Yan alles wat. Stads Nieuws. van het evangelic aan God geven hetgcne aan God toekomt en aan Cesar hetgene waaraan hij recht heeft; liet is te zeggen, die de politieke van den Godsdienst onderscheiden en de onafhankelijkheid van ieder in zijn vak eerbiedigen Verre van maar als halve katholijken te kunnen worden aanzien, hel zijn zij die sedert de middeleeuwen den waren katholijken Godsdienst uit de overdrevene vorde ringen der geestelijkheid en de gruweldaden der jesuiten hebben gered. Men kan deze waarheden niet miskennen zonder te houden slaan dat de Mas- sülons, de Bossuets en de Fenelons, die pilaren der II. Kerk, maar halve katholijken warendat de Koningen van Frankrijk, de parlementen en de ge- heele fransche natie sedert eeuwen in dwaling wa ren, en zonder te bevestigen dat onze voorvaders en de opvolgende leeraars van die vermaarde hoo- gesehool van Leuven, waarvan de hedendaagsche zich ten ongelijke als erfgenaam uitgeeft, ook al geene ware katholijken waren, en dat meer is, zonder, gelijk de stevenisten het hebben gedaan, te houden staan dat de Paus, die met Napoleon I het concordaat van 1801 heeft gesloten, ook slechts een halve katholijke was. Al wie redeneert moet bekennen dat dit de ge volgen zijn der verdeeling die het Nieuwsblad maakt tusschen degene die het halve katholijken noemt en de sukkelaars, dweepers of bedriegers, die onophoudelijk werken om de jesuitieke belan gen te bevorderen, en tot dat einde,getrouw aan de voorschriften van den Bisschop Malou, alle mid dels, zelfs de oneerlijkste, in werke leggen. Maar dit alles zal niet batenzij hebben schoon, door het verbod van de liberale nieuwsbladeren te lezen, de waarheid onder den domper te willen versmachten, hare stralen zullen van langs om meer de oogen der menigte openen, en de tijden zullen komen dat, gelijk Clement dc XIV, de Pau zen zelve het jok der sociëteit van Jesus, die nooit niets anders dan eene politieke maatschappij is ge weest, zullen afschudden Eenieder herinnert zich al de onbetamelijke uit vallen der klerikale drukpers, wanneer de lieer Piercot, dc burgemeester van Luik, eene processie had verboden, ten einde de bevolking niet bloot- lestellen aan gevaarlijke indrukken wegens de uit breiding van den cholera, die aldaar reeds veel slachtoffers had gemaakt. De vrijheid van geweten was gedoodigdHet was eene daad zonder nut die niet kon gerechtvaardigd worden! Het was eene uitwerking der francmaconnerijom den Godsdienst te bevechten en dc godsdienstige gevoelens uit te dooven Welnu, de nieuwsbladeren van Roomen melden ons dat, ter gelegenheid der uitbersting van den Cholera in die ongelukkige stad, de Cardinaal Vi caris van den Paus, naar het voorbeeld van den heer Piercot en om dezelfde beweegredens, insge lijks de nachtproccssiën heeft verboden. Zullen de klerikalen van ons land ook boven de daken schreeuwen dat de Paus gehoorzaamt aan dc Lrancmacons en de Carbonarissen. en ook in zijne staten de godsdienstige gevoelens wilt uitdooven ij zijn nieuwsgierig om te vernemen Welken uitleg onze vuilbladjes daarover zullen geven. De ijpersche foire belooft schitterend te zijn, geheel de groole markt staat vol barakken. Eene goede kans voor het Nieuwsblad; het eet zoo geern kiekens, voornamelijk barakkekiekens. Maar 't zal zijne landen moeten scherpen, want al waren er maar cenig taaie onder het getal, zooals het ba- rakkekicken de TOEKOMST, dan zal het zich wel eens te meer in gramschap mogen stellen, omdat hel ze niet zal kunnen bijten Liberale kiekens eten is