Stadsnieuws. De PcUrie cn bet Journal d'Ypres zeggen dat er een verbod is gedaan aan de Staatsambtenaren van zich aan de clericale nieuwsbladeren te abon neren, hetgene nogmaals eene der droeve en leu genachtige aanhalingen is, die niets anders lot doel hebben dan hunne lezers te bedriegen en hen tegen het Ministerie op te hitsen. Geene gegronde bezwa ren tegen het liberaal beheer kunnende aanhalen, zij verklaren hem plichlig van schelmdadcn die zij zelve begaan. Het is aldus dat zij redeneren alsof het Ministerie eenen aanval tegen de vrijheid der drukpers had begaan met de lezing hunner schand- schriften aan zijne onderhoorigen te verbieden, aanhaling, ik zeg het kort af, die niets anders dan eene der duizende uitvindingen is, waarmede zij den openbaren geest trachten te misleiden. Dit valt hun des te gemakkelijker, omdat zij op eene onstrafbare wijze de aanvallen tegen de vrijheid, die zij aan hunne tegenstrevers verwijten, zelve be gaan inderdaad, is het niet door eenieder bekend dat preek- en biechtstoel werktuigen zijn geworden om de lezing der nieuwsbladeren, die hunne val- sehe aanhalingen wederleggen, te beletten? Wie weet de pogingen niet die gedaan zijn in de bui te- gemeen ten om de lezing der liberale gazelten te beletten? Hoe dikmaals is het niet gebeurd dat de Pastor de postboden door vertrouwden deed op volgen om de nieuwsbladeren, die van hunnen boord niet waren, zoohaast die ter bestemming waren behandigd, aftehalen? Hoe menige herber giers en winkeliers zijn er in hunnen handel niet bedreigd en zelfs beschadigd geworden, omdat zij van het verbod van de liberale gazetten te lezen geene rekening hielden? en nog meer, het is aan onze kennis dat de Pastor eencr parochie van dit arrondissement twee huwelijken heeft doen missen van eenen achtbaren en bemiddelden landbouwer, omdat liij aan de Toekomst was geabonneerd! Ën het zijn die mannen die zich als voorstaan ders van de vrijheid der drukpers uitgeven Ja, voor de vrijheid voor hunmaar op voorwaarde dat hunne tegenstrevers er geen gebruik van maken. In allen gevalle, noch de Ministers, noch de li beralen in bet algemeen, hebben geen belang om de lezing der clericale schandschriflen tegen te werkenhunne dagelijksche droeve voorspellingen, zich nimmer verwezenlijkende,openen veel oogen, en hunne overdrevene aanvallen wekken te veel af keer op, om niet te doen gevoelen dat die geschriften meer aanhangers voor de liberale dan voor de cle ricale partij werven. Het Nieuwsblad noemt ons eene onrroozel hen nepen inderdaad haar gedrag in de zaak van SÈ Genois gaat ons versland te boven. Hoe 15' bran den in 14 dagen, en het Nieuwsblad, even als al de clericale gazetten, vindt kwalijk dat de justicic onderzoekingen doet om de plichtigen te ontdek ken 4 verdachten zijn achter de grendels en zij vinden dat de rechters verslaafde aanhangers zijn van bet Ministerie omdat zij de medeplichtigen op zoeken In onze dwaasheid wij vragen altijd tot welk einde de Bisschop de gebeden en tot de intrede der kerk heeft doen weigeren aan de lijken van een voudige goede catholijken, die toch voor niets in de daarstelling van hel nieuw kerkhof waren geweest, en hoe het komt dal de 15 in brandgesteken eigen dommen ui tsl ui lelijk toebehooren aan personen, die aan de beslissing van bet Gemeente-Bestuur hebben deel genomen. Wij verstaan ook niet hoe, na verloop van twee maanden, men eene nieuwe uillegging geeft van bet sermoen van den Kapelaan Van Eecke.Zou het bij geval de escouade Paters zijn, die naar StGenois eenen kruisvaart zijn gaan doen, die dit ontdekt hebben? Het ware niet te verwonderen, want het doei van deze kruisvaartgelijktijdig ingericht zijnde met de pogingen van onderzoek door de jus- ticie gedaan, zou kunnen doen veronderstellen dat het is om eene nieuwe richting aan de verklaring der getuigen te kunnen geven. Wij zijn ook nieuwsgierig om te mogen verne men hoe al