GRASÏEBMIOPMN Men vraagt: EENE MEID Van alles wat, A propos Tan de Kiezingen. Notaris BE TA VERNIER, TE LANGEMARCK. op Woensdag 17» Juni 1868, VERKOOPING 8 loten Gras (allerbeste peerdhooi) op Maandag 29» Juni 1868, VERKOOPING 8 koopen zeer goed Maai gras M. Van Renynghe heeft een omreisje gedaan in het arrondissement om zijne candidatuur aan te hevelen. Hij heeft aan vele personen gevraagd wat hij misdaan had om alzoo bevochten te worden. Dat is aardig dat M. Van Renynghe maar juist peist, wat hij zou kunnen misdaan hebben, op den oogenblik der kiezinge M. Van Renynghe zou beter gevraagd hebben aan die personen wat hij gedaan heeft. Die perso nen zouden hel hem niet kunnen zeggen en wij ook niet. Ais men niets doet, men misdoet niet. Als M. ran Renynghe, die nooit niets doet en altijd meestemt als er kwestie is van het liberaal Gou vernement omvertewerpenmaar te Brussel in zijnen zetel van Representant geraakt, hij is gerust in den Heere. M. Van Renynghe wordt in den buiten genomen voor eenen commis-voyageur, omdat de menschen hem niet kennen. Het is een commis-voyageur zonder marmolte, want hij heeft geene koopwaren aan te bieden. Als men vier jaren lang geslapen heeft, het magazijn is ijdel en de muizen hebben de reste opgeëten. Het mistroostig Nieuwsblad van IJperen stelt den naam van M. Van Merris in groote letters aan het hoofd van zijn leste nummer in 't midden van eene masse vcrwonderingsteekens Het rekent ze ker op het effekt van de verwonderingsteekens der Toekomst in de kiezing van M. den Senateur Ma- zeman. De, Journal d'Ypres wilt absoluut dat M. Van Merris geheel het arrondissement zal versmooren in het bier en den champagne als hij gekozen is. Wij kennen vele zedelijke en strenge clerica- len die M. Van Merris niet noodig hebben om zich dronke te lappen en langs de straat te blijven liggen! Maar dat is anders, de die zijn maar zalig verblijd! O! Christelijke zedelijkheid, men u wringt naar begeerte als eenen ouden schoteldoek. De Journal d' Ypres heeft eenen wolf in scha penvel gezien, zegt hij in zijn nummer van Don derdag lest. Dat moet schoon zijn! Maar wij, wij zagen een geheel nest vlindermuizen, die gekort- vlerkt waren. Dat is nog veel schooner De lournal d'Ypres spreekt van de candidatuur van MM. Vandenpeereboom en Beke niet meer. Dat is ook niet noodig 5 want dat is koopware, die geene recommandatie meer noodig heeft. De twee vuilbladen uil den Waterhoek vallen alleenlijk uit, en God weet hoe, op de candidatuur van M. Van Merris. Dat is geen kunste; het is de vrees die hun doet schreeuwen. Zij gevoelen dat hun winkel te Poperinghe ook om zeepe gaat Wij zien dat de gazetten uit den Waterhoek hoé langer hoe meer hunne woorden wegen ten opzichte van M. Van Merris. Zij hebben gelijk want moesten zij in de trape geraken, het ware voor goê rekeninge.. M. an Renynghe is een braaf man. zeggende clericalen tegen de Kiezers. Wij zeggen ook niet van neen doch als men maar die gave alleen heeft, men is nog maar goed om tn den hoek gcslcld te worden. A. TE ZONNEBEKE in het dorp, om 4 ure des namiddags van wassende op eene partij meersch genaamd Coene's meersch. Vergadering ter herberg Den Hert. En B. TE LANGEMARCK, gehucht Sl Juliaan, Sl Pietersdag), om 3 ure des namiddags, van groeiende in de Vogelmeersehen. Vergadering ter herberg van de kïnders De Co- ninck. te S4 Juliaan. Die wel kan koken en den boven goed on derhouden. Voor de maandelijksche betaling van ACHTTIEN FRANKEN. Zich te bevragen bij den drukker dezer. datuur, en dan nog die van M. Van Renynghe behouden. Is dit