VAN IJ PEREN. EET ONDERWIJS EN DE OPVOEDING 4 FRANKEN 'S JAARS Ar SI8. Zevenste Jaar. Folstiek. Stads,- kunst- en Letternieuws. Versehillige Tijdingen. Harkten. Bekendmakingen. Politieke berichten. EEN WOORD VOOR IJ PEREN. Fr. 4-50 VOOR BUITEN STAD. Aankondigingen 12 centimen den regel. Reklamen 25 centimen. ZONDAG, 26 APRIL 1868. Bcreêl: Dixmudeslraat, 59. Alle inzendingen vrachtvrij. üe Morning-Post spoort de groote mogendheden aan hunne wapeningen trapsgewijze en gezamenl- lijk te verminderen, en toont aan dat dit niet ondoen lijk is. De Journal de St- Pêtersbourg drukt den- zelfden wensch uit. Dit blad gelooft ook aan de mogelijkheid eener overeenkomst lusschen de eu- ropesche mogendheden, om hunne legcrkrachten op een vredevoet te brengen, die a! de belangen zou gerust stellen. De wegloopingen in liet leger van den Paus zijn nog altijd aan het order van den dag, zegt de Jour nal van Napels. Zeven deserteurs zijn den 8 te Na I'd i aangekomen, daaronder bevonden zich vier Belgen en twee Badenaren. De portugesche Kamers zijn woensdag door den koning plechtig geopend. liet fransch gouvernement schijnt er sterk aan te houden, dat men niet gelooft dat er lusschen Prui sen en Frankrijk de minste verwisseling heeft plaats gehad van voorstellen nopens de kwestie der ont wapening, want het doet door al zijne officieusc bladen dit feit logenstraffen. De engelsche depeehen melden,dat er te Londen ccne groote meeting is gehouden ten voordeelc der afschaffing van de iersche anglikaansehe Kerk. Het Wetgevend Korps heeft gisteren zijne zittin gen hernomen. Terwijl men in Rumania de Israëlieten gelijk stelt met de landloupers, die noch huis, noch ver blijfplaats hebben, heeft Servië een goed voorbeeld van verdraagzaamheid en van rechtveerdigheid ge geven. Het sci'bisoh gouvernement heeft het maken van eenen musulmanschen tempel bevolen,, voor de turkschc familien, die gerust te Belgrade leven. De fransche Moniteur behelst de benoeming van 9 prefekte.n, waaronder zich M. Paulin Limayrae, hoofd-opsleller van den Constitulionnelbevindt. De parlementaire werkzaamheden in den fran- schen Senaat gaan weinig vooruit Op verzoek van de kardinalen, die op dit oogenblik hunne herder lijke omreis doen, is de discussie over de petitie nopens de vrijheid van het hooger onderwijs tot den 19 Mei uitgesteld, Men verwacht zich aan een hevigen strijd. Na dat de Reichsralh van Weenen zich met ijver op de politieke hervormingen heeft toegelegd zal hij zich bezig te houden hebben met de linan- sieele hervormingen. De voorstellen van M. Brislel, zijn in de onder-kommissie het voorwerp eener he vige discussie. Er is eene belangrijke tijding uit Spanje toege komen. Maarschalk Narvaez is de laatste sakra- menten toegediend. De beraadslaging is Dinsdag in de Kamer herno men over de wet van 1842 op het openbaar onder- wijflJriso-i èrfiiteqqBffoglfifitn tab booriod Joil aai ei Er valt niets dat beklagelijk is voor in ons land, of de clericale drukpers maakt er gebruik van, om hel ministerie en de liberale partij aantevallcn en hun de verantwoordelijkheid daarvan op te leggen het is aldus dat onlangs een nieuwsblad de beroerten, die in de streek van Charleroi hebben plaats gehad, aan het liberaal onderwijs toeweet; terwijl de dwa - lingen en het gemak, waarmede slecht bedachte oproerstokers de arbeiders bewilligen hun werk te verlaten, uitsuitelijk toetewijten zijn aan dezer on wetendheid. Indien die ongelukkigen een onderwijs ontvangen hadden in evenredigheid met hunnen maatschappelijken toestand, hunne vermogens wa- DE TOEKOMST, H9q.ll 'IBXob OVER DElt MEISJES. ■TT— Op onze dagen is men atgemeentijk van gevoelen, dat er in de kleinste gemeente onzes duurbaren vaderlands,eene meis jesschool moest bestaan. Daar toch zal men aan het meisje niet slechts liefde en genegenheid voor het onderwijs inboezemen, maar men zat ze daarenboven het werk leeren tief hebben,twee heilzame en krachtige middelen, die, elkaar de hand gevende, de veredeling des vrouwelijken geslachts ten uitslag hebben. Mede zal het verkregen onderwijs de jonge dochter de plich ten, die zij als mensch te vervullen heeft, beter doen gevoelen. Door het lezen van leerzame boeken zal ze met menige wijze raadgeving bekend worden en zich alzoo langzamerhand kun nen volmaken. Eens moeder geworden zijnde, zal zij