NOG EEN! Stads Nieuws. derwijs te lasteren en le beledigen, ten einde aan de ouders te doen gelooven dat de liberalen een goddeloos onderwijs willen inrichten. Dit is nog- tans gansch tegenstrijdig met de waarheidindien de vrijdenkers, uit wraak over tegenkantingen van de clerieale partij, te Brussel cene school hebben ingericht, waarin het Godsdienstig onderwijs geen deel van het programma maakt, er bestaan geene meerdere beweegreden 0111 daaruit te besluiten dat al de Staats- en Stadsscholen op dezelfde wijze zijn ingericht. Hier is nog een stichtend kapitteltje te voegen bij de reeks onzedige en ontuchtige daden, die de geestelijke onderwijsgestichten gedurig kenmerken. Door de correctionele rechtbank van Brugge, in verhoor van 9" September 11., is Arnoldus Maertens, in religie Broeder Ambrosius, van het gesticht der Broeders Alexianen van Oostende, pliclitig verklaard van aantastingen tegen de zede lijkheid op knechte-kinderen van beneden de 14 jaar, wier onderwijzer hij was. Diensvolgens is broeder Ambrosius veroordeeld tot 1° 18 maanden opsluiting in een gevang, 2° de beroovingvan zijne burgerlijke rechten gedurende 5 jaren, 5° tot de betaling der kosten, en bij gebrek aan betaling tot 8 dagen gevangzitting. Dat is nu wederom een geestelijke broeder van een geestelijk onderwijsgesticht te Oostende, die vuilpotterij bedreven heeft met zijne leerlingen. Eer deze schandelijke feiten volkomen gekend wa ren had cene liberale gazet van Brugge daarover gesproken het bestuur van dat geestelijk gesticht was over zooveel stoutheid verontweerdigd en zou een proces in lastering inspannen tegen den verme- lelen gazettier, maar de Justicie hield een wakend oog gevestigd op dat godsdienstig gesticht, waar men alzoo de zeden onder de voeten trapte en al de schoone daden van den onluchtigen broeder Am brosius werden ontdekt En zij zouden zelve een proces inspannen Iloe is het mogelijk zoo vuil en zoo onbe schaamd te zijn Na honderd en nog zulke betreurlijke en walge lijke feiten durven de clerieale gazetten en lot het Congres van Mechelcn toe beweeren dat de geeste lijkheid het monopolium van het onderwijs der jeugd zou moeten hebben. Foei In eene naburige stad beginnen er allerhande onstichtende geruchten om te loopen, nopens gees telijke gestichten met het onderwijs der jeugd be last; die geruchten nemen alle dage hoe langer hoe meer lijf. Zouden wij, Eilaas! de cronijk der schanddaden met nieuwe exploiten van vuilpotterij le verrijken hebben, die voor de duizendste maal bewijzen dal het onderwijs in de geestelijke ge- slichten alléén godsdienstig, alléén zeegbaar is? Beeft, verblinde vaders en moeders, voor de eer baarheid uwer jonge kinders. Maandag 2" dezer en volgende dagen is het ca- Iholiek Congres te Mechelcn gehouden geworden. Hier, le IJperen, zullen de menschen zich een duidelijk en voldoende gedacht kunnen vormen over die vergaderingzij zullen genoegzaam be grijpen van welken aard dit Congres is, welke de strekkingen van hetzelve zijn,als ze eens het hier- onderstaande artikel, uit den Lierenaar, zullen ge lezen hebben Het Congres van Meclielen is geopend, voor de klerikalen wel te verslaan, want al wie anders denkt moet voor de deur blijven. De opsteller van het Echo du Parlement had eene ingangkaart gevraagd, maar zij is hem onver biddelijk geweigerd. De klerikalen zullen dus alleen spreken. Dat is het beste middel om altijd gelijk le hebben. Intusschen geeft de Journal de Bruxélles over de werkzaamheden eene uitgave ex purgatë en cam approbationehetgeen in het vlaamsch wil zeggen dat liet publiek er maar zal van te weten komen wat men kwijt ivilt zijn. Na dit weinige is het genoeg een denkbeeld te maken van de klerikale inzichten. Zij vragen niets meerder dan de meesterschap over alles. Een lid vraagt dat de drukpers geheel onder hel toezicht der geestelijkheid zou geplaatst worden, de slechte, dat is te zeggen de onafhankelijke dag bladeren, overal uitgebannen en de vrijheid van drukpers geheel doodgeverwd. Daarenboven moesten de klerikalen alle moeite doen om de klerikale bladen staande te houden, ze ondersteunen door abonnementen, aanmoedigen door geldelijke hulp en verbeteren door schrifte lijke mededcelingcn. Ieder klerikaal zal voortaan voorzien zijn van een boeksken en jacht maken op 't klein nieuws. Dat iedereen zich dus waehte van nog een histo rieken aan de klerikalen te vertellen, want den dag nadien staat het gedrukt in de gazet. Ne mensch moet rijden en omzien. Daarenboven