geen klaar bewijs dat zij zeiven beginnen te gevoelen hoe zij hunnen eigenen invloed en hnnne oogenverblinding op onze bevolkingen in de waagschaal gesteld hebbenzulks moest noodlottig gebeuren. Wanneer eene partij gedurende twintig jaren, zich aan het bestuur heeft weten te houden bij middel van leugentaal en de gemoederen vrees aan te jagen, de oogenblik moest aanbreken, waarop de min klaarzienden uit de doling geholpen worden door de daden zeiven die zich onder hunne oogen voordoen. Watgij hebt sedert twintig jaren yoorzeid dat, indien de liberalen aan het bestuur kwamen de kerken zouden gesloten worden, en in plaats van dat zien wij in tegendeel overal de kerken prachtig hersteld en zelfs herbouwd worden. De Godsdienst ging vervolg'then de priesters weggejaagd worden! En in plaats van dat zien wij het getal pastors en onderpastors vergrooten en daarenboven hunne jaarwedden verhoogen De wetgeving op het tolverbond, ingehuldigd door het li beraal Ministerie, moest den landbouw ten onder brengen de graangewassen én het vee gingen tot een lagen prijs dalen, en in plaats van dat, hebben de landbouwvoortbrengselen nooit een meer belovender prijs bereikt, en de landbouw is nooit in eenen voorspoedigeren slaat geweest. En de afschaffing van de octrooien met de grondlegging van een gemeentelijk kapitaal, waar de plattenlandsche ge meenten zouden van deel maken, waren het geene zeer on rechtvaardige en verderfelijke maatregelen voor de gemeen ten Ei wel ongelukvoorspellers Raadpleegt heden de plattenlandsche gemeentebesturen, te beginnen van het klein ste tot het grootste, en allen zullen de uitmuntendheid van dezen maatregel bij toejuiching goedkeuren zij allen zullen u zeggen dat het, daqk aan het gemeentelijk kapitaal, dat de buitengemeenten heden in staat zijn, die oneindige open bare werken te verwezenlijken, die de geheele herschep ping van ons arrondissement moeten te weeg brengen. Welnu, in tegenwoordigheid van zulke zonneklare, van zulke doorslaande daden, is het te verwonderen dat onze be volkingen betere begrippen krijgen en hedendaags gansch hun vertrouwen stellen in degene die hun nooit bedrogen hebben, en die naar het bestuur staan, geenszins om hunne eigene zaken te doen, maar wel voor die der bevolkingen van wie zij het mandaat aanvaard hebben, Progrès k De clericale dagbladen maken groot laweit van een vonnis van het tribunaal van IJperen tegen M. Vanden Boogaerde, in de zake van M. den graaf Ph. de Diesbach, oud officier in het leger der Jesuietentijdens den oorlog van het Zwit- serch Sonderbond. Wij zouden op onze beurt dit vonnis, zoo rap uitgespro ken als straf gemotiveerd, kunnen waardeeren. Deze beslissing aan het Hof van Beroep van Gent onder worpen zijnde, onze lezers zullen onze weêrhouding begrij pen het is eene plicht voor de Drukpers van zich te onthou den in eene zaak die niet in het laatste gerecht geoordeeld is. Maar indien het Journal d'Ypres en het Nieuwsblad de noodzakelijkheid gevoelden van rechterlijke verslaggevingen aan hunne lezers mede te deelen, wij wekken hen vuriglijk aan van te beginnen met het verslag van het proces dat M. Van Renynghe gehad heeft met zijne stiefmoeder Mevr. Wedu we Van Renynghe-Dekytspotter, ten gevolge van een beslis- senden eed door hem afgelegd, en welke de tegenpartij be weerde in tegenstrijdigheid te zijn met den verloren titel dien zij wedergevonden en voor den dag gebracht heeft, na de aflegging van dezen eed. Het ware goed van in dat verslag melding te maken van de beduidenis der conclusion van M. den Advokaat-Generaal