Stads Nieuws. gen. De junta, overwegende dat de kloosters en gods dienstige vcrecnigingen strijdig zijn met de vrijheid, heeft aan het gouvernement voorgesteld degenen te vernietigen, die na 1835 zijn lol stand gekomen, al de voorrechten van die korporatien af te schaffen en aan de leden der overige korporatien het recht te geven zich als vrij te aanzien. Een dekreet van den minister van justitie, schaft de compagnie Jesu(Jesuieten)af, in het schiereiland en zijne overzeesche bezittingen, beveelt dat hare kollegiën en instellingen binnen de drij dagen zul len worden gesloten en dat hare roerende en on roerende goederen aan de natie behooren. De minister van finantiën heeft de oktrooirech- len te Madrid afgeschaft en staat de vrije circulatie in het binnenland toe van nationale en vreemde koopwaren. De Times zegt, dat de bijzondere depeche uit Hava na, gedagteekend van den 7 's avonds, geene hoegenaamde melding maakt der onafhankelijkheids verklaring van het eiland Cuba. De Provinciale correspondentie meldt, dat de Landdag van Pruisen den 4 november zal geo pend worden. Prins Amedeus is inspecteur-generaal der Itali- aansche marine benoemd. Het maandelijksch verslag over den toestand dei- kas stelt vast, dat op 1 October van dit jaar de schuld der Yereenigde-Staten tot 2,645,000,000 dollars beliep, dat is 1.750.000 dollars vorhooging. Het inkas beliep tot 10,000,000 dollars, of eene vermeerdering van 2,500,000 dollars. De Memorial diplomatique verzekart dat er eerlang 50,000 fransche soldaten een halfjaarlijksch verlof zullen bekomen. Eene dergelijke verminde ring zal in de zeemacht plaats hebben. De clericale schrijvers bezitten zich zelve niet meer, de ingespannen vervolgingen tegen de daders en opwekkers der branden, welke te S' Genois hebben plaats gehad verdraaien hunnen kopzij weten niet hoe hunne partijgenoten, die zooniet medeplichtig, op wien ten minsten eene zedelijke verantwoordelijkheid weegt, te verschoonen, en ten einde de openbare gevoelens van de zaak af te keeren en te misleiden, zij vallen uit tegen de rechters die de zaak onderzoeken. Zij zouden willen doen gelooven dat de vrijheid der drukpers verhinderd is en de woning der bij- zonderen niet meer wordt geëerbiedigd; en, omdat de rechters alles inspannen om de waarheid te kunnen ontdekken, zij lasteren en beledigen hun dagelijks. Het is bestatigt, na de voorzegging datS'Genois, ter gelegenheid der inrichting van het nieuw kerk hof, gelijk Sodoina en Gomora door het vuur des hemels verdiende vernietigd te worden, dat er al daar een tiental eigendommen, toebehoorende aan personen, die allen min of meer aan de inrichting van de nieuwe begraafplaats hadden deelgenomen, werden verwoest of in brande gestokener rees eene algemeene kreet van verontwaardiging tegen de daders en ophitsers van die schelmdaden; de clericale drukpers zelve bleef niet ten achteren om de rechterlijke vervolgingen interoepe.n, maar zoo haast een geestelijk man werd verdacht van aan de ophitsingen niet vreemd te zijn, het was geheel anders men vond geene uitdrukkingen sterk ge noeg om het gedrag der rechters te beknibbelen, en men begon het ministerie, dat voor niets in de zaak is, te honen en te lasteren, alsof het toegelaten wa re, zoohaast eene soutaan eenen misdadiger bedekt, van alle vervolgingen opteschorsen. Wij zijn even zoo jaloers van de vrijheid der drukpers als onze tegenstrevers; maar wij zijn van gevoelen dat er palen bestaan die men niet mag overschrijden, wanneer onbedaarden, door hunne driften verblind, de grootste gruweldaden aanprcè- ken; onverschillig aan welke partij zij toebehooren, zij verdienen gestraft te worden, en de rechters zijn even zoo bevoegd om ten hunnen huize stuk ken van overtuiging na te speuren, als zij het zijn om uit de hut eens bezemmakers het gestolen hout te gaan opzoeken. Vei' die Zaterdag avond (10 dezer), omtrent 10 1/2 ure, liep