VAN IJPEBEN. 9 4 FRAKKEN 'S JAARS Nr. S08. Zcvenstc Jaar. Politiek. Stads,- Kunst- en Letternieuws. Yerscliillige Tijdingen. Markten. Bekendmakingen. Politieke bërichten. REDEYOERING in den kunst- en kücrkiïng van IJperen, VOOR IJPEREN; Fr. 4-50 VOOR BUITEN STAD. Aankondigingen 12 centimen den regel. Reklamen 25 cenlimcn. ZONDAG. 16 FEBRUARI 1808. Bureel: Dixmudeslraat, 39. Alle inzendingen vrachtvrij. Vrijdag kwam het cngelsch parlement weèr bijeenalhoewel men zich in Engeland met het militarism niet bezig houdt is er daar eenc andere groote kwestie op het tapijt, namelijk de kwestie van Ierland, waarvan de incidenten te Corck too- nen, dat men alle dagen langs om verder gaat. Sedert eenigen tijd wordt te Berlijn, gelijk men weet, tusschen Pruisen en Denemarken weder on derhandeld over het uitvoeren van het artikel van het prager vredesverdrag, waarbij Pruisen zich heeft verbonden, het voornamelijk door Denen be woonde gedeelte van Sleeswijk aan Denemarken terug te geven. De jongste berichten uit Kopenha gen betreffende den gang dier onderhandelingen luiden ongunstig. De romeinsche korresponden ten van den Univers beschouwen het nu ook als uitgemaakt, dat de sterkte der fransche occupatie-divisie te Civita-Vec- ehia ecne vermindering ondergaan, en beklagen er zich over, dat dit geschieden zal op een oogenblik a waarop de ilaliaansche troepen aan de pauselijke grenzen bijeengetrokken op nieuw versterking ont- Geachte Ileercn Voorzitter en Bestuurleden Waarde Heeren Medebroeders vangan en Garibaldi zich op het slaan van zijnen laatsten slag voorbereidt. Het belang dat de debatten van liet Wetgevend Korps van Frankrijk over hel regiem der drukpers opwekken, neemt nog toe, alhoewel men dacht, dat na destemming van artikel 1, dat het princiep der wet inhoudt: de discussie zou verflauwen. George Train, de amerikaansche dagbladschrij ver, onlangs te "Queenstown aangehouden en ver volgens in vrijheid gesteld,doorloopt geheel Ierland, overal lezingen gevende, waarin hij openlijk den oorlog aan Engeland verklaart en de onder sleuning der Vereenigde-Stalcn aan Ierland be looft. De engelsche overheden durven hem op nieuw niet aanhouden, uit vrees de zoo gespannen betrekkingen tusschen Engeland en Amerika nog meer te compromettercn. De iersehe geestelijkheid, ondanks haren tegen zin, is verplicht zich ook langs den kant van het fenianismus te stellen, tegen welk zij vroeger pre dikte. Over een tiental dagen, schreef kardinaal Gullen, in een sermoen, dc ongelukken en de ar- '.moede van Ierland aan Groot-Bretranje toe. He1 aEwiraiu» ii3i BS9U nmrtow oj ngoovoj} zijn deze feiten die de woeling interland doen. voort duren. In Portugaal heeft de volksopruiing ook een bloedig naspel gehad. Een oproer is te Batalha uit gebroken. De schuld der Vereenigde-Staten bedroeg op I Februari 2561 millioen dollars zij is de vorige maand met 9 millioen dollars vermeerderd. In de schatkist was op 1 Februari voor een bedrag van 124 millioen aanwezig, dat is 10 millioen minder dan op I Januari. Na het algemeen vertoog te hebben afgekondigd, dat zich aan het hoofd van het oostenrijksche Roode Roek bevindt, is de AIgetneen'e Correspon dentie van Weenen, de afkondiging begonnen der diplomatieke stukken, welke zich in die verzame- bevinden. Het i'oumaansche gouvernement doet de geruch ten logenstraffen over de vorming in de prinsdom men van opstandelingsbenden, bestemd omBulgarië te overweldigen. De dagbladen van Londen toonen zich weinig voldaan over de laatste tijdingen van de expeditie van Abvssinic. UITGESPROKEN DOOR GUSDO ROTIEMS. Hoe en om welke reden de vrijmaking der gemeenten en de vereeniging der gilden of ambachten door onze voorzaten ontworpen wierden en tot stand kwamen.Den heilzamen invloed dien zij op de bestemming onzes vaderlands uitoe fenden. 