Verschillige tijdingen. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. Huwelijken. Sterfgevallen. De inschrijving der leerlingen zal plaats hebben Zondag 4 October 1868, om 11 ure voormiddag. De leergangen zullen geopend worden den Maandag S October ,o:n 6 ure 's avonds, juist. 00 -00 00 75 25 00 50 94 54 2h.00 00 a00 00 Donderdag jl. heeft de inhulding der kostelooze Stadsschool van Lager Onderwijs voor de meisjes in de daartoe bestemde uitgestrekte gehouwen, met groote plechtigheid plaats gehad. Reeds een zestigtal kinderen waren aldaar aanwezig, overmin- derd de leden van den Gemeente Raad, veel der aanzienlijkste ambtenaren enbijzonderen als ook een zeker getal damen en moeders waren de plechtigheid met hunne tegenwoordigheid komen vereeren onze Burgemeester heeft de zitting geopend meteene redevoering waarin hij een kortbondig overzicht heeft gedaan van hetgene het volksonderwijs in onze stad onder de verscheide opvolgende landsbesturen is geweest, en heeft in gepaste woorden ontwikkeld welk de rol der vrouw in de samenleving moet zijn, welken invloed dezelve op de huishoudelijke en maatschappelijke betrekkingen uitoeffent, en dus hoe belanglijk het is van haar daartoe een geschikt on derwijs te geven, hetgene het doel der instelling is; deze rede voering is met een algemeen en wel verdiend handgeklap begroet geweest. De benaming der opperleermeesteres die alle waarborgen van kunde en zedelijkheid oblevert, geeft ons de verzekering dat dit gesticht op alle vooroordeel zal zegenpralen en welhaast door talrijke kinders zal bezocht worden. Vrijdag is het 40do regiment korts na middag alhier in on ze stad terug gekomen van het kamp van beverloo. Veel onzer voorname inwoners waren aan de statie om het reg' te ver welkomen. Het Carillon heeft ons maandag de prijsdeeling aangekon digd welke in de bewaarschool plaats greep. Na deze plech tigheid hebben wij gedurend den dag de kinderen met hunne meesteressen een wandelingsken in onze straten zien doen. Eindeling zullen wij de ijzeren weg van Armentiers-Osten- de zien voltrekken. Men is druk bezig tusschen Comen en Arintutiers, en tusschen Thourout en IJper is er reeds veel grond gekocht. De ijzeren baan tusschen Poperinghe en Hazebrouck is ver gevorderd, en deze van Audenarde op Denderleeuw zal het toekomende jaar voltooid zijn. Deze verschillige takken zullen van de statie van IJperen eene zeer belangrijke standplaats maken. M. Vandelanoitte van Poperinghe, heeft met veel succes zijn intrede-exaam in de Vee-Artssciiool van Cureghem on dergaan. Hij was de 7° op CO mededingers. Te Ziliebeke is zondag laatst, in de kerk, een vieze grap ge beurd. De heer pastoor riep de banden af van een paar dat zich beschikte in den huwelijken staat te treden, toen er eene knappe boeren-meid luid op protesteerde tegen gemeld hu welijk. Op het bevel dat zij van M. den Pastoor ontving zich stil te houden riep zij uit Gij heb gezegd, dat deze die er iets tegen hadden bet moeten zeggen, eh wel ik heb er iets tegen, ik stel er mij stijf tegen, want P. moet met mij trouwen want hij heeft mij onder de groote boomen Maai' zwijgt toch, en komt naar de pastorij. Naar de pastorij ik ben er al viermaal geweest en gij luistert metHel is onder de groote boomen