Stads Nieuws. Bnitengewone Kavalkade Yerschillige tijdingen. omdat wij de ongelukkigen die men nog tracht te bedriegen, over al de beloften, die men hun doet, tracht te verlichten. Metis aldus datdit bladje, hetwelk leeft met laster en leugentaal, vier kolommen van zijnen nl' van den 14" Maart jl. vervult met klachten en ver- wijtselen, over de verklaringen door de Toekomst gedaan, ten einde de belanghebbenden te wapenen tegen alle nieuwe aandringingen. Volgens het zeggen van het Nieuwsblad wij spannen te samen met den Echo du Parlement om hel erediet van M. Langrand te ondermijnen, en dewijl dit geschreven is voor de lezers^ die men veronderstelt weinige vermogens te hebben, men tracht niet om ons gezegde te wederleggen. Het poogt, door een mengelmoes van leugens én onnoo- zele bevestigingen, de belanghebbenden op den waren toestand der zaken tè misleiden, "en aan de rechtzinnigheid van den heer Langrand en van zijne werktuigen te doen gelooven; het wil doen gelooven dat er gelijkheid bestaat tusschen de han delwijze der liberalen wegens de maatschappij Pauwels en andere, die gesprongen zijn, nopens de pogingen gedaan om de kapitalen der ongelukkige voor de ondernemingen Langrand aftepersenin dien eenige speculanten hunne fondsen in de onder neming Pauwels enz. hebben gewaagd, zij zijn daartoe door niemand ambtshalve aangedrongen noch door onberadene verzekeringen bedrogen geweest; terwijl het, ten aanzien der zaken van Langrand geheel anders heeft plaats gehad! Men had niet alleenlijk vertrouwde agenten van hofstede tot hofstede uitgezonden om de gespaarzaamheden der landslieden aftehalen, de geestelijkheid had de onvoorzichtigheid gehad van daartoe haren gods- dienstigen invloed te gebruiken en had, op de stellige verzekering doorM. Langrand gegeven, dat dat de gestorte honderde franken toereikende zou den zijn om zijne ondernemingen ten einde te drijven, aan de deelnemers doen gelooven dat er geene verder oproepen van geld meer te Vreezen waren maar thans, dat men hun op nieuws hon derd franken per actie vraagt, voor ondernemingen waarvan men den uitval niet kan berekenen, wij kennen veel personen wien deze storting miskomt en die geld aan hoogc intresten hebben moeten op nemen om de vervolgingen van M. Langrand te ontgaan Wat er van deze franken zal geworden is ook onbekend het eenigsle dat stellig is, het is dat de actienemers zijn bedrogen geweest, en dus de eerlijke drukpers blijft in hare rol met de deel nemers op hun weerhouden te stellen; want, als men eenmaal is bedrogen geweest, het is geoorloft mistrouwig te zijn. ')f)ni') no if) al rfaix nodifoH «InAnimitk S.iöeraïe ea Grondwettige Vcrecnsgiag vara het SJtpereis. Zitting van den 14 Maart 1861. Voorzitterschap van M. Ernest Merghelynck. De zitting begint ten 5 'ure 10 minuten, met de lezing van het proces verbaal der vorige zitting, hetwelk goedgekeurd wordt. M. de Voorzitter maakt de aanwezigen bekend dat het doel der uitnoodiging de jaarlijksche vernieuwing der leden van de Commissie is hij doet opmerken dat al de leden dit jaar een nieuw mandaat moeten opgelegd worden, en dat, zooals voor- gaandelijk zij zullen blijven deelmaken der serie waaraan zij behoorden. Hij verklaart de stemming open. M. Carton stelt voor dezelve open te laten tot 3 ure 45 m.; dit voorstel is aangenomen en de zitting opgeschorst. Op gesteld uur