Stads Nieuws. Mén schrijft uit Brussel aan de Gazette van Ber gen De befaamde Yan Ryk, die Belg, die in de Patrie van Parijs de aanhechting van zijn land bij Frankrijk predikt, is eindelijk ontmaskerd. Deze Belg is eenvoudig een Fransman, die zich Leo Es- tivant noemt. Hij heeft te Cochinchina in de fran sche marine gediend. Hij bewoont Brussel en heeft M. Gustaaf Molinari, als hoofdopsteller van den Economiste beige vervangen. Hij bekommert er zich niet veel mede zijne artikels van den Econo miste in overeenkomst te brengen met zijne corres pondentie in de Patrie. Meer dan eens heeft hij in dat blad juist het tegenovergestelde geschreven van wat hij onder het handteeken dat men kent, afkon digde. Deze fransch Belg moet geene groote pogingen aanwenden, om zijne landgenoten onder de over- heersching van keizer Napoleon te brengen. c< Ik weet niet hoeveel het bedrijf, welk hij uit oefent, aan M. LeoEslivant opbrengt. In alle geval denk ik niet, dat er iemand geneigd is hem in zijne oefeningen te storen. Het gouvernement zal het voorzeker onnoodig achten gebruik te maken te gen hem van de wet van 1835 op de vreemdelingen. De Yan Ryk is ontmaskerd wij weten dat hetgeen Belg is, die zijn pen besmeurd heeft door het schrij ven van die korrespondentien en alles is gezegd. staan, een overblijfsel zijn van deinkwisietie,triestiger gedach tenis, en nog zouden eindigen met dezelfde misbruiken te doen herleven, indien de volkeren het gedoogden. De Koster. En de zaak der kerkhoven, die in ons Belgie ook de bekommering van de geestelijkheid en van het alge meen heeft qpgevvekt, en wier tegenkanting de Vader thans heeft goedgekeurd? De Meester. -Het meesterschap, dat de geestelijkheid voor maals op de kerkhoven uitoeffende, bracht niet weinig toe bij den invloed, dien zij op de levenden uitoeffende met de po- jicieder kerkhoven aan de gemeentebesturen toetevertrouwen, hetgene in verband is met het daarstellen van den burgerstand, heeft men het lot der familien willen verzekeren en de gelijk stelling voor de wet, die het eerste grondstelsel van al de vrijheden is, willen bevestigen. De Koster. Gij spreekt, Meester, alsof, vóór het daar stellen van den burgerstand, daarin door de geestelijkheid niet was voorzien geweest, en nogthans, bijzonderlijk in de laasle jaren vóór de fransche omwenteling, die registers waren regelmatig gehouden. De Meester. Ik beken dat, in sommige parochiën, dit weinig te verlangen overliet maar integendeel, in het groot ste getal, er bestonden ongehoorde misbruiken in de eene waren er registers voor de begunstigden of men schreef acten, waarin de naam van de moeder was achtergelaten ten einde niet te doen kennen dat van haar een natuurlijk kind was gebooren in de andere al de namen waren verwaarloosd en dikmaals op eene onbeduidende wijze geschreven Jan. En in de zaak der huwelijken, hoeveel waren er niet gecelebreed tegen den wil en zelf somwijlen buiten de weete der ouders De Meester. Gij moet toch bekennen, Koster, dat het daarstellen van den burgerstand eene maatschappelijke verbe tering is. De Koster. Ik zeg niet neen maar, aangezien de H. Vader dezelve afkeurt, waarom geeft men hem die voldoening niet. De Meester. liet geene de II. Vader deswege in zijnen brief heeft gezegd is niet aannemelijk en, na dat die wetten sedei.t tachentig jaren in Frankrijk en in ons land zijn werk stellig geweest zonc|er aan klachten van wege wie het zij te hebben aanleiding gegeven, het is te verwonderen dat de Paus de daarstelling der zelve in Oostenrijk als tegenstrijdig met den Godsdienst aanduidt. Jan. Gij schijnt daarover verwonderd te zijn, Meester, maar dit alles is