Stads Nieuws. Vcrschillige lijdingen. wanneer de omwentelaars benden van Garibaldi den Pauslijken stoel van Pius IX bedreigden, dat de geestelijkheid alle pogingen aanwendde om ver dedigers te werven en de eenvoudige dweepers te bewilligen hunne beurzen uit te schudden ten voor- deele van hel hoofd der II. Kerk. Wij vinden zelfs dat er iets moedigs en zeldzaams was in het karak ter der jongelingen, die hun leven gingen wagen, zoo gezegd om het geloof te verdedigen maar nu dat de Garibaldiers verslagen zijn, dat Garibaldi zelf gevangen is en dat de Paus rechtstreeks onder de bescherming van Frankrijk is geplaatst, wij zijn van gevoelen dat de werving van Zouaven, niet meer dan de inschrijvingen ten voordeele der zelve geene redens van voortzetting meer hebben, en dus dat alle verdere werving van manschappen geen ander doel meer kan hebben dan van eene vreemde macht interichten, om de Romeinen te kunnen blijven 'onderdrukken inderdaad indien, gelijk de clericalc schrijvers het dagelijks zouden willen doen gelooven, de Piomcinsche bevolking het jok, dat haar drukt, niet gevoelde en de gene genheid niet verlangde om hetzelve te kunnen al- schudden, waarom zou het beheer van den H. Vader vreemde soldaten noodig hebben om hem te ondersteunen, indien de eardinalen en de hooge geestelijkheid, die laste vrij door hunne pracht de bevolking kwetsen, indien de Jesuilen die aldaar meester zijn gezainentïijk met de eerstgenoemden niet allen vooruitgang tegen hielden en al de mis bruiken der vorige eeuwen niet in wezen hielden Waarom zou het beheer van den Paus niet, gelijk dal van alle andere' landen, gccnc nationale macht kunnen inrichten om de omwentelaars tegen te houden Wij zeggen het zonder bewimpeling, dat degene die thans nog dienst nemen in het Pauselijk leger, weinig achting verdienen, daar hunne rol van nu af zich slechts bepaalt met een gouverne ment, dat geene rekening houdt van de belangen der natie, te ondersteunen. Wij twijfelen niet of onze tegensprekers zullen ons deze bedenkingen ten kwade duiden, maar wij zullen hun voorop antwoorden met hun te vragen, hoe het hun zou bevallen hebben, indien Josef II in alle landen de vijanden der kerk was gaan wer ven, om de hervomingen, die hij had ingebracht, en waartegen de geestelijkheid zich in 1787 zoo heviglijk verzette, te kunnen ondersteunen Wij zien met eene zekere voldoening dat veel personen, die gewoonlijk de vuisten gesloten hou den, diep in hunne beurs hebben geput om ter hulp te komen aan den Paus; het is eene mildheid die hun den weg des hemels moet openen en, daar hel niet min aangenaam aan God kan zijn van den behoefligen te gemoet te komen, dan van zijne mildheden te besteden om de pracht te ondersteu nen van eardinalen en kloosterlingen, welke de helft der grondpanden lusteloos bezitten, en dus op hun eigen inkomen het legertje, bestemd 0111 hunne voorrechten te verdedigen, zelve zouden kunnen betalen, het laat ons verhopen, dat, indien er voor den aanstaanden winter maatregelen worden ge nomen, om ter oorzake van de duurte der levens middelen en het gebrek van werk het lot der lijdende volksklas te verzachten, dat die goede zie len niet min medelijden met hunne uitgehongerde stadsgenoten als met de Romeinen zullen hebben. Zooals wij voorzagen heeft de Burgerwacht-revue tegenbe vel ontvangen, uit oorzaak van hetj allerslechts weder, tot groole voldoening van al degene die niet veel houden van pa radeeren. 