Keymolen, voor wat den; graad van rechtzinnigheid betreft die in den eed van M. Van Renynghe te vinden was, en van ook te laten zien wat voor uitwerksel de kennis van het arrest welk het Hof ging uitspreken op dezen heer gemaakt heeft. Geheel de zedelijkheid van deze zaak vervat zich hierin: dat de partij die pleitte tegen M. Van Renynghe tot het bekomen der wederroeping van de rechterlijke beslissingen welker tus- schenkomst gansch ten voordeele was van dezen laatste, maar enkelijk hare vraag meer in te trekken had, na van M. Van Renynghe bekomen te hebben al wat het voorwerp van dit proces uitgemaakt had. Waarop het Hof van Gent, door arrest van 29 April 1863, zich bepaalde met akt te geven van de intrekking van Mevr. W eduwe Van Renynghe-Dekytspotter, haar de wedergaaf be velende der boet welke zij had moeten onderrechtleggen. De pleiter tegen M. Van Renynghe was zijn hedendaagsche coliega, M. de Volksvertegenwoordiger D'Elhoungne. Het Journal d'Ypres en het Nieuwsblad zullen gemakke lijk verstaan dat een bondig verhaal der pleitrede van M. D'El houngne veel belangrijker zoude zijn dan de oppervlakkige Heldingen waaraan wij ons hier beperken. houngne, kan dezelve bekomen bij M. Aug Decoop, te Pope- ''Hgne, die heiast is geweest inet de vervolgingen tegen M. an Renynghe, namens zijne stiefmoeder, in te spanen. N. B. Al wie wenscht de memorie te lezen van M. D'El- k k k Historische herliiajes'itsgeM va» IJpei-en. 7 Juni 1256. Joanna van Konstantinopelen, gravin van Vlaanderen, bekrachtigt de verkooping, door Michiel van Ypre aan de stad gedaan, van I06 bunders boschland in Poelvelde, door hem van haar in ieen gehouden, en staat hare leenrechten af, mits eene jaarlijksche erkentenis van een paar vergulde sporen. 8 Juni 1567. Eenige ijperlingen beschuldigd en over tuigd medegeholpen te hebben in het breken der beelden, in de kerken en kloosters van IJperen en omstreken, worden ter vierschare van den hoogbailluw der stad geroepen om zich te verdedigen. 9 Juni 1525. Lodewijk I, graaf van Vlaanderen, te IJperen gekomen zijnde, noemt voor zijne raden Jan van Vlaanderen, heere van Neele en Dendermonde, Robrecht, hee re van Nevele, kastelein van KortrijkWillem d'Auxonne en Jan de Verrières. 10 Juni H80. Philips van Elsatiën, graaf van Vlaande ren, te. IJperen zijnde, beslist een geschil ontstaan tusschen de inwoners dezer stad en de kerkmeesters van Meessen, we gens den tol door Robrecht den Vrieslander, aan deze kerk gegeven. 11 Juni 1246. Innocentius IV, paus van Rome, ver leent eene buile toelatende dat men te IJperen, ter oorzaak der talrijke bevolking (2oo,ooo zielen), koorn mag malen op de heiligdagen, indien het de werkdagen windstil is. 12 Juni 1297. Er gebeuren moedwilligheden en bloed stortingen in de kerk en op het kerkhof van Brielen, voorstad IJperen. De oorzaak en de gevolgen dezer buitensporigheden zijn niet gekend. 15 Juni 152o. Robrecht III, graaf van Vlaanderen, als dan op zijn kasteel te IJperen zijnde, verleent aan de wethou ders zijne toestemming om den vijver van Dickebusch, eene mijl van de stad, te delven, en om door middel van onder- aardsche looden pijpen, de stad, in alle tijden water te be zorgen. Speciale treinen aan 50 ten 0/0 afslag voor de Kiezers van den 9 Juni, zullen tusschen Passchendale-ÏJperen en Wer- vicq-IJperen ingericht zijn men komt te IJperen aan ten 8 u. 5o m. des morgens, en men vertrekt 's avonds van IJperen ten 7, 15. De Kiezers'van hun kiesbiljet voorzien, kunnen van deze voordeeien genieten. KANTOOR VAN DEN

De Toekomst (1862-1894) | 1868 | | pagina 3