niet gemakkelijk hel Heilig Vuilblad moet hel reeds meer dan eens on dervonden hebben. Knabbelen wel, maar inzwei gen, dat kan het niet Men moet hard in het zweet zitten in den Wa terhoek, want geheel de gazet is vol met tempeest tegen on sToekomstje. dat armzalig ding van over tijd. dat de zwarte schrijvelaars met een zeker air zwoeren bij hoog en bij leeg nooit te noemen, en die naam staat thans bijna in elke reek gedrukt! Wanneer de Toekomst dat gezien heeft, dat het Nieuwsblad zich geweerdigde haar te noemen, gaf ze nen sprong van blijdschap, nen sprong zoo hoog als de hoogste barak die er op de markt staat! Maar ook, meent men misschien dat het geene groote eer en is zijnen naam gedrukt te zien in eene der ojs^fipjjaaj gazetten dezer soort? Om kalanten aan hunnen wijnkei te winnen, hebben de heilige krabbers niets beters kunnen uitvinden dan de helft der burgers uit te maken voor halve katholijken! en geven nog altoos gelijk aan alwic tegen den eerlijhen en treffelijken baron Mazeman gewerkt heeftGeeft maar katoen, gij kunt niet te veel borstelen Onze kiekenhouder zal ditmaal nogeens zijnen neus gaan steken in al de barakken der foire om te zien of er nergens geene vreemde soort kiekens te vinden is om ze met kleine erwtjes hel Nieuwsblad op te dischen. -f Wij stippen mei genoegen aan een nieuwe onderscheiding behaald door een leerling onzer kostelooze gemeente-school in het afleggen van't examen om aanveerd te worden inde Normaalschool te brugge. De stad heeft over eenige dagen eene allerschoonste verza meling beelden en kunststukken ontvangen, welke een IJper- ling, de heer Fiers, die thans onder de befaamste beeldhou wers van Belgie mag genoemd worden, uit Brussel ten ge schenke afgezonden. Men heeft dezelve geplaatst in hel oud lokaal der Ilalle, ge zegd de Loije, in afwachting ëetier geschiktere bestemming. /.ie hier het programma der stukke dal het muzitk van het 10'' reg.', onder het bestier van den heer Walhain, in den pubheken hof zal uitvoeren, op heden Zondag, 4 Oogst 18(17, van middag tot 1 ure 1. Ouverture de la Bohémienne. (Balfe). 2. La Benediction des Poignards. (Meyerbeer). 5. Hilda, Valse, gearrangeerd door Walhain. 4. Bouquet, Grand Potpourri, gearr. door Strauss. Bericht aan de liefhebbers. De stad Rijsel viert den 23. dezer maand den 200sten verjaardag harer vereeniging aan Frankrijk. Ter dier gelegenheid heeft zij eenen Festival voor muziek en zangkunst uitgeschreven, waaropzij al onze belgi- sche maatschappijen uitnoodigt. Naar wij vernemen legt de inrichtingscommissie van dit feest alles in het werk om eenige dezer door geldaanbiedingen er naartoe te lokken. Wij hebben te veel betrouwen op de echt vaderlandsche ge voelens onzei'maatschappijen om te gelooven dat één enkele onder haar zulk een feest zou willen helpen opluisteren, dat voor doel heeft de zegepraal der woeste macht van een vroc- geren landroover op het recht van een volk te herrinneren en ons Belgen, meteen te peilen of wij rijp genoeg zijn om ook ingepalmd te worden of lust hebben onze rechten en vrijhe den tegen die welke Frankrijk thans geniet te verwisselen. De onthouding onzer genootschappen zal strekken tot eene krachtige protestatie tegen alle overheersching door de macht. Zondag laatst hebben wij de hoofdstad bezocht en er ge tuige geweest van een vlaamsche feest dat verdient onze le zers medegedeeld te worden. Eene Tooneelkundige Prijskamp, uitgeschreven door de JongeTooneellief hebbers van Brussel, had in deriPrado plaats. Des namiddags zag