Stads Nieuws. Pruisen, om een machtig militair gouvernement tot stand te brengen. Rusland, Engeland en zelfs al de kleine stalen dachten het noodzakelijk hunne legerinrichting te versterken. Na de uitroeping van den heer Rouher, eersten minister van L. Napoleon in het Wetgevend Korps, dat Rome nooit de hoofdstad van Italië zou wordenheeft Frankrijk den eenigslen bondge noot verloren, waarop het misschien hadde mogen rekenenen het staat alleen tegenover het geheel gewapend Europa. Daarom ook zal Frankrijk weldra 1,200,000 man onder de wapens roepen. Waartoe zuilen al die krijgsmachten dienen Zal het jaar 1868 de geweldadige oplossing van den toestand zien P Zal dat jaar getuige zijn van den schrikkelijken strijd die ooit de geschiedboeken vermeld hebben God verhoede het; maar alles wat wij thans zien gebeuren, doet het helaas! maar al te zeer vreezen. Intusschen lijdt handel en nijverheid en zijn de werkende klassen aan de ergste ontberingen ten prooi. Een lichtstraal nochtans dringt door al dat duis ter en moet eenigen troost aan de vrienden der beschaving geven. Het zoo verlamde en diep ver vallen Oostenrijk heeft de hersenschimmige hoop der herstelling van het heilig roomsch keizerrijk op gegeven en de vrijzinnige beginselen van den he- dendaagschen tijd gehuldigd. Moge het op dien weg groeien en bloeien en de andere natiën tot voorbeeld strekken. Wat nu eigenlijk ons land, betreft, het spreekt van zelf dat wij niet builen de algemeene bewe ging hebben kunnen leven, en dat wij evenals an deren door de buitenlandsche gebeurtenissen be- heersch zijn geweest. Wellicht zijn die gebeurtenissen niet geheel en al vreemd aan de uiteenschokking van ons ministe- Er wordt sedert meer dan een jaar veel gespro ken van het fenianismus, dat de onrust inEngeland opwekt en zelfs de politieke en maatschappelijke inrichting van h<i! land bedreigt. Dit schijnt ons dus van groot belang genoeg om onze lezers daar over eenige uitleggingen ie geven. Na het einde van den bioedigen oorlog, welke tusschen Zuid- en Noord-America plaats had, een groot gedeelte der lerlanders, die onder de vaandels van Noord-America hadden getreden, besloten van de Engelsche overheersehing, die oenen bedekten onderstand aan de zuidelijke provinciën had gege ven, te ondermijnen en te bevechten. Ten dien einde richtten zij eene samenzweering in onder den naam van Fenians broederschap, waarin veel machtige personen waren, wier ouders of zij zelve destijds hun vaderland hadden verlaten, om zich aan de kwellingen en onbillijkheden hunner over weldigers te ontrekken; al de waaghalzen, die,met bet afmaken der americaansche twisten, zich zon der bestaan bevonden, konnen welhaast vele dollars verzamelen, en met de geheime inschrijvingen, welke in Ierland zelf werden verzameld, beschik ten eindelijk over millioenen Het was alsdan dat een groot getal americaansche lerlanders, belast met geld uit te deelen en vertrouwden te werven, Ierland zelf doorkruistten en aldaar eenen burger oorlog trachten optewekken; het was niet moeilijk van onder eene natie, die sedert eeuwen onder drukt is, die van dezelfde voorrechten als de heerschende partij is beroofd en in armoede is ge dompeld, aanhangers te werven, bereid om het jok dat op hen weegt afteschuddenook bij dui- zende lerlanders legden den eed af van de hand te leenen om een feniansch gemeenebest interichten, en ten einde het grauw aantelokken zij schreven op hun vaandel de verdeeling der eigendommen en andere ulopies door de fransche omwentelaars in 1848 uitgevonden. De eerste daden der fenians bepaalden zich tot eenige aanvallen tegen de eigendommen, tot be dreigingen tegen de bemiddeldsle ingezetenen, en deze misdaden door de medewerking