Kieskronijk. Stads Nieuws. zich den arm vast houdende. Na het vragen waar om het daar stond te krijschen, antwoordde 't mij dal het de kinders waren van X die hem afgeran seld hadden omdat hij naar stads-collegie ging en hun niet willen beloven had, na de vacantien. met hen naar het bisschoppelijk collegie te gaan! Met recht daarover verontweerdigd,ging ik slap op steê naar het huis dier jonge clericalen en zegde mijne meiningaan deszelfs ouders. Ik verwachtte mij den jongens eene goede les te zien geven, toen eens klaps vader en moeder te gelijk als twee furiën te gen de liberalen uitvielen en de ongelooflijkste drogredenen ten voorschijn haalden. Te vergeefs loonde ik aan hoe zij zich bcdroogen met aldus te denken en te handelen, niets kon helpen: de libe ralen waren alles, uitgenomen iets goeds en om hun gezegde te staven haalden zij twee gazelten ten voorschijn waarin zij in elk eene een artikel aan- weezen, zeggende daar lees, en als gij dat gelezen hebt en gij met ons niet zegt dat al wat li beraal is voorzeker verdoemd is en niet weerd is te leven,dan zijt gij ook maar een om alzoo te laten!» Ik ging henen met het gemoed vol, wanneer ik denk dat de lezing der vuilbladen het zoover ge bracht heeft, dat alle christelijk gevoel bij sommige eenvoudige menschen van kant gesteld is en niets anders in hun hert voortgebracht heeft dan haat en vraak,en dat de jonge generatie door dit feit in deze twee vuige driften ondersteund en aangeleerd worden. D***. In eene vereeniging van klerikalen te Waver gehouden, waarbij omtrent 40 personen aanwezig waren, zijn de kandi daten voor de kiezing van 9 juni, voor het arrondissement Nij- velt uitgeroepen. Het zijn MM. den baron Snoy, uittredend lid, baron de Roost, L. T'Serstevens en Morel, ondernemers te Tubise. De liberale vereenigingen zijn van hunnen kant bijeen ge roepen om zich insgelijks met het voorstellen hunner kandida ten bezig te houden. De liberalen van Dixtnude hebbeneenen strijd aangegaan. Een groot getal liberale kiezers hebben de kandikatuur aange boden aan M. Jules Van Nieuwenhuyse, zoon van den volksver tegenwoordiger van Brugge, schoonzoon van den heer \i.a Dromme, oud-lid van de bestendige deputatie van den provin- tialen raad van West-Vlaanderen. De liberalen van Nyvelt hebben tot kandidaten voor de aanstaande wetgevende kiezingen uitgeroepen MM. Mascart, Nélis, Le Hardy de Beaulieu, aftredene volksvertegenwoordi gers, en baron de Vrients de ïruenfeld, provintiaal raadslid. Men schrijft uit Thielt M. de baron Le Bailly de Tilleghem, lid van de Kamer der Volksvertegenwoordigers, zal bij het eindigen van zijn parle mentair mandaat er de hernieuwing niet van vragen. Het kies-komiteit van Thielt is met die beslissing bekend ge maakt geworden, en de klerikalen zijn voornemens M. Mulle de Terschueren in zijne plaats voor te dragen. De leden der Associatie van Brugge hebben zich maan dag laatst in algemeene vergadering vereenigd in hun gewoon lokaal (Burgerswelzijn), ten einde over te gaan tot de kiezing van voorloopige kandidaten voor de provintiale kiezing die op 25 mei zal plaats hebben. Verleden Zondag had de prijsdeeling plaats voor de leer lingen der Zondagschool. Een 19jarig meisje ontving maar eene kleine belooning, en de heer Bestuurder op haar gelaat ziende dat zij niet al te vrede was, zegde haar Meisje.... ik zou u wel meer toegestaan hebben, maar uw vader drinkt te veel pintjes en hij maakt geen deel der Congregatie Wij vragen nu aan alle welpeizende menschen zoo M. de Bestuurder niet beter zou gezwegen hebben dan alzoo den eerbied