datP. mij.... mijbelooft heeft dat wij zouden trouwen, en het waae reeds effen, maar 'k en wilde met zijneouders niet meê weunen. Ik wil meesteresse in mijn huis zijn. P. moet met mij trou wen, want hij heeft mij onder de boomenhij heeft bet mij beloofd Eri de meid werd buiten de kerk gedouwen, tot groote stoornis der geloovigen aldaar aanwezig. De gelukkige bezitter van het tafereel gemaakt door M. Baron, verbeeldende de Lanterne van Rochefort, en dat in de estaminet de Vrange Zaterdag avond na een vriendenfeestje is verloot geworden, is M. J. Cordonnier, onzer stad. Eenige voorname ingezetenen onzer stad hebben eenen brief van protestatie naar het blad la Finance gezonden, we gens dc onvoldoende handelwijs der bestuurders van den ijzeren weg van Ciudad-Réal naar Badajos. Zij zijn gereed om zich aan te sluiten bij dezen die zich zouden gelasten om den waren staat van zaken te onderzoeken en in geval bij het spaanseh gouvernement stappen aan te wenden om ten voor- de'ele der actie-houders de bestuurders te doen vervolgen, tot geheeie vereffening der zaken. Zij zeggen: Het schijnt ons M. dat er op de Bank van Belgie eene zekere verantwoordelijkheid weegt, omdat zij na de tijtels uitgegeven te hebben, tot het behoud harer eer, niets gedaan heeft om zooveel bedreigde intresten ge.iusl te stellen en de kompanij te dwingen hare verbintenissen loyaal- hjk te volbrengen. Na den wensch geuit te hebben dat alle belanghebbenden zich zullen bij hen aansluiten om de zorgeloosheid der kom panij te bevechten, verzoekt zij de Finance eene antwoord om te weten of het niet mogelijk ware de ontvangsten te ken nen welke dezen ijzeren weg doet, en die zou moeten maan delijks afgekondigd zijn, ware het bestuur met zuivere inzichten jegens zijne obligatie-houders bezield. Het blad la Finance wenscht die heeren geluk over hunne stappen, en belooft bun hare gulle ondersteuning. Vereenigt u, het is het eenige middel om u te bevrijden tegen de wille keurige werkingen van sommige Besturen, die zich weinig bekreunen over de slachtoffers hunner kommerloosheid. Het kondigt insgelijks aan dat er ten dien einde eene comi- teit te Brussel ingericht is, bestaande uit de heeren Emiel Michaut, agent, Aug. Meülemans, expert, en Jottrant, advo- kaat. He kermissen van Langemarck waren overheerlijk.Ten zij eenige vlagen, maar het weder heeft nogal zijn best gedaan. De Ringsteking, de Duivenschicting, bet Yuiirwerk, alles heeft Ongehinderd kunnen plaats grijpen. In vele plaatsen danste men en alles is in fraaiheid geëindigd. In het Stadhuis hebben twee IJperlingen van de trappen der vanle gedanst en van daar naar buiten, dat het een plezier was om z.en Advies aan de jagerszonder pordarme. In Antwerpen is er over veertien dagen een nieuw blad verschenen, Recht door Zee het is een nieuw orgaan, de liberale partij vededigendc, en wij verzekeren dat het er niet mede speelt, en dat de dompers niet zullen factum. De bisschoppen van België hebben aan de geloovige eenen herderlijken brief gezonden, opzichtens het concilie dat in het volgende jaar in de maand december te Rome zal gehouden worden. In dezen herderlijken briefis opgenomen eenen brief van den Paus van Rome, w'aarin Pius lX.de bisschoppen dank zegt, voor de vreugde door