Stads Nieuws. verliezen welke zij konden voorzien, zouden ver antwoordelijk geweest zijn. Wij zullen dit klaar bewijzen. De aanstaande val en de verliezen der genoot schappen van M. Langrand zijn door elk rechtzin nig man voorzegd geweest, men moest daarom geen profeet zijn. Welke naam moet men dan aan de klerikale mannen geven, die 'de winsten van die exploitatie in hunnen zak gesteken hebben? Heeft men het recht niet hunne handelwijze te schand vlekken Wij beloven aan onze lezers in ons toekomende nummer de zaak wat breeder en dichter te onder zoeken. {De Burgerij.) De heer Langrand-Dumonccau, ziende dat al de actiën der verscheide door hem ingerichte maat schappijen op weinige waarde vervielen, heeft aan de Patrie, het nieuwsblad van Monseigneur van Brugge, eenen brief toegezonden, bij welken hij zou willen doen gelooven 1° Dat de actiën van de Bank van het Grond en Nijverheidskrediet uitgegeven voor 150, en die thans slechts maar 25 gecoteerd worden op de beurze van Brussel, wezentlijk hunne volle waar de hebben 2° Dat de actiën van het Krediet foncier. die ook voor 150 fr. werden uitgegeven en thans op 40 zijn gevallen, wezentlijk eene meerdere waar de dan 150 fr. hebben 3° Dat de actiën der Nederlandsche Grondpan- dige Bank voor 105 fr. 82 e. uitgegeven, en die thans niet boven de 25 fr. zijn gecoteerd, ook hunne volle waarde hebben 4° Dat de actiën van 150 fr. der Bank ter be gunstiging van den Landbouw, die thans op 40 fr. Izij'n gevallen, eene meerdere dan hunne eerste waarde hadden En 5° dat de actiën der Vindobona. die van 600 guldens waren en thans op min dan de helft zijn gevallen, eene meerdere waarde hebben dan 600 guldens. Dergeiijke bevestigingen kunnen geen ander doel hebben dan om nieuwe ongelukkige te bedriegen; het is het geval van te vragen met wie M. Langrand den gek wil scheeren? Hoe! al de actiën, waaraan zijn naam is gehecht, zijn, de eene op de helft, het meeste gedeelte op een derde en zelfs tot op een vierde van hunne namelijke waarde gedaald, en hij zou willen doen gelooven dat die waarden de zelfde zijn gebleven Indien het zoo ware, waarom koopt hij ze zelf niet af? Er zou hem geen geld ontbreken, want de bankiers, die door hunne betrekkingen, in staat zijn de wezen! 1 ijke waarde van al de actiën te be rekenen, zouden hem gewillig miljoenen uitschie ten om in zulke winsten te deelenmaar verre van daar, de cours van die actiën is zoo zeer gedaald dat men moeieiijk de gelegenheid kan vinden om er zich van te ontmaken; M. Langrand heeft weten van den klerikalen invloed gebruik te maken om hem en de kopstukken der partij, ten koste van eenvoudige ongelukkigen, te verrijken. Hel uitsleekbord was het verkristclijken der ka pitalen! en onder dat voorwendsel, al wat de kle rikale partij van bij of van verre aangekleefd was, en de geestelijkheid in het bijzonder, gebruikten al hunnen invloed om de spaarpenningen der lands lieden af te persen. Thans dat het daglicht heeft geblonken en dat op al de beurzen de prijsvermin dering wordt vastgesteld, durft men zeggen, ten einde de dragers van actiën te doen gelooven dat men hun niet heeft gefopt, dat dezelve nog hunne eerste waarde hebben Hoeveel verstand M. Langrand-Dumonceau zou kunnen hebben, er is een verstand dat hetzelve te boven gaat, hel is dal der menigte, en hel is dit verstand, hetwelk, naar berekening der gevaren van verlies of winst, de wezentlijke waarde van alle actiën op de beurzen vaststeld. De uitleggingen wegens de ministerieele moei lijkheden, die het ontslag der heeren Rogier en Yandenpeereboom te weeg brachten, hebben wei nig belang opgeleverdzij bewijzen slechts ééne zaak, te weten dal alle toegevingen, die men zou willen doen om de verzoening der partijen te beko men, zonder gevolg zullen blijven, zoolang men het uitsluitelijk meesterschap aan de bisschoppen niet zou overlaten. Inderdaad, M. Yandenpeereboom, om de medewerking der geestelijkheid voor de in richting der scholen voor volwassenen te verkrij gen, had de wet van 1842 op die scholen toegepast en uit dien hoofde de medewerking van den arts bisschop gevraagddie, in plaats van deze toege ving als een bewijs der goede inzichten van den Minister in dank te nemen, als voorwaarde stelde, dat die medewerking slechts kon toegestaan wor den in de gemeenten waar geene paslorsscholen bestonden, het is te zeggen, voor zooveel het de pastors of de kappelaans zouden goedgevonden hebben. Zulk eene voorwaarde, die het wettig on derwijs van den willekeur der geestelijkheid deed afhangen, was niet aanneemlijk. De Bisschoppen van Mechclen en Doornijk handelden als welopge voede personen, zij gaven zich ten minste de moei te aan de bedenkingen van den Minister te ant woorden maar de andere, het zij door onwetend heid der welvoegclijkheid, hetzij uit hoogmoed, hebben de onbeleefdheid begaan de ministerielee bedenkingen zonder antwoord te laten Ten dien gevolge kon M. Yandenpeereboom zijne genomene beslissing intrekken; doch, ongelukkiglijk