VAK IJPEREN. si 4 FRANKEN 'S JAARS 3 j Nr 382. Zevensle Jaar. Politiek. Stads,- Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen. Markten. Bekendmakingen. Politieke berichten. Wie wordt er heden hier verwacht VOOR IJPEREN. Fr. 4-50 VOOR BUITEN STAD. Aankondigingen 12 cenlimen den regel. Rcklamen 25 cenlimen. {'fi I Éffttoiissi ZONDAG, 2 AUGUSTI 1868. Bureel: Dixmudestraat, 59. Alle inzendingen vrachtvrij. Volgens men uit Madrid meldt, zou men het gouvernement de geruchten hebben doen logen straffen, dat de herog van Montpensier aan zijne schoonzuster de koningin zijn ontslag zou gezonden hebben van al zijne waardigheidstitels. Het spaansch kabinet begint te gevoelen, dat zijne wil lekeurige daden de algemeene afkeuring in Europa verwekken en het tracht ze zooveel mogelijk te verzachten, door de noodzakelijkheid er van te doen uitschjinen. Wat er van zij het is zeker dat Spanje op den boord eens afgronds staat, waarin de eene of andere gebeurtenis het dreigt te storten. Hetfransch Wetgevend Korps heeft zich twee dagen bezig gehouden met de discussie nopens de schadeloostelling aan de mexikaansche obligatie houders schuldig en waarvoor, zooals men weet, het gouvernement een krediet van 4 miljoen franks vroeg. Het voornaamste feit dier zitting is de rede voering geweest van M. Jules Favre, die gedurende drij ure het gouvernement met zijn machtig woord heeft gezweept. Het debat is geëindigd met de beslissing met 170 stemmen legen 55, dat er vier miljoen aan de mexikaansche obligalichouders, door het fransch gouvernement zal worden betaald. De internationnale telegraphicke conferentie, sedert den 12 juni te Weenen vcreenigd, heeft ha re nuttige werkzaamheden geëindigd, die tot doel hadden de telegraphicke overeenkomst van Parijs van 1865 le overzien. Er zijn nuttig gevondene verbetering engebraeht aan dè eerste conventie; deze bestaan vooral in 't algemeen reglement van den dienst, in het aannemen van gelijke toestellen en in de vermindering van de tarieven. Tenzelfden tijde heeft de conferentie de noodzakelijkheid begrepen een middenbureel van internationale telegraphic op te richten, waarvan de daarstelling aan het zwitsersche gouvernement is opgedragen. Debeslo- tene schikkingen zullen met 1 januarij in werking treden. De aanstaande conferentie zal in 1871 te Florentie plaats hebben. In zijne zitting van dinsdag heeft het transeh Wetgevend korps het ontwerp van leening gestemd met 215 stemmen legen 16. Na die stemming heeft de heer Schneider, voor" zitter, lezing gegeven van hel keizerlijk dekreet, dat de zittijd gesloten verklaart. Alvorens uiteen le gaan, heeft dezelfde vergade. ring in de zitting van maandag eene beslissing genomen, die wij zonder voordehouding kunnen toejuichen zij heeft met eenparigheid der aanwe zige leden, de afschaffing gestemd van artikel 1781 van het burgerlijk strafwetboek. Onder de proteslatien, in Oostenrijk door de pauselijke allocutie opgewekt, is de meest duide lijkste en merkweerdigste degcene van de demo- kratisehe vereeniging van Weenen, die een adres aan den minister van binnenlandsche zaken heeft ge- zonen, om hem aan te sporen, de diplomatieke be trekkingen met Rome af te breken en het Concor daat eenvoudig af te schaffen. Dc heer minister heeft aan de onderteekenaars geantwoord, dat de paus die aanspraak maar gedaan heeft in zijne hoedanigheid van opperhoofd der kerk, en daar de diplomatieke betrekkingen maar het wereldlijk gezag betreffen, zou het oostenrijkseh gouvernement geenc reden hebben om een vijandigen stap tegen dat gezag te doen. Evenwel is het Weener-kabinet vast beraden geene ongepaste inmenging in niet geestelijke zaken te zullen toelaten. ~ïtt:ti?ïk s\.a<fi esxas TOEKOMST SAMENSPRAAK. tussclse» des» Sclsowlmeestes*, dc» Koster ei» 5a» Ctoedgeïïcsjr. De Koster. Gij hebt mij de iaatstemaal gevraagd welke toegevingen de liberale partij zou moeten doen om aan de ge voelens van Oostenrijk uitgedrukt, te kunnen voldoen. Vooreerst, waarom is de geestelijkheid niet uitsluitelijk met het Godsdienstig onderwijs belast De Meester. Omdat zij weigert het op zich te nemen. De Koster. Waarom zijn de geestelijke rechtbanken af geschaft De Meester. Omdat zij eene dwingelandij op de geweten uitoeffenden, en eene hinderpaal zijn aan de vrijheid van den Godsdienst, die eene der weldaden is van de fransche omwen teling. Welke poogingen Roomen zou kunnen doen, de vol keren zullen daarvan nimmer afzien. Wijders omdat die recht banken, welke tot in Mei 1868 in Oostenrijk nog hebben be» Wie wordt er heden hier verwacht Voor wien dien opschik, al die pracht Voor wat is onze grijze stede In feestgewaad thans uitgedoscht Is 't voor een oorlog of èen vrede Dat er 't geschut staag wordt gelost Straks brengt het stoomgevaart' hier aan Des stichters zoon van. ons bestaan, Den waarden telg des. wijzen vorsten, Die immer voor der Belgen lot Zijn eigen heil steeds offren dorste, Die trouw steeds was aan 's volks gebod. Reeds hoor 'k den trommel de aankomst slaan Der Belgen volkslied heft men aan Thans wordt uit meer dan duizend monden, Geroepen leve lang de vorst Wij willen zijnen lof verkonden Ontsnapt aan elke vlaamsche borst. Elk mensch volgt 't Koninklijk geziu En wit het groi ten in der min. Eenieder zou zijn leven wagen Voor 't eêl geslacht, dat steeds ons land, Door vele onstuimige onweersvlagen, Bestiert, met wijsheid en verstand. Wie gaarne deelt in onze vreugd, Wie smaken wil van onz' geneugt' Die wij met volle teugen smaken Wie durve zeggen, vrij en vrank, Dat zijn ziel voor den Koning blake, Dien bieden wij slechts onzen dank. Ja, laffe snoodheid en verraad Verwerpen wij door vloek en smaad. Geen lafaards reiken wij de hand, Die broeders aan malkaar verbinden Liefst zoeken zij op 't vreemde strand, Wat zij bij ons nooit zullen vinden. Dus, legt gezindheid maar op zij Weest eens, als ware vlamen, blij En vrij van allen slavenkiuisler Dat ieder IJperling om 't meest, Zijn goeden vorst, in vollen luister, Vereere op onze Thuindagfeest O Vlamen van het echte bloed, Leent mij uw kracht en uwen moed, Om aan den vorst onz' trouw te melden, Die wij hem zweeren op deez' stond Toont hem, dat 't ras van Vlaandrens helden JNog leeft op onzen moedergrond Dat 't voor zijn Koning en zijn Land, Zijn leven en zijn goed verpand, Dat 't steeds den eed getrouw zal blijven, Dien 't plechtiglijk gezworen heeft, Opdat men van de Belgen schrijve 't Is 't geen hun macht en glorie geeft IJperen, 2 Oogst 1868. G. Rotiers

De Toekomst (1862-1894) | 1868 | | pagina 1