VAN IJPEMEN. -V 312. Zeyeiiste Jaar. 4 FRANKEN 'S JAARS Stads.,- Kunst- en Letternieuws. A erscliillige Tijdingen. Markten. Bekendmakingen. Politiek. Politieke berichten. REDEVOERING in den Kunst- en Letterkring van IJ peren, ZONDAG, 15' MAART 1868. VOOR IJPEREN. Fr. 4-50 VOOR RUITEN STAD. Aankondigingen 12 centimen den regel. Reklamen 25 centimen. Bcreel De Patrie meldde maandag avond, dat de alge- meene budjet van 1869 en het wetsontwerp no pens de leening van 440 miljoen in liet Wetgevend Korps zijn neergelegd. Het finantieël verslag van M. Magne regelt ins gelijks den toestand der obligatiehonders van de mexikaansehe leening. In de zitting van maandag heeft het Wetgevend Korps, door 242 stemmen tegen ééne, het geheele van het wetsontwerp op de drukpers gestemd en met 250 stemmen tegen 12 de wet het krijgs-con- tingent vaststellende. Het schijnt, volgens eene bijzondere korrespon- denlie uit Berlijn, dat de reis van prins Napoleon, wat men er ook van gezegd heeft, met eene politie ke zónding in Pruisen in verband staat. De koning van Pruisen zou zelfs vooraf door de fransche re gering onderricht zijn geworden van die zending, welke ten doel heeft de vriendschapsbanden lus^ scben de twee Stalen nauwer toe te halen. De zwitscrsche klerikalcu hebben dc treurige ontknooping vergeten, welke voor hen de gekende dolle streek van den Sonderbond heeft gehad. Eene depeche uit Bern meldt, dat zij in de hoofdplaats van dit kanton bewegingen beginnen te maken, om hunne vereeniging aan Frankrijk te bekomen, om dat de kantonale overheid weigert dal er klooster lingen zich met het onderwijs belasten. De tijdingen uit Mexiko langs New-Vork overge maakt, spreken van een komplot, dat zou ontdekt zijn en dat tot doel zou hebben gehad den voorzit ter Juarez te vermoorden. De Patrie kan er niet over, alles is verlorenEr bestaat noch recht noch vrijheid meer Beter le ven onder het beheer van cenen dwingeland dan onder een bestuur dat meester is van de kieziugen, Dixmudestraat, 39. Alle inzendingen vrachtvrij. en hetwelk de rechtzinnigheid derzelve kan ver- valschen!En waarom al dat gekcrmsel? omdat het Hof van Cassatie de beslissing van eene bestendige deputatie, die het patentrecht van ecnige vertrouwde clcricalen had verhoogd, ten einde er valsche kiezers van te maken, had gebroken. Hel is altijd dezelfde handelwijze; zoohaast men den jesuilieken boel belet van, door listen en be drog, de vrijheden van zijne tegenkanters, ten behoeve van het clericalisinus, te doodigen, er be staat voor hun geene vrijheid meerzij verstaan niet, of ten minsten zij willen niet verslaan, dat de liberalen even zooveel aan hunne eigene vrijheden houden dan zij, met dit verschil nogtans dat dezq de vrijheden van hunne tegenkanters niet benijden, iets waarin de clcricalen uitmunten. Zoo haast gij in hunne overdrevenheden niet deelt zij behande len u als vijand Hunne gevoelens zijn, dat al die niet voor hen zijn, tegen hen moeten zijn; het is aldus dat zij het Ministerie en tot het Hof DE TOEKOMST, .iv.fiu Aïl bis'sdüln o 'gi"ilil{i!v'ir>q(jo rej'j iRD/n UITGESPROKEN DOOR G-UIBO ROTIERS. (VERVOLG EN SLOT). Keeren wij tot Filips van den Elzas terug. Na de gemeente lijke vrijheid in zijne Staten ingevoerd te hebben, regelde onze graaf de oude en nieuwe charters. Hij ging nog verder m het uitdeelen zijner gunsten en weldaden. Den koophandel breidde hij zooveel mogelijk uit, moedigde de Vlaamsche kooplieden aan deel te nemen in de vereenigingen der Han sen, en verwierf eindelijk te hunnen vooideele de vrije scheepvaart op den Rhijp, De Prins-bisséhop van Luik, Albert Van Cuyck, begif tigde insgelijks zijn prins-bisdom met nieuwe vrijheden en voorrechten. In de dertiende eeuw worden de meeste Brahandsche, Namensche en Henegauwsche steden in vrije gemeenten her schapen, j De dertiende eeuw staat te recht in de geschiedenis geboekt als een tijdstipt van maatschappelijke hervorming maar de veertiende, voor wat aangaat den geest van vrijheid en maat schappelijke hervorming,overtrof verreweg hare voorgangster. Deze schitterde als eene glinsterende sterre aan het firma ment op dit tijdstip had de worsteling plaats des leenroeri- gen en democratischen elements. Reeds van de laatste helft der dertiende eeuw, zegt een va- derlandsche geschiedschrijver,was Vlaanderen het