van het groot ste gedeelte der bevolking ongestraft blijvende, de omwentelaars verstouteden het land werd bedekt van geheime genootschappenmen oefende zich in de wapenhandeling; vele geweermagazijnen werden door de politie ontdekt en aangeslagen, en een getal soldaten verlieten hunne vaandels om zich bij de fenians te vervoegen. Zoo een staat van zaken wekte de bekomme' ling van het Engelsch Gouvernement: het minis' terie en de kamers vonden voorzichtig van i sommige graafschappen de krijgswet te doen ver kondigen, en, niettegenstaande deze voorzorgen, d beweging breidde zich op eene benauweh'jke wij2 uit-, in den nacht tusschen d" en 6" Maart lid eene opstand ter gelijken tijde plaats in verscheie steden en op eene uitgestrektheid van 60 uren.; en aanval op Dublin zelf zou plaats gehad hebbn indien de politie door krachtdadige middels denzi- ven niet had voorkomen. Het was alsdan dat de geestelijkheid, ziende at de ontsteltenis der gemoederen hare inzichten ovr- trof en de maatschappelijke belangen in gevar stelde, de beweging veroordeeldede Rissehopen gaven mandementen uit en de preekstoelen wcr- galmdcn van vermaningen om de bevolking totie- daardheid en onderdanigheid aan te wakkeren. Hel Gouvernement, dit ziende en wetende dat de geestelijkheid in Ierland, meer nog dan overal elders, eenen zoo groolen invloed op de gemode- ren uitoeffent, twijffeldc geenszins of de bew^ing zou daardoor gestild worden; maar het kwaadwas te verre gekomen de samenrotting breidde zie uit tot in de bevolkste steden van Engeland, akaar de aanleiders eene menigte aanhangers ondr de behoeftige en zedelooze bevolkingen konnenwer- ven. Ten gevolge van talrijke gruweldaden, veichei- de fenians werden door de rechtbanken vai Ier land ter dood verwezen en door de Koningin jnade geschonkenmen verhoopte door zoo eene talig heid een einde aan die gruweldaden te knnen stellen, het viel anders uit; hierdoor vers lot, ver dubbelden hunne plichtige onderneminger ver- scheide moorden werden begaanop politie beaibten van Londen Dublin en nog andere steda. Dit wekte de aandacht van het parlement en an de ministers, 'en ten dien gevolge werden de der plichtige ter dood veroordeelden gehangei; deze strengheid had geenen beleren uitslag dan c gena de, waarmede men de vorige veroordeeldemet le ven had geschonken de dreigingen verduldden, talrijke procession doorwandelden de strain van Londen ter gedachtenis der gestrafte en depoging om de gevangenis van Clerekenwell te doe sprin gen, die zoo naar een merkweerdig gedote van Londen had kunnen vernietigen, de mi jen die mén ontdekt heeft onder de gevangenis vn Mill- bank, en papieren die men in beslag heeft gnomen, hebben doen blijken dat de fenians vocnemens waren van op eenen gestelden dag al de -senaten van het rijk te plunderen; reeds een poging heeft deswege plaats gehad de toren vanViartello is over weinige dagen door de fenians Renomen geweest, en zoo het schijnt de storm was oor ame ricaansche fenians beleid; door deze ovrwinning hebben zij zich van eene belangelijke hcveelheid wapens meester gemaakt; dat alles en no meer de bedreiging van door rooverij den koopharel te zien bedwingen, bewijst aan de minstklaarziiden dat Engeland met groole ongevallen, waarvn de uit komst door niemand kan gemeten noc voorzien worden, bedreigd is. De ministeriele krisis is eindelinge afgeloopen de Koning komt het ontslag der heeren Rogier, Goelhals en Alp. Yandcnpeereboom te aanveerden en een nieuw Ministerie te noemen, samengesteld uit de heeren Frère-Orban, als Minister van Finan- tien, Barader Justitie, Pirmez, voor de Binnen- landsche Zaken, Jamar, van Openbare Werken, Vanderstichele, voorde Buitenlandsche Zaken, en