geeft de Voorzitter verslag der stemming Getal stemmers, 83. MM. Carton, A. Vandenpeereboom, II. Carton, arrondisse- ments kommiss., Keingiaert de Gheluveld, A. Vanden Bogaer- de, Boedt, advokaat, J. Noliet, E. Cardinael, A. Verschaeve, A. de Beaucourt. P. Bourgois, E. Merghelynck, P. Beke, J. de Codt, A. de Ghelcke, Ch. Becuwè, J. Carpentier, vrede rechter, Roelens, van Poperinghe, Bay'nrt, burgemeester van Becelaere, Degrendel, van Poperinghe. Titeca, burgemeester van Boesinghe. Deneckere, burgemeester van Meessen, Baron MazeWsfn cfe Couthove, senatenr en burgemeester van Proven, Ricquier, burgemeester van Waasten, en L. de Florisone, te Brielen, volksvertegenwoordiger, hebben elk 79 stemmen be komen; M. A. Brunfaut 78, M. Syx-Paret, van Wervik, 77, M. J. Capron, 4. De 27 eerstgenoemde zijn leden desComi- teits uitgeroepen. De zitting is ten 4 1/2 ure gesloten. JViJveE'SicSdsschooï. M. Justice, leeraar bij de Mid delbare School, zal voortgaan met den leergang van reken kunde te geven, alle Zondagen van 8 tot 9 uren s morgens, te beginnen van den 13" Maart tot den 26 Juli, (den 12" April en den 31" Mei uitgenomen) aan de leerlingen der Nijverheidsschool gevoegd aan de Akademie van fraaie kuns ten. M. Vi.nck is insgelijks gelast eenen leergang van bouwkun de te geven op dezelfde dagen en uur. Mollc JUDITH, is maandag alhier, in ons schouwburg, met eene ware betooging door het ijpersch publiek vereerd ge weest. In het vierde bedrijf werd zij met geestdrift terug ge roepen. liet uitgelezen gezelschap, dien avond in de toonéel- zaal vergaard, heeft zich niet dan te beloven over de vertoo ning van maandag laatst. Ondanks al het geratel der (goê? gazette was de zaal van den Arend, Vrijdag laatst, om zoo te zeggen te klein, en M. Bergé heeft met voldoening gezien dat zijne conferencien zeer aangenaam zijn zoowel aan de verlichte als aan de leerzuchtige klas. Al de barakken zijn van onze markt dis weggevaagd. Zóó rap zijn zij vertrokken, dat wij, helaasonze jaarlijksche ronde niet kunnen maken Hébben. Het is jammer,het is eene gelegenheid verloren voor het Nieuwsblad om zich in kolerie te stellen, gelijk het over een jaar deed. Het heilig blad, dat zich ge- weerdigde (met zulke grrroote moeite) den naam van de Toe komst voor de eerste maal te drukken en den plecbtigen eed aflegde denzeiven nooit meer te noemen, had zonder den weerd gerekend want niettegenstaande zijne grove beledi gingen, zijnen toon van verachting en zijne manier om. onze artikelen te vervalschen, wanneer het er op antwoordde, is het heden genoodzaakt zich te geweerdigen de helft zijner plaats aan het uitschelden der Toekomst op te offeren Wanneer de eerste barak opgeslagen was, kon het volk zijn oogen niet gelooven, want in groote letteren stond er te le zen Plus fin que le diable Natuurlijk beschikte ieder een naar dat wonder te gaan zien, toen 's avonds het geheel opgeslagen barak omver waaide Dus, Plus fin que le diable »was eene fijne karote, zooals de geheeld ijpersche Kat- tefeest van 1868, en de Monitor heeft gelogen toen hij, door zijne vroege aankomst op onze'Groote Markt, eene schitteren de foire voorspelde. Niettegenstaande het slecht weder, zijn er zondag zeer veel onzer omliggende landbewoners in stad geweest, BERICHT. OP ZONDAG 22 MAART 1868, TEN 2 URE NANOEN, zal ér eene plaats hebben,; verbeeldende tiet HraweSIJk