bïoeiendste gewest dat men ergens elders vinden kon. Hij drukt zich hieromtrent op de volgende wijze uit -- TTHSxaJsHigg-T ii Vlaanderen bevond zich toen in een' staat van rijkdom en voorspoed, met opzicht tot den handel, waarvan geen ander gewest een voorbeeld opleverde. Geen land vermocht op dat tijdstip zijne koopmanschappen met de vlaamsche te vergelij ken. Men zag te Brugge kooplieden uit 52 vreemde rijken, en al wat derzelver landen kostbaarheden bezaten. Be vorde ringen der vlaamsche nijverheid hadden de bevolking der ar beidende klassen in de groote steden als Gent, IJperen en Rijsel verdubbeld. De zeehavens van Vlaanderen waren de stapelplaatsen, werwaarts de noordsche volken de voort brengsels van hunne luchtstreek en volksvlijt brachten en die der zuidelijke gewesten daartegen inruilden. De rijkdom van het graafschap nam daardoor zoodanig de' övêrhand, dat de prijs van den grond en der landerijen evenrediglijk hooger stond dan in onze tijden, enz. Was de stoffelijke welvaart onzes vaderlands ten volle ver zekerd, de zedelijke bleef immer veld winnen. Inderdaad, van slaven werden onze voorouders vrije mannen. Het zijn deze vrije Belgen, die, het onrecht door de wettelijke vorsten hun aangedaan, meer dan eens dorsten wreken het zijn deze vrije Vlamingen want hunner gemeenten komt de eer toe het sein ter menschelijke ontslaving te hebben gegeven die, in den Gnlden Sporenslag, de fransche leliaarts met bijl en goedendag zoo duchtig wisten af te ranselen zij, die onder de beide Artevelde den beroerten van Vlaanderen een werkzaam deel namen zij, die in vredestijd den wonder baren en steeds toenemenden vooruitgang der nijverheid en des koophandels hielpen bespoedigen ja,het zijn eindelijk zij, die Gent, Brugge, IJperen en meer andere steden in luis ter en voorspoed deden toenemen. Eere en roem dan aan Vlaanderen, den onvolprezen geweste, die zulke manmoedige, zulke dappere zonen heeft geteeld Eere en eeuwige roem den edelen voorgeslachte, omdat het, met voor zijne ontslaving te strijden, het grondbeginsel yan vrijheid en vooruitgang, van recht en rechtvaardigheid heeft verdedigd Wij Belgen, mogen wij fier zijn op een grootsch voorleden, wij hoeven niet slechts den nakrooste het ongeschonden over te zetten, maar den grond voor te bereiden tot eene nog grootschcre toekomst. Onze Belgische natie was te allen tijde werkzaam en ver nuftig. Dit vernuft en die werkzaamheid hebben wij der va deren geërfd. Dè Belg blijft zich hedendaagsch in alle slach van kunsten en wetenschappen onderscheiden. Andere, meer bevolkte landen, kunnen wel meer geleerden en kunstenaars voortbrengen maar altijd zeker is het dat hier op belgischen bodem een volk leeft, dat voorgeen ter wereld moet onder doen. Om op die hoogte te blijven, om te blijven wie wij zijn, moeten wij onzen iever en onze1 volstandigheid voor al wat tot de grootmaking.en verheerlijking des Vaderlands kan mede werken, verdubbelen, ja verdrievoudigen, .en zelfs meer. Hebben onze voorvaderen zich bij de Romeinen, de groot ste veroveraars die ooit bestonden, en in dateren tijd, bij de Franschen, op den Groeningen-konter en te Waterloo, be roemd gemaakt, drukken wij hun voetspoor 1 niet met gevreesde oorlogsmoordtuigen, maar de .geleerde met de pen, de schilder met het penseel, de beeldhouwer met den heitel, en zoo vervolgens eenieder met zijn vernuft en zijne kunde. Doch, kwam eens eene ongelukkige, kwaadvoorspel- lende sterre zich aan den gezichteinder' vertobnen, staan wij als één man op, in dicht gesloten gelederen, en geven wij dan onze vijanden 't bewijs, dat wij nög steeds de waardige af stammelingen zijn der Menapiers, der Nerviers en der Eburo- ncn doen wij hun zien dat wij geene lafaards zijn dat wij strijden durven en kunnen dat wij den dood verachten, en liever dan ons den naam van bastaard te hooren toesnauwen en onze vrijheid te verliezen, wij ons tot den laatste zouden laten verdelgen De Geschiedenis zal dan der nakomeling schap zeggen dat hier, op dit plekje gronds, een heldhaftig en beschaafd volk, leefde, ofschoon weinig in getal, dat zijner zeden, gewoonten en instellingen getrouw, zich waardiger dan menig ander heeft gedragen. Onze vurigste en rechtzinnigste heilgroet zij der Moedertale, den Vorste en Vaderlande toegewijd

De Toekomst (1862-1894) | 1868 | | pagina 1