VAN" IJPEREN. 4 FRAKKEN 'S JAARS Nr 301. Zesde Jaar. Politiek. Stads,- Kunst- en Letternieuws. Verschiüige Tijdingen. Markten. Bekendmakingen. Politieke berichten. OUDEJAARSAVOND. VOOR IJPEREN. Fn. 4-SO VOOR BUITEN STAD. Aankondigingen 12 centimen den regel. Reklamen 25 centimen. ZONDAG, 29 DECEMBER 1867. Bureel: Dixmudeslraat, 59. Alle inzendingen vrachtvrij. Wij verzoeken dezen die met 1" Januari een abonnement aan DE TOEKOMST verlangen, zich rechtreeks te vervoegen in ons bureel of in alle poslkantooren, ten einde de verzending geene ver traging te laten ondergaan. Ter dier gelegenheid zullen er eenige nummers buiten het gewoon getal rondgezonden worden. Deze die zich niet begeeren te abonneren, zijn verzocht het nummer dadelijk ons terug te sturen. Die het drijmaal zal behouden, wordt aanzien als abonnent en de kwijttantie zal hen later met den post toege zonden worden. De Journal de Paris meldt uit Weencn eenc zeer gewichtige lijding te hebben ontvangen, name lijk dat een aanvallend en verdedigend bondgenoot schap tusschen Pruisen en Rusland zou gesloten zijn en dat het veldtochtsplan van heden af reeds zou vastgesteld zijn. Het initiatief der vijandelijk heden zou door Montenegro worden genomen, die aan den sultan eenen toegang tot de zee vraagt, en door Serbie, die meer als ooit zijne reklamatie zou doen gelden in de zaak van Roulschoulk. Deze twee Staten zouden hunne pretention staande houden met de wapens Rusland zou als dan tusschenkomcn en de prinsdommen bezetten, en Pruisen zou dit oogenblik Ie baat nemen om van zijnen kant de lijn van den Mein over te trekken. i. In zijne zitting van Dinsdag heeft het Wetgevend Korps van Frankrijk eene geheel reeks wijzigingen verworpen, welke aan de wet op de krijgsinrich- ting waren voorgesteld. Onder dit getal bevond er zich eene van M. Glais-Bizoin, door M. Garnier- Pagès ondersteund en die voor Frankrijk eene min radikale inrichting vroeg, dan degene doorM. Ju les Simon voorgesteld. Hij heeft den marschalk Niel gelegenheid verschaft het pruisisch stelsel te beknibbelen en eenige uitleggingen te geven over de vermeerdering van uitgaven, welk de uitvoe ring van het ontwerp van het gouvernement zal te weeg brengen. Volgens den heer minister van oor log zal de schatkist het ontstaan met 11 miljoen in plaats van 50 miljoen. Daarna heeft de heer Vui- try, voorzitter van den staatsraad, zich gehaast er hij te voegen, dat het jaar 1867 28 miljoen meer zal hebben opgebracht dan men verondersteld had, zoodat de meerderheid daardoor gerust gesteld werd, wat de finantiële kwestie betreft, om het wetsontwerp te stemmen. De fransche Senaat heeft met eenparigheid het dagorder gestemd op eenc petitie, welke de afschaf fing der doodstraf vroeg. Zoo als wij gezegd hebben heeft het ilaliaansch ministerie Menahrca zijn onslag gegeven, maar het is aan het opperhoofd van dit kabinet dat de zorg is toevertrouwd een nieuw ministerie samen te stellen, zoodat men zich aan geene groote wijzi ging wat de politiek van het kabinet betreft moet verwachten. De heer Vanhumbeeck heeft den 19" dezer het rappört der ntiddensectic afgelegd op hel onder de wapens te roepen getal miliciens gedurende 1868 de middensectie stelt voor dit getal gelijk in de vo rige jaren op 10,000 te bepalen. Volgens tijdingen uit Rijsel en Duinkerke, het schijnt dat, na belangrijke werken aan die vestin gen te hebben gedaan, men heden de wallen met kanonnen bezet en de arsenalen met eenen talrij ken voorraad van oorlogsgeluig vervultin legen- deel, in België slaakt men de vestingen van Nieu- poort en van Oostende; deze tegenovergestelde handelwijze wekt veel bedenkingen op en doet vragen welke van heide stelsels, het fransche ofhet onze, best ter verdediging van een land kan strek- II. DE TOEKOMST, 'l ts oudejaarsavond hoe streng is het weder, Iloe koud en hoe guur; In 't huisje diens werkmans is strenger nog 't leven, Zoo bitter, zoo duur. En nevens die stulp rijst eens edelmans woning, Daar joelt men in feest, Waar jonkers en jufferen dansen en springen Volop om het meest. Men hoorde lot in 't schamel huis, Het wildgeklank en 't feestgeruis, Der zalen van den rijken; En in den hoek der naakte schouw, Daar lag des werkmans kranke vrouw, Van honger te bezwijken. Twee kinderen, een engelpaar, In stilte zaten bij elkaar Veur moederlief te bidden En als een beeld dat roert noch leeft, Dat geestkracht noch beseffing heeft, Zat vader in hun midden. De moeder sliep o neen zij sliep niet, 't was geen slapen, 't Was droomeu slechts zij schrikte veur die arme schapen, Die zij weldra verlaten zou. Zij dacht aan 't lijden, aan den rouw, Die heur geliefden ga in 't bloedend hart ging dragen. Dat was alleen de smart die haar de ziel kwam knagen. De lieve kleinen wisten niet dat hunne moeder, Welhaast verschijnen ging voor God, den Albehoeder. O neen, der kindren jong gemoed Vloog op naar morgen, 't nieuw-jaar zoet... o Hoort wat bittre klacht het kroost den vader doet ct Hebt gij gezien, o vaar, toen we uit der kerke kwamen, Ginds in dat heerenhuis en voor zijn vensterramen, Dien bonten kindergroep Zij hadden allerlei Mooi kinderspeelgerief, gebakken en pastei i> Vaar, koop ons morgen ook zulk lekker zoet-gebak, li Zijn wij niet wijs en braaf als ginds des rijken kleenen Maar de arme vader ging aan 't weenen En kuste t lieve kroost en sprak k Heb vuur noch brood in huis,voor morgen zelfs geen werk; a Toch bad ik vurig God daar even in de kerk. n T Is oudejaarsavond hoe streng is de winter, Hoe koud en hoe guur Veur de arreme werkliê nog strenger is 't leven, Zoo bitter zoo duur. In t huis van den rijken weerkaatsen de luchters Hun' gloed en hun' glans En jonkers en juffers verdringen zich, stroomend Ten vroolikep dans. Uit s rijkmans huis, de jubeltoon Drong schallend in des armen woon, En kwam de moeder wekken Zij dacht: het is der englenheir; Dat zingend daalt op aarde néér, Me uit nood en pijn komt trekken.

De Toekomst (1862-1894) | 1867 | | pagina 1