VA N IJPEREN. 4 FRANKEN \S JAARS Politiek. Stads,- Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen. Markten, Bekendmakingen. Nr 2,811. Zesde Jaar. Politieke berichten. GESCHIEDKUNDIGE AANTEEKENINGEN MINDERBROEDERS VOOR IJPEREN. Fr. 4-30 VOOR BUITEN STAD Aankondigingen 12 centimen den regel. Rcklamen 25' cenliraen. ZONDAG, IS SEPTEMBER 1867. Bureel: Dixmudeslraat, 39. Alle inzendingen vrachtvrij. De opening van den Noord-duitschen Reichtag heeft Dinsdag 11. plaats gehad. De koning van Pruisen heeft ter dezer gelegenheid eene redevoe ring uitgesproken. Men had met ongeduld dezelve te gemoct gezien, maar men merkc op dat zij die eer niet verdiende, want er is wezentlijk niets in wat den algemeencn toestand van Europa betreft. De redevoering is geheel besteed aan de inwendige zaken van de duitsehe confederatie. Te Parijs heeft de redevoering van den koning van Pruissen een voordeeligen indruk gemaakt, om reden dat men er niets heeft in gevonden, dat men vreesde er te zullen in vinden, wat de licht geraaktheid van Franker ijk kon kwetsen. Dit is eene aangename verrassing geweest voor het fransch publiek, dat zich meer gerust zal looncn en meer vertrouwen stellen inden vrede, dan het tol hiertoe gedaan heeft. Men vindt er inderdaad die strekkingen niet meer in der Zuider-Stalen, om zich in de vereeni- ging van het Noorden te versmelten, door den vorst van het groot-hertogdom van Baden zoo zeer aangeprezen. De groote voorbehouding, waarmede de koning van Pruissen ontwijkt van de meest belangrijke kwestie te spreken, die alles beheerst, namelijk de germaansche eenheid, verdient opgemerkt te worden. Maarschalk Narvacz verklaart, in de reeds voor melde proklamatie aan het leger, dat geen enkel soldaat zijnen eed geschonden of de hem toever trouwde wapenen tegen zijne koningin en tegen zijn vaderland gekeerd heeft. Ilij ontveinst het bedenkelijke der nu bedwongen beweging niet, maar zegt, dat eene uitgestrekte en verschrik kelijke zamenzwecring was gesmeed, en de ge heime genootschappen zich over het ganschc ko ningrijk verbreid hadden. Hij belooft op de belangen van get leger te zullen werken mits dit bij de nu betoonde getrouwigheid volharde. Men vraagt zich wat het catholiek Congres van Mechclcn heeft bijgebracht Is er door hetzelve eene beslissing genomen geweest die den toestand der zaken heeft veranderd? In het geheel niet, hel is eene bijeenkomst geweest, wij bekennen het, van vermaarde sprekers die in het strijdperk zijn getreden om handklakkingen te verwerven. Dit heeft hun niet ontbroken, want dit jaar even als het verleden zijn de toejuichingen der menigte nogmaal, indien de verhalen waar zijn, de belang rijkste uitslag van het Congres geweest. Voor den genen die veel en wel spreekt is het moeielijk om altijd naar den zin te spreken van deze die zich een doel voorstellen; het is aldus dat de heer de Fal- loux, bewonderaar van den vermaarden De Monta- lambert, in den zin van den zeiven en in den trant van Mst'Wiseman, in wijdloopige woorden heeft bestatigd dat de vrijheid eene gave Gods was, die ter beschaving van het menschdom moest strekken, en dat het kwaad hetwelk bestond ia geenderwijze aan dezelve moet toegerekend wor den zoodanig dat in den grond den sijllabus en de vervloekingen van den II. Vader heeft tegenge sproken, hetgene de woede van den Bien Public ten hoogsten opwekt. Hel was daaraan niet dat de stichters van het Congres zich verwachtedenzij hadden hunne maatregels genomen om zooveel mogelijk alle te genkantingen te voorkomen, om aan de vreemden te kunnen doen gelooven dat de calholiekcn in ons land onderdrukt waren, iets waarvan hunne ver gadering zelve de valschheid bewijst. Ten slotte, het bijzonderste voorwerp, dat in hunne vergadc- ridg is behandeld geweest, is de zaak van het on derwijs zij hebben eenmaal te meer bewezen dat al hunne pogingen strekken om zich uitsluitelijk van hetzelve meester te maken, en om tot daar te geraken zij zijn getrouw gebleven aan hunne ver foeilijke handelwijze, die is van het officieel on- DE TOEKOMST, M 11 l OP IIEÏ KLOOSTER DER GEZEGD RECOLLETTENTE IJPEREN door J. CORDONNIER. (Vervolg). In 1 655, Pieter d'Allaeys, uit een edelen stam dezer stad geboren, overste-gardiaan der Recolletten gekozen zijnde, deed de kerk van hel klooster nilgrooten alsook de kapelle van 0. L. V. van Thuijne die aan den zuidkant zeven vensters telde en éénen aan den westen in dit jaar bracht Egidins Rieusaert, Heere van Zantvoorde, uit Hoornen mede de relik- wien van den H. Gregorius en deed er van geschenk aan de Recolletten, die dezelve op het hoofdaltaar bewaarden. Maria Dewilde, weduwe van Jan Thibault van Boesinghe, gaf den orgelChristine De Pingele, geestelijke dochter, deed den communiebank maken; Joanna De Ghistelles, ahdes van Meessen, schonk een glazen relikwiekas; Louis Bonaert, deed insgelijks eenen altaar oprichten dien hij aan de Maagd Maria toewijdde, en ook ten zijnen koste liet hoofdaltaar herbou wen Karei Cocle, licenciaat in burger- en kanonieke rech ten, deed den oostvleugel van het klooster optrekkende ka- noniek Jan-Baptiste Aerlebout, stichtte een jaargetijde en schonk aan de Recolletten eenen gedreven kelk, onder behoud dat zij er zich maar van bedienen mochten voor het doen dei- missen lei- zijner nagedachteniseindelijk nog andere milda- dige personen, in hun leven of bij testamente, deden ge schenken van aanzienelijke sommen gelds lot onderhoud van liet klooster. De Boekerij der Recolletten, die zeer merkweerdig was, kwam liet meeslendeel voort van giften gedaan dooi- kanoni- kcn. Onder deze bemerken wij Godefridus Typoets (gestorven den 50 October 1658), die gansch zijne bibliotheek, bestaan de uit meer dan zes duizend boekdeelen, ten geschenke gaf. De Minderbroeders openden in 1664 den nieuwen toegang- naar hun klooster gezegd Portiuncui.a, uilkomande op de Dixmudeslraat, en die ten huidigen dage nog den naam draagt van Recollettenpoorte. Het was ook omtrent 1664, dal een genaamde lieer Van Huerne medehielp tot het oprichten der kapel gezegd Porli- uncula (thans brouwerij der weduwe Donckj. Dien naam was haar gegeven geweest omdat dezelve gebouwd werd op een klein deel gronds aan de Recolletten behoorende. Itet was daar nevens dat Joanna Laureyns eene school stichtte voor arme meisjes, die den naam droeg van Gesticht Laureyns. Ten gevolge van het vredeverdrag van Nimegen, gesloten in 1678, ging de stad IJperen aan Frankrijk over. Men be richtte aan Lodewijk XtV dat het in 't belang van zijnen dienst en van volkomen regeltucht was, de Vlaamsche Recolletten door Fransche te vervangen. Den 2!) November 1661), entvin- gen de Minderbroeders van IJperen, tot hunne groote ver wondering, een hevel van Lodewijk XIV, welk hun verplicht te het klooster te verlaten ten voordeele van de Recolletten van Rijsel. Den 2 Februari 1680, deed Denis Le Roistel, Heere van Chatignonville, Raadsheer des Konings, en die 't hevel voerde over Vlaanderen, het klooster van IJperen, krachtens 's Ko nings hevel, door fransche soldaten bezetten. Hij begaf zich hij den pater-gardiaan van het klooster, genaamd Antoon Se- gier, eischte hem de overlevering van al de sleutels en maakte eenen Inventaris of beschrijving van alles wat er bevonden was. De Vlaamsche Recolletten moesten alzoo de plaats rui men voor de kloosterlingen van Rijsel. Het was slechts na eene veertigjarige afwezigheid dat zij weder bezit mochten nemen van het klooster van IJperen, achtervolgens een von nis door de vereeniging der Kardinalen uitgesproken op den 1 December 1719. Vervolg en slot in het aanslaande n'j.

De Toekomst (1862-1894) | 1867 | | pagina 1