I Stads Nieuws. Sedert onze onafhankelijkheid heeft de klerikale partij herhaalde pogingen gedaan om de dooder- hand ten behoeve der kloosterlingen te kunnen her stellen en, telkens dat hunne listige bewerkingen werden verhinderd, al de bisschoppelijke nieuws bladeren hebben trachten te doen gelooven, dat er geen vrijheid voor haar meer bestondalsof de vrij heid bestond in het vermogen van een groot gedeel te der eigendommen, door afpersing van geld en testamenten in te palmen om, onder het voor wendsel van liefdadige werken, een oneindig getal nonnenkloosters te kunnen stichten Doch het be heer, waakzaam op hetgene plaats greep, verdedig de tot thans toe krachtig de belangen van famillien cn van Staat. Hel doel van al hunne uitvindingen ontdekt zijnde, het Gouvernement vond, in de echte toepassingen der wetten, wapens om die wer kingen min of meer tegen te houden. Men had dus moeten verwachten dat deze po gingen een einde zouden genomen hebben en dat de partij zich zou te vreden houden met het be staande getal kloosters, hetwelk reeds meer dan dubbel is van hetgeen in ons land voor den fran- schen inval bestond; maar verre van daar! Zij hebben hunnen toevlucht tot eenen nieuwen mid del genomen, het is van loterijen in te richten om het geld af te perssen van dc eenvoudige zielen en neiringdoeners, personen, die uit vreeze dat men hun kalanten zou aftrekken, gelijk er voorbeelden van bestaan, zich door de geestelijkheid laten op prijs stellen. Het is aldus dat het verzoek om eene loterij in te richten, ten behoeve der oprichting van een nieuw nonnenklooster te Weslkapelle onder voor wendselvan eene bewaarschool, door de Bestendige Deputatie toegelaten, door Koninklijk Besluit van 23 November jl. is van de hand gewezen gewor den dit besluit verschaft aan den achtbaren Mi nister van Binnenlandsche Zaken eenen storm van lasteringen van wege al de klericale nieuwsblade ren en bijzonderlijk van het Journal d'Ypres het is nogmaals het oud liedeken dat deze reeds honderdmaal heeft herhaald De Minister ver- krenkt de waarborgen der wet door besluiten het is een nieuwe aanval legen de vrijheid van «onderwijs; hij kwetst het natuurlijk recht dat eenieder is gelalen van over zijn hebbenschap te beschikken het behoort aan niemand, zegt de Journal, van mij te beletten van duizend Iran- ken te geven aan Mevr. de Gravin Moles Lcbail- ly. hetzij voor het opbouwen eener school of voor alle andere goede werken, omdat mijn geld aan mij is cn dat ik er meester van ben, waar dus «vindt M. de Minister hij het recht zich te be rt moeien met de betrekkingen bestaande tusschen degene die geeft en degene die ontvangt. liet is ook niet hetgene de Minister doet, en tol bewijs, niet tegenstaande de duurte der levens middelen en den ellendigen toestand der arme lie den. hij heeft zich niet verzet tegen de inschrijving van 18.097 franken 87 centimen die het Journal d Ypres heeft verzameld voor dc roomsclie zoua- venMaar iels anders is het verleenen van vrijwil lige giften voor welk doel het zij, of van gebruik te maken van eenen middel door dc wetten verboden het is waar, door de bepaalde overheden kan men ter bevordering der schoone kunsten en der nutti ge weldadige instellingen, tot het gebruik van dien middel bemachtigd worden, maar was de loterij van Weslkapelle gevraagd ter vervulling van een dezer doelen In het geheel niethet waar en be dekte doel was de inrichting van een nieuw kloos ter, cn wij zijn van gevoelen dat de Minister met dezelve af te keuren eenen dienst te meer aan de maatschappij heeft bewezenwant, indien deze middel had gelukt, veel Pastors van het voorbeeld van Weslkapelle hadden gebruik gemaakt om hel land met een oneindig getal nieuwe kloosters te be dekken, iets waarvan de noodwendigheid zich toch niet doet gevoelen. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. SKBBTKEffiZa Zondag laatst vierden de Stads-Pompiers den feestdag van hunne patrones Stt-Barbara. 