van M. Gillès de 'sGravenwezel, ontslag gever, en M. Zerezo is gekozen als lid der Kamer. N ij vel. Zijn herkozen: MM. Zaman en Mos selman, lib. kandid. Bastogne, Marche en Arlon. Zijn gekozen MM. d'Hoffschmid, uittr. lid, en Lenger, in ver vanging van M, de Favereau, overleden, lib. k. Neufchalean en Virion. M. Ch. Bergh, lib. kand. in vervanging van M. Ozcray, ontslaggever. Dinant. M. d'Omalius-d'IIalloy, kath. kand., is herkozen. Namen. MM. de Woelmont, uittr. lid, en d'Aspremont-Lynden, kath. kand., zijn gekozen. Philippevillc. M. de Labbeville, lib. kand., is herkozen. EERSTE DEEL. TWEEDE DEEL. t "wM

De Toekomst (1862-1894) | 1867 | | pagina 2