VAN IJPEREN. 4 IRA AREA 'S JAARS Ar 331. - Zevenste Jaar. Politiek. Stads.» liuiist- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen. Markten. Bekendmakingen. Politieke berichten. DE GROENE JAGER. VOOIi IJ PEREN. Fr. 4-50 VOOR BUITEN STAD Aankondigingen 12 een li men.- den regel. Reklamen 25 centime». ZONDAG. 26 JULI 1868. Bureki.Dixmudeslraat, 39. Alle inzendingen vrachtvrij. In Oostenrijk duren de beloogingen voort tégen de anti-liberale houding der geestelijkheid en zij beginnen een gevaarlijk karakter te nemen voor de openbare veiligheid. I)e wanorders, die te Triesten hebben plaats ge- bad, en waarbij er de tweede maal bloed is gestort, bewijzen, dat men de onwétende bevolking van den buiten tegen de meer verlichte der sleden wil aan hitsen. Men is op het punt geweest de jammerlijke vervolginslooneelen te zien plaats grijpen, waarvan de Joden in de Donau-gewesten het voorwerp zijn geweest. Men vreest dergelijke wanorders in den Tyrol en in Bohemen. Koningin Victoria heeft dinsdag Engeland veria, ten, zich naar Duitsclïland begevende. De minister Stanley is gelast H. M. te vergezellen. Het schijnt dat de koningin langs Frankrijk zal reizen. Zij is den 22 juli te Cherburg aangekomen. Dc engelsche drukpers houdt zich voorldurig bezig met de zonderlinge en onuitlegbare gebeur tenissen, welke in Spanje plaats hebben. De tele grammen die uit Spanje komen, zegt de parijsche- briefschrijver van den Timeshouden niet op te herhalen, dal geheel het koninkrijk rustig is en het geen enkel oogenbük is gestoord gewerden. Dit land moet zonderling samengesteld zijn, dat de aanhouding en verbanning van 12 generaals niet tot de minste gisting aanleiding geeft en zelfs dat de verbanning van de zuster en de schoonbroeder der koningin, zonder eenige procesvormen, plaals heeft en daar niemand iels op zegt. De Const itulionnel zeggemachtigd te zijn te ver klaren, dat bet fransch gouvernement niet alleen niets geweten heeft van de bemoeiingen, aan den hertog van Monlpcnsier toegeschreven, maar dat het ook geene kennis beefs gehad van de maatrege len, die het gouvernement te. dien opzichte moest nemen. Onder leiding van de li - r: ieudel. lid van den gemeenlenraad\an Weet.en, werd den 14 dezer aldaar eene volksvergadering gehouden tol het ne men van besluiten betreffende de jongste pauselijke allokulie. Aan de vergadering werd door ongeveer 5000 personen deelgenomen en daarbij is liet zeer onsiuimig toegegaan. Een der redenaars heeft, na voorlezing der allokulie. deze. in naam van 25 mil- lioen katholieken, in naam van het geheele chris tendom, voor nietig verklaard en haar onder bet herhaald gejubel der volksmenigte verscheurd. De amerikaansche Senaat heeft eene wet aange nomen, degenen der oude opstandelings staten van alle deelneming aan de voorzittersverkiezing, uit sluitende, wier vertegenwoordigers, voor dal tijdstip, in het Congres niet weèr zullen aangenomen zijn. Er zijn noch drij staten in dit gevalVirginie, Mis sissippi en Texas. Het verblijf van den hertog van Montpensier in Porlugaal beeft tot eene beraadslaging bet oog bestuur van dat land aanleiding gegeven. Men heeft beslist, dal de verbannen prins en zijne famillie in het land voorloopig mogen verblijven. Even ais in het fransch Wetgevend Korps, zal in de ilaliaansche Kamer van Gedeputeerde de rege ring geïnterpelleerd worden, met betrekking tot bet oecumenische concilie van 8 deeemder 1869. De volksvertegenwoordigers Ferrari en Maneini willen weten wat hel kabinet van Florentie voornemens is Ie doen. tegenover de bijeenroeping van die kerk vergaderingen hare te verwachten besluiten. Waar schijnlijk zai de regering antwoorden, dat zij zich weinig of niet over dit concilie bekommert en van oordeel is aan de geestelijkheid de meest mogelijke vrijheid te laten, gelijk zij (de regering) voor zich volstrekte vrijheid