van de kinderen tot hunne ouders ten onderen te doen (Ingezonden). Dinsdag laatst, in den morgend, had er een zonderling hu welijk plaats. Nadat de bruid het opgesteken had, was de bruidegom op zoek geweest om zijne weggevlogene toortel- duif terug te vinden. Na eenen dag ongehoorde pogingen gelukte het hem ze te ontdekken en haar te overhalen den zoo langgewenschten huwelijksband te sluiten. Wanneer men in de kerk kwam, de heer pastoor was niet te huismen ging naar den heer kapellaan, die het zich niet willende aan trekken ook op zoek ging naar den pastoormen liep naar den koster, die ook zich op weg stelde om te zoeken. Intus- schen kwam de heer pastor terug, maar dan ontbrak den koster! De getuigen, moede van wachten, gingen in 't ge buurte om 'nen borrel. Eindeling was iedereen present uitge nomen de bruid die gaan zoeken was naar de getuigen. Zij vond ze nergens en keerde terug. De pastoor verloor zijn ge duld en deed den koster twee menschen van straat roepen om getuige te zijnLo X*** en Treê Z***, twee vrouwspersonen, hebben door haar ministerie het gelukkig paar helpen inze genen. Ten zelfden dage, 's namiddags, op den steenweg van IJperen naar Brieien gebeurde er een ongeluk dat erger ge volgen kon hebben. M. S.... was een wandelingsken gaan doen met eenige zijner kennissen, toen half weg Brieien, het peerd ergens van verschoot, wegliep en het rijtuig brak, met dat gevolg dat de wandelaars er allen uit tuimelden. De eene klaagde aan zijn been,d'andere aan zijn hoofd,een derde over zijnen onderste rugEen ander was bezig met een liefdegevalletje te vertellen en was zoodanig aan zijn vertel lingsken, dat hij reeds eenigen tijd ten gronde lag en nog aan het vertellen was De weg des hemels is niet altoos met roo- zen beplant. Zondag, middag, o" dezer, heeft de Iuisterlijke uitreiking plaats aan de bekroonde nijveraren van IJperen, die an de Parijsche Tentoonstelling van 1808 onderscheidingen ontvin gen. Deze plechtigheid zal plaats hebben in de groote zaal dei- Hal, alwaar het publiek den toegang zal hebben langs den grooten trap der Neèr-Markt. Daarna zal een prachtig banket, bij inschrijving plaats hebben. Ter gelegenheid der processie van het H. Bloed, zullen maandag bijzondere treins op de linie van Westvlaanderen ingericht worden.Een trein zal IJperen om 7 11 15 m verlaten en te Brugge om 9 ure aankomen. De vertrekuren zullen uit Brugge plaats hebben voor IJperen, enz., ten 6 ure 40 m. 's avonds. Volgens het verzoek van eenige onzer abonnenten, deelen wij hieronder de lijkrede mede uilgesproken over het graf van M. Arthur Merghelynck, door M. G. Rotiers, bestuurder van bet Knechtjes-Weeshuis, uit naam der gestichten van IJperen Mijne Heeren, Het zij mij geoorlofd, in name van de gestichten der Burger lijke Godshuizen dezer stad, eene laatste hulde toe te brengen aan den weledele Heer, Arthur Merghelynck, onzen eerbied waarden Voorzitter, die door zijne uitstekende deugden en uit muntende hoedanigheden, onzer alle achting en genegenheid in zoo hoogen graad verdiende. Ja, waarde ambtgenooten, onze beschermer, ons allervader is niet meer; hij heeft het tijdelijke met het eeuwige verwisseld. Hoewel wij onssedertlangaan die droevige tijding verwacht ten, troffen ons echter die nare, die koude woorden: Mijnheer de Voorzitter is dood!... Ziet daar voor u in die zerk, ligt het stoffelijk overblijfsel van uwen onvolprezen weldoener. Nog eenige oogenblikken, en wij gaan 't hart vol droefheid, van hier weg Ach,vrien den, t is maar al te waar, de achtbare man is niet meer!... Staat mij toe, Mijne