VAN IJPËREN. f J 4 FRANKEN 'S JAARS .V ill II. Zevenste Jaar. Politiek. Stads,- Kunst- en Letternieuws. Yersehiüsge Tijdingen. Markten. Bekendmakingen. Politieke berichten. VOOR IJl'EREN. Fn. 4-50 VOOR BUITEN STAD. Aankondigingen 12 centime» den regel. Reklamen 25 cenlimen. ■un-v j j. ZONDAG, o MEI 1868. Rurefl: Dixmudestraat, 59. Alle inzendingen vrachtvrij. De telegraph meldt dal het hollandsch ministerie zijn ontslag in handen van den koning heeft neèr- gelcgd. M. von Bismarck heeft de kolonel Blüeher naar Carlsruhe gezonden voor de inrichting van de ba- densche Iandwehr naar hel pruisisch stelsel. De Evening-Star meldt dal het gerucht is ver spreid in de engelsche ministerieele kringen, dat M. Disraeli besloten heeft het engelsch parlement te ontbinden, indien M. Gladstone er in gelukt zijne tweede beslissing over de afschaffing der ier- sche kerk door de Kamer te doen aannemen. Het fransch Wetgevend Korps heeft zich in zijne laatste zitting met zaken van weinig belang bezig gehouden. De telegraph uit S' Petersburg maakt de tijding over, dat de keizer, ter gelegenheid van zijn 50u verjaardag, een dekreet heeft uitgeveerdigd, den staat van beleg opheffende in verscheidene plaatsen van Polen, te weten te Mohelen, te Minsk en te Witefsk. De groote gebeurtenis van den dag is de over winning van het engelsch leger in Abyssinië. Den 7 april zijn de Engelsehen voor Magdala gekomen. Des anderendaags is Theodorus aangevallen en zij ne benden zijn uiteen gedreven. Daar Theodorus zich niet wilde overgeven, heeft sir Napier de ves ting moeten aanvallen. Theodorus heeft zich tot het laatste oogenblik moedig verdedigd en heeft zich laten dooden. Andere tijdingen zeggen dal Theodorus zich met eene pistool voor liet leven heeft gebracht en dat zes duizend mannen van dien monark het leven hebben verloren. Woensdag is in de Kamer de beraadslaging ge ëindigd over de wel van messidor betrekkelijk de deelneming van de soldaten aan godsdienstige plechtigheden. Ter dezer gelegenheid heeft er eene tamelijke bitsige woordenwisseling plaats gehad tussehen de heeren Eug. de Kerckhove, gewezen gezant van den Grooten Turk, en Ilymans, hoofdopsteller van VEcho du Parlement. De redevoeringen, welke, ter gelegenheid der beraadslaging op de begrooting der binnenlandsche zaken, aan de Kamer zoo veel tijd hebben doen verliezen, hadden bijzonderlijk de toepassing der wet van 1842 vóór doelwit. Vele woorden zijn van beide zijden uitgewisseld geweest, die volgens ons weinig belang opleverdendat de scholen voor vol wassenen onderworpen zijn aan het geestelijke toe zicht of dat zij liet niet zijn, het is ons geheel onverschillig; maar aangezien een gedeelte der li berale partij er belang in stelt, wij vinden dat het voorzichtig en regelmatig is van de zaak aan de beoordeeling en het goedvinden der gemeentebe sturen overtelal'èn', en nogtans het is tegen zulk. eene beslissing dat de klerikale partij zich verzet, en dat waarom? Is het uit vreeze dat men aan de jeugd grondstelsels in tegenstreving met die van den catholijken Godsdienst zou inboezemen en die het verlies van hunne zielen voor gevolg zouden hebben?.... In het geheel niet; de handelwijze der geestelijkheid, ten aanzien der atheneums en der stads-collegien, alwaar zij weigert, niettegenstaande de aanhoudende gedane aanvragen om in dezelve tegen bësoldiging het godsdienstig onderwijs door geestelijken te zien geven, is een bewijs dat het haar in den grond onverschillig is op welke wijze dat onderwijs is gegeven, of zelfs zou worden ver waarloosd, en dat al de praats der bisschoppelijke schrijvers en representanten moet aanzien worden als een wapen om de eenvoudige sukkelaars eenen afkeer voor al wat liberaal is inteboezemen en stemmen in de kiezingen te winnen; indien het an ders ware, indien zij door geene politieke driften waren verblind en volgens hunne plichten de za ligheid der jongelieden, die in die gestichten het onderwijs ontvangen, ter herte namen, zouden zij uit baatzucht en om de medestreving met de bis schoppelijke gestichten te voorkomen, volgens hunne geveinsde vrees zoo veel zielen laten te kwiste gaan De verlcdene week ontmoette ik een manneken uit mijn gebeurte, met de oogen rood bekreten en j. DE TOEKOMST 't Is Mei't is Mei Juicht aarde en zee, En mensch en dier Juicht allen meè 1 HIP. LEDEGANCK. 't Is weder Mei, In veld en wei' Staat alles mild te geuren Thans heêngesneld Naar 't open veld, Waar alles wint in kleuren. Te lang reeds was Het mollig gras Met sneeuw en ijs beladen Thans golft de vliet Daar in 't verschiet, En kust van 't loof de bladen. De vogel bouwt In 't kreupelhout Een nestje veur zijn jongen, En vóór, de zon lteur loop begon Heeft hij een lied gezongen. Komt aan, komt aan Naar 't land gegaan,. De stad biedt ons geen vreugd meer Ginds buiten vindt Men wat men mint Het zinnebeeld der jeugd wéér? Der rupsenpop Staat vlinder op Die dartelt in het loover Waar alles bloeit, Waar alles groeit, Omspreid met zingetoover. Dè landman Werkt Met moed gesterkt Op 'I veld j die bron van't leven Hij looft den God Die hem in 't lot Dien akker heeft gegeven. Der bloemen kelk, Zoo wit als melk, Zoo blauw als ginds de hemel, Zoo rood als bloed, Van geur zoo zoet, Wat zacht,, wat bont gewemel 1 Lof zij natuur, Die op dit uur, Ontwaakt uit 't wintrig slapen Lof zij den Heer^ Die alles, wéér Zoo lieflijk heeft herschapen 1808. VlCTORIEN VaNDE WeGBE.

De Toekomst (1862-1894) | 1868 | | pagina 1