onze prelaten uitgedrukt, over het aangekondigd concilie, en waarin wij tevens zien, dat de bei- gische bisschoppen hetzelve zuilen gaau bijwonen. Zondag laatst werd deze brief in aile kerken verkondigd. Vóór het aflezen, hield *de priester eene aanspraak waarin hij uitviel tegen de slechte gazetten, en hij had groot gelijk want het scheelt soms te veel hoe de Bien Public, het Jaar 30, en 't Nieuwsblad van IJperen, schandelooze artikels geven. Passchendaele, 1 October 1868. Heer Opsteller, In uw nummer van 27 September laatst heb ik gelezen, dat de feesten onzer omliggende gemeenten, begunstigd door bet schoon weder, zeer bezocht zijn geweest. Onder deze meidt gij Zonnebeke, Ziliebeke, Krielen, Alveringhem en Meessen voor de bijzonderste. Welnu waar is ons Pas schendaele dan gebleven, die zich altijd' op eene eerlijke en treffelijke wijze onderscheiden heeft, door zijne luisterlijke feesten, door zijne vermakelijkheden, en in al wat aangenaam kondet zijn aan den vreemde zoo wei als aan den inwoner? Ja nog zelfs iu Mei laatst,heeft het zich niet. doen uitprijken door de schoone verbroederings-feest onder de muziek-korpsen en andere gilden der omliggende gemeenten Deze feest, welke eigentiijk gegeven was door d'heeren oversten en eereleden van het oud en welbekende gemeente muziek, heeft zij niet door medehulp van die heeren, waaraan wij moeten lof be tuigen, Passchendaele doen uitschitteren heeft zij niet de groote massa van volk aengelokt, die voor menig neering- doender een groot profijt is geweest Maar, lieer Opsteller, vergeef mij, na voorders uwen arti kel gelezen te hebben, vind ik er de reden, waarom gij Pas schendaele niet hebt gemeld.... 't is dan dat.... dat Siboor de politie-klok er ten 8 ure luidt. Welnu deze uur is niet ge steld om de feesten en hare vermakelijkheden te hinderen, om de herbergiers en ander neering-doenders schade aan te doen want onze inwoners zijn te zeer aaneengekleefd. Men kent hij ons geen tweedracht, zelfs om u meer te zeggen is de welovereënkómst zoo groot dat allen zich wenden lot den vooruitgang, en alle kwezelarij er uitgedoofd is uitgezondert eenige srnoezelaars die er nog bestaan, en waarvoor men die ure gesteld heeft, ook was het zeer noodig want als zij dien hutsepot verlaten zijn zij erger als een hoop vork... die men langs wegen of straten drijft. Pol Palto. Kermtaseu cteï* maand 1" Zondag. Beersl. Thielt. Mcrckem. Viamer- tinghe. Elverdinghe. Becelaere. Gheluvelt. 2" Zondag. Zarren. Oostnieuwkerke. DE KROONPRINS. De officieele bullctijns melden geene merkbare verandering in den toestand van Belgiè's erfprins, Van de ziekte des jeug digen lijders valt overigens niet veel bijzonders te zeggen; de prins verkeert steeds in gevaar, en dit moge den eenen dag wat minder dreigend zijn dau den anderen, hoop op behoud bestaat volstrekt niet. Het is onmogelijk de wanhoop van den Koning en de Koningin te beschrijven. Men verwacht alle dage de droevige ontknooping. Geheel het paleis is in versla genheid gedompeld. Den I 5 dezer is er te Halle, tijdens-de veemarkt een verschrikkelijk ongeluk gebeurd. De wagen eener menagerie reed over de markt, toen eensklsps de deur openschoot, twee beeren uit het hok sprongen en zich op verscheidene personen