niets anders dan een nieuw bewijs, dat de Jesuiten den Paus bewerken om de maatschappij te doen ach teruitgaan. Het zijn juist al de vrijheden, waarmede de her vorming der maatschappij ons heeft begunstigd, die de Paus veroordeelt, en indien de volkeren dezelve niet over het hoofd zagen, wij zouden in korte jaren tot de middeleeuwen achter uittreden. De Meester. Dit is niet mogelijk de beschaving en het onderwijs hebben reeds te grooten vooruitgang gedaan, op dat men al die oude misbruiken zou kunnen herstellen. Wan neer men eene rivier wilt opdammen, het water stroomt over en verwoest al de hinderpalen die zijne loop ontmoet zoo is bet ook geweest telkens dat de Jesuiten den vooruitgang der volkeren hebben willen uitdooven zij hebben tegenstanden ontmoet die niet overwinnelijk wat en en hebben groote schade aan den Calholieken Godsdienst toegebracht, daar zij aldus de hervormingen van Luther en Calvin hebben te wege gebracht, evenals hunne hedendaagsche overdrevenheden de secte der solidairen hebben doen ontstaan en eene menigte vrijdenkers hebben gemaakt. Poperinghe, 29 Juli 1868. De poperingsche korrespondent van het Nieuwsblad en van 't Jaar 50, na een weinig zijnen moed verloren te hebben op het zien der kleine uitwerksels welke zijn armzalig vlaamsch hier voortbrengt, begint nogeens te verstouten door de aan moediging en de medehulp welke hij bekent te vinden bij een fransch weekblad van het arrondissement welks liberale vrienden voor 31. Van Renynghe gestemd hebben. Naar het voorbeeld van zijn anlidoetrinairen medestrever, hij vervolgt door zijne laakzucht al wie anders meent dan hij, en, zonder rekening te houden van het vonnis der meerderheid van het kiezerskorps, hij richt bijzonderlijk zijne aanrandingen tegen die welke de katholijke kandidatuur van M. Van Renynghe meest bestreden hebben. Het spreekt van zelfs dat die kleri kale schrijvelaar, die door zijne fijne en koddige klucktspreu- ken een dooden hond zou doen lachen, niet alleen M. Van Merris, maar al de partijgenoten van onzen nieuwen erpels en tant, zoo hij hem noemt,zoekt belachelijk te maken en dat hij al wat onder hen omgaat moet bespotten en belasteren. 't Is alzoo dat die sukkelaar, waarschijnelijk meenende dat de ooggetuigen van de inhaling van M. Van Merris op den dag zijner kiezing den luister dezer feest zullen vergeten hebben, Zondag laatst in 't Jaar 30 een waterversch verslag geeft van deze merkweerdige plechtigheid waarin hij de be- teekenis er van door zijne kwaadtrouwige vervalschingen zoo klein tracht te maken als het-mogelijk is. Omdat M. Van Merris bij zijne inhaling niet omringd is geweest door de achtbare heeren Vallaeys-Floor, Benoit Vanloot, Karei De- neef en Aimé Yanwlberghen hij vindt dal de stoet al zijne waarde verloren heeft en een onecht karakter heeft aangeno men. Die fraaie menschen, zegt hij, zouden daar eene» boek opengeslagen hebben waarin zij de schromelijke onrechtzin nigheid der liberalen zouden hebben laten zien een boek waartegen de kalholijken, tijdens zijne verschijning, vuur en vlam spouwden waarvan zij veel leugenachtige, mishagende en verontweerdigende bladzijden in de stove staken, en welks verdoeming en veroordeeling tot den index eene zekere waar borg moest zijn van hunne oude verkleefdheid, hunne getrou- vige genegenheid en hunne rechtzinnige en onveranderlijke liefde tot den held der feest. Zoo uien ziet, al de laakzucht der klerikalen is niet anders dan jaloezij. Zij zouden willen op 9 Juni in de plaats geweest zijn der liberale heeren die M. Van Merris omringden zij zouden gewenscht hebben aan hunne tegenstrevers te mogen roepen ONZEN erpels en tantHij