eischt. lWUU.ui; \-aüi a n u Vervolg en slot.) Den volgenden dag wilde Dubois hem slechts laten vertrek ken nadat hij hem een goed ontbijt had voorgediend en zijne stalling, vee en land had gi toond. Karei V (want hij was het wezenlijk), die het gehem de gedurende de drinkpartij scheen vergeten te hebben, drukte de hand van den huisbaas en zeide Vaarwel, Dubois, ik bedank u voor de gulle gast vrijheid, welke gij mij verleend hebt. Ik beken het zonder schaamte, in dit oogenhlik ben ik niet bekwaam om u mijne erkentenis te bewijzen doch indien ik u ooit eene gunst kan bewijzen, bied u dan vrank en vrij aan het hof te Brussel aan en vraag naar den groenen jager. Gij zult alsdan te vreden zijn. II Een jaar verliep er sedert dat bezoek, en Dubois had vol strekt zijn gast vergeten, toen op eens het greintje eerzucht, welke tot in alle hoofden een plaatsken vindt, zich in onzen goeden herbergiersbaas begon te ontwikkelen. Hij wilde woud-opzichter zijneene plaats, die ten dien tijde belang rijk en zeer aanzien, en thans vacant was. Wat hij ook in het werk stelde, gelukten echter zijne ontwerpen niet, en zijne vraag werd door de hoogere overheid van de hand gewezen. Deze mislukking bracht hem den officier van Kare! V in het geheugen. Hij dacht thans, dal zijn gast toch iets moest we zen en hem misschien zou kunnen helpen. Moedig nam hij hoed en stok en vertrok naar Brussel. Daar gekomen begaf Dubois zich regelrecht,naar hel pahis, zegde aan een der ver schijnende lakeijen wie hij was, en voegde er bij, dat over een jaar een officier des keizers, die zich den groenen jager noem de, bij hem den nacht had doorgebracht en hij dezen verlang de te spreken. De hofjonker verwijderde zich en kwam na verloop van eenige oogenblikken terug, terwijl hij aan"Dubois vriendelijk verzocht hem te willen volgen. Itij leide hem door een aantal prachtige zalen en liet hem eindelijk voorde deur van een kleine kamer staan, na hem de stilzwijgendheid aanbevolen te hebben, Dubois was zichtbaar verbaasd die koninklijke rijk dom bedwelmde zijn hoofd hij meende dat hij droomde, toen degene die hij verzocht, eensklaps te voorschijn kwam. Hij was een weinig veranderd, en, ofschoon zeer eenvoudig ge kleed, had bij een opzagwekkend gelaat, welk Dubois zou be vreesd gemaakt hebben had hij hem gliinlagchend de hand niet toegereikt. Ik geloof het, pardi wel, antwoordde Dubois, storten de minste kamer is meerd weeid dan'geheel ons dorp. Gij hebt nog niets gezien. Daar, vriend kijk eens in het ronde beschouw die prachtige gebouwen die torens, wélke ginds oprijzen die heerlijke wandelwegen, die gij daar ziet welnu, dit alles behoort aan het gescheurd wambuis, aan den groenen jager, dit alles behoort aan mij -'Ach groote God wie zijl gij dan Karei V. Dubois viel sprakeloos op zijne kniën, en de eerste woorden die hij kon uitbrengen, waren woorden van de ootmoedigste verschooning. Hij waande zich schuldig aan gekweste majesteit om zoo gemeenzaam tot den keizer gesproken en hem destijds zoo maar flink weg in eenen slaapkamer gesloten te hebben. Karei V lachte een oogenbük over zijne verlegenheid en zeide vervolgens goedhertig Gij zijt wel bevreesd geworden sedert dat wij elkander ontmoet hebben is het omdat ik nu ook rijk geworden ben gij hebt mij nog het voorwerp uwer reis niet bekend gemaakt. Dubois stond langzaam op, en, op zijnen stok leunende, verklaarde hij waarom hij naar Brussel was gekomen. Zoo, zoo, zegde de keizer, men wil u het ambt van woud-opzichter niet toestaan Wacht ik zal dan spoedig klaar gesponnen hebben. Karei V nam eene pen en schreef eenige woorden. Hij belde vervolgens, waarop onmiddelijk een hofjonker verscheen, aan wien hij het briefje overhandigde, terwijl hij hem stil eenige woorden toesprak. De lakei maakte eene eerbiedige buiging en verwijderde zich.

De Toekomst (1862-1894) | 1868 | | pagina 1