Yan alles wat. AAN DEN LEEUWERIK. Stads Nieuws. van in de Staats- en Stadsgeslichten, tegen behoor lijke bezoldiging, liet Godsdienstig onderwijs te komen geven, de aanhalingen van het Journal d'Ypres zijn niet anders dan eene aaneenschake ling van kwaadtrouwige besehuldigingen. Inderdaad, indien de leeraars zich bepalen van in de gezegde gestichten aan de kweekelingen den cathechismus te doen leercn, het is omdat men van de uitleggingen, die zij zouden konnen geven, geene wapens zouden smeden 0111 het wereldlijk onder wijs te bevechten. Wat zijn dus al de kwaadtrouwige beschuldi gingen die de klerikale drukpers uitkraamt Is het onder ander niet bcstatigd door de briefwisse ling welke destijds tusschen de regeering van lJperen en Mgr Malou heeft plaats gehad, dat de pogingen gedaan 0111 eenen geestelijk te bekomen ten einde het christelijk onderwijs in het Stadskol- legie te geven, zonder uitwerksel zijn gebleven, onder voorwendsel dat de toestemming aan het verzoek het Bisschoppelijk kollegie zou nadeelig geweest zijn. Het is dus geheel en al strijdig met de waarheid dat men in de openbare gestichten van onderwijs de Godsdienstige gevoelens in het hart der jeugd wilt uildooven indien men hun wapent tegen de bijgeloovigheid, men verwaarloosd geene gelegen heden om hun die ware calholijke godsdienstige gevoelens inteboezemenen voor hetgene de zede lijkheid betreft, de menigvuldige vonnissen der hoven van assisen, zoo wel in Frankrijk als in ons land, beantwoorden genoegzaam aan dit voorwerp. De gazette uit den Waterhoek zegt dat de Toe komst, alias het Barakkekicken, valsch, uitzinnig en schijnheilig is. Wij zenden haar het beleefd compliment niet terug; want., om rechtveerdig te zijn, wij moeten bekennen dat zij integendeel stout, boosaardig en bedreigend is. Alleenlijk is hare winkel zoo vuil van buiten als van binnen. Wij zijn onkatholijk en kellersch, zegt de zage uit den Waterhoek. Hoe komt het dan dat die ar- chicatholieke gazette zoo geweldig bekommerd is met ons (zij heeft omtrent vijf kolommen vol van de Toekomst) Wij dachten dat al hare bekom mering was voor de verdoolde halve catholieken, wie zij, sedert de herkiezing van M. den Baron Mazeman, alle soorten van bevalligheden naar het hoofd werpt. Radicalen en ketters, zegt het Nieuwsblad, foei met dat volkje hebben we geen affairensdaaraan valt geen bekccrenmaar halve catholieken, a, la bonne heure! die zullen wij kneden dat het een plezier is; van eiken halven catholiek maken wij een pain mollek! Aardig Nieuwsblad, hoe schoon houdt ge toch den gek met de mensehen. Het Nieuwsblad zegt dat alle vrijheid der kerk wordt beperkt door de willekeurige wetten der li beralen de geestelijkheid doet niet meer wat zij wil in hare kerk de preekstoel is niet meer vrij en de biecht zal ook welhaast hare vrijheid niet meer hebben Zegt eens, rechtzinnige lezers, is dat niet om te bersten van te lachen En kan men op eene onbeschaamdere wijze de waarheid verval- schen? Indien wij niet wisten dat gij daarover vol komen gesticht zijt. en indien onze woorden geen smout aan de galg waren voor het ongodsdienstige Nieuwsblad, wij zouden eens breedvoerig aantoo- nen hoe die vrijheden allen gekrenkt zijn. Het overzicht der Thuindagfoire, die wij gaven in ons nr van 8" Augusti 11., geeft geweldig op de ze nuwen van den zenuwzieken opsteller van het Nieuwsblad. Wij deden een bezoek aan de barak ken. de waarzeggers, enz., enz.Soort zoekt soort zegt het Nieuwsblad al spottend, üat is juist en 't is even als zegde men dat zekere planten maar goed komen in zekere gronden, 't Is daarom dat het Nieuwsblad gekomen is en weeldrig opgroeit in den Waterhoek. Het Nieuwsblad verwijt ons dat wij het woord evangelie schrijven zonder hoofdletter. Het volkje van den polilico-catholicken