VAN IJPEREN. 4 FRANKEN '8 JAARS Nr 323. Zevciiste Jaar. Politiek. Stads,- Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen. Markten. Bekendmakingen. Liberale Verccniging van het arrondissement IJperen. Aiphons Vandeiipeereboom. Pie ter Beke. Jules Van Merris. Provinciale Kiczingem BE CANDIDATES Kiezing Tan den 9en Juni, VOOR IJ PEREN. Fr. 4-50 VOOR RUITEN STAD. Aankondigingen 12 cenlimen den regel. Reklamen 25 cenlimen. ZONDAG, 31 MEI 1868. Bureel: Dixmudeslraat, 39. Alle inzendingen vrachtvrij. Candidalen der Liberale Verccniging van IJperen voor de kiezing van 9" Juni 1868. Wij moeten de kiezers indachtig maken dat zij alleenlijk de namen der candidalen belmoren op hun hrielje te stellen, zoo als het hierboven aange wezen is. Alle andere bijvoegingen kunnen aanlei ding geven tol moeilijkheden of tol vernietiging van liet slcmbriefke. Men magzefs niet bet woor deken mijnheer of de verkorting daarvan M. voor den naam der candidalen stellen. Het eenige wat men bij den familienaam voegen mag is de voornaam, bet beroep, de naam dei- vrouw of de melding van uittredend lid. Alle an dere aanduiding van hoedanigheid is verboden. De kiezers zullen best doen van hunne brief— kens te maken, zoo als de namen hierboven opge geven zijn, zonder verdere bijvoegingen. van Maandag laatst, 25 Mei. DER MATIGE LIBERALE PARTIJ voor de TE IJPEREN. «'■illllllM ii /jVliTCilii Dl TOEKOMST, De Clericalen hebben geradig gevonden van zich te ont houden te IJperen, te Popcringhe en te Meessen. Wij geloo- ven waarachtig dat zij wel gedaan hebben, want zij hadden voorzeker eene duchtige klopping gekregen .Te IJperen en in 't arrondissement, heeft men altoos de kans voor zich, als men mannen voor te dragen heeft,die populariteit verworven hebben door hunne talenten, hunne dienstveerdigheid, hunne matig heid, die van iedereen, klein en groot, aansprekelijk zijn en wien het geene moeite kost van met iedereen beleefd en vrien delijk te zijn mannen die zich onderscheiden door hunne milddadige en menschlievende gevoelens, mannen die leven en laten leven, zoo als men hier gemeenlijk zegt. Zulke mannen zijn de heeren Merghelynck, Beke, Bayart, fiteca en Vanheule, te IJperen, Van Merris, te Poperinghe, en Therry, te Meessen. Ook voelden onze tegenstrevers zoo- Wel al het gewicht van die Candidaten zij weten zoowel hoe klaar de Kiezers van het arrondissement IJperen zien in dat spel, dat zij de worsteling niet ondernomen hebben. En nogtans zij hadden het zoo schoon om te Poperinghe eenen slag te doen. De clericale vuilbladen hadden zooveel te verwijten aan M. Van Merriszij hebben geene moeite ge spaard om hem bij de Kiezers verachtelijk te maken zij heb ben met eene trouwlooze onbeschaamdheid afschuwlijkheden O]) afschuwlijkheden gestapeld zij hebben in walgelijke arti kels al het fenijn,waarmede het hert der dnbbaards en schijn heiligen vervuld is, over het hoofd van M. Van Merris uitge braakt Maar de kiezers hebben er mede gelachen; zij zagen den tuit van de ooren uitsteken zij zagen den wolf die de kleèren van den schaapherder aangesteken had; zij stelden den duim op den neus, met de vingers open naar die smee- rige lasteraars gericht en riepen hun al schimpende toe Daar zal veel volk komen naar kijken De verachtelijke lasteraars, de schijnheilige Godsbedrie gers zijn er voor hunne moeite; de Kiezers hebben zich gee- nen ring in den nens laten steken. Zij hebben den volkslieven lieer Van Merris gekozen met 254 stemmen op 283 stemmers. Bravo verstandige Kiezers, gij hebt aan de afstootelijke lasteraars, die, onder den masker der religie, u willen bepre ken in de cleridale vuilbladen, eenen kaakslag gegeven, waar van hunne ooren nog lange zullen tuiten, daar moogt gij ze ker van zijn. De Liberale Vereeniging van IJperen, heeft in hare verga dering van 26 dezer maand, als definitieve Candidaten aange nomen de heeren ALPHONS VANDENPEEREBOOMMinister van Staat en aftredend