's Avonds hebben veel leden der Burgerwacht hunne vader- landschliefde doen uitschijnen met y.ich op een banket te ver- eenigen, alwaar lekkere wijnen en spijzen niet te kort waren. De heeren Baron Mazeraan, de Majoor koinmandant der Bur gerwacht, de twee Schepenen, de Procureur des Konings, do Stadskommandant, enz., enz., vereerden deze vaderlandsche en tevens voedende bijeenkomst. Eeredronkcn en andere leuten hebben er niet ontbroken en geheel laat is men naar huisjgegaan, een bewijs dat men er zich goed verlustigd heeft. Maandag avond gaven de heeren Pompiers-Muziekanten eene serenade aan hunnen confrater de heer Camille Francois, die in den echt getreden is met mej. Maria Deweerdt. Deze se renade is een bewijs dat zij geven van belangstellingen geluk- wensching aan den goeden maat die immer verkleefd, nooit de goede zaak zal laten te ondersteunen cn te bewerken. Donderdag morgend, in S' Pieters-Kerk, zong de Koor- maatschappij eene solenneie mis, ter vereering van Stc Cecilia, patroones der muziekanten. 's Middags ontving de Maatschappij, uit handen van M. de Burgemeester, in het Stadhuis, de medailjen der voorige Koormaatschappij, als bewijs dat de huidige in staat is om do voetstappen der voorige na te volgen. 's Avonds, in het hotel liet Gouden Hoofd, vereenigde zij zich op een prachtig banket waar de heer Baron Mazeman, de heer Burgemeester, M. den Arrondissements-Kommissaris Carton, do heer Schepens, de Stadskommandant, M. Duhayon, M. De Codt, M. Ramoen, enz., tegenwoordig waren. KUNST- EN LETTER KRING-. In de zitting van Woensdag laatst heeft de heer Fr. BShm lezing gegeven van eene belangrijke cn door de leden aan dachtig toegeluisterde legende uit de middeneeuwen over de tweegevechten van IJperen, welk dezen kunstschilder destijds als onderwerp voor een tafereel toegezonden werd. Deze le gende behelst al dc bijzonderheden van eenen tweestrijd die den 18 October f l 16 moest plaats hebben tusschen Justus Goethals van Kortrijk en Andries Boorens van IJperen, beide medeminnaars van Bellij Moreel, dochter van een' rijken la kenhandelaar die alleen de eerstgenoemde beminde toen Boudewijn VII bijgenaamd Hapkin, van dit alles onderricht, daags te voren, door zijnen schildknaap voorgegaan van twee hoornblazers, op al de kruisstraten der stad, eene bijzondere wet of privilegie, verleend aan de poorters van IJperen, en tot hun algemeen genoegen, deed afkondigen, bij welk duidelijk bevolen werd, dat, ten einde het misbruik der grillige twee gevechten, die men bijkans alle dage te betreuren had, voor- tekomen, niemand voortaan zijn tegenpartijder nog zou mo gen uitdagen, 't zij om in besloten perk te vechten, 't zij om zijn onschuld te bewijzen bij middel van de vuurproef, het gloeiend ijzer of het kokend water zonder vergezeld te worden door vijf zijner bloedverwanten of vrienden die toestemden met hem de kans van den twist te wagen, en dat van gelijken den tegenstrever moest bijgestaan zijn. Andries Boorens, die de uitdager was, des anderen dags eenige oogenblikken na het bestemd 'uur op het strijdperk verschenen zijnde, werd als nalatig aan dien maatregel, op Boudewijn's bevelen onmidde- lijk aangevat cn vóór het grafelijk slot, het Zaalhof, onmee- doogend opgehangen. Baar dit historisch verhaal eenig plaatselijk belang oplevert cn lot alsnog in het vlaamsch niet verschenen is, stellen wij ons voor hetzelve eerlang als feuilleton in ons weekblad op te nemen. HistorSseSae herinneringen van IJperen. Nota. lu ons voorige nummer las men 17 Nov. 1823, lees 1723. 24 November 1504. Men plaatste in den zijdkoor der St. Maartcns-kerk negen zcrkstcencn, voorzien van de fatnilje-schilden en met koperen baren ingewerkt, ter nagedachtenis der negen Schepens het jaar te vooren in de Halle vermoord. Deze steenen ver- dwernen in 1583 en de koperen baren dienden tot het gieten van kanonnen. 