's Voormiddags ten i;0 d2 wérd in de benedenzaal van het stadhuis, door Burgemeester en schepenen de overhandiging gedaan aan de muziekanten M5I. Balmaeker, Van Kemmel en jJegroote der medaille van 20 jaar en aan den veteran Yoisin voor 25 jaar getrouwen dienst. Daarna begaf het volledig korps zich naar St-Maartens kerk, om volgens een oud ge bruik er de mis bij te wonen, gedurende welke de Muziek tenige deftige en aangename stukken uitvoerde onder de be stiering van den bekwamen heer Ölto. Daarna trok het korps door de voornaamste straten der stad. Ten 1 1/2 ure werden pompiers, muziekanten en uitge- dienden vereenigd aan een Banket in het gasthof het Zweerd, welke de heeren Burgemeester en Schi penen, de Baron Maze man Senateur, en de Codt, met hunne tegenwoordigheid vereerden. De gezondheidsdronken voorgesteld werden met geestdrift toegejuichd. Dit gastmaal eindigde ten Gure. Zulke cn andere bijeenkomsten, die meermalen zouden dienen vernieuwd te worden, versterken de goede verstand houding die in alle welingerichte genootschappen, en vooral bij eene instelling als deze der Pompiers, heerschen moet en hoogst uoodig is te onderhouden en soms te verlevendigen. Er is een brief van Blankenberghe en Ileist aan onze Koor maatschappij toegestuurd waarin er een oproep lot de milda- digheid gedaan wordt, ten einde de ongelukkige visschers ter hulpe te komen, die door het tempeest van 2 December laatst zoo geteisterd zijn geweest. Die brièf werd Donderdag in volle vergadering door den heer voorzitter afgelezen en, op zijn voorstel, werd er voor Donderdag aanstaande een muziekalen avond vastgesteld, waarop iedereen, volgens zijn goed hart zal kunnen geven. Zondag toekomende, zal de plechtige prijsuitreiking plaats hebben aan de heeren schutters der Burgerwacht, die gedu rende den zomer gekampt hebben voor de jaarlijksche prijzen van het gouvernement. Deze plechtigheid zal plaats hebben ten 7 ure 's avonds, in het lokaal der schultersmaatschappij, Oud Zilveren Hoofd, al waar er ter dier gelegendheid, voor al de leden onzer Bur gerwacht, eene prijsschieting met het karabijn Flobert ge geven is. Dinsdag aanstaande geeft het 10c reg' een Concert ten voor- drele der Bewaarscholen onzer stad. (Zie onze aankondigin gen). Wij weten dat de milddadigheid, alhoewel in dit guur jaargetijde nogal lastig gevallen, met hare gewone goedhar tigheid en menschlievendheid hare milde hand geopend heeft en dat overal de dragers der lijsten met veel bijval zijn ont haald geweest. De dief die bij de gezusters Giller, in de Dixmudestraat, chocolade gestolen heeft is reeds aangehouden en in de stads gevangnis opgesloten. Sedert deze week heeft de Dixmudestraat en nog eene ande re aanpalende straat een nachlwakersdienst ingericht, die van 's avonds 10 ure tot :s morgens ten 7 voor de veiligheid waakt. KUPJ3T- EM LETTERE RING. De openbare en kostelooze conferencien in het Vlaamscb, welke de Kring besloten heeft te geven, zijn Maandag avond op eene zeer voldoende wijze ingehuldigd geweest door den heer Ecrevisse, Vrederechter en Letterkundige te Eecloo. Stadsoverheden, openbare ambtenaren, personen uit den hoogen stand en uit de burgerij, in een woord, al degenen die min of meer belang stellen in de verspreiding van licht, be schaving en onderwijs waren er aanwezig. Wij achten het overbodig te beproeven eene ontleding te geven der schoone en zedelijke voordracht, vrucht van lange studie, waarmede de befaamde spreker ons heeft vergast, ver mits wij die eerstdaags in haar geheel zullen opnemen en aan het publiek mededeelen, ten einde het met tijd en moed er over oordeele. Intusschentijd, het zij genoeg te zeggen dat de heer Ecrevisse eene uur lang de aandacht der vergadering heeft gespannen gehouden, gedurende welke hij niet alleen blijken heeft gegeven van ongemeen talent, uitgestrekte ken nissen en diepe geleerdheid, maar van eenen volmaakten rede naar, wien hi t noch aan natuurlijke gebaren, noch aan kracht van uitdrukking, noch aan rijkheid van geheugen ontbreekt en die de plaatsen van zijn onderwerp weike den toehoorder duister of onverstaanbaar schijnen met eenvoudige voorbeel den weet op te klaren, te doen gevoelen en zeer belangrijk voor te dragen. Ook verwierf de achtbare redenaar grooten bijval en werd bij het eindigen zijner schoone en verhevene sluitrede met een algemeen en welverdiend handgeklap begroet. nastoa-iscSa© tierinnerin^eü vaaa SJtpcrcss. 