lid, PIETER EEKE, Burgemeester van IJperen en lid van den Provincialen Raad van Westvlaanderen. JULES VAN MERRIS, Lid van den Gemeente raad te Poperinghe en van den Provincialen Baad van West vlaanderen. Zij zijn in de Liberale Vereeniging benoemd geweest, de heer Alphons Vandenpeereboom met 154 stemmen en de hee ren Beke en Van Merris elk niet 128 stemmen op 137 stem mers. Die namen zeggen alles; want wie is er in het arrondisse ment die deze mannen niet kent en die deze candidaturen niet toejuicht Niemand anders dan de onnoozeiaars en dwecpers, die ■door partijzucht verblind zijn. Wij zullen onze lezers niet vermoeien met hun uiteen te doen, welke ontelbare diensten de uitstekende lieer Vanden peereboom aan ons arrondissement en aan het gansch land bewezen heeft, sedert dat hij zijne politieke loopbaan inge treden is. Bij hem vind men al de hoedanigheden van den volmaakten Volksvertegenwoordiger: talent, bekwaamheid, milde en edelmoedige inborst, ongemeene dienstveerdigheid en diepe genegenheid voor den welstand van burgerij, land bouwers en werklieden. Hij is een volkomene menschenvriend en heeft tot aanhoudend oogwit van aan zijne streek- en land genoten nuttig te zijn. Dat is de man die innner ons vertrou wen weerdig is. De heer Pieter Beke, die van over lange jaren deel maakt van het Gemeentebestuur van IJperen en heden alhier Burge meester is, die sedert lange jaren eenen zetel bekleedt in den Provincieraad, is eene dier brave en verstandige menscheti, die eerbied en vriendschap inboezemen aan al degene, die er mede in betrekking komen. Vol kennis en talent heeft hij, se dert dat hij zich bemoeit met de openbare zaken, bewezen dat hij ten volle bezield is met dien geest van volherding die hem immer zal doen arbeiden tot de verbetering van den stof- félijken en zedelijken toestand des volks. De trotschheid en hoogmoed vinden bij hem geene plaatsmet de kleinen is hij klein en met de grooten weet hij zijne weerdigheid te behou den. De heer Jules Van Merris is een machtig rijk man, die van zijne groote fortuin het edelste gebruik maakt. Hij is in al de kracht der jaren en heeft reeds bewezen in den Gemeen teraad van Poperinghe en in den Provincialen Raad van West vlaanderen, dat alles wat het geluk van het volk bevorderen moet, hem nauw aan 't herte ligt. Hij is vol ijver en heeft al het talent dat er noodig is om met onderscheiding zijne taak als Volksvertegenwoordiger te vervullen. Het is omdat onze tegenstrevers gevoelen, welke menigvuldige diensten M. Van Merris aan onze streek kan en zal bewijzen, dat zij hem zoo ge weldig en zoo schandelijk te keer gaan, met hem op eene trouwlooze en listige wijze te lasteren en te beledigen. Zij knarstanden en bersten van woede en spijt van te zien, dat er zulk een nieuw en krachtig element in ons arrondissemant oprijst en hun hoe langer hoe meer van het oogwit hunner pogingen, hunne overheersching in het openbaar bestuur, moet verwijderen. De uitroeping dier drij Candidaten is in de Liberale Asso ciatie met donderende en aanhoudende toejuichingen ont haald geweest en iedereen is vertrokken met de overtuiging dat de doodklok der clericale partij in ons arrondissement den 9 Juni voor goed zal luiden. De drij Candidaten spraken elk eene redevoering uit, om de leden te bedanken over het bewijs van genegenheid en ver trouwen, dat zij verworven hadden. Die redevoeringen, welke allen de onvoorbereide uilboeze- mingen van edelmoedige en dankbare herten waren, werden menigmaal door de algemeene en warme toejuichingen on derbroken. De zinsneden vooral, waarmede M. Van Merris, op zulk .eene welsprekende wijze eu uit al de krachten zijner ziel, protesteerde tegen de lafhartige aanvallen en de eerlooze aantijgingen van de clericale schandschriften, hebben de toe hoorders diep bewogen en verwierven zulke machtige toejui chingen, dat de zaal er bij dreunde.

De Toekomst (1862-1894) | 1868 | | pagina 1