Heeren, dat ik u een woord over onzen duurbaren aflijvige spreke, opdat gij beter nog in uw geheu gen zoudet bewaren, wie hij was en hoe hij was als menschen- vriend,*als beschermer van ouderlingen, weduwen en weezen. Gij allen, Mijne Heeren, hebt hem gekend en gij allen hebt hem aan !t werk gezien. Ofschoon zijn ambt met oneindig veel zwarigheden gepaard ging, boorde men hem evenwel nooit zeggen, dat zijne taak hem te laslig viel. En nogtans, Mijne Heeren, zijne menigvuldige bezigheden lieten hem niet toe eenige uren, wat zeg ik, eenige minuten uitspanning over. Van hem mag met waarheid gezegd worden, dat zijn be slaan, hier op aarde, een onafgebroken arbeid geweest is.Zijne vroegtijdige dood is ten deele daaraan toetewijten want den jongsten dag zijns levens, bemoeide hij zich nog voortdurend met de talrijke werkzaamheden diezijne bediening medebracht. Om de edele gevoelens zijns harten beter te doen uitschijnen, veroorlof ik eenige woorden, die hij weinige dagen vóór zijne dood uitsprak, aantehalen Ik heb niet de minste spijt dit tranendal, welk men de wereld noemt te verlaten; alleenlijk bedroeft het mij te moeten vaarwel zeggen aan de Burgerlijke Godshuizen van IJperen, om dat ik overtuigd ben, dat daar nog veel goeds teverrichten, daler bij ouderlingen, weduwen en weezen, nog smart te lenigen valt. Welk edel hart 1 Welke grootsche ziele Welke edelmoedige bezorgdheid 1... Lof beoogde hij echter met zijn arbeid nietintegendeel, hij was de eenvoudige, doch wijze, verstandige mannut, veelzijdig nut te stichten, dit was zijn streven.... O lieve afgestorvene ons hart is van droefheid overstelpt, wanneer wij dit gapend graf, hetwelk uwe stoffelijke overblijf sels zal ontvangen, aanschouwen. Gij, de edelste, de beste al ler menschen Gij, de ieverige beheeder en vreedzame bur ger De goede broeder, zoo vroegtijdig van uwe menschlie- vende familie ontrukt Het leven vaarwel moeten zeggen in den onderdom van slechts een-en-vijftig jaren!... Weent, gij die zijne nabestaande zijt, want hij stichtte al toos vrede en geluk in uw midden Weent IJperen, weent uw verlies is groot, is onherstelbaar, waDt gewichtig zijn de diensten die hij gedurende zoovele jaren aan zijne geboortestad bewezen heeft.... Weent,waarde ambtgenooten, want wij ver liezen in hem een wijzen raadgever Weent, ouderlingen weduwen en weezen, want hij,die u steeds met zijne vader lijke bezorgdheid bejegende, is niet meer!. Hij die zich heel en gansch voor het welzijn der behoeftige en die ons in alle om standigheden tot leidsman strekte, zal weldra aan dit koude graf overgeleverd worden.... O gij schamele wees kinderen, vergeet toch nooit dit plek je gronds Komt er dikwijls eene bede voor zijne zielerust storten Ach die schoone, die edele ziel is uit ons midden weggeruk! Hij, waarde ambthenooten, dien gij zoo lief had, wien gij zooveel eerbied en achting toedroegt, is u ontroofd hij <]le u allen zoo verkleefd was, ligt daar koud en zielloos ver- geel hem niet Ouderlingen, weduwen en weezen, komt en stort tranen op het graf van uwen weldoener Komt, gij zijt hem veel ver plicht vergeet hem niet 1... Nabestaande, vrienden en kennissen, geeft uwen boezem lucht in tranen Gij ook hebt den heer Arthur Merghelynck bemind vergeet hem niet!... O ja, ons heeft een harde slag getroffen. Waar zoeken wij nu troost in onze smart Daar boven, waar de heerlijke ziel van onzen diepbetreurden heer Voorzitter thans het loon harer deugden geniet: inden schoot der Godheid, ons aller oorsprong en leven En in dit vertrouwen, Mijntjéer de Voorzitter, zeg ik u, in naam van