men aan de Noordslalie zich eene stoet vormen, voorgegaan van een muziekkorps. De stoet bestond uit de maatschappijen: De Kruisbroeders, van Kortrijk; Voor Eer en Kunst van Geeraardsbergen; De Brabandsche Leeuw, van Elsene, en de Vlaamsche Ster, van IJperen; de heeren le den der Tooneellief hebbers, waarbij zich nog voegden ver- schillige heeren der Morgendster en der Verbroedering. Men begaf zich de stad door naar St-Jan-Molenbeeks stadhuis, al waar men den eerewijn aangeboden werd, M. Decock, de burgemeester, heeft de kampers geëlectriseerd door zijn gul onthaal en deze gelegenheid te baat genomen om eenen eere- dronk aan onzen beminden Koning voortestellen en verdiende hulde toe te zwaaien aan onzen achtbaren Minister Vanden- peereboom, die door zijn toedoen en zijne ondersleuning de dankbaarheid van allen oprechten Vlaming wegdraagt. De geestdrift was onbeschrijveïijk wanneer M. Decock voorstelde op zijne gezondheid te drinken, en de lJperlingen aldaar te-, genwoordig waren fier over de eer aan hunnen doorluchtigen stadsgenoot bewezen. De heer Burgemeeste van Molenbeek is een dier rechtscha pene Vlamingen die, zonder veel laweit te maken, de grootste spoorslagen aan onze vlaamsche beweging weet te geven, en hadde M. Yandenpeereboom veel zulke medewerkers, zeker zou er in 10 jaar van hier geen enkele grief bij den Vlaming meer bestaan en het Vlaamsch Nationaal Tooneel zou overal in Belgie zijne volgens recht hebbende plaats bekleeden. 'S avonds, in den Prado, woonden w ij een oprechten strijd bij. De vier maatschappijen hebben met veel ziel en kunde hare stukken opgevoerd en wij hehben met veel voldoening gezien dat de vooruitgang merkelijk is bij al de maatschap pijen die aldaar het tooneel beklommen hebben. Drij andere waren den Zondag te vooren opgetreden van deze kunnen wij niet oordeelen, doch hebben zij het zoo goed gedaan als haie zusters, dan mogen wij de overwinnaars en de overwon nen even veel geluk wenschen, want in zulken ernstigen kampstrijd optreden, is reeds eene eer Nu nog een woord voor het sluiten: Onze openbare dank zij opgedragen aan de heeren Voorzitter en leden der Jonge Tooneellief hebbers, van Brussel, voor het minzaam onthaal waarmade zij zoo hartelijk en dienstseerdig hunne vlaamsche broeders vereerd hebben. X. Na de vertooning hebben wij Brussel doorkruist, eenige pottekens faro, Iambic en camousse geledigd en ons eer.s goed verlustigd, 's Anderendaags de zeldzaamheden van Brussel be zocht: de overdekte markt, de doorgang, de hoofdkerk, de nationale bank, de congreskolom, de fontein-de Brouckere, welke heel schoon van kunstwerk is, maar de kom staat te hoog en van ver liggen de dolfijnen als visjes in eene panne te fruiten! Daar dicht bij werd onze aandacht getroffen door een zonderling opschrift dat zich boven eenen wijnkei van kinderspeelgoed bevondtVen te, ja grand rabais, a cause que Ie commerce ne va pas ici.» Wij hebben maar één vlaamsch opschrift in Brussel gezien en het was bij eenen koopman in gist. Dan nog elders een die zeker brusselsch fransch is Au Grand Morian, (dat wil ongetwijfeld zeggen: In den Grooten Mooriaan, want er een dikke zwarte kop bij staat! Uitslag van den prijskamp van 28 Juli 1807. 1 Prijs, de Kruisbroers, van Kortrijk. 2 Prijs, Hoop in de toekomst, Oostende. 3 Prijs, de Brabandsche Leeuw, Elsene. Eervolle melding, de Vlaamsche Ster IJperen. Prijs der beste tooneelspeelsters, Mevr. Hermans, van Brussel. Deze der mannenrol is ons onbekend.

De Toekomst (1862-1894) | 1867 | | pagina 2