VAN" IJPEREN. 4 FRANKEN 'S JAARS Nr 338. Zevenste Jaar. Politiek. Stads,- Kunst- en Letternieuws. Versehillige Tijdingen. Markten. Bekendmakingen. Politieke berichten. BUKKEN ÏN HET LEVEN. YOÖlt IJ PEREN. Fr, 4-50 VOOR BUITEN STAD. Aankondigingen 12 centime» den regel. Reklamen 25 centimen. ZONDAG, 15 SEPTEMBER 1868. Bvbeki.: Dixmudestraat, 39. Alle inzendingen vrachtvrij. De Gazette van IVeenen neemt kortbondig de artikels over die de Gazette van Keulen heeft af gekondigd, om de noodzakelijkheid vast te stellen van eenê overeenkomst tusschen de Kerk en den Staat in Oostenrijk. Het officieel blad haalt er de bijzonderste conclusien van aan, te weten Er blijft aan de kalholijke Kerk van Oostenrijk niets: over, indien zij de laatste vonk niet wil verliezen van haren invloed op de bevolkingen, dan zich openherlig en welberaden op het terrein der grond wet te plaatsen, voor altijd af te zien van het con cordaat, de meest inpopulaire instelling van het keizerrijk, en gebruik te maken op haren terrein van de vrijheid en de onafhankelijkheid, die de grondwet haar waarborgt. Dinsdag waren er te Parijs verontrustende ge ruchten verspreid, die eene daling op de Beurs hebben te weeg gebracht. Wij zullen hier enkel de twee voornaamste aanhalen Een geweldig mani fest van het fransch gouvernement aan Pruisen en de ontdekking van eene militaire samenzwering in het kamp van Chalons, met aanhouding van gene raals en alles wat er uit voortvloeit. Het is moeilijk, aan te nemen, dat de Beurs zich door zulke grove uitvindingen zou laten iëet nemen, en de daling moet voorzeker andere Dorzaken hebben, in den grond misschien zoo weinig ernstig als de boven staande, maar in den sclijn min bespottelijk. Een artikel van itje Constitutionnel, waarmede men zich meer heeft bezig gehouden dan hij het verdiende, heeft mogelijks gedeeltelijk aanleiding gegeven. In een pe rule twist met den Journal des Débaisheeft het gouvernementeel blad gezegd,dat de strenge nakoming van het Pranger traktaat, 'tis te zeggen den eerbied der linie van de Mein door Duitschland, de bijzonderste voorwaarde van het behoud van den vrede was. De kwestie in deze bewoording gesteld, is de oorlog onvermiddelijk toonen, binnen een min of meer verwijderd tijdstip en men zou niet onhan diger kunnen tewerk gaan, indien men met die aanhaling aan het behoud van den vrede had wil len doen gelooven. De aandacht van Zwitserland is op ditoogenblik geheel opgeslorpt door de beraadslaging van de grondwettelijke vergadering te Zurich vereenigd. voor de herziening van de grondwet van dat kanton. Volgens men uit die stad schrijft zou die vergade ring met de meest vrijzinnige gedachten bezield zijn zij heeft de afschaffing van de doodstraf en van de wet op den lijfsdwang beslist. Eene depeche uil Anstralie meldt eenen nieuwen opstand onder de inboorlingen van Nieuw-Zeeland. Men schrijft uit Madrid dat de aankondigingen vVe'êr aan het dagot'der'zijn en dat de strengheid te gen de drukpers alle-dagen verergerd. Men belet de verzending der dagbladen van de oppesitie in de provintien. Men Im'éft het spotblad Gil Bias aan geslagen om."... uien zou het niet kunnen raden om gezegd te hebben dat het eene bijzondere nei ging had voor de magere vrouwen. De fisk, zegt de korrespondentie, heeft daarin eene hoonende zingspelinggezien opde diklijvigheid der koningin. i. TOEKOMST, Ü>ldW cd lï.v;u -ij: iv/fcbi,,. m-ium j!i.fi.;"sr:,,;-,v \>l o IA fid Voor u geboren kind, om uw schuldloozen wrevel te sussen, Zoekt m\,een verstrooiing op, die u, dartele, een glimlachje baart; Uw liefdevolle moeder, als,ze u dan met wellust aanstaart, Vindt eerst een speelding uit 't is heur borst, 't zijn heur brandende kussen. En later rond uw wiegje-hoé vlechten zoetlachendè dagen Om 't hoofde u éen voor éen als het ware de blinkenste kroon; 't Is hoop en levenslust: En zoo klaar en zoo helder en schoon! Welk ander speelding, kind, zoudt ge ooit aan den Schepper toch vragen ban .schudt uw geest zich, wakker en rondom uw spondeken zweven Geluk, roem, liefde, macht, onbewust van de smart en 't verdriet Gij grijpt naar allen t' zamen omdat ze de wereld u biedt Met strijd, noch zorg, noch haat; maar mettoovrende beelden omgeven. Volwasser! zijt gij1 'slechts, als u, slaaf, eene drukkende keten •Van duizend zorgen boeit op uw jeugdige voorhoofd geprent Dc Toekomst louter speelding waarheèn ge op uw stokpaardje rent, boet u het heil van Toen en reeds hef heil van Heden vergeten. be werklijkheid is daar, en uw geest, schijnt immer te volgen Mog menig speelding op, dat de jeugd u begoochelend schiep Geluk, roem, liefde, macht en eerst ziet gij, man, dan hoe diep be koude levenslucht gansch uw droom als een doom heeft verzwolgen. be dagen vliegen henen, de droombeelden wijken als schimmen, Ew zwarte lokken grijzen, waarvan gij de helft reeds zijt kwijt Een leunstok ander speelding geeft u de onmeédoogende tijd Eeu laatste speelding is het, waarmeê gij tot Gode zult klimmen. II. Hij was jong, hij was schoon, maar hij kende te vroeg de liefde en het spel en den weg naar de kroeg. Waar de bekeren klonken, waar de vreugdemond loeg, 't was daar dat hij 't erf zijner ouderen droeg. En zoo voer hij vooruit, cn zoo dreef hij den boeg, onbezorgd of zijn schip tegen klippen eens sloeg. 't Was veur hem te vergeefs dat het scheidensuur sloeg nog een spel, nog een pint zei hij 'k heb niet genoeg. O, dan juichten zijn makkers, de dartele ploeg, wie geld heeft, heeft vrienden, O meer als genoeg. Maar zoo spelen, zoo drinken, zoo tuischen, dat joeg welhaast hem óp 't stroo, Waar hem de arremoè droeg. En dan wie hem eens vriend was ontweek hem, en loeg met den jongen die alles vèrbraste in de kroeg. Zoo een leven, zoo 'n einde De dood kwam en sloeg Heure hand naar hem uit 't was zijn ziel die zij vroeg.,... En wanneer men zijn lijk naar den kerkhove droeg, Geen vriendenschaar volgde zij bleef in de kroeg Berchem-bij-Antwerpen, 1868. VrCTORIES Ymsds Weghe.

De Toekomst (1862-1894) | 1868 | | pagina 1