vara Cassarades1 era Berüsrade, voorgegaan en gevolgd door twee verscheide MUZIEKEN. Loop des stoets Vertrek aan de Rijselpoort, Rijselstr., Groote-Markt, Meenenstraat, Thouroutstraat, Dixmudeslraal. Houtmarktstraat, Recollettenstraat, Nieuwe-Houtmarkt, Boe- singstraat, Leet, Elverdingstraat, Luikstraat, Boterpoort, Statie, Vleeschhouwerstraat, Tempelslraat, Boterstraat, Bo- gaartstraat, Botermerkt, Sterrestraat, Lombaardstraat, Oude- Kleèrmarkt, Hondstraatop de Groote Markt terug, zal de stoet zich naar zijn vertrekpunt weder begeven langs de Sint- Jacobsstraat, Sint-Jacobsnieuwweg, ander deel der Hondstr, achter Sint-Pieters kerk en het gesticht het Nazareth. KUNST- EN LETTERKRÏNG. De heer August Böhm, onze alom gekende landschapschil der, gaf Woensdag jongstleden eene voordracht in 't fransch over de openbare tentoonstellingen van kunstvoorwerpen in België. Hij nam in overzicht ai de exposition die sedert hare eerste inrichtingen tot op onze dagen in de verscheide steden van het land opvolgentlijk hebben plaatsgehad en slipte tevens den aard en de belangrijkheid van elk derzelve aan. Despreker derd vooral het nul en den heilzamen invloed begrijpen die de tentoonstellingen op den vooruitgang der kunst en op den goeden smaak der kunstenaars en des publieks uitoefenen. In het voorbijgaan sloeg hij eenen blik op de aloude vlaamsche schilderschool en wees de strekkingen aan die zich opdeden om meer de fransche na te volgen, zonder nogtans zijn oor deel testrijken of deze doenwijze goed- of afkeuring verdien de. Hij eindigde met eenige statistieke aanteekeningen mede te deelen over de onderscheidingen die gedurende de achttien laatstverloopen jaren aan de Belgische kunstschilders ten deele vielen. Wij mogen met genoegen zeggen dat de heer Böhm deze stof wel behandelde. Immers wie kon dit met meer kennis van zaken doen dan hij die steeds de tentoonstellingen van nabij gevolgd heeft en die gedurende zijn lang verblijf te Parijs en als onder-voorzitter der vereenigde arlisten aldaar zich in menigvuldige betrekkingen heeft gesteld met een aantal kunste naars van alle landen en vooral met zijne landgenooten die hem als hunnen vertegenwoordiger in de hoofdstad der kunst wereld aanzagen. Ook zijn de toejuichingen hem komen be wijzen dat zijne voordracht aan de vergadering had behaagd. HSstopIsclse feerisssses-iragera Yaaa 0.Speresa. 22 Maart 1657. Het Magistraat van IJperen verleent aan Antoon Sanderus, kanonijk der hoofdkerk, eene somme van dertig guldens, als hulpgeld om den onkost der gravuur te bestrijden der plans der, sassen van Boesinghe en Nieupoort, plans bestemd om ingeplaatst te worden in zijn werk Ver heerlijkt Vlaandre. 23 Maart 1539. —iKetzer Karei deed door den voogd en de schepens van IJperen een bevel afkondigen, bij hetwelk stjptelijk verboden werd aan allen inwoner en kroeghouders ten hunnent nonnen of paters te herbergen, zonder vooraf het Magistraal er vail tê verwittigen, op boete van 200 gouden Karolus. Dit bevel was gestaafd op het zwervend leven dat de kloosterlingen van dat tijdstip leidden. 24 Maart 1576. De XVI" abdis der Victorinen, gezegd Rousbrugge-Damen, genaamd Maria de Renty, van het dorpje Embry, in den Arthois, dochter van Ridder Philip, heere van Bois-Millet, werd ingezegend te IJperen, door bis schop Rithovius. 