Renard, voor den Oorlog. liet nieuw Kabinet schijnt ons in denzelfden ma tigen trant als het voorgaande gekozen te zijn, wij verwachten ons dus aan geene politieke veranderin gen in hel beheer. Sedert lang had M. Vanden peereboom zijn ver langen uitgedrukt het Ministerie te verlaten en zijne aandringing om van het verheven ambt af te zien, tol welk Leopold de F* hem in October 1861 had geroepen en in welk den tegenwoordigen Koning hem heeft behouden, is een bewijs dat alle betich tingen van geveinsdheid, door de nieuwsbladeren hem naar het hoofd geworpen, niet anders dan las teringen waren. M. Vandenpeereboom is meer dan zes jaren Mi nister van Binnenlandsche Zaken geweest,dus eenen merkelijk langeren tijd dan zijne voorzaten; hij be houd de achting zijner gewezen ambtsgenoten zijn aftochtwektden spijt op van al degenendie eens met hem in betrekking zijn gsweest en bijzonderlijk van de inwoners onzer stad en deszelfs arrondissement. In de eerste bijeenkomst der Kamers verwachten wij ons aan eenen uitleg over demoeielijkheden die deze verandering van Ministerie hebben te weeg ge bracht en wij twijffelen geenszins of de beweegre denen welke M. Yandcnpeereboom zijnen ontslag hebben doen vragen zullen door al zijne politieke vrienden goedgekeurd worden. rie- (Slad Gent). mobuggjj Sis veu'IeröeES Jaar zaallen wij eisten Eezerei» In «ïem 8©«p van .Banaiari eene a-oaasancc, vroor- «len van Vlctoa-len Van de WegSse en imszSelt door I*. C., als KicHwjaargeseïienk aanbieden. De trekking welke zondag laatst in de benedenzaal van het stadhuis plaatshad, ten einde de tuchtraad der burgerwacht samen testellen, die in de eerste drij maanden van 1808 moet zetelen, gaf den volgenden uilslag Effi ktieve leden. MM. Emiel Nolf, onder luitenant, Iienri Ceriez, march, des logis, Albert Degryse, kaporaai, en Erik Bouckenaere, wacht. Bijgevoegde leden. MM. Karei Minlen, ond.-luit., Henri YVoussen, fourrier, Josef Loosen, kaporaal, en Pieter Bouquet, wacht. k den oö December 1807. Mijnheer de uitgever, Gisteren woonde ik de vertooning bij door de Vlaamscbe Ster in stadsschouwburg gegeven. Volgaarn beken ik dat ik in lang mijnen avond niet beter doorbracht, want eene maat schappij als deze, uitsluitelijk samengesteld uit liefhebbers, heeft alles wat ik mij had kunnen voorstellen overtroffen. Het eerste stukje uDrij honden aanéén been, alhoewel van weinige tooneelwaarde, werd meesterlijk opgevoerd; de Ope rette Numero 66, welke ik voor de eerste maal bijwoonde heeft mij waarlijk getroffen door de getrouwigheid in de kos- tumeu, den tredenden speeltrant en de juistheid der stemmen. Het slotstuk Het Badmeisken, bevat veel zedelessen, en veel treffende tooneelen zijn allernatuurlijkst vertolkt geworden. Eenige zinsneden over het volksonderwijs werden donderend toegejuichd, een sprekend bewijs dat deze die te IJperen het schouwburg bezoeken, begrijpen wat er aan het volk ont breekt en wat al weldaad het onderwijs onder hetzelve te wee® zal brengen. De keus van mejuffer Herremans is allergelukkigst voor de maatschappij, want buiten hare natuurlijke begaafdheden, fiezit zij al de bekwaamheden om met de Vlaamsche Ster ten tooneele te klimmen. In bijzonderen lof wil ik hier niet treden, want onder de liefhebbers van de Ster, worden de geringste talenten nevens de uitstekende gewaardeerd, waarmede eenige der tooneel- spelers begaafd zijn, maar gij zult mij veroorloven dat ik hier met de oprechtste overtuiging zeg dat eene slad in bezit van zulkdamge tooneélkundige maatschappij, mag fier zijn, en dat de akteurs en deze die zich op hun bestier toeleggen onzen grootsten dank Waardig zijn over het vervullen der moeielijkc

De Toekomst (1862-1894) | 1868 | | pagina 2