is zoo lang ONZE ge meenteraadsheer geweest; hij was geschikt, volgens de be loften van zijne hoogweerdigheid den Bisschop van Brugge, om ONZE Burgmeester en ONZE Provinciale Raadsheer te worden, en nu hebben WIJ hem vast als erpels en tant! Nu zijn WIJ voor altijd meester van gansch Poperinghe O kluchtspelers! O valschaards O deugenieten IJperen heeft zijn feestgewaad aan at de straten der stad zijn versierd en wedijveren om zich schoon te maken ten ein de zich weerdig te toonen van het Koninklijk bezoek van Maandag. Onze Groote Blarkt is zeer lief en het kiosk voor Z. M. be stemd, maakt effekt door zijne keurige samedstelling. k Woensdag laatst, ten 9 ure 's avonds, werd de cantate van M. Otto op onze Groote Markt gerepeteerd. Veel nieuwsgie rigen zijn gaan liet effekt hooren dat dit gewrocht in open lucht maakte. Meer dan 200 zangers en spelers leenden hunne medewerking en wij twijfelen niet of zij zullen de goedkeu ring van Z. M. wegdragen. De heeren leden der Maatschappij Cercle de 1 Union ze telende in hel 8'° Rarbara-Hof, heeft hare uitnoodigingen in stad gezonden op het Bal dat den 9 Oogst ten 9 ure 's avonds aldaar plaats heeft. Dit feest, op eene onberispelijken voet in gericht, schijnt schitterend te zullen wezen. Dinsdag avond was de laatsten trein, van Kortrijk ko mende, een weinig verachterd. liet was 2 3/4 ure 's nachts (in plaats van 9 5/4) toen hij te IJperen aankwam. Het breken der as van den koopwaren-wagen was er de oorzaak van. Geene ongelukken zijn te betreuren. ■k De Prijskamp voor het Vette Vee heeft Maandag alhier plaats gehad. Wij bemerkten er veel schoone stukken vee; de uitslag des prijskamps is ons niet toegekomen. k Heden middag zal de plechtige opening plaats hebben dei- Tentoonstelling van Schoone Kunsten in de Benedenzaal der Halle, op de Leet. Deze Tentoonstelling is ingericht door onzen ijverigen Kunst- en Letlerkring die eene uitgekozene verzameling der voortbrengselen van al de artiesten van ons arrondissement gemaakt heeft, weerdig van het bezoek onzer kundige liefhebbers. Academie van Schoone Kunsten. Buitengewone Prijs kamp van 1808 De Tentoonstelling der Teekeningen en der Boetseering- werken is voor het publiek geopend in de zalen der Academie te beginnen van heden Zondag 2 lot Donderdag .9 Oogst 1868 van 10 tot 1 ure en van 2 tot 5 ure. M.Alfred Tyberghein, onzer stad, heeft, met distinctie, zijn examen gedaan van kandidaat in de rechten. k 9 Bij Koninklijk besluit van 14 Juli word er eene hulpsom van fr. 1578-23 c. vergund aan de stad IJperen, voor het ge ven eener schijfschieting. Programma der muziekstukken welke heden Zondag ten middage, in den Publieken Hof, zullen uitgevoerd worden door het muziek van het 10° regiment, onder het beleid van den heer Walhain 1Ouverture de Freischutz, C. Van Weber. 2. Lara, fantaisie clédié a M. Thonon, colonel com mandant le 10° régiment, Walhain. 5. La Babillarde, Polka pour fliite, Julien. 4. Un jour d'été en Norwège, Willmers. k Onze Burgerwacht moet Maandag ook in diens t komen er is groote Inspectie ter gelegenheid van 's Konings komst. Ten 10 1/2 ure algemeene vergadering op de Esplanade om vandaar zich te begeven naar de statie van den ijzerenweg om door Z. M. gezamentlijk met het leger in oogenschouw ge nomen te worden. Door Koninklijk besluit van 12 dezer is er eene som van 50 fr., als belooning over goeden dienst aan den agent van politie D'Haeyer geschonken. Zondag Iaalst is er te Veuren een peerd gestolen het zelve is dinsdag s morgens ten 4 ure te Poelcapelle verkocht voor od fr. en is den zelfden dag ten 7 ure 's morgens, door onzen

De Toekomst (1862-1894) | 1868 | | pagina 2