25 November 1382. Het fransch leger, onder het bevel van den Heere van Clis- son, trok uit de stad langs de Thouroutpoort zich naar Roo- sebeke begevende. De oriflam van St. Denijs was gedragen door I'ielcr de Villers. Dit vaandel der kruisvaarden werd te gen de vlamingen opgeheven, die ten dien tijde als ongeloovi- gen werden aanzien omdat zij de kans vuu Urbaan VI verde digden. 26 November 1450. De Koning van Chijperen, Jan II, zondt een afgezant naar onze stad. Die afgevaardigde verbleef verscheidene dagen te IJperen. Men is het voorwerp zijner zending onwetend. 27 November 1582. Verjaardag van den slag van Roosebeke, waar Flips Van Arlevelde, hoofd der opstandelingen en der gentenaren ten getalle van 40,000 man, die hij van het beleg van Audenaarde had aangevoerd, uiteen zijn gedreven door Karei VI, Koning van Frankrijk. Van Artevelde wierd, reeds dood, op het slag veld gevonden en aan eencn boom opgehangen. 28 November 1564. Christiaan Eecoq is naar Avignon gezonden bij den Paus. Hij droeg geschenken inden naam der stad IJperen aan den cardinaal Vabcc en aan de portiers van het Pauselijk paleis. 29 November 1305. Op den vigiliedag van St. Andries vermoordde hel volk van IJperen de Avoué en de 9 Schepens in de Schepenkamer van den Halle-Toren. Hunne lijken werden door de vensters op de Merkt geworpen endenzelfden dag de eene nevens de andere begraven vóór de zijdeur der St. Maartens-kerk. Het volk be schuldigde liet Magistraat van IJperen aan de Leliaarts toe te behooren. 30 November 1585. Een pater Augustin van IJperen, broeder Alard, onder neemt de reize naar Jerusalem; hij ontvangt als reisgift van het Magistraat zes ponden parisis. Rousbrugge, 19 November 1867. Als er op de eene of andere gemeente eene Maatschappij, op de grondslelsels der burgerlijke onafhankelijkheid ge staafd en voor doel heeft het goed door dc rede inteyorderen, bestaat, schijnen uit alle kanten, zoo van den grond als van den Hemel, listen ie ontstaan om diergelijke inrichtingen te vernietigen. Maar eer aan deze die in het tweegevecht der rede tegen de vooroordeeling, door de onwetendheiden hooveerdij (orgeuil) opgehitst en aangeprediktkunnen weerstaan. Grooter eer nog aan deze, die zegepralend, na dergclijken en tevens zeer ongelijken strijd, hunne loopbaan kunnefi voort zetten. Zulke eer is onze Tooneelmaatschappij toeteschrijven. Zegepralend komt zij, ondanks alle vervolgingen en kuiperien, pene tweede vertooning hare leden op te luisteren. Ja, zon der vrees van door iemand tegengesproken te worden, mogen wij recht uit zeggen, dat de vertooning van Zondag jl. alle verwachting overtroffen heeft, wij tnogen zeggen dat de spe lers, nevens tooneelisten van beroep, op grootere theaters dan het onze, het handgeklap zouden verworven hebben. En in derdaad, wie heeft niet verwonderd geweest op dc wijze dat het blijspel van H. Van Pecnc Hotsebotse opgevoerd is ge weest. De jonge spelers, zoo wel als de veteranen (veterans), verworven het handgeklap en verdienden het; want dc goed- borstigheid van pachter Beeckinan kwam onophoudend ten voorschijn, terwijl dat de boertige en tevens natuurlijke hou ding van Wannes, den koeiwachter, de lachspieren gedurig in beweging stelden. W:at zeggen van Rijkelijn, niettegen staande hare ondankbare rol en van Clemens of dat beiden het genoegen verworven hebben. De treurige rol van Jan Nij's heeft bijzonderlijk gegeven geweest. Ja, de houding, de we zenstrekken, de spraak van dezen ongelukkigen vader, sclnv- nen door iederen stap de jaren van verdriet en vrijwillig' banning aanteduiden. Indien wij een woord mogen uiten over het tweede stuik: ii De Man die de broek draagt moet het zijn om te zegg''111 dal de spelers hunne rol zoo hebben weten te vervullen, dat

De Toekomst (1862-1894) | 1867 | | pagina 2