de clericale gazetten dagelijks hunne kol'ómmen kunnen vervullen met alle slach van aanhalingen betrekkelijk dit ingespannen vervolg. Zouden de Patrie, het Nieuwsblad, enz., wel in betrekking zijn met de rechters van instructie en mededeeling ontvangen van al de geheimen van het onderzoek Wij begrijpen ook niet waarom de naspeuringen door de rechters gedaan om de waarheid te ont dekken in dit geval als tegenstrijdig met de vrijheid worden beschouwd, terwijl diezelfde schrijvers niet een woord hebben gerept, als men onder het Minis terie Nothomb dergelijke maatregels had genomen om de plichtigen in de beroerten van Charleroi te ontdekken. Wij zouden ook wel willen ondericht zijn of men volgens de clericalen omdat, met schijn van waar heid, de geestelijkheid niet vreemd is aan hetgene te S' Genois beeft plaats gehad, de daders en mede plichtigen ongestraft zou moeten laten. Wij verwachten dat het Nieuwsblad ons deswege wel aannemelijke uitleggingen zal geven tot daar toe, onze lezers, die toch zoo dwaas niet zijn als het Nieuwsblad het zou willen doen gelooven, en die zelfs nog wel wat meer vernuft bezitten dan de abtjes die zich zoo veel moeite geven om het be doelde onderzoek te vermoeilijken,zullen overtuigd blij ven dat bel de weigering is van voor de dooden te lezen, de overdreven sermoenen van den Kape laan Van Eccke, en de woedende artikelen van het schandschrift 7 Jaar 50, die de brandfakkel in handen van ongelukkige dweepers hebben ge steld. —aara®>0^s .«as» bevond mij lusschen depiichtals militairen tusschen de moe derliefde ik aarzelde, doch den volgenden dag nam ik een besluit ik moest mijne moeder zien, haar spreken, haar in mijne armen drukken, ai moest ik den stap met de dood bekoo- pen. Ik weet dat ik tegen de ki'ijgsplicht handelde, doch de liefde voor mijne moeder had mij als uitzinnig gemaakt. Ik ijlde naar huis en mocht nog de reeds koude hand van mijne goede moeder drukken, ik mocht hare zegen nog onlvangenen van hare bleeke lippen nog deze woorden hooren Mijn zoon, nu ik u nog eenmaal heb mogen zien, sterf ik gerust. Eenige oogenblikken later was zij niet meer. Deze slag drukte' zoo zwaar op mijnen reeds ongelukkigen vader, dat hij drij weken later mijne moeder in het graf was gevolgd. Ik had dus rbuis niet meer te doen en keerde terug. Onderweg kwam ik gendarmen tegen en zegde hun Ik ben deserteur, houdt mij aan. Ziedaar, mijn vriend, vervolgde Pitois, de redenen waar om ik deserteerde en waarom ik thans sterven moet. De officier scheen bewogen. Alles is nog niet verloren, sprak hij, terwijl hij Pitois de hand drukte en zich verwijderde. De dag brak aan. Op het exercitie-plein werd het vonnis nog eens voorgelezen. Het gemompel dat door de gelederen ging, werd eensklaps door luid gejuich en de kreten De Kei zer Leve de Keizer vervangen. Napoleon verscheen,steeg van zijn peerd en giug metzijnen gewoonen korten tred op den veroordeelde aan. Pieter Pitois, zegde hij, ik weet alles wat er met u ge beuld is. Ik schenk u het leven. Wijd voortaan de liefde, die gij vroeger uwe moeder toedi'oegt, aan uw vaderland toe. Hij keerde zich om heen te gaan, en het gejuich van dui zenden volgde. EINDE. Zondag middag was er eere-parade door ons Korps Pom piers op de Groóte Markt gehouden. Het oogenschomv werd genomen door den Kapitein Kom- mandant Ramoen en de heeren Burgemeester en Schepenen, vergezeld van onzen achtbaren Minister M. Vandenpeereboom. Na het oogenschouw oefende het korps eenige bewegingen uit. Het zicht was uitmuntend zes brandspuiten, voortge trokken door de mannen van het korps, en eene zevende, voortgetrokken door een peerd, beweegde zich als bij ioover- slag in alle richtingen onder het bevel van den heer August Brunfaut, en toonde aan onze nieuwgierige bevolking een we! onderhouden materieel, die, in geval van ramp, altijd ten haren dienste staat en onder een wijs beleid vee! rampen heeft voorgekomen. 