winkel maakt een an der gebruik van het Evangelie (met eene hoofdlct- ter)zij handelen er mede als eene kwakzalver met eene vilten hoedjevooizij maken er zes-en-dertig en nog fatsoenen van. Het tweede artikel van het onbeschaamde en hoogslcatholieke lasterblad over de lepeldieven is een stellig bewijs dat zijn eerste artikel eene aan eenschakeling van leugens was. Wie, na het lezen van die beide artikels, bij zulk volkje nog zedelijk gevoel zou gaan zoeken is noodig in een [hospitaal bij den doktor of dans une maison de santé, zoo als het geestrijke Nieuwsblad zegt. Het heeft eene bijzondere passie voor het fransch, dat aardig Nieuwsblad!.... lJperen, Oogst 18G7. 11. Op dan, lieve leeuweriek, Licht van wiek, Op dan, naar de hemeltransen, Waar miljoenen zonnen glansen, Op, en boor Zelf den kreits der wolken door Op, naar de eeuwge bronne weêr Dat uw veêr Thans heur krachten overtreffe U nog hoog en hooger heffe Dan de wolk, Drijvend over rots en kolk Op, door ruimte en zwerk, en staar Dan vandaar, Eens naar al die wereldbollen, Die daar om u henen rollen Zing daar vrij, 't Streelend lied der melodij -¥• In uw trotsche hemelvaart, Schijnt u de aard' In een baaierd weg te zinken 't Schijnt u dan, dat slechts het klinken Van uw lied Aan het ruim alléén gebied Zwerf en dwaal in d'heemlcnsfeer Op en neer Sla dan eens den blik naar onder, Waar de stemmen van den donder Doof en zwaar, Breken door de wolkenschaar Richt dan u doordringend oog, Van omhoog, Op deze aard' voor u verschoven, Zóó als vuurbaaklichten dooven, Wen de nacht 't Heelal in den donker smacht Daar, welluidend uit uw keel, Rolt het heel, Tusschen 't aardrijk en den hemel, Tusschen wolk- en lichtgewemel, 't Peerlend lied, Dat, ge als dank, den schepper biedt Een allerschoonst weder heeft Zondag laatst de kermis van St-Jan begunstigd. Veel onzer ijperlingen zijn, volgens het al oud gebruik, wafels gaan eten en er een aangenaam wande lingsken gedaan. Den maandag was het zoo niet, want deze die 's namiddags eene herhaling der feeste van daags te vooren zochten, vonden er meer water dan bierhet regende ge weldig. Onze stadsgenooten die naar Rijsel gegaan zijn, hebben ginder van 't zelfde laken eene broek gehad en het we der was er niet beter dan te Bartholomeus (St-Jan); daarbij nog zijn er velen die opzettelijk gegaan waren om den Keizer te zien, cn die terug gekeerd zijn spijtig als nooit, zij hadden veel regen gezien, maar Napoleonberniek De Koormaatschappij gaf Dinsdag laatst aan haren President M. August Brunfaut, eene serenade, ter gelegenheid van het patroonfeest St-Augustinus. -¥• De koopwarentrein, die gewoonlijk alhier van Kortrijk ten G ure 's namiddags aankomt, is dinsdag laatst maar ten 9 1/2 ure aangekomen. Tusschen Wervick en Comen was er iets aan het machien gebroken. ■k Donderdag laatst had de ter aardbesteliing plaats der echl- genoote van M. Francis Böhm, kunstschilder alhier. De droefheid door dit verlies aan dien achtbrren hier ver oorzaakt werd door al zijne vrienden gedeeld, en de begraving- bad een groot getal mensehen uitgelokt die door hunne tegen woordigheid hem hunne deelneming ginger bewijzen. Dezer dagen sprak men veel over verwoede honden die in onze omstreken liepen. Wij weten niet of er zulke gevaarlijke Lieve vogel, o gij vindt, Op den wind, 't Evenwicht voor uwe vlerken, Die noch paal noch grens bemerken Slechts de lucht Is een steun voor uwe vlucht Als uw lichte donzen vlerk, Dan in 't zwerk, Moegewiekt is op de winden, Komt ge weêr op aarde vinden :t Mollig nest, Dat ge in 't loover hebt gevest Daal dan neder, vlug en koom, Zonder schroom, Bij uw kieene jongskens weder, Die gij, koesterend, het teeder Liedje leert, Met hetwelk gij God vereert VICTOR VANDE WËGHE.

De Toekomst (1862-1894) | 1867 | | pagina 2