15 December 11-78. De Rhetorica Alpha en Omega, be haalt eenen prijs in den kamp van Leuven. Doordien de maat schappij groote onkosten gedaan had om aan dien kamp deel te nemen, stuurde zij stads-overheid een smeekschrift om eene vergoeding te bekomen. Zij verkreeg als belooning 25 ponden 16 December 1487. Maximiliaan van Oostenrijk meteen gevolg van 200 ridders woont eene tooneelverlooniug bij, ge geven door de Kamer van Hhetorica, Getrouwe van Herten, voor leuze voerende: Wijsheid volmaakt Kunst. Men ver toonde de Verlossing der Joden door Esther. De aartshertog, voor zijn vertrek, deelde aan eiken akteur lOO guldens uit. 17 December 1702. Ten voordeelc van den koophandel in Westvlaanderen en voornamelijk voor lJperen, beslooten al de gemeentebesturen der Kasselrij de verlenging van den steenweg van Waasten op Dunkerke, langs lJperen en Pope- ringhe. Ieder gemeentebestuur benoemde eenen toeziener om den weg goed te onderhouden. 18 December 1699. Jan Backland viert zijnen honderd jarigen Jubilee in de kerk van Sint-Maartens. Zijn zoon, kapu cijn in het klooster te lJperen deed de mis. 19 December 1G54, Stierf in het klooster van den Heili gen Martinus, Georgius Chamberlain, licenciaat in kanonijke rechten, VI bisschop van lJperen, in den ouderdom van 58 j, geboortig van Gerit, zoon van eenen engelschen edelman van het oud huis der Graven van Tarcjuarville, en van Philippote de L'Espinoy. Eerst secretaris van Frangipani, apostelijke nuncius te Brussel, in 1617 deken van ket Kapittel van Sint— Baafs, te Gent, en in 1627 benoemde hem Prinses Isabella als bisschop van lJperen. Hij rust onder eenen zerk ter kerke van St-Maartens; zijn jaargetijde is in de hoofdkerk van Gent ge stichten. 20 December 1665. Het magistraat, op hei advies van Maarten Praetz, X bisschop van lJperen, stemde toe dat vier engelsche kloosterzusters zich in onze stad vestigden; zij wa ren aanbevolen door Karei Stuart, IV van dien naam, koning van Engeland. Dit klooster bestaat nog in de St-Jacobsstraat, onder den naam van lersche Damen. 21 December 1762.— Ir. den namiddag, deed Felix de Wa- vrans, XVII bisschop van lJperen, zijne plechtige intrede in deze stad. De koninklijke gilden van St-Sebastiaan, Ste-Bar- bara en St-Michiel, vergezeld van kapucijnen, jesuieten en an dere kloosterlingen, gingen hem te gemoet lot aan de Rijsel- poort, alwaar stads overheid hem verwelkomde. In de Sinl- Pieters kerk den mijter opgezet hebbende, begaf hij zich naai de hoofdkerk, onder eenen onuitspreekbaren toeloop. Bisschop de Wavrans was geboortig van Doornijk en stierf te Brussel, op zijne terugreis der waters van Spa. Van den 29 Kovemlicr tot den 6 December. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 8) Vrouwelijk 4) te zamen 12. Coutelle, Polijdorus, wever, en Lalou, Sabinia, kantwerk ster.Thysebaert, Karolus, wever, en Lobbestaèl, Rosalia, dagloonster. Dewilde, Henricus, meubelmaker en Boyaerl, Eugenia, kleermaakster. Hovaere, Rosa, 78'j., vroedvrouw, wed. van Joannes Bar- tholomeus, ter Kaai. Dcbrabandere, Laonardus, 44 j., be- ampten der douanen, echtg, van Maria Devenyns.--Wallaert, Sijlvia, 46 j., zonder beroep, ongeil. Boomgaardstraat. Roet, Justina, 56 j., kantw., ongeh., Kauwekindstraat. Debouck, Joannes,'65 j., bestierder van den berg, echtg. van Eugenia Dunslager, Lombaardstraat. Joly, Henricus, 46 j., daglooner, echtg. van Dorothea Tanghe, Meenenstraat. te zamen 4. 4) Beneden de 7 jaren,®Ianneli-jkplacht 'vrouwelijk ld.

De Toekomst (1862-1894) | 1867 | | pagina 2