de mare in stad dat er in de richting van Voormezeele een groote brand in de lucht te zien was. Het was de hofstede van sieur Dierick die (door kwaadwil ligheid) in brand gesteken was. De talrijke nieuwsgierigen die den Zondag het tooneel des onheils zijn gaan bezoeken, beschouwden met afschrik de vernieling der gebouwen met alles wat dezelve inhielden: koeien, peerden, meubels, oogst, enz. De bewoners, man, vrouw, 7 kinders en de dienstboden hebben zich in hun hemd moeten redden, alleen eene veerze, een peerd en de zwijns zijn gered. De hond heeft zich kunnen losrukken en is huilend wegge- loopen, doch 's anderendaags was hij terug op zijnen post, maar aan de keel en rug tamelijk verbrand. De gebouwen alleen waren verzekerd. Een hofkneeht, die eerst was buitengesprongen, heeft een wegloopene man achtervolgd; deze laatste heeft hem zooda nig bij de keel vastgegrepen dat die knecht heden alhier in het gasthuis ziek ligt. Vrijdag laatst heeft de gendarmerij van Waasten een man gearresteerd als verdacht de dader van het schelmstuk te we zen. Hij zit te IJperen gevangen. De nieuw benaamde Provinciale Schoolopziener van Lager Onderwijs voor Westvlaanderen, 51. Germain, is Maandag 11. alhier in onze knechtjes en meisjes gemeente-scholen aange komen in gezelschap van onzen achtbaren Burgemeester en M. de Schepen Vanheule. 51. Germain heeft 51. Dedeyne, hoofd-onderwijzer, zijne tevredenheid uitgedrukt over de wijze op welke hij het ge sticht bestiert, alsook de andere onderwijzers complimentee- rende over hunne goede medewerking. 51. Vanheule, die het toezicht der Lagere Gemeenteschool heeft, werd voornamelijk geluk gewenscht over de goede orde en onderhoud dat de beide gestichten kenmerkt. Dinsdag hoorde men alwederom van den brand eener hof stede bij de Poiijgone, op het grondgebied Zonnebeke, be woond door sieur X., en behoorende aan 51. Landas, van Kortrijk. De stallingen en schuur alleen zijn verbrand,[I maar geen beestiaal is er in omgekomen. 5Ien schrijft nogeens dit ongeluk aan de kwaadwilligheid toe. Onze Akademie en Nijverheidsschool is dit tegenwoordig jaar zoo gevolgd dat er gestadig plaats ontbreekt voor al de jongelingen die begeeren aldaar hunne leergangen te doen. BE YLAAMSCI1E STER. Den 8 November aanstaande zal deze belangrijke Tooneel- maatschappij haar zoolang gewacht tooneelsaizoen plechtig openen in de Stads-ïooneelzaal. Het programma is rijk aan koeveelheid en kwaliteit. POETS WEDEROM POETS, tooneelspel met zang, in 2 bedrijven, door Nap. Destanberg, 0051 EN NEEF, bekroond op den Prijskamp van Waere- ghem, 4 October laatst, SCHIJN BEDPJEGT, blijspel mei zang, in t bedrijf, door A. Schepens, En ADDA HET HERDERINNETJE, operette in 1 bedrijf, door A. Dandois. Muziek van J. Van Loo. Ziedaar hetgeen waarmede de liefhebbers van echte goede Vlaamschë Tooneelvertooningen zuilen vergast worden. Lijsten van inschrijving aan verminderde prijzen, voor vier vertooningen zijn in omloop. Buiten de lijsten kan men nog vóóraf kaarten bekomen, aan den prijs der inschrijving, bij 51. Piet trs-ü) twee suit, in de Dixmudestraat, alhier. Verscheidene neringdoeners onzer stad weigeren, sedert I October het ingeroepene geld te ontvangen, terwijl anderen slimmer te werk gaan, en het geld dat niet meer gangbaar is aanvaarden, maar het dagelijks of twee maal te week, vervol gens het bedrag hunner ontvangsten, gaan uitwisselen bij den kassier der Nationale Bank. Hierdoor winnen zij klanten, ten nadeele hunner konfralers, die stelselmatig de afgekeurde munt weigeren, om zich de moeite te besparen naar den bank te gaan. 51en weet dal men er het ingeroepen geld legen nieuw kan uitwisselen, tot 31 December eerstkomende. Naar wij vernemen zijn de luitenanten Victorien Van de Weghe en Leopold Van Ackere (van het 10" reg'.) door den Minister van Oorlog bemachtigd om hunne vlaamschë verta ling van de verhandeling over het albini-geweer