voor onze stad en haar arrondissement, M. Yandenpee reboom vermoeid zijnde, en, tot zijne gezondheid, rust verlangende, heeft verkozen zijn ontslag te vragen. Sedert onze onafhankelijkheid is er geen een Minister van Binnenlandsche Zaken geweest, die zoo lang en met meer ijver en schranderheid dien hoogen en moeilijken post bekleed heeft, ook Z. M., de gedane diensten van onzen geëerden stads genoot willende beloonen, heeft gewaardigd hem tot Minister van Slaat te benoemen; een uitmun tende en verdiende eeretijtel, die bewijst dat de aftredende Minister niets der achting van den Vorst noch van die zijner gewezene ambtsgenoten heeft verloren. Verleden Zondag had het Concert plaats gegeven door de de koninklijke maatschappij de Vrije Stalenboogschutters met medewerking van het Pompiersmuziek, de Symphonic, de Koormaatschappij en eenige andere liefhebbers, ten voordeele der behoeftigen onzer stad. Eene lijst van omtrent de 2000 f. bekroont hunne pogingen. Het Concert is met veel smaak toe geluisterd geweest en ons bewezen dat er in IJperen ware ar tiesten wonen. De Damen die tot welslagen van dit schitterend feest zoo menschlievend medehielpen, zijn ruimschoots be loond door de zegeningen der armen en de toejuichingen der waardeerders harer talenten. Maandag namiddag, vierde het Koninklijke Gild van St- Sebastiaan zijnen patroonfeestdag, met een prachtig banket in het hotel Hel Gouden hoofd. Na het orkaan is er dezer week eene sneeuwvlaag te IJper nedergestoi t, doch beter zulk weder dan dat schrikkelijk waaien, 't is soms zeer gevaarlijk voor crinolinen en paraplu's. Gisteren acht dagen kwamen op onze markt een boer en eene boerin met open paraplu, toen een draaiwind het bovensle van denzelve afrukte en het in de hoogte zondt. De boerin die met den stok in hare hand stond schreeuwde: a la toe Pierko loopt er achter té en de boer wees naar omhoog en haalde deschouders op, doch een oogenblik later zag men het nieuw luchtballeken dalen en voortrollen van aan de rijselstraat tot omtrent de Meenenpoort, maar toen liep Pierko er achterna. Volgens eene mechelsche gazet, zou men 24 viedermui- zen naar ons stadsmuseum gezonden hebben. Die grap zullen wij onderzoeken en in ons naaste Mengelingsken mededeelen. Eene lijst is in omloop ter inschrijving op drij fransche Nijverheidsconferentien, te geven door, den lieer Berger; de Damen zijn uitgenoodigd er deel aan te nemen. De intee- kening zal nooit hooger beloopen dan 3 fr. De dag der eerste voordracht zal eerlang bekend gemaakt worden. Men zegt dat de proeven, die M. Berger tot staving zijner woorden doét, zeer belangrijk zijn. '-w—ii» ni^ De barreelen blijven op de beurtwegen van ons arrondisse ment, tot verder order nog gesloten. n39tae*iiscl!ic Eiersssiieiainge»i rti» JJtperen. 2G Januari 1611Een nieuwe bestierder werd in de Berg van Bermhertigheid, gezegd de Beurze, geplaatst. Hij mogl geene hoegenaamde vergelding van den arme ontvangen, en moest zich bevredigen met de jaarwedde hem door de stad ge geven. Hij mogt geene panden aanveerden die boven de drij ponden groot bedroegen. Het gebeurde eens dat men hem eene gouden ketting voor 9 ponden aanbood, en om dezelve te kunnen belasten, deed hij ze indrij gelijke stukken snijden en maakte er drij panden van. 27 Januari 1428. Ten dien tijde doordat de stad overlast was met alle slach van belastingen, besloot het Magistraat de "huizen en gronden te verkoopen van hst Bogaerds-klooster. Deze verknoping had volgens gewoonte op de Halle plaats, onder het luiden der alarmklok. Sieur Michiel Belle, burger onzer stad, werd er de eigenaar van verklaard voor de somme 200 ponden groot. 28 Januari 1754. De Capucijnen namen het Kluizestraatje in, ten einde hunne kerk te bouwen. Dat straatje was ten zui den der Tegelstraat gelegen en had uitgang op de batterij die paalt aan deRijselpoort. Het leende zijnen naam van eene kluis, die eene oude vrouw er had doen bouwen en met riet dekken. 29 Januari 1574. Ten 2 ure namiddag viel het gewelf des koors van sint-Maartenskerk in. Men had gelukkiglijk geene menschenlevens te betreuren, alleenlijk werd het hoogaltaar verbrijzeld. 50 Januari 1620. Werd de Rederijkkamer herschapen der idtoziers met Melodye» Deze Kamer had Sinte Anna voor pa- trooners. De Kamer werd bestuurd deer eenen hoofdman, waarvan de benaming door Alpha en Omega en door het ij- persch magistraat bekrachtigd werd. Dezelve was eerst in het jaar 1214 gesticht geweest, na den slag van Bouvines, tus- schen filip, koning van frankrijk, en den grave van Vlaan deren. De stichter dezer Kamer was Edewaart, heere van Me- iodvedie heer met 400 IJperlingen waren hunnen graaf in dezen gedenkwaardigen slag gevolgd. 51 Januari 1520. Men begon te lande de lakens van IJpe ren naar te maken, en graaf Lodewijk van Nevers was genood zaakt, op groote straf, het naarmaker. der ijpersche lakens op eenen omtrek van drij uren rond stad te verbieden.

De Toekomst (1862-1894) | 1868 | | pagina 2