's Namiddags had de Schijfschieting plaats, waarin M. de officier Valcke, M. August Brunfaut, zoon, muziekant, en M. Angillis, zich onderscheidden, Het bal is schitterend geweestveel voorname Damen en Heeren onzer stad namen deel aan het feest. V Maandag avond, ten 6 ure, hadden wij een fakkeltocht voorgegaan door een fanfaar muziek, samengesteld uit ver- schillige liefhebbers onzer stad, welk de maatschappij LES FRANCS ARBALÈTRIERS, naar haar nieuw loktaai, het Ou» Zilveren Hoofd geleidde. Onmiddelijk daarna had alsdan de Koning schieting plaats. M. Lebbe is door zijne behendigheid tot dien tij tel opgeklommen. Maandag toekomende heeft de jaarüjksche Koningschietin? plaats in de maatschappjj DE WARE KRUISBOOGSCHUT TERS, gevestigd in het Café-huis DE BEURS, in de Recollet- testraat. Een prachtig borsrsieraad zal als aandenken ea vereeuwigen van het jaarlijksch feest den behendigen over- winnaer ten deele vallen. Donderdag aanstaande, geeft de maatschappij der IJpersche Koorzangers haar eerste winter Concert, in haar lokaal den Gouden Arend, alwaar de Damen der leden uitgenoodigd zijn.. Bij het onder, de pers leggen vernemen wij dat er dezen avond (Zondag I November) insgelijks Koningschieting is bij de Stalenboogschutters-MaatschappijCERCLE DE L'UNION, in het Stc Barbara-Hof. Ziehier de lijst der jurijs, welke zullen zitten gedurende de eerste serie van het derde kwartaal 1868, van het Hof van Assisen van West-Vlaanderen, waarvan de opening zal plaats hebben den Maandag 9 November aanstaande, onder het voorzitterschap van den lieer De Meren, raadsheer bij het Hof van Appel, te Gent, Da heeren B. Gryspeert, koopman teMeenen. H. Van Caillie, koopman in wijn te Brugge. Willems-Lebret, id. K. De Graeve, burgemeester te Keyem. Delefortrie-Stok, brouwer te Meenen. X. Brabant, gemeente-secretaris te Harelbeke. E. Storme, gemeente-ontvanger te Beernem. L. Vercruysse, koopman in vlas te Kortrijk. Vroome-Yandaele, brouwer te Nieuport. A. Delacenserie, koopman te Brugge. II. Jonckheere, burgemeester te ïchleghem F. Staal, brouwer te Lichtervelde. H. De Coninck, koopman te Oostende. H. Lapiere, koopman te IJperen. P. Vamjeste, koopman te Ingelmunster. J. Gillebert, koopman te IJperen. Floor-Demeuiemeester, grondeigenaar te Brugge. L. Van Autryve, stoker id. K. Neutens, gemeente-ontvanger te Deerlijk. L. Heldenberg, koopman te Korteijk. D. Boutte, brouwer te Corlemarck. A. Véys, gemeente-raadsheer te Harelbeke. F. Cardon, gemeente-secretaris te Wareghem. A. Ghereyn, grondeigenaar te Poperinghe. A. Van Merris, grondeigenaar teMeessen. A. Gernaey, drukker te Kortrijk. Feys-Ghyssaert, koopman te Dixmude. II. Elleboudt, grondeigenaar te Langemarck. P. Vandenberghe, grondeigenaar te Reninghe. F. De Meeze, schepen te Pitthem. Bijgevoegde Jurés. B. Van Zuylen, grondeigenaar te Brugge. L. Van Reaïable, Staats-gepensionneerden, id. A. Van den Ru!eke, advokaat, id. J. Van der Hofsladt, zoon, notaris, id. SLIMST- EFJ LETTERKRING. De heer Engel Van Eeckhout hield verleden Woensdag zijne tweede voordracht over de Steendrukkunst. In zijne eerste had hij over derzelver uitvinding op historische gronden steunende, gehandelddit maal besprak hij het praktische gedeelte dier kunst. Daar het eene dier kunsten is, die men op onze dagen nog te weinig van nabij kent, en de spreker lot in de minste bijzonderheden trad, en, waar het plaats greep, zelfs ophelderde, zal het overbodig zijn te zeg gen, dat deze toespraak door al de leden gretig aanhoord werd. Onder andere zegde hij dat er reeds veel over de Steen drukkunst geschreven isdat in alle boekwerken, over deze kunst handelende, iets goeds te bespeuren is, doch dat velen te hoogdravend opgesteld zijn dit kan, volgens hem, aan menigen werkman soms aanleiding geven tot verkeerde op vatting, zoodat zij den bal deerlijk zouden misslaan. Hij raakt

De Toekomst (1862-1894) | 1868 | | pagina 2