allen, geen vaarwel, maar: tot wederziens 1... Niet zonder belangstelling zal men vernemen, dat de schilders Guffens en Sweerts op dit oogenblik de kartons voltooien van de muurschilderingen die zij dezen zomer in onze Schepenzaal zullen uitvoeren. De Hallen onzer stad zijn een dier monumenten welke den volks- en kunstroem van ons land getuigen, en, om de paneelen te schilderen, hebben Guf fens en Sweerts de volgende onderwerpen verkozen I. De Magistraten van IJperen, de scholen onder hunne be scherming nemende, in de dertiende eeuw. II. Afschaffing der bedelarij. De eerste Magistraat leest aan het volk het reglement voor, bestemd om de verarming te vernielen, welk reglement goedgekeurd was door de Sor- bonne en waarvan keizer Karei kopij vroeg, om het aan de voornaamste gemeenten van zijn land op le dringen. III. De blijde intrede van Flips den Stoute, hertog van Bourgondië en graaf van Vlaanderen. De onderwerpen hebben veur doel de Magistraten van IJperen voor te stellen van in de eerste tijden af, wakende over het zedelik en stoffelik welzijn der bevolking, en ver schijnende als verbindingsteekens en als bareelen tusschen vorsten en burgers. Den 15 Mei zal te Elverdinghe het Jubelfeest gevierd wor den van den heer Engel Depuvdf, als onderwijzer gedurende 50 jaren in die gemeente. Bij deze gelegenheid zal er een banket plaats grijpen, waarop de heer Depuydt al de leerlin gen, die hij gedurende 50 j. heeft onderwezen, uitnoodigt. De prijs van het banket is gesteld aan 5 fr. Ecrmissen der uiaimid Mei I" Zondag. Zillebfke. - Vlamertinghe. 2n Zondae nisiorische hericincriiigcn van IJtpercn. 5 Mei 1582. Het Magistraat van IJperen werd vernieuwd door PhilipVanArtevelde, hoofd der Gentsche opstandelingen, welk dien dag van Brugge gekomen was met zijn leger waar op hij het bevel voerde. Hij werd ontvangen als de graaf Lodewijk van Male zelfs en de nienwe aangestelden legden hem den eed van getrouwigheid af. 4 Mei 1620. Joannes Beaugrand en zijne gemalin Ro salia Van Grimbergen, begiftigden de kerk van den H. Nico- laus met eene overschoone geschilderde glasvenster, kostende boven de 84 ponden groot. Dezelve verbeeldde de Israëlieten, de roode zee droogvoets overtrekkende. Trokken de franschen uit IJperen, langs de Meessenpoort, s morgens ten 9 ureten zelfden tijde kwa men de geallieerde de Tempelpoort binnen. De laatste rangen der fransche bezetting hadden nog de stad niet verlaten toen den beiaard en het geluid der klokken de geallëerden in de Boterstraat begroetten, 's Avonds was er algemeene verlich ting en s anderendaags Te Deum, uit dankbaarheid omdat (le stad van een zwaar beleg bevrijd was. 6 Mei 1638. Overleed te IJperen Cornelius Jansenius» - I bisschop dezer stad. De kronijken des tijds zeggen dat hij s morgens ten 4 ure aan de pest stierf, onder het uitbersten van een onweder van donder en bliksemHij werd begraven in de koor der hoofdkerk. 7 Mei 1662. Men begon aan het overvauten van het lJperlee, welk liep recht over de St. Maarten-kerk. De eerste s een weid gelegd door Karei de Cherf, heere van Vlamer- ing e, voogd van IJperen. Eene schoone breede plaats ver vangt thans deze, waar eertijds de schepen gelost werden i Lentemarkt 'Ve Leet komende van IJperleed, alsook 8 Mei !o07. Prinses Margareta van Oostenrijk werdbin- ernante der T vdu uusienu ft nen IJperen, met alle bewijzen van eerje, als gouvernante der Nederlanden omvangen. Brij dagen na hare inkomst woonde kameriere Constancia Heyse, well" Douwde met Phil.bert Van de Wynckel. De gouvernante g

De Toekomst (1862-1894) | 1868 | | pagina 2