VAN IJPEREN. 4 FRANKEN 'S JAARS ]\r 299. Zesde Jaar. Politiek. Stads,- Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen. Markten. Bekendmakingen. Politieke berichten. U beminnen is zoo zacht. Vervlogene jeugd. Mijn toren., mijn haantje. VOOB IJPER1ÏN. Fb. 4-30 VOOR BUITEN STAD. Aankondigingen 12 centime» den regel. Reklanien 25 centimen. Mfciïilêlll ZONDAG15 DECEMBER 1867. §11 Bureel: Dixmudeslraat, 59. Alle inzendingen vrachtvrij De ondervragingen op de romeinsehe kwestie zijn in het Wetgevende Korps van Frankrijk ge ëindigd. Door het behoud van het wereldlijk gezag van den Paus als het doel der fransche politiek uit te roepen, heeft M. Rouer den genadeslag aan het ontwerp van conferentie gegeven. Hel is duidelijk dat Italië, na deze bekentenis, de ontwórpene diplomalieke vereeniging niet kan bijwonen. En indien men nog het antwoord van Italic, te Parijs verwacht, kan men geenen twijfel meer hebben op hetgeen het zal bevatten. Overigens door cenen zonderlingen samenloop van zaken, op het oogenblik zelf dat de fransche minister die verklaring in het Wetgevend Korps deed, nam graaf Russell in de engelsche Lordska- mer het woord, om te verklaren, dat er nooit een engelsch ministerie deel aan de politieke beraad slaging zou kunnen nemen, die het behoud van 't wereldlijk gezag van den Paus tot grondslag heeft, en deze woorden hebben geene tegenspraak ont moet. Inzitting van Zaterdag is M. Lanza,voorzitter der italiaansche Kamers gekozen. Op 543 stemmen M. Lanza heeft er 194 bekomen en zijn mededinger M. Rattazzi 154. De discussie over de fransche politiek in de za ken van Italien en van Duitschland, is woensdag in het midden der grootste verwarring geëindigd. Na M. Lanjuinais, die tegen de poiitiek van het gouvernement sprak, heeft M. Guéroult het woord genomen, hetwelk een waar tempeest heeft te weeg gebracht. Hij beslreedt M. Thiers, argument voor argument; hij vaart uit tegen den Paus en den Syllabus, alsook legen de houding van Frankrijk in de zaak van Rome, en eindigt met het volgende Wat doet gij? gij verwart de religie met de politiek. Men neemt de religie als dekman tel, maar in het algemeen is men weinig ka tholiek. Men is het voor zijne vrouw, voor zijne kinderen, maar niet voor zich zelvcn. Indien men eenen oproep deed tot de aanhoorders dezer rede- Leopold Van Acker. bonnet. Leopold Van Acker. voering, hoeveel zouden er zijn die de katholijkc religie nakomen? Na deze klimt M. de Iverveguen het spreekge stoelte op en schandvlekte en veroordeelde alles wat de andere aanbad, llij gaf daarna lezing van eenen artikel uit de Finance, betrekkelijk de omkooping van fransche dagbladen, die verleden jaar de poli tiek van Rismarck ondersteunden. Men heeft ge protesteerd en bijna tot dadelijkheden overgegaan. Oostenrijk, 't welk door zijne klerikale richting, door het concordaat en de religie-wetten, door de hersenschimmige hoop van het oud Duitsch Kei zerrijk te kunnen herinrichten, tot aan den boord van den afgrond was gekomen, richt zich op en streeft met reuzenschreden vooruit. Hel huis van Habsburg heeft de vrijheid ter hulp geroepen en daarin het geneesmiddel voor zijne sociale, poli tieke en vooral finanliële rampen gevonden. Het mexikaanseh congres is op den 20 november bijeengekomen, en des anderendaags heeft de voor zitter Juarez de volmacht afgelegd welke hem in 1862 was toevertrouwd. (Sapphissche versmaat.) 1867 Victoricn Vande Weghc. .rarasaaa 'S. DE TOEKOMST, BK ^Z!S2n3HQ3lljBCaBa^33EBK3SBHH8BI9BHBEE89BB&&RHNKS58NBIH9U Gij alteen kunt mij bekoren, Gij alleen uit uw geslacht 'k W il alleen u ook behooren U beminnen is mij zacht Gij verkrëegt mijn hart, mijn zinnen, Gansch mijn ziel en mijn gedacht 'k Stel tl boven hartoginnen U beminnen is zoo zacht! Als gij 's nachts in mijne droomen, Nadrend koomt in engeldracht; 'k Voel mij vuur in de aadren stroomen l! beminnen is zoo zacht Als ik veld en bosschen over, Volge soms de wilde jacht; 'k Zie uw beeld dan in het loover U beminnen is zoo zacht! Driftig voel ik't hart mij jagen, Als ik u hier eens verwacht.... En gij schielijk op komt dagen U beminnen is zoo zacht Dan mag ik uw hand eens vatten, 'Wijl gij mild mij tegenlacht; Wie zou dan mijn heil bevatten U beminnen is zoo zacht Wie zou .eens mijn vreugd beschrijven, Werd mijn jongste wensch volbracht Maar ik wil u niet bekijven: U beminnen is te zacht Liefste, 'k min u toch zoo teedor, Neem, ja neem dit wel in acht Bied mij ook uw liefde weder, Want beminnen is zoo zacht Waar zijt gij heèn, mijn zoete jonglingsdroomen Ik vond in u weleer a! mijn behagen Thans ken ik lang des levens onweersvlagen, Maar rein geluk heb ik nog niet bekomen. Wraar zijt gij heèn, begoochling mijner jaren Ik droomde in liefde een rozenkleurig leven, Ik zag mij eer en roem voor de oogen zweven, En 'k dacht aan tegenspoed noch aangevaren. Doch 't lot bereidde mij veel tegenheden De strijd begon en moedig bleef ik strijden En 'k hield mij lang met 't wrangste lot te vredeii. Doch een voor een verzwonden mijne droomen, De moed begeeft mij soms in 'l grootste lijden, En lijdend zie ik 't leven henen stroomen. Als de dagster, die aan den hemel wacht houdt, Draait en blinkt hij boven der hoornen kruinen 's Kerkjes windhaan ginds van het stille dorpken Waar ik het licht zag. Tusschen loof en groen, bij der vooglen Schuilplaats, Staat het nedrig huisje met zijn strooien dakje, Waar ik kind was eens, en er smaakte een schuldloos Vreugdegenoegen. Alles tuigt er lust en van reine vreugde, Dat de landman vindt onbewust der steden Drukte en ijdlen praal. Noch de pracht noch grootheid Hoeft men op 't dorp niet 'k Vind den boomgaard weèr, nog beplant als voortijds Waar de lente elk jaar in April de takken Mild met bloemen kleurt, tot de herfst ze in weeïge Vruchten gerijpt heeft. 'k Hoor nog steeds, zich achter mijn huis het heekjen Murmlend heènspoèn tusschen de blanke abeelen Boerenjonkheid, zingt er ook 't vrolik meilied Zangen der liefde. Immer dorpje, heb ik u lief, en jaarlijks Groet ik eenmaal 't liefelijk haantje, boomgaard, Beek en veld die 't vaderlijk huisje omgeven, Makend mij jong weèr.

De Toekomst (1862-1894) | 1867 | | pagina 1