zich door het werk in staat gesteld zien in haar bestaan en in dat van haar kroost, wanneer het voor den man alléén te moeilijk is, te voorzien. Derhalve zal zij beter orde, zindelijkheid en spaar zaamheid kunnen handhaven. Zij zal zich in kuiken deer nis- en beklagénswaardigen toestand, gelijk misschien velen harer gezellinnen, die het geluk niet gehad hebben onderwe zen te worden, niet bevinden want wie verdient er meer me delijden dan eene vrouw, die haar huishouden niet wel be stieren kan die niet ééns weet wat voedsel zoo al het gezond ste en goedkoopste voor haren echtgenoot, voor hare kinderen en voor haar is die nief metFëene meesterlijke hand met naald en draad weet om té gaan. Wij zijn' verzekerd, dat zij haar lot bitterlijk zou beweenen, wanneer zij voor eenen enkelen stond in hel huis harer buurvrouw, de wel opgebrachte dochter, binnentreden kon, én daar de balsemende geuren, Waarspre kende bewijzen eenergöéde opvoeding, van orde, zindelijk heid en spaarzaamheid inademen mocht. Men ziet het bijna alle dagen gebeuren daar waar de vrouw eene goede opvoedinggenóten heeft, heerscht er voortdurend v;-ede en geluk onder de echtelingen. "Vjfaar an- derè soms voor éejien niet, hij gebrek aan opvoeding, malkaar scheldwoorden toevoer-pen, blijft hier integendeel alles in de beste verstandhouding voortgaan. De vrouw weet er steeds met haren man met'zulk een: lieftallig'gelaat óver de gering ste zaken te redekavelen, met zulke engelachtige zoetaardig heid hem soms eenen rampzaligen misslag aan te wijzen, eu met'zulke onveranderlijke zachtaardigheid zijn kouder man nenhart week en voor overtuiging vatbaar te maken, dat men zich hier in een verblijf van bovennatuurlijke wezens waant. De man, dopr zooveel aangenaamheid inden schoot zijns fa miliekringsals bedwelmd van zalig genot, en als het, ware dezer aarde ontheven, denkt er niet meer aan zijn huis te ont- loopen, omzijn door zuren arbeid gewonnen geld in kroegen en herbergen te gaan verdrinken; neen, 'hij geeft zijner vróuwe in hét hiiishouden ëenë hulpbiedende hand, en heb ben moeders goedé voorbeelden doelmatig én krachtdadig op den vader gewerkt, hun vvederzijdsch streven naar wellevend heid zal niet min krachtdadig én doelmatig op de kinderen werken en zoo is het, en zoo alleen, dat de ouders zich één maal over hunne zonen eir dochters zullen mogen verheugen. Het is bijna overbodig te zeggen, dat eene welopgevoede vrouw eenen grooten en machtigen invloed op de maatschap pij in 't algemeen kan uitoefenendat zij er in de allerhoogste mate kan toe bijdragen, opdat het opkomende geslacht des lands, op welks bodem het geboren werd, en der éeuw, die het 'heeft-voortgebracht, in alle opzichten waardig zij. Moch- ten wij binst ons leven de basis zulker heilzamer, toekomst voor onze Belgische natie gelegd zien worden, dan zou het ons derhalve gegund wezen, niet zoovéél lafhartigheid en luiaardij, niet zooveel losbandigheid en dierlijkheid, kenmer ken eener verzuimde opvoeding, onder het menschdom te zien heerschen en dan, dan ja zou het een hemel zijn op aarde Ten huidige dage, dat er zooveel voor onderwijs en op voeding in ons land voor de jongens gedaan wordt, zouden wij dan nog-biijven aarzelen,'om den meisjes dit geestesvoed sel te verschaffen Zouden wij onze dochters van in hunne teedere jetigd nog naar het werkhuis blijven zenden, waar zij voor eenige centiemen, niet genoeg voor het onderhoud hunner kleederen, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat werken, soms in gebogene houding, allernadeeligst voor hun ne gezondheid? Neen, die barbaarsche tijden zijn voorbij eerst den meisjes eene zedelijke opvoeding gegeven, en dan voor het stoffelijke gezorgd. En wanneer men ze zoo voor beschaving rijp gemaakt heeft, mag men met eenen zekeren en blijden buk in de toekomst staren want dan zal men moe ders aantreffen, die het sieraad des huisgezins zijn zullen die immer gereed zullen staan, de' wisselvalligheden des men- schelijken levens met goeden wil en kloeken moed te trotsee- ren die huune mans zullen bijspringen in onvoorziene en moeilijke omstandigheden en die aan hunne kinderen liefde voor het goede en ware zullen inboezemen, waaruit er ineer- dere volmaking, meerder licht en bijgevolg meerder welzijn moet voortspruiten.

De Toekomst (1862-1894) | 1868 | | pagina 1