25 Maart 1678. Werd geteekend de overgave van IJpe ren, tusschen Lodewijk XIV, het Magistraat der stad en de kolonels de Grimberghe en Du Eeys. Omtrent middag vertrok het spaansch garnizoen langs de Thourout-poorl, zich naar Brugge richtende. Aan het Wielken gekomen, defileerde hei vóór den Koning Lodewijk XIV, die aldaar bij eenen brouwer gelogeerd was. 26 Maart 1767. J.-B. de Gheus, voogd van IJperen, legt den eerste steen van het gevangenhuis, gelegen op de Koej-Markt. Dit gebouw werd opgericht in de plaats waar er voortijds een straatje bestond, Papstraatje genoemd, en die tot ïu de Kaaistraat liep. In dat straatje waren er dertien hui- 27 Maart 1122. Eene brille van Paus Calixtus II, ver biedt aan de kloosterlingen van vrouwen te onderhouden, op straffe van kerkbanning. 28 Maart 1683; De voogd der stad legt den eerste steen der nieuwe kazerne, gezegd Bellp-kazerne, gelegen in de Vleeschhouwerstraat. Dit gebouw kon 300 mannen bevatten. Het Journal de Bruges van maandag laatst, behelst een uittreksel van veroordeeling, welk sieur Rosimont in staat van failliet verklaart. - Bericht aan de huisvaders die destijds met dien heer zouden gehandeld hebben voor de plaatsvervan ging huns zoons. Men r'epeteert op dit oogenblik in het <i Théatre-Lyri- quéte Parijs, Quentin Melzysopéra-comiquc, in twee bedrijven, woorden van Dubreuil, muziek van Gherouvier. Het is de geschiedenis van den verliefde smid, bijgenaamd de smid van Antwerpen. Iedereen heeft vóór den voornamen in gang der hoofdkerk, te Antwerpen, een waterput overwelft met ijzeren bladen en ornamenten bemerkt, geheel met den hamer gesmid, door Metzys, die te Antwerpen overleed in 1529. Het was door onverpoosd te werken dat hij kunste naar werd, en gelukte de dochter eens kunstschilders te hu wen door zelf kunstschilder te worden. Wij lezen in het Journal de Mons TE HUREN Voor feesten, begravingen, processien en andere vasten avond-stoeten, kinderen van allen ouderdom, aan zeer geringe prijzen, gewaarborcht door de overheid. Men vervoege zich in het Weezen-Huis, te Mons. Dinsdag morgend, rond 8 ure, is eene dubbele moord poging te Brugge bedreven geweest in een huis gelegen bij de Predikheerenbrug. Een verkensslachter, Neyt genaamd, man van een slecht gedrag en die meer dan eens zijne vrouw verla ten heeft, alhoewel maar sedert twee jaren getrouwd, had zich de verledene week geëngageerd als plaatsvervanger in het leger, t Zij hij door den drank opgehitst was, 't.zij hij een geschil met zijne vrouw gehad had, heeft hij zich met eene echte razernij op haar geworpen en heeft haar verscheidene messteken toegebracht; de moeder van hèt slachtoffer, het willende verdedigen, is insgelijks door den moordenaar ge kwetst geweest, die de vlucht genomen heeft, na eenen man ook eene messteek toegebracht te hebben, de beide slachtof fers willende ter hulp komen. Men zegt dat de wonden der vrouw Neyt zeer gevaarlijk zijn en de geneesheer heeft bevolen haar aanstonds te berech- ten. De moeder schijnt niet zwaarlijk gekwets. De politie, onderricht van die dubbele moord, is den Schul dige gaan opzoeken, cn zij heeft hem om 11 ure op St. Jans plaats aangehouden. Dedagveerdingen der getuigen voorde onderzoekrechters en de mandaten van verschijning, die tot nn toe door de deur waarders werden gedaan, zullen voortaan in de bevoegdheid der gendarmerie vallen.

De Toekomst (1862-1894) | 1868 | | pagina 2