wierpen. Twee hunner werden in een oogenblik door deze woedende dieren gedood en in stukken getrokken van eenen derden werd het kinnebakken verbrijzeld en hij bevindt zich in eenen deernisweerdigen toestand. De vrees werd algemeen en men weet niet hoeveel ongelukken er nog zouden gebeurd zijn, toen er juist een detachement van het 6d0 iinieregement van de exercitie terugkwam. De tvvëe heeren werden door de soldaten aanstonds met bajonnetsteken afgemaakt. van desa 18 ê»t desa S5 ®ejstosaSses». GEBOORTEN Mannelijk geslacht 6) te zamen Vrouwelijk 5) Vanvleteren, Ludovicus, werkman, en Pieters, Amelia, dienstmeid. Dekeyzer, Hippolytus, 18 jaren, zonder beroep, Boter- straat. Vanbelle, Barbara, 77 jaren, zonder beroep, wedu we van Ludovicus Desratnault, Meenenstraat. Duflou, Pe trus, 69 jaren, wever, echtgenoot van Catharina Delobei, Goude Poortestraat. Opsomer, Franciscus, 22 jaren, sol daat bij het 10° Ligne Regiment ongehuwd Vleesschouwer- straat. i) n Mannelijkgeslacht 1) - Beneden de jaren vr -? tezamen d. Vrouwelijk id. 2) van öeas SS Scptemïicp toil den 2 October. GEBOORTEN Mannehjk geslacht 3) (e zamen 9_ Vrouwelijk Devos, Julianus, kleermaker, en Borics, Euphrosina, kant werkster. Kinds, Carolus, wever, en Dejaegher, Juliana, weefster.Bagein,Cyrillus, reiziger voorden koophandel, en Huyghe, Maria, zonder beroep. Deiy, Eugenius, Blik slager, en Rertier, Lrónia, zonder beroep.. Amerlinck, Fiorentinus, Statie meester, en Myle, Maria, zonder beroep. -Maieur, Josephus, grondeigenaar, en Wyckhuize, Virginia, Fabrikante. Scheme, Aioisius, goreélmaker, en Pannecou- cke, Julia, kantwerkster. Serville, Ludovicus, Lieutenant bij het 10do linie reg', en Collet, Eugenia, zonder beroep. Deuninck, Joannes, Blikslager, echtgenoot van Angela Ovyn, Sterrestraat, Therry, Genoveva, 92 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Bollingstraat. Dehouek, Georgina, 45 jaren, slachster, echtgenote van Polydore Dejaeghere, Aalsstraat. Vaudenpeereboom, Elisa, 59 jaren, grondeigenaarster, wedu we van Lambertus Ridder de Stuers, Ilondstraat. Yande- woestyne, Virgenia, 68 jaren, kantwerkster, echtgenote van Franciscus Ghyselen, Meenenstraat. T) Mannelijkgeslacht 1) Beneden de 7 jaren j..,° a< te zamen o. Vrouwelijk 2) AE4.AKËMIE VAM SCHOONE KUNSTEN EK NÏ.S- VEEUIEI USCUOOL VAM V5»2!E. AARD DER GRANEN ENZ. 3 Oct. 26 sep. verkocht le kwantiteit. middcnpi'. p. 100 kilo. vervochtte kwantiteit. middenpr. p. 100 kilo. Tarwe 95,800 29-75 90,700 29-75 Rogge 4 3,900 24-75 41,800 22-25 Haver 0,800 25-50 0,600 24-50 Erweten 12,00 25-00 4,600 25-50 Boontjes 0,300 28-00 0,200 28-00 Aardappelen 10,000 0-75 8,600 6-75 Boter 34-000 340-00 De prijs van het menagie-brood, voor de week van den 4" tot den 14" Oct., is gesteld aan 29 c" per kilo. Vchmïc. Per 445 lit. Tarwe van fr. Tarwe (nieuw) Rogge Sucrioen Haver Boonen Kortrijk. - Witte tarwe fr. 24 Roode tarwe Rogge Haver 50 sept. 32-00 36-50 06-00 tol 00-00 23 sept. 24-50 00-00 44-00 24-00 26-50 00-00 48-25 27-00 - Per hectoliter. - a 25 34 Roode aard 00 00 a 00 00 Boter p. I 46 67 a 4 7 34 Eieren per 4 4 a 12 Peerdb.p. 1 34-00 00-00 24-00 24-00 44-00 23-00 28 sept. ,400k 7 50 a 2 k. I 54 a 25 2 47 a OD tot 00- 00 22- 48- 28-

De Toekomst (1862-1894) | 1868 | | pagina 3