en andere in het fransch uitgegeven stuks te laten drukken. De heer Minis ter heeft het werk dier vlaamschgezinde officieren doen on derzoeken en vindt het zoo verdienstelijk, dat hij het al de regententsoversten van het voetvolk zal aanbevelen zoohaast het werk gedrukt is. De Minister zegt, dat het werk der lui tenanten Vande Weghe en Van Acker zeer geschikt is om de theorie in de vlaamschë taal te vergemakkelijken voor de sol daten welke die taal alleen verstaan. Het werk is toevertromvd aan den heer Marchand, drukker te Antwerpen, en wordt op tien duizend exemplaren getrokken, om ze onmiddelijk onder het leger te verspreiden. Het dagblad La Bei.gique meldt dat 51. Langrand- Dumonceau besloten heeft den Grond- en Nijverheidskrediet- Bank te vereffenen en derzelver actiën zonder verlies, boven den verloopen intrest, op te leggen. Het ware te wenschen dat dit nieuws, nog niet algemeen geloofd, ditmaal waar zij, want reeds zijn genoeg personen verlokt geweest door de bankweerden van den beroemden Financier en hebben er zware verliezen aan geleden. Intusschen dat er iets stellig ge kend worde, zijn de actiën die op de Beurs nog 4 francs stonden, in drie dagen tot op 25 fr. geklommen. KUNST- EN LETTERKRING. Onze Kunst- en Letterkring heeft Woensdag laatst, na een verloop van twee maanden, zijne werkzaamheden herbegon nen. Het was de spreekbeurt des heeren Justice, professeur ter 5Iiddelbare School alhier, die eene overschoone, eene voortreffelijke conferencie voor de vuist 7— over de elec- triciteit of barnsteenkracht, hield. Volgens den talentvollen spreker trof men reeds sporen dier wetenschap bij de volken der oudheid aan want het schijnt dat men reeds zes eeuwen vóór, onze tijdrekening min of meer met de barnsteenkracht bekend was. Van dit standpunt uitgaande, verhaalt de kun dige redenaar de echte geschiedenis, om zoo te spreken, dier hoogstnuttige wetenschap. Hij deelt eene trapswijze opklim ming mede der geleerde mannen die de barnsteenkracht bestudeerden, en wijzigingen en soms ook wel aan die weten schap verbeteringen toebrachten. Vervolgens handelt hij over de kracht die zij in zich houdt en wat uitwerksel dezelve zoo wel óp menschen en dieren als op levenlooze wezens uitoefe nen kan. Wij bekennen het volgaarne, wij gevoelen een groot en innig spijt, omdat eenige der door hem deze we tenschap betreffende gebezigde termen ons niet zijn bijge bleven, anders hadden wij onzen iezeren een breedvoeriger verslag kunnen leveren. Wij herinneren ons eens, een tiental jaren geleden, in de Universiteit van Gent eenen cursus te hebben bijgewoond over hetzelfde onderwerp .welnu, wij deuken niet te veel te zeggen, wanneer wij beweren dal de gegeven conferencie voor die eens leeraars eener Iloogeschool geenszins moet on derdoen. De heer Justice bezit in ruime mate de kunst om zijne toehoorders niet te vervelenzijne taal is aantrekkelijk, ongedwongen daarenboven drukt hij zich met een zeker ge mak uit kortom, hij bezit de vereischte hoedanigheden eens, weisprekenden redenaars. Up ZIEKTE VAN DEN KONINKLIJKEN PRINS. De prins heeft een goeden nacht gehad. Zijn toestand is tamenlijk voldoende. Paleis van Laeken ill" October. Dr Wimmer, Dr Henriette. 0c duasaa'te «les* cetwfti'CM. De Indépenilaiice beige komt ook op tegen de schrikkelijke duurte der eetwaren. In een harer laatste nummers lezen wij Wij hebben volgens een blad van N ij vel, vastgesteld dat de prijs van het vee heden betrekkelijk zeer laag is wij zijn van eenen anderen kant maar te zeer in staat om met het zelfde blad vast te stellen, dat de prijs van de vleeschhouvvers, verre van te verminderen, om zoo te zeggen met iederen dag nog vermeerdert. Een dergelijke staat van zaken verdient de aandacht op 'e wekken. De beenhouwers volgens hierin overigens de overle veringen van het grootste getal verkoopers van eetwaren.

De Toekomst (1862-1894) | 1868 | | pagina 2