3 De gescliiedcnis is de getuige der voorloopene tijden, de fakkel der waarheid, het leven van liet geheugen, de leermeesteres des levens, cicero. Indien wij ons de moeite getroosten willen de Vaderland- sche Geschiedenis te doorbladeren, zullen wij de vaste, de onwankelbare overtuiging erlangen, dat, ten tijde des leen stelsels, hier te lande en elders, de bestanddeelen der bevol king vasallen, edelen, geestelijken en lijfeigenen waren. De vasallen en edellieden alléén, waaronder men ontegenzegge lijk ook de geestelijkheid mag tellen, hadden eigendommen, 8'! meer bepaaldelijk gesproken, baten leengoederen, en waren min of meer onafhankelijk. De overige bewoneren, zoowel die der steden als van het platte land, gaf men doorgaans weg., boven den naam van lijfeigenen, dien van landzaten of dienstmannen, ook nog dien van derden of burgerstand, omdat zij van dezen of geenen hoogeraangehaalden leenheer afhingen. Zij genoten geene vrijheden, noch konden mede geene rechten doen gelden. Wanneer wij nagaan wat onmenschelijke gruweldaden sommige ridders en edellieden, ja zelfs voorname leenbezit ters, eensdeels uit dringenden nood, anderendeels uit dier lijke baldadigheid, verfoeielijke hebzucht of roofzuchtige stoutmoedigheid op minderen en onderhoorigen, op zwakke en ongewapende lieden, uitwerkten wanneer de geschiedenis ons vérder het getrouwslè en Waarsprekendste tafereel afschil dert, dat die wreede, menschenhatende dwingelanden het bij zonderlijk gemunt hadden op vreedzame reizigers, welke, dorsten zij hunne kasteelenof burgsloten, echte roóversnesten, naderen of voorbijtrekken, uitgeplunderd, gebrandschat, ja, in geval van tegenweer onmededoogeloos vermoord wierden; hebben wij dan niet het volle en ontbetwistbare recht die droevige en half-barbaarsche tijden van onmenschheid te be schuldigen En wat meer is, bij het vernemen zuiker schrikkelijke moordtooneelen, ongestraft op den voorgeslachte gepleegd, zouden zij, ik vraag het U, volksminnende mannen onzer bij uitstek verlichte negentiende eeuw, in het hart eens beschaafden mensc.hen, bovenal in dat eens vrijen Belgs, geen welverdienden afschuw doen ontstaan Als onze veront waardiging bij het hooren van zooveel onschuldig bloedver gieten tot den hoogsten graad opstijgt, wat moesten onze voorzaten dan niet gevoelen, zij, die onder zoo een ondrage lijk en beklagenswaardig lot gebukt gingen Gewis kon het niet anders of zij voedden eenen hevigen, onuitwischbaren, doch rechtvaardigen haat onophoudelijk in hunnen beklem den boezem. Wie weet, hoezeer snaakten zij niet naar het uur der wraakneming Of liever, met welke blijde ontroering en innig zielsgenot zagen zij het uur der verlossing, der af schaffing hunner slavernij, niet te gemoet Het schijnt mij toe, daler, in die eeuwen van algemeenen rouw en van miskenning der menschelijke natuur, eene ge heimzinnige stemme, door den mond van Vlaandirans Maged, in dezer voegen den verdrukten Vlaamschen volke moed in den harte moet gesproken hebben Welaan, waardige telgen van Boduognat en van Ambiorix Welaan, bedrukte zonen der oude Belgen Welaan, heldaf- tige mannen van Vlaanderen, staat uit uwe doodsche sluime ring op, want de dag uwer vrijwording breekt aan, het red dingsuur, het uur van verlossing gaat voor u slaan Reeds te lang, ja reeds veel te lang zijt gij in uw eigen land, door uw eigen volk als slaven behandeld geworden Nog een lut tel tijds, en uwe wreede, onmenschelijke dwingelanden zullen „,„t je pjjnjgen) zedelijk en stoffelijk te u niet meer te kerken moorden hebben, maar zullen u, in 't vervolg als hunne broeders, als hunne medeburgers erkennen en eerbiedigen De tijd, de onverbiddelijke tijd, die onafgebroken zijne nimmer eindigende bane blijft doorloopen, heeft zich gewaar- digd die uitspraak te bevestigen, te bekrachtigen (Wordt voortgezet).

De Toekomst (1862-1894) | 1868 | | pagina 1