VAN IJPEREN jV* 302. - Zcvcnste Juar 4 FRANKEN 'S JAARS Politiek. Stads.- Kunst- en letternieuws. Verscliillige Tijdingen. Markten. Bekendmakingen Met jaar Iotd »E JEUGD AAN BE RIJKEN ZONDAC VOOR IJ PEREN. Fr. 4-50 VOOR BUITEI STAD Aankondigingen 12 eentimen den regel Bureel Dixmudestraajt. 59. Alle inzendingen vrachtvrij Rckiamen 25 centimen Hij gaf aan de bevreesde burgerij, die haren Adtaire verzaakte, waarborgen tegen bet socia- lim en wierp aan de jesuiten het onderwijs in linden. Ean dat oogenblik verlochende bij de revolutie, en van dat- oogenblik was te verwachten wat thns gebeurt. te Kerk gelijkt aan een mekaniek. Als men er deiarm in steekt moet geheel het lijf er in. Ie dag was gekomen, dat L. Napoleon het even- wict verloor en dat hij kiezen moest langs waar hijvallen had. Hij is langs den klerikalen kant gevilen en hij zal in de diepte rollen, tot daar waa hij den klerikalen dwang in al zijn geweld oniroet. Fmkrijk heeft het reeds zooverre gebracht van den fondslag, waarop zijn beheer gevestigd is.na- melij het beginsel der volkssouvereineteit, in de kwesevan Rome openbaarlijk te verloochenen en na dia stap mag men zich aan de geweldigste te- rugwfking verwachten En bij de roómsche expeditie van binnen heb ben de Fransehen nog oorlog van buiten te duchten. Toen L. Napoleon den troon van zijnen oom herop- richte riep hij uit: het keizerrijk is de vrede. Weinigen hebben dit geloofd en wat eerlang ge beurde toonde dat zij gelijk hadden. De oorlogen van den Krim gaven eene uitdruk kelijke logenstraffing aan die verklaring en de ex peditie van Mexico bewees, dat het keizerrijk niet alleen de vrede niet \^as, maar een gouvernement, dat zich met. eene ongehoorde lichtzinnigheid in meest gewaagde avonturen wierp. Al de natiën gevoelden, dat een gouvernement, 't welk in staal is een leger naar Mexico te zenden, om nevens de machtige republiek der Areree- nigde-Staten een keizerrijk te stichten, voor geene uitzinnige avonturen in Europa zou terug wijken en ten allen kant begon men zich in te rich ten om niet overrast te worden. De Duitschers, welke tot dan toe getracht had den lot eene soort van demokratieke federale een heid te komen, wierpen zich in de armen van Wij verzoeken dezen die met in Januari een abonnement aan DE TOEKOMST verlangen, zich rechtstreeks te vervoegen in ons bureel of in alle postkantooren, ten einde de verzending geene ver traging te laten ondergaan. Ter dier gelegenheid zullen er eenige nummers huiten helgewoon getal rondgezonden worden. Deze die zich niet begeeren te abonneren, zijn verzocht het nummer dadelijk ons terug te sturen. Die het drijmaal zal behouden, wordt aanzien als abonnent en de kwijttantie zal hen later met den post toege zonden worden. Het jaar 1867 is verdwenen. Het heeft weinig goeds voor de zaak des vooruilgangs medegebracht. Frankrijk, het land dat zoo lange aan 't spits der beschaving stond, is als 't ware eene eeuw achteruit geslagen. Toen L. Napoleon zijnen staatsaanslag had vol bracht, voerde hij een regerings-sysiecm van even wicht in. ammmmsam aar bedelen, hij die eergierige bloed? lenl... liever nog duizendmaal sterven, ij lijdt en hij zwijgt en betreurt dat zijn' moed lod aan zijn vrouw en zijn kroost kan verwerven Als de vreugdevolle lente Zijt gij lief en schoon, o jeugd Spreidend als een oopnen bloemkelk Balsemgeuren van geneuebt' Aan bet hart schenkt gij gevoelen, Aan de ziel den leedren zucht, Aan het lichaam geeft gij wieken Veur des levens wilde vlucht. üe noordwind giert't is bijtend koud; De sneeuw in lichte vlokken voortgedreven Bedekt en stad en veld en woud, T Is bitter koud De noordwind giert 't is bijtend koud Men maakt geen vuur in de arme woning Keen, want hier is noch brood, noch hout. 't Is bijtend koud. Gij rijken die in 't warme kabinet gezeten, En wel gekleed zijt en gevoed, Gij weet het niet, o neen wat bittre kou mag heeten, Nog wat de koude lijden doet. Doch wilt met mij deez' schaamle hut eens binnendringen, Verlaat uw' kachel veur een' stond; Wilt u een oogenblik aan 't zingenot ontwringen, Kom, zien wij hier eens samen rond Maar H, 't gpzin is aan den disch gezeten Wat mogen zij daar toch zoo gretig eten 't Is gin gebak, geen vrucht, geen vleesch, geen visch Komtider en beschouwt wat spijs het is la rijken komt, ach komt dit maal bemerken, komt, stelt aan dit gebrek toch perken. Want deze smart niet heelen ware laf Want it, wat zij daar eten... het is draf Jeugd, gij zijt de volle beker, Waarin 't vuur der liefde blaakt Die zich losrukt uit heur kluisters En naar lust en vrijheid haakt Gaarde der begoochelingen, Waarin de droomen hemelsblauw Tusschen roos en lelie bloeien, Mild verkwikt door morgenddauw Beschouwt en ijstde ellende is groot; De ontbering is ten top gestegen. O hartverscheurend is de nood, De ellende is groot rijken geeft.... geeft hout en brood, e ontbering is ten top gestegen i hartverscheurend is de nood, De ellende groot 4 Leopold Van Acker Jeugd, gij zijt geloof en hope f Zuivre trouw blinkt om uw hoofd, Die nog geen bedorven adem In heur luister heeft verdoofd Onbewust des menschen boosheid Kent gij rampen noch geween, Klein schijnt u de wijde wereld, Want gij jeugd, zijt groot alleen Deez' hut is bewoond door een arme gezin": Bestaande uit den vader, de moeder, drie kinderen. Zij leefden er allen met vaders gewin, Geen ander gewin kwam den last er verminderen Doch 't werken ontviel en met 't werk ook de loon En zonder den loon moeten ze allen bezwijken, Van honger en koudein de ellendige woon, Of vader moet beêdlen bij grooten, bij rijken.... Hel feitier aangehaald is geen verdichtsel, maar eene droeve waarheid: n arme werkman (te S'Niklaas) vader van verschelde kinders vroeen bekwam van eenen brouwersknecht een half man deken draf. 1 knecht, die den man kende, drong eenige oogenblik- ken daarna ideszelfs woning en vond het gezin bezig met den draf te eten.... je dichtek. VICTORIEN Va.NDE WeGHE

De Toekomst (1862-1894) | 1868 | | pagina 1