1 VAN IJPEREN. J 1 4 FRANKEN- 'S JAARS Ar 313. Zevenste Jaar. Politiek. Stads.- Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen. Markten. Bekendmakingen. Politieke berichten. VRIENDSCHAP. Aan August D. S. VOOR IJ PEREN. Fr. 4-50 VOOR BUITEN STAD. Aankondigingen 12 centimen den regel. Reklaraen 23 eentimen. lZHS ZONDAG. 22 MAART 1868. |H Blreei,: Dixmudeslraat, 59. Alle inzendingen vrachtvrij. ,^<ï>W€x Een der parijsehe korrespondenten bericht, dat in geheel Frankrijk eene samenzweering wordt op touw gezet, om, zelfs door geweld, de uitvoering der nieuwe militaire wet te belemmeren. De orlea- nisten, republikeinen, legitimisten andere fraktiën der oppositie, hebben zich te dien einde gekoali- seerd. De beweging die zich te Toulon openbaarde, is de eerste manifestatie van dit komplot geweest, doch zij was te vroeg gedaan. Op de Tuileriën baart deze zaak niet weinig bekommering, en de mededeeling in den Monitèur haar betreffende strekt hiervan ten bewijze. In de zitting van dinsdag heeft het franschWet- gevend Korps art. 8 der wet op het verenigings recht aanveerd en aan het onderzoek der kommissie het art. 9 verzonden. Het debat over Ierland is in deGemeentenKamer van Engeland geëindigd na vier langdurige zittin gen. In de zitting van dinsdag heeft M. Gladstone aangetoond, dat de middels, door het gouvernement voorgesteld, onmachtig zijn om de krisis te bestrij den. M. Gladstone wil hoegenaamd van geene katholijke universiteit hoorenhij vraagt de af schaffing der Staatskerk in Ierland, en indien het ministerie dien radikalen maatregel niet voorstelt, zal hij zelf het initiatief van een voorstel aan de Kamér nemen. Een dagblad van Weenen verzekert, dat de mi nister van justitie van Oostenrijk een wetsontwerp gaat aanbieden voor de herstelling van den juri in zaken van drukpers. Men ziet dat Oostenrijk in het verleenen van vrijheden het tegenwoordig Frankrijk vooruit streeft. Eene beslissing van den amerikaanschen senaat van 13 maart geeft aan M. Johnson eenen uitstel van 10 dagen om een antwoord op de beschuldi ging tegen hem ingericht aan te bieden. De zaak zal dus maar den 23 maart haren loop nemen. De advokaat-gcneraal, M. Stamberry, heeft zijn ont slag gegeven om de verdediging van M. Johnson aan te bieden. De Kamer der Volksvertegenwoordigers is de verledene week overgegaan tot de stemming over hel contingent van het leger. Het getal van 12,000 man, gevraagt door het gouvernement, is met 68 stemmen tegen 43 en twee onthoudingen toege staan. Het wetsontwerp waarbij het contingent in aktief en reserve verdeeld wordt, is insgelijks aangeno men met 66 stemmen tegen 35 en 4 onthoudingen. Dinsdag is de budjet van oorlog, die 56,841,500 fr. bedraagt, met 57 stemmen tegen 12 en eene onthouding aanveerd. De Senaat is bijeengeroepen tegen dinsdag, 24" dezer, om 2 ure des namiddags. Al de clericale nieuwsbladeren zijn eens om de ondernemingen van Langrand te verdedigen, en zij spuwen vuur en vlam tegen al degene, die eenen hoek van de gordijn hebben opgeheven, maar bij zonderlijk tegen den Echo du Parlement, omdat hij, beter onderricht dan veel anderen, veel dei- listen heeft doen kennen die de elericalen hebben gebruikt om lot den laalsten duit van de sukkelaars aflepersen. Tot het Nieuwsblad toe is in woede, «.jlSSW HTii »n m DE TOEKOMST, Zaagt gij soms de blanke meeuwe, Bij 'nen stillen klaren nacht, Langzaam van den oever vliegen, Wen de maan in 't water lacht 't Zeevlak is heur vaderlande, Vrijheid is heur koningin, Heur paleis een vlottend nestje Met haar teeder kroost erin. Lieflijk drijft zij op en neder, Kwetterend van vreugd en lust, Spieglend zich van lieverlede In de golf ter vlucht gekust. Dan gelijk het roofdier, dorstig Nederploft op zijne prooi, Schiet ze pijlrecht voor zich henen, Op het schuimend golfgeplooi. Waar zij henen vliegt God weet het, Niets dat heure reize stoort Is heur wiek niet jong en krachtig, Die zij door het lichtruim boort Onbekommerd om de winden, Om 't gebulder van d'orkaan, Immer slaat heur vlerk de baren, Immer schiet ze verder aan. Toch voelt zij ze in kracht verzwakken Heure vlerken, vliegens moe En de zee is zonder einde.... Waar thans, arme meeuw, naartoe De oceaan grolt in zijn'diepten, 't Bliksemlicht schiet door de wolk; Woest, de wilde waterbergen Oopnen voor der meeuw 'nen kolk. Zie, daar tuimelt ze in de golven 't Brieschend onweêr beukt en jaagt Grove baar op grover bare, Die haar, worstlend, mededraagt. Angstig kermt zij om erbarmen Maar wie hoort heur droeve klacht Nog een rukwind, nog een bare En het diertje ligt versmacht.... Lieve vogel, zeg vaarwel thans Uwen jongen van het strand, Zeg vaarwel aan 't wollig nestjen Ginds in 't waterlisch geplant Zeg vaarwel aan 't pooplend gaaiken, Dat naar uwe wcêrkomst haakt Aan het land waaraan de zwerver Denkt als 't uur van sterven naakt. 't Was gedaan met de arme meeuwe Toen daar onverwachts een schip, De opgewonden zee doorkliefde, Trots de orkaan en trots de klip, 't Meeuwtje die 't gevaarte ontwaarde Met zijn' zeilen, met zijn' mast, Deed der vlerk 'ne laatste poging... 't Wipte... en klampte aan 't schip zieh vast. O de zee dat is de wereld, Waar een eeuw'ge storm op woedt En de meeuw die ging verdrinken, Maar gered werd uit den vloed; Dat ben ik, die ook eens dwaalde Op der woeste wereldzee, En het schip 't is uwe vriendschap Die mij bracht in veil'ge reê. VicToatEM Van de Wes»s. IJperen, Maart 18G8.

De Toekomst (1862-1894) | 1868 | | pagina 1