wil M. Jacobs een fonds inrichten om de klerikalen tegen de onrechtveerdigheden le beschermen. De arme schapen, zij hebben zooveel te lijden. Maar het schoonste van al is de beteekenis van het woord onrechtveerdigheid in zijnen mond. Weet gij wat hij daardoor verstaat? Hij begrijpt daardoor dat als eene klerikale gazet zal veroordeeld worden om eenen burger aange rand en gelasterd le hebben, het fonds de veroor deeling zal betalen en de advokaten voor niet zullen pleiten. Hoe vindt gij het gedacht? Ware het niet beter aan de klerikale drukpers aanraden niemand te las teren en zich niet te doen veroordcclen Dat was in alle geval zedelijkcr. Maar wat wilt gij, een klerikaal heeft zulke zonderlinge gedachten. Op het artikel onderwijs, zijn zij niet inschik kelijker. 'I Is niet voldoende dat zij klerikale scholen op richten, hetgeen hun recht is, de scholen van den Staat moeten nog vernietigd worden. Zij moeten het onderwijs geheel en gansch in hunne handen hebben. Dat is nog niet genoeg. De wetenschap ook wil len zij onder hunne overheersching. Zoo stellen zij voor voortaan klerikale ingenieurs, klerikale con ducteurs, klerikale aannemers, en waarschijnlijk ook klerikale bruggedraaiers te vormen. Eindelijk blijft er nog de kunst over. De schilders, de bouw meesters zijn volgens hen te vrij. De teekenscholen en akademien zijn te liberaal. Een lid stelt voor eene akademie op le richten onder hel toezicht der geestelijkheid en bestuurd door kloosterlingen. Zoodat volgens dat lid de meesters onzer teeken- school zouden moeten afgedankt worden en door paters vervangen zijn. De klerikalen zouden terzclver tijd, dagblad schrijvers, drukkers, schoolmeesters, professors, ingenieurs, schilder en bouwmeester, waarschijne- lijk ook metser, kleermaker en des noods herber gier spelen. Dat ware zeker zeer schoon. Maar waar zullen de burgers dan van leven als de kloosterlingen alles moeten zijn? Waarmee zullen de huisvaders hunne kinderen eten geven, als de wereldlijke professoren, school meesters, schrijvers, schilders, ingenieurs en bouwmeesters moeten afgedankt worden 't Is waarlijk om meê te lachen als men zulke dingen leest. Maar "t is lerzelver lijd eene goede les voor de burgers, en zij doet zien welk lot hen te wachten slaat als de klerikalen ooit meester worden. Voor de burgerij zoude er niets overblijven, al de huisvaders die bij 'l onderwijs, de drukpers, dc kunst of de wetenschap hun brood winnen, zouden afgezet worden, dc onderwijs-gestichten gesloten de teekenscholen afgeschaft en de klerikalen mees ter over alles. Ziedaar wat zij willenDat elk zich voor verwit tigd houdc en nazie welk belang het heeft voor eiken burger aan die uitzinnige plannen te weder- staan. Om lien lot slaven te doen nederdalen, zijn de burgers nog wat ruim rap gevallen. —..ia Een luisterrijk feest heeft Zondag laatst in liet zomerlokaal der maatschappij Concorde, huiten de Meenenpoort, het saï- zoen gesloten. Het muziek van 10c regement gaf er een aller schoonst concert. Een uitgelezen gezelschap, samengesteld uit al wat IJperen tellend bezit, woonde het hij. liet stuk Le Bouquet i' door Strauss, was het ware bouquet van het feest en was indrukwekkend, doordien het doormengd was met waar kanon en musketgeschut, uitgevoerd door soldaten onzer bezetting. Dit feest, dat maar na 8 1/2 ure des avonds ein digde, zal lang in het geheugen der ijperlingen blijven. k Vrijdag morgend met den vroegen looide er een onvveder boven onze stad eenige donderslagen en eene felle regenvlaag borsten uit. Ten 9 ure was 't wederom helder zonneschijn. Vrijdag namiddag is Eleonora Verleure, eene reeds bejaarde vrouw, omver gereden geweest van eene kar bespannen met drij honden. De overredene is opgenomen cn naar het Gasthuis gedragen geweest. Zondag laatst gaf de volkrijke gemeente Zonnebeke eei luisterrijk festival waar er acht muziekgenootschappen tegen woordig waren. Veel onzer ijperlingen zijn er naartoe getrok ken. De gemeente was 's avonds luisterlijk verlicht. In dei namiddag had er bij den heer burgemeester, die de zaken ge- meeldijk niet half maar geheel wel verricht, een allerschoons banket plaats, waarop al de kopstukken der omliggende ge meenten uitgeno'odigd waren. Zulke feesten doen de menschen herleven en gieten d broederlijkheid als eenen balsem in de herten derzelve; z geven een genoegen dat, aan de helft van 't menschdom, aa dezen die in alles kwaad zien